Laboratooriumi klaasnõude puhastamine

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
ZROXC4EczD

Sissejuhatus.

Laboratoorsete klaaside pesemine kuulub laboratooriumi töötajate kohustuslike oskuste ja vilumuste hulka. Kvaliteetne pesemine eeldab peamise tulemuse saavutamist - keemiliste klaastarvete head puhtust täiuslikuks orgaaniliseks sünteesiks. Laboriklaastarvikutele esitatakse mitmeid nõudeid, sest need peavad alati olema täiesti puhtad. Soovitatav on pesta laboratooriumi klaastarbeid kohe pärast kasutamist. Tehtud töö tulemused sõltuvad nõude puhtusest. Üldiselt on klaasnõudeid lihtsam puhastada, kui teete seda kohe. Kui kasutatakse puhastusvahendit, siis tavaliselt sellist, mis on mõeldud laboriklaastoodete jaoks, näiteks Liquinox või Alconox. Need pesuvahendid on eelistatavad mis tahes nõudepesuvahenditele, mida võib kasutada nõudele kodus. Tavaliselt ei ole pesuvahend ja kraanivesi ei nõutav ega soovitav. Võite loputada klaastarbeid sobiva lahustiga, seejärel loputage paar korda destilleeritud veega, millele järgneb viimane loputus deioniseeritud veega.

Parim viis laboratoorsete klaastarvete puhastamiseks on kasutada mõnda agressiivset puhastusvahendit, mis oksüdeerib või/ja eemaldab saasteained kergesti. On olemas nimekiri detergentidest, sünteesijuhised ja kasutusjuhendid.

Sulfokroomne segu.

See on kontsentreeritud väävelhappe ja kaaliumdikromaadi segu; kui väävelhape mõjub dikromaadile, tekib kroomanhüdriid CrO3. Sulfokroomsegu on üks tugevamaid oksüdeerivaid aineid. Seda kasutatakse laialdaselt laboritehnoloogias keemiliste klaastarvete pesemiseks ning seda kasutatakse ka pöördfoto valgendamisprotsessis.
X8M9nbqo0R
QsZOHEYJ6A
Kroomhappe lahus väävelhappes (tuntud ka kui sulfokroomsegu või kromoväävelhape) on võimas oksüdeeriv aine, seda saab kasutada laboratoorsete klaastarvete puhastamiseks, eriti muidu lahustumatutest orgaanilistest jääkidest. Lisaks sellele jätab hape järele jälgi paramagnetilistest kroomioonidest - Cr(III) -, mis võivad häirida teatavaid rakendusi, näiteks NMR-spektroskoopiat. See kehtib eriti NMR-torude puhul.

Te vajate:
  • Kaalium/naatriumdikromaat(K₂Cr₂O₇/Na₂Cr₂O₇) - 15 g.
  • Kontsentreeritud väävelhape (või lämmastikhape) (H2SO4/HNO3) - 500 ml
Kroomi segu valmistamiseks lisatakse väävelhappele aeglaselt kaaliumdikromaat, segades seda ettevaatlikult. Segu muutub väga kuumaks ja lahus muutub tumepruuniks. Kaaliumdikromaat on raskesti lahustuv, vaja on pikka segamist klaaspulgaga. Protseduuri tuleks teha keraamilises klaasis vee(külma)vannis, et eemaldada soojus. Kui põhja jääb sete, siis ärge muretsege, see peaks nii olema.

Kasutamine.
Klaasitarbeid loputatakse jooksva veega, seejärel valatakse kroomi seguga ja hoitakse mitu minutit, vajadusel - paar päeva, ning seejärel pestakse põhjalikult jooksva veega. Hästi rasvatustatud klaasil levib vesi õhukese kihina, ilma et see koguneks tilkadeks. Kroomi segu võib uuesti kasutada, kuni värvus muutub rohekaspruuniks. Orgaaniliste ainete jätkuvate oksüdatsioonireaktsioonide tulemusena taandub kroomanhüdriid kroom(III)-sulfaadiks, mille tulemusena muutub kasutatud kroomisegu värvus järk-järgult roheliseks.

Ohutus.
Kontsentreeritud väävelhape on väga söövitav aine! Valage ainult hapet vette! Kroomi segu on samuti söövitav; lisaks on kuuevalentsed kroomiühendid mürgised ja kantserogeensed. Kroomiseguga töötades tuleb järgida ohutusabinõusid ja kasutada isikukaitsevahendeid. Säilitage segu suitsukapis või tihedalt suletud mahutis (mitte kummikorgiga!). Pipettide ja erinevate torude pesemisel tuleks segu koguda ainult kummipunniga, mitte mingil juhul suuga, et vältida raskeid suuõõne põletusi ja hammaste kahjustusi.

Kaaliumpermanganaadi lahus.

XgO68mLArc
Seda on vaja:
  • Kaaliumpermanganaat (KMnO4)
  • oksaalhape/ naatriumvesiniksulfaat/ FeSO4/ Mohri sool

Kasutamine.
Hea laboratoorsete klaasitarvete puhastusvahend on 4% kaaliumpermanganaadi lahus. Kaaliumpermanganaadi lahus on tugev oksüdeeriv aine, eriti kui seda kuumutada ja väävelhappega hapestada; seda valatakse nõudesse, mida tuleb kõigepealt kuuma veega pesta ja spetsiaalse harjaga puhastada. Seejärel lisatakse ettevaatlikult väike kogus kontsentreeritud väävelhapet, mis põhjustab kuumutamist, üsna piisavalt, et kõik lisandid seintel kiiresti oksüdeeruksid. Väävelhapet tuleb võtta sellises koguses, et pärast selle lahuse lisamist oleks temperatuur umbes 50-60 °C. Tavaliselt piisab 3-5 ml kontsentreeritud väävelhappe lisamisest 100 ml kaaliumpermanganaadi lahusele. Tuleb võtta väävelhapet ja mitte mingil juhul soolhapet, sest viimane oksüdeerub kaaliumpermanganaadi toimel kloori moodustumisega. Pärast laboratoorsete klaastarvete pesemist kaaliumpermanganaadi lahusega võib tekkida pruun plaat. Seda saab eemaldada, loputades nõusid 5%-lise naatriumvesiniksulfaadi (NaHSO4) lahusega, raud(II)sulfaadi (FeSO4), Mohri soola või orgaaniliste hapetega, eelistatavalt oksaalhappega. Seejärel pestakse nõusid veega.

Kasutatud hapestatud kaaliumpermanganaadi lahus visatakse tavaliselt ära ja seda ei kasutata uuesti. Kui kasutati hapestamata lahust, võib seda mitu korda kasutada.

Soovitan teha laboratoorsete klaastarvete jaoks suure (3-5 l) vanni, kasutada tühja eksikaatorit või muud klaasist või keraamilist tassi. Sellesse vanni võib panna määrdunud klaastarbeid 2-3 tunniks, et oksüdeerida klaasiseintel olevad saasteained (eelnevalt puhastada need harja ja kraaniveega). Pärast seda puhastage klaasesemed kaaliumpermanganaadi lahusest kraaniveega ja asetage 0,5-1 tunniks oksaalhappe vanni, et eemaldada mangaanoksiidid (pruunid plaadid). Pärast seda korratakse protseduuri kraaniveega ja destilleeritud veega.

Ohutus.
Hapestatud kaaliumpermanganaadi lahuse käitlemisel tuleb järgida samu puhastusmeetodeid ja ettevaatusabinõusid, mida on kirjeldatud eespool sulfokroomi segu puhul.

Leeliselise alkoholi lahus.

Klaasi puhastamiseks kasutatakse alkoholi-hüdroksiidpuhastusvahendit. See on tõhus puhastusvahend.

Seda on vaja:
  • 60 g naatriumhüdroksiidi (NaOH)/kaaliumhüdroksiidi (KOH).
  • 500 ml etanooli.
  • 60 ml DI-vett.
  • polüpropüleenist või klaasist mahuti (600 ml või rohkem).
Valmistage naatriumhüdroksiidi lahus, segades kristallid vette. Seejärel lisatakse etanool. Segu muutub väga kuumaks, olge ettevaatlik. Lahust tuleb segada klaasist vardaga, kuni lahustumine on täielik. Kindlasti märgistage mahuti pealkirjaga "Ethanol/NaOH 5:1 puhastuslahus".

Kasutamine.
Pange laboratoorsed klaastooted 30 minutiks vannis leotama. Täpmatute pindade jaoks leotage mitu tundi. Loputage DI-veega ja föönitage seejärel kuivaks. Kui puhastuslahus on puhas ja te kavatsete seda uuesti kasutada, hoidke seda asjakohaselt märgistatud mahutis. Kui mitte, valage leeliselahus asjakohaselt märgistatud jäätmekonteinerisse.

Ohutus
Kandke kaitsevarustust: silmakaitset, kemikaalimantlit ja nitriilkindaid.

Klaastarvete puhastamiseks kasutage järgmisi protseduure.

1. Kasutage 2-3 mL lahustit, et loputada klaasnõuetelt orgaaniliste ühendite jäägid jäätmeklaasi. Ühendid peavad olema lahustis hästi lahustuvad. Vaikimisi kasutatakse sageli atsetooni, kuna see on odav, suhteliselt mittetoksiline ja lahustab enamikku orgaanilisi ühendeid. Mõned asutused kasutavad oma atsetooni uuesti ("pesuatsetoon"), kuna selle lahustumisvõime ei ole mõne kasutuskorra järel ammendunud.

2. Kuna enamiku üliõpilaste jaoks muutub peagi teiseks looduseks kasutada atsetooni oma puhastusrituaali osana, tasub meelde tuletada, et atsetooniga loputamise eesmärk on lahustada kolvis olevad orgaanilised jäägid. Kõik ei lahustu atsetoonis, näiteks ioonsed soolad ei lahustu atsetoonis ja neid loputatakse edukamalt veega. Pärast esialgset loputamist tuleks klaastarbeid pesta seebi ja veega pingil.

3. Atsetooni jäägid aurustuvad tõenäoliselt kolbist, kuid on vastuvõetav, et väikesed kogused atsetooni jääke loputatakse äravoolust alla. Atsetoon on mõnede ainevahetusprotsesside tavaline bioloogiline kõrvalsaadus.

4. Kui kasutate poest ostetud lahjendamata pesuvahendit, on pesemise ajal kõige parem kasutada väikeseid koguseid, sest need kipuvad moodustama paksu vahtu, mis vajab palju loputamist. Mõned asutused kasutavad sel põhjusel oma puhastusjaamades hoopis lahjendatud seebilahuseid. Klaastarvete puhastamiseks on tööstusstandardiks bioloogiliselt lagunev pesuvahend "Alconox".

Selle etapi võib asendada mõne muu pesuvahendiga eespool esitatud pesuvahendite loetelust. Seep ei suuda pesta orgaanilisi aineid ja ühel päeval on teil ees mustusejäägid. Parim viis on sulfokroomne segu, mis suudab sobiva ekspositsiooniaja jooksul oksüdeerida peaaegu kõik orgaanilised ained. Kui sa ei leia nii palju väävelhapet/salpeetrihapet, siis soovitan võtta leeliselise alkoholi lahust. See on odav ja kergesti valmistatav puhastuslahus. Kaaliumpermanganaadi lahus on tõhusamalt toime tulla orgaaniliste reostustega, kuid see on üsna raske ja te peate puhastama klaastaara mangaanoksiididest, kasutades selleks oksaliinhappe teise lahuse abi, mis tuleb eemaldada kraaniveega või destilleeritud veega.

Laboratooriumi klaastarvete pesemise sammud:
5eJwn4udC6

Automaatne nõudepesumasin.

Maa-aluses laboris võib kasutada ka automaatset nõudepesumasinat. Kuid orgaaniliste või agressiivsete ainetega võib tekkida mitmeid probleeme. Plastikmembraanid, filtrid, kummid pragunevad mõne saja töötunni järel. Metallipinnad roostetavad happelises keskkonnas. Nende probleemide vältimiseks ja nõudepesumasina kasutusaja pikendamiseks tuleb klaastaara enne laadimist kraaniveega loputada. Teie nõudepesumasin läheb suure tõenäosusega katki, kuid kui te võtate selle kulu puhta klaastaara eest, võite seda kasutada. Suure laboratoorse koormuse korral aitab see säästa palju aega.
DZwi7gtpsz

Klaastoodete kuivatamine.

Kiire kuivatamine.
Kui kuiva klaasesemeid ei ole kohe vaja, tuleks neid loputada destilleeritud veega ja lasta neil üleöö (kapis) kuivada. Kui kuivi klaastarbeid on kiiresti vaja, võib klaastarbeid loputada atsetooniga ja lasta atsetoonijääkidel aurustuda. Loputamine atsetooniga toimib hästi, sest vesi on atsetooniga segunev, nii et suur osa veest eemaldatakse loputusjäätmetega. Väikeste atsetoonijääkide aurustumist saab kiirendada, kui panna loputatud klaastooted lühikeseks ajaks sooja ahju või kasutada veeimulaatoriga ühendatud toru imemist. Atsetoonijääke ei tohiks aurustada kuumas ahjus (>100 °C), kuna atsetoon võib sellistes tingimustes polümeeruda ja/või süttida. Samuti ei tohiks seda aurustada maja suruõhuliinide abil, kuna see võib klaasnõusid saastata õhukompressorist pärineva mustuse, õli ja niiskusega.

Kuivatamine ahjus ja leegiga.
Klaastooted, mis näivad "kuivad", sisaldavad tegelikult oma pinnal õhukest veekondensaatkihti. Kui kasutatakse reaktiive, mis reageerivad veega (mõnikord ägedalt!), tuleb see veekiht eemaldada. Veekihi aurustamiseks võib klaastooted panna üleöö või vähemalt mitmeks tunniks 110 °C juures asuvasse ahju. Veekihi võib aurustada ka käsitsi, kasutades põletit või soojuspüstolit, mida nimetatakse "leekkuivatuseks". Mõlema meetodi tulemuseks on äärmiselt kuum klaasist valmistatud esemed, mida tuleb käsitleda ettevaatlikult tangide või paksude kinnastega.
.
IGicM1vg5B
a) Vinüülümbriste eemaldamine, b) Klammerdatud, c) Esimesed hetked leegiga, d) Pärast leegiga.

Klaastoodete leegikuivatamiseks eemaldage esmalt pikendusklambril olevad vinüülhülsid (joonis 1 a), kuna need võivad sulada või süttida. Kinnitage kuivatatav kolb, kaasa arvatud segamisraud, kui seda kasutatakse (joonis 1 b). Pange põleti või soojuspüstol klaasile ja esialgu tekib udu, kuna klaasist aurustuv vesi kondenseerub mujale (joonis 1 c). Jätkake soojusallika lehvitamist üle kogu klaaseseme mitme minuti jooksul, kuni udu on täielikult eemaldatud ja klaaseseme on kõrvetavalt kuum (joonis 1 d). Kui klaas on ainult mõõdukalt kuum, kondenseerub vesi õhust enne, kui te seda täielikult välistate.

Ohutusnõue: klaasnõuded on pärast leekkuivatust äärmiselt kuumad.

Olenemata sellest, kuidas klaasnõusid kuumutatakse (ahju- või leekkuivatus), laske klaasnõudel enne massi saamist või reagentide lisamist jahtuda veevabas keskkonnas (eksikaatoris, inertgaasivoolu all või kuivatustoruga, joonis 2).
H9IiDCBuTW
Kuivatustorud.
Kuivatustoru kasutatakse siis, kui aparaadis soovitakse mõõdukalt, kuid mitte piinlikult kuivi tingimusi. Kui on vaja hoolikalt kuivi tingimusi, tuleb klaastooted kuivatada ahjus või leegis, seejärel tuleb õhk kuivata kuiva inertgaasiga.
Kuivatustorud on klaastooted, mida saab täita kuivatusainega (sageli veevaba CaCl2 või CaSO4 graanulitena) ja ühendada seadmega kas termomeeteradapteri (joonis 3 b ja c) või kummist torude (joonis 3 d) kaudu. Toru läbiv õhk eemaldatakse veest, kui see puutub kokku kuivatusainega. Kuna on oluline, et õhk saaks läbi kuivatustoru voolata, eriti selleks, et seade ei oleks suletud süsteem, peaks kuivatusaine olema värske, sest kasutatud kuivatusaine võib mõnikord kõvaks torgata, mis piirab õhuvoolu. Kuivatustorusid võib happeliste gaaside neutraliseerimiseks täita ka aluseliste tahkete ainetega, näiteks Na2CO3-ga.
FRVi8ourcT
a) kuivatustoru veevaba CaCl2-ga, b) kuivatustoru sisestamine termomeetri adapterisse, kuivatustoru kinnitatud: c) ümarpõhjaline kolb, d) destilleerimisaparaat.

Kokkuvõte ja olulised faktid.

  • Peaks klaastarbeid puhastama võimalikult kiiresti.
  • Seoses viivitusega panna klaasnõusid vette.
  • Mis puutub hilinenud puhastamisse, siis ei pruugi jääke olla võimalik eemaldada.
  • Uued, kergelt leeliselised klaastooted tuleb enne pesemist mitu tundi happelises vees (1% HCl või HNO3) leotada.
See teema sisaldab loetelu kõige tavalisematest klaastoodete puhastamistehnikatest. Ma ei soovita siinkohal äärmiselt ohtlikke pesulahuseid, nagu Piranha jms, sest need võivad põhjustada põletusi, tulekahju, plahvatust vähese oskusega keemikute käes. Kasutage isikukaitsevahendeid nende agressiivsete pesuvahendite iga kordsel kasutamisel ja hoidke oma klaastooted puhtad, palju õnne!
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Kas on võimalik alkoholi-hüdroksiidpuhastit uuesti puhastada, et taastada vähemalt lahusti?

Mida arvate etanooli ja HCL-i kombinatsioonist? Kas see oleks samuti tõhus puhastusvahend?
Olen kuulnud seoses klaasfrittidega filtrites, et hästi toimiks, kui esmalt imeksin vaakumis soolhapet läbi ja seejärel paar korda etanooli.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ma arvan jah, kuid see on üsna ebamugav ja võtab palju aega, alkohol ei ole nii haruldane ja kallis lahusti
Te põletate oma kopsud HCl gaasiga. HCl aurustub üsna kiiresti, ma ei soovita seda.
Kasutage esialgu etanooli. Samuti ärge kasutage klaasfiltrite ja lihvitud klaasi puhastamiseks leelist, sest tugev leelis põletab nende pinnad (aeglaselt).
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Okei, ma saan aru seisukohast, aga ma tahan võimalikult vähe raiskamist. Mul ei ole probleemi kergelt määrdunud hapete või aluste neutraliseerimisega ja seejärel nende äravooluga, kuid gallonite kaupa lahustit ära visata ei ole minu maitse.
Kas ei toimiks, kui tuua NaOH HCL-iga Ph6-7-ni ja seejärel destilleerida lahus? Tulemuseks oleks mul alkohol, mida ma saaksin taaskasutada, ja õline soolane sedeljääk, mis on mahult ja kaalult minimaalne. Mul on võimalus väikestes kogustes jäätmete nõuetekohaseks hävitamiseks (põletamine), nii et ma lihtsalt lisaksin selle sinna juurde.
Pikapeale võtaksin ka gaasimaski :D
Mulle teeb muret ainult puhastusefekt.
Nii klaasfriiti saab niimoodi väga efektiivselt puhastada pidin kindlaks tegema, vähemalt tulemus oli lumivalge friit, mis varem oli pruun/punane, kas nüüd analüütiliselt puhas ei oska öelda.
Võiks valmistada 20% HCL/etanoolilahust ja sellega loputada klaasist seadmeid, kasutatud loputuslahuse neutraliseerida NaOH-ga ja destilleerida uuesti, et vältida raiskamist.
Või on mul mõtlemisviga?

Kui ma kirjutan HCL, siis ei pea ma silmas puhast gaasi, vaid 35-37% lahust. Vabandust, kui see põhjustab arusaamatusi.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
NaOH-alkoholi lahus? Jah, kuid selleks on vaja palju HCl. Samuti küllastate oma alkoholi HCl aq lahusest veega. Unustage see ära.
Kasutage väävelhapet, see on efektiivsem. Ma ei ole kunagi kohtunud sel viisil, ma ei soovita. Te kulutate rohkem raha NaOH ja HCl soln. Igatahes võite proovida ja kirjutada siia oma tulemuse.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Proovin kindlasti alkoholi NaOH lahust, kuid pean midagi välja mõtlema kõrvaldamiseks.

HCL + alkoholi meetodit hoian klaasfrittide jaoks, siin saab hapet ja alkoholi eraldi koguda.

Kas seda saab üle kanda ka teistele klaastaaratele, tuleb veel katsetada.

Väävelhape on minu jaoks liiga kallis, sest seda ei ole tavaliselt saadaval.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Mul on siiani idee, kuidas etanooli tagasi saada.
Eeldan nüüd, et mul on 1 liiter etanool:NaOH lahust.
Seda destilleerin, mille tulemusena saan umbes 96% etanooli.
Seejärel soolan suurema osa eraldussahtris olevast veest välja kaaliumkarbonaadiga. 2-3 korda umbes 10g kaaliumkarbonaadiga.
Lõpuks kuivatan molekulaarsõelaga.
Sellega peaksin saama etanooli veekindlaks ja puhtaks. Arvamused?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Leidsin tootja juures soolhappe ja etanooliga seotud juhised, mis toimivad üsna hästi.
Kas kaaliumpermanganaadi kasutamisel ei muutu friti siis lillaks? Kas ma pean millegagi loputama?
Jah juhendi järgi teen sama, mul lihtsalt ei ole põlemist ega lõppladustamist. Ma pean vaatama, kuidas ma oma jäätmetest lahti saan, nii et ma taaskasutan kõike, mis on taaskasutatav. Ma ei viska seda lihtsalt kuhugi. Väikese osa saan anonüümselt ja professionaalselt ära visata, kuid ainult väga väikestes kogustes ja suur osa sellest on raskmetallide jäägid.
Muidugi, see on odav, aga mis viga on selles, et seda kasutatakse sagedamini, kui vaeva hoitakse piirides?
Kas ma teen lahusti puhastuspäeva, kui konteinerid on täis. Pole probleemi.
Etanool ei oleks keskkonnareostus, aga pesuvedelikus on ka jäätmeid, mida võiks ära visata, mida ei peaks tingimata keskkonda laskma.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Olen kasutanud seda meetodit. Oksaalhappe lahus eemaldada kõik pärast pesemist.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Püüan hankida mõlemad ja siis proovin seda.

NaOH/etanoolilahus on väga hea ja seda saab kasutada sagedamini. Loodan, et mul õnnestub etanooli ümbertöötlemine, et saaksin seda uuesti pesulahusena kasutada.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ka oksaalhappe lahuse kontsentratsioon on 5% või mitte?

Mul on kaks kemikaali nüüd siin ja saan seda proovida. Olen ikka põnevil leeliselise alkoholi lahuse pärast ja olen juba uudishimulik, kuidas see toimib.

Üks asi aga häirib mind natuke, kaaliumpermagnaat on väga ohtlik veele, ma ei taha seda lihtsalt kanalisatsiooni visata. Kas teil on mingi lihtne viis, kuidas teha kaaliumpermagnaat kahjutuks, et seda kanalisatsiooni kaudu ära visata?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
korrektne
Oksaalhape teeb kaaliumpermanganaadist MnO2, mis on reoveele kahjutu.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ma olen nüüd proovinud, nii et tõesti veenda mind see ei ole, eriti kuna sa pead olema nii uskumatult ettevaatlik kaaliumpermanganaadi, paar väikest kristallid kõrval ja see muudab kõik lillaks. Sama on ka vedelikuga, tuleb iga tilk kohe eemaldada, muidu on kiiresti lilla laborikittel.
Kui ma ei näe kaaliumpermanganaadi lahuses suurt eelist, siis jään ma leeliselise alkoholi juurde, tulemused on muljetavaldavad, suhteliselt vähese kasutamisega, odavate ja kergesti kättesaadavate materjalidega.

Seega täidan kaaliumpermanganaadi lahuse toatemperatuuril klaasi ja lasen sellel mitu tundi, üleöö seista, tühjendan klaasi ja loputan oksaalhappega. Või pean lahust ka kuumutama, et paremini puhastada?
Ma konkreetselt ei kasuta väävelhapet.
Umbes kui tihti saan ma seda lahust kasutada?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
1. Pange määrdunud klaastaara suurde anumasse kaaliumpermanganaadi lahusega
2. Laske sellel umbes ~12 tundi seisma jääda
3. Puhastage see klaastoode kraaniveega
4. Pange see klaastaara 15-20 minutiks teise suurde anumasse koos oksaalhappega.
5. Puhastage see klaastoode kraaniveega ja destilleeritud veega.

Ei kuumutamist, ei midagi muud. Väga lihtne. Anumana võite kasutada vana või pragunenud eksikaatorit.
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Jah nii ma peaaegu tegin, kahjuks on mul ainult umbes 1,5 liitrit lahust, nii et ma ei saa tõesti vanni teha, 4% kaaliumpermanganaadi teeb üle 40g maksva kauba.
Aga kolb sai täiesti täis ja seisis üleöö, siis lahus tagasi pudelisse, loputasin vähese veega ja klaasil oli näha kerget pruuni hägusust.
Lisati oksaalhapet ja oli näha, kuidas pruun kadus.
Oksaalhape tagasi pudelisse ja kolb loputati esmalt kraaniveega, seejärel destilleeritud veega ja kuivatati.
Ainult kahjuks ei olnud kolbist kergelt valge hägusus täielikult kadunud.
Kas see on tingitud klaasi kvaliteedist ei saa ma muidugi välistada. Võib-olla tuleb ka puhastamine liiga hilja.

Kui tihti võib lahust kasutada, kas on mingi indikaator, värvi järgi ma ilmselt ei oska öelda, eks?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Saate selle uuesti kaaliumpermanganaati tagasi panna.
Kasutage seda lahust mitu korda. Kaaliumpermanganaadi lahus värvub veidi ja te saate aru, millal on vaja uut teha.
 
Last edited by a moderator:

malayboy

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 15, 2022
Messages
58
Reaction score
35
Points
18
Tere härra, ma kontrollisin "Alconox" tooteid selgub, et neil on tootesari mis tahes laboratoorsete rakenduste jaoks, kas see on ok, kui ma kasutan lihtsalt kõiki nende tooteid Citranox, Alconox, Liquinox ja Tergazyme, selle asemel, et teha omaenda pesemislahust, nagu te soovitate sulfokroomi segu, kaaliumpermanganaadi lahust ja leeliselist alkoholi

sest minu seisundis, ma olen mures jäätmete ma pesemine / kõrvaldamine oleks korrodeerida valamu maa, siis ma nägin neid toote Alconox, nad väitsid, et need ei mädanenud valamu ja tasuta loputamine
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
See ei söövitaks teie valamut sobivate manipulatsioonide korral. Ka alkoholi/leelise segu samuti, väga hästi otsus. Ma ei oska nende tõhususe kohta täpselt midagi öelda. Olen harjunud ise valmistama lahendusi puhastuseesmärkide saavutamiseks.
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ma võin väga soovitada leelise ja etanooli segu ning ka HCL ja etanooli (1:4, minu enda loodud) segu töötab suurepäraselt, kõrvaldamiseks ma lihtsalt segan need kaks ja lisan täiendavalt värsket vett, muidu hoian neid erinevates mahutites ja kasutan neid puhastuslahuseid mitu korda.
Kaaliumpermanganaadi lahus töötab ka, sest seal on kerge pruun värvus, mille saad oksaalhappega jälle ära, aga on võrreldes kahe teise lahusega veidi keerulisem.

Kas ostetud lahused saavutavad parema efekti, ei oska öelda, aga ma ei näe põhjust, miks ma oma koduseid lahuseid mitte edasi kasutada.
 
Top