Sünteetiliste uimastite sõltuvuse ravi

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
HDMkQ8rZNB


Varem või hiljem võib igaühe elus, kes on proovinud narkootikume, tulla punkt, mil ta mõistab, et on neist sõltuvusse jäänud. Hirm, ebakindlus ja teadmatus, kuhu abi saamiseks pöörduda, panevad inimese veelgi sügavamale uimastitarbimisse vajuma.

Millisest kohast on kõige parem alustada erinevate uimastite sõltuvuse ravi ja kuidas leida motivatsiooni, et hoida oma vaimset seisundit normaalsena?

BB meeskond sai nendele küsimustele vastused endistelt uimastitarbijatelt ja sai üksikasjalikud selgitused sõltuvusspetsialist dr Matthias Kühnilt, kes on enam kui kakskümmend aastat tegelenud uimastisõltlaste rehabilitatsiooniga ja juhib ka ühe erasektori sõltuvusravikeskuse raviprogrammi.

"Motivatsioon oli lihtne - ellu jääda"
Opiatsõltuvust peetakse kõige raskemaks ja ohtlikumaks narkomaaniaks, sest heroiini ja teiste selle rühma ainete tarvitamise lõpetamine põhjustab kõige raskema võõrutusseisundi.

Lõuna-Carolina ülikooliteadlaste rühma ajakirjas "Drug and Alcohol Dependence" avaldatud uurimuse kohaselt võib heroiini võõrutusseisund alata juba 4-6 tundi pärast viimast tarvitamist, saavutab tipptaseme umbes 24-48 tunni jooksul ja kestab 7-14 päeva. Tühistumine ilmneb lihas- ja liigesevalu, kõhukrampide, agiteerituse ja rahutuse, iivelduse ja oksendamise, kõhulahtisuse, tahhükardia, ninaverejooksu ja külmavärinana.

DxM9zjgclB


Enamik (57%) uuringus osalenutest kirjeldas opioidide võõrutusseisundit kui väga või isegi äärmiselt valulikku.

Teadlaste sõnul on hirm võõrutussündroomi ees üks põhjus, mis põhjustab ohtlikku uimastitarbimist (nt nõelte jagamist) ja sellest tulenevalt ka üledooside ja nakkushaiguste levikut.


Et aidata inimestel lõpetada heroiinitarbimine ilma valusate sümptomiteta, kasutatakse paljudes riikides üle kogu maailma metadoonravi. Kuna võõrutusravi hirmutab inimesi, alustavad nad sageli opiaatide sõltuvuse ravi alles siis, kui tõeliselt hirmutavad tagajärjed nende elus on juba alanud.

30-aastane Alma oli 10 aastat tarvitanud narkootikume: peamiselt mefedrooni, kuid tal oli elus probleeme ka heroiiniga. Ta otsustas narkootikumide tarvitamise lõpetada pärast seda, kui heroiini üledoos jättis ta 15 päevaks intensiivraviosakonda.

"Minu motivatsiooniks oli soov ellu jääda. Anonüümsete narkomaanide koosolekud aitasid mind. Ma ei agiteeri, see on lihtsalt minu kogemus. Kui tulin intensiivraviosakonnast välja, hakkasin kohe koos oma sponsoriga programmi samme tegema ja esimest korda 10-aastase tarvitamise jooksul on mul 3 kuu pikkune puhtusperiood. Tegelikult kestab minu võõrutus kuni tänase päevani ja ma tunnen ikka veel isu, kuid ma saan neid kontrollida. Minu elus on palju vallandajaid: hiljuti näiteks viis sõber mind kogemata kohale, kus ma üleannustasin, see oli väga ebameeldiv. Ma helistasin kohe sõbratarile ja rääkisin kõik läbi. Peaasi, et ma ei hoiaks iha sees ja kontrolliks seda
,"- ütleb Alma.

ENBcgCyw2S


Teine endine heroiinitarbija, 32-aastane Edward, rääkis, et ta tutvus narkootikumidega 5 aastat tagasi. Koos oma sõbrannaga kasutas Edward esmalt intravenoosselt katinoone ja seejärel läks üle heroiinile.

Edward proovis mitu korda narkootikumidest loobuda ja käis narkomaaniaravis.
"Kui sealt välja tuled, siis ei ole väga valus, aga elada ei taha alguses ikkagi". Edwardil õnnestus see nõiaring katkestada pärast seda, kui ta koos oma sõbrannaga hakkas käima Anonüümsete Narkomaanide koosolekutel.

Nüüd ei ole ta juba kaheksa kuud ühtegi ainet tarvitanud.

"Elu oli täielik põrgu. Samal ajal on sul täielik vastumeelsus narkootikumide suhtes, juba mõte neist teeb sind haigeks, aga ma kasutasin ikkagi, sest ma ei suutnud enam füüsiliselt ilma nendeta elada, see tappis mind. Esimesed kaks kuud olid väga rasked: lamasin seal, vaatasin lakke ja tahtsin surra. Ja siis hakkasid maailma ilmuma värvid, hakkasin märkama, et taevas on ilus, rohi on roheline. Me elame koos, käime koos kohtumistel, mäletame seda põrgut, milles elasime, ja me ei taha sinna üldse tagasi minna," - ütles Edward.
HD0iKkyLn5

"Kainenema jäämine - on iga päev teadlik valik"
Inimene, kes tahab lõpetada amfetamiini tarvitamist, ei koge nii raskeid ja valusaid sümptomeid kui opiaatidest sõltuvad inimesed. Siiski on ka psühhostimulantidel võõrutussündroom.

Kui kroonilised kasutajad lõpetavad järsku amfetamiini kasutamise, teatavad nad "ajaliselt piiratud" võõrutusest, mis tekib 24 tunni jooksul pärast viimast annust. Tühistussümptomid on piisavalt tõsised, et põhjustada tagasipöördumist uimastitarbimise juurde, kirjutavad uuringu "Amfetamiini võõrutusravi" autorid.

Ägeda võõrutusseisundi korral esinevad inimestel järgmised sümptomid.
  • Raske düsfooria
  • Ärrituvus
  • Melanhoolia
  • ärevus
  • Hüpersomnia
  • Raske väsimus
  • Tõsine iha ravimi järele
  • Paranoia
Mida vanem on inimene ja mida intensiivsem on tema eluaegne amfetamiinitarbimine, seda tõsisemad on need sümptomid. Kuigi enamik neist kaob tavaliselt pärast seitsmepäevast loobumist, võivad unehäired ja söögiisu kadumine püsida kuni kolm nädalat.

"Ma võitlesin sõltuvusega üsna pikka aega, mul olid terviseprobleemid, kõige rohkem kannatasid mu süda ja psüühika. Kui me räägime ühest juhtumist, mille järel sai väga selgeks, et ma ei saa nii jätkata, siis see oli päev, mil ma metamfetamiini üledoosi võtsin.Olin sel ajal ema juures ja tundsin end väga halvasti," - räägib 21-aastane Alice, kes oli neli aastat amfetamiini, mefedrooni ja metamfetamiini tarvitanud.

"Ei ole sõnu, millega kirjeldada seda õudust, mida ma tundsin. Ma kartsin igal sekundil surma ja mul polnud absoluutselt aimugi, mida teha. Kirjutasin pidevalt sõpradele, et end kõrvale juhtida, ja see hirm minu sees segunes häbi, kurbuse ja lootusetusega. Ma tundsin end paremini alles siis, kui kiirabi tuli. Ma ei rääkinud arstile üledoosist, vaid viitasin sellele, et mul oli tahhükardia ja süda valutas".
AJN0vznYbW


Pärast seda, kui Alice otsustas uimastite tarvitamise lõpetada, oli tema elus periood, mil ta lebas diivanil ja vahtis ühte punkti 24 tundi ööpäevas, ilma et tal oleks olnud energiat või soovi püsti tõusta. Pidev surmahirm, mis teda kummitas, hoidis teda narkootikumide tarvitamise juurde tagasi pöördumast.

"Ma mõistsin, et ma ei suuda sellega üksi võidelda, seega palusin abi. Enne seda käisin psühholoogi juures, kuid see ei toonud erilist tulemust, nii et leppisin kokku aja narkoloogi ja psühhoterapeudi juurde. Mulle pakuti ravikuuri, mis muutis mu enesetunde peaaegu kohe paremaks. Nüüd võtan antidepressante, mida ei saa kombineerida alkoholi ega muude ainetega. Mõnikord tahan ma ikka veel amfetamiini tarvitada ja ajan need mõtted minema. Kainenema jäämine on pigem igapäevane teadlik valik kui otsus, mille teed üks kord ja mille juurde enam kunagi tagasi ei lähe," - ütleb Alice.

KhtzZ83KYu


Dr. Matthias Kühni sõnul pöörduvad amfetamiini ja metamfetamiini tarvitajad pärast stimulantide psühhoosi kogemist sageli spetsialistide poole.

"Vähemikul amfetamiinitarbijatest tekib täielik psühhoos, mis nõuab erakorralist või psühhiaatrilist haiglaravi. Sellistel juhtudel hõlmavad amfetamiinipsühhoosi sümptomid tavaliselt paranoilisi meelepete ja tagakiusamismeeleolusid, samuti kuulmis- ja nägemishallutsinatsioone koos intensiivse ärevusega. Amfetamiinipsühhoosi ja psühhoosi subkliiniliste sümptomite teke võib olla seotud amfetamiini kasutamise ajalooga kogu elu jooksul, st amfetamiiniga kokkupuute kumulatiivse koguse ja sagedusega
, "- ütleb dr Matthias Kühn.

"Peamine probleem ei ole füsioloogiline, vaid psühhiaatriline, ja detoksikatsiooni käigus viiakse inimesed enamasti psühhoosist välja. Need, kellel olid juba algusest peale eeldused psüühikahäirete tekkeks, kogevad erinevaid skiso-laadseid häireid. Siin on väga oluline jõuda pädeva spetsialisti juurde, kes mõistab topeltdiagnoose: psühhiaatrilisi ja narkomaaniaid, " - ütleb dr Matthias Kühn.

GfadicF2wO


Sõltlased, kes aitavad teisi sõltlasi
38-aastaneJoseph rääkis, et proovis esimest korda elus pehmeid narkootikume 16 aastat tagasi ja kasutas mefedrooni neli aastat tagasi grupiseksi ajal kahe mehega.

Pärast seda, kui mefedroon ja keemiaseks tulid tema ellu, oli Josephil üha raskem oma uimastitarbimist kontrollida. Kaks aastat hiljem sai ta aru, et ta võtab mefedrooni liiga tihti, tema "maratonid" kestsid mitu päeva korraga ja ta ei suutnud tarvitamise vahel teha pikemat pausi kui kolm nädalat. Tasapisi mõistis Joseph, et tal oli tekkinud psühholoogiline sõltuvus ja ta hakkas käima Anonüümsete Narkomaanide koosolekutel.
"Olin varem kuulnud Anonüümsete Narkomaanide rühmadest, kuid arvasin, et need on mõeldud ainult inimestele, kes on juba kõik kaotanud ja on põhjas, samas kui mina suutsin säilitada sotsiaalselt vastuvõetava elatustaseme. Käisin koosolekutel juhuslikult ja jätkasin tarvitamist, kuid protsess oli käima läinud, tundsin end üha enam häbi ja tarvitamine ise muutus vähem nauditavaks."
- ütleb Joseph.

VE1aDO6m57


"Kui LGBT-kohtumised hakkasid toimuma kuus päeva nädalas, otsustasin neid mitte vahele jätta, sest märkasin, et pärast kohtumist ja järgmisel päeval ei olnud mul enam tahtmist tarvitada."

"Lisaks sellele hakkasin teiste meestega suhtlema, hakkasin rääkima (alguses istusin vaikselt ja jooksin kohe pärast kohtumist minema) ja säilitasin üldise taastumisvaimu. Nii tekkis mul vastutustunne teiste ees. Olen nüüdseks olnud 72 päeva puhas ja see on esimene kord 16 aasta jooksul.Ootan juba rõõmsalt oma 90-päevase puhtuse medalit".
.

"Miks ma vajan mefedrooni, kui mul on ilma selleta kõik korras?"
Lisaks eneseabirühmadele ja narkoteraapiale on narkomaaniaravis määravaks teguriks patsiendi otsusekindlus muuta täielikult oma elustiili, samuti leida endale tegevus, mis kulutab kogu selle aja, mida varem uimastid võtsid, ja vabaneda alateadlikust enesehävitamise tungist.
.

Kognitiivset käitumuslikku psühhoteraapiat kasutatakse sageli uimastisõltuvuse raviks. See lähenemine põhineb sellel, et patsiendi probleemid on seletatavad tema ebaloogiliste ja irratsionaalsete mõtetega. Muutes oma mõtlemist ja õppides arutlema positiivselt, muutub ka tema elu.
"Koos terapeudiga õpib patsient tuvastama mõtteid, mis suurendavad iha narkootikumide tarvitamise järele, samuti neid mõtteid, mis säilitavad tooni hetkeks uimastite tarvitamise ajal. Jälgides nende mõtete mõju seisundile ja muutes neid, hakkab patsient ennetama problemaatilisi reaktsioone teatud seisundites," - kommenteerib dr Matthias Kühn.

Sageli on narkootikumide iha signaaliks, et inimese elus on muid probleeme, mida ta püüab sel viisil maha suruda. Sellisel juhul saab ta nende probleemide lahendamisega oma uimastisõltuvusest üle.

Z6LC3QD8zR


19-aastaneStephanie hakkas mefedrooni tarvitama keset depressioonihäireid ning pooleteise aasta jooksul võttis ta seda keskmiselt kaks kuni neli korda nädalas.
.
"Üritasin midagi teha, et loobuda: Käisin grupikohtumistel ja käisin psühhiaatri juures. Miski ei toiminud, aga ma jätkasin seda. Samal ajal mõtlesin pidevalt enesetapule. Ühel hetkel juhtus, et jäin pikaks ajaks koju ja hakkasin võtma ravimeid, mida arst mulle määras. Usun, et mõned inimesed satuvad sõltuvusse just depressiooni ja sarnaste häirete tõttu. Antidepressantide ja normotikumidega ravi on vajalik, et vähendada vajadust eufooria järele ja vähendada impulsiivsust, mis sageli viib kokkukukkumiseni. Kui ma alustasin teraapiat, tundsin vähem vajadust mefedrooni järele, sest miks ma vajaksin mefedrooni, kui ma seda ei vajaks?"
-
ütleb Stephanie.

Dr. Matthias Kühn on veendunud, et paljude sõltlaste jaoks on ainete kasutamine viis ellu jääda ja luua illusioon, et nad saavad oma probleemidega hakkama, samas kui parim ennetus narkomaania vastu on isiklik areng.
.
"Selleks, et hoida inimesi alkoholi ja narkootikumide kasutamisest eemal, peame neid isiklikult arendama. Täiskasvanud inimesel peaks olema palju oskusi ja tal ei tohiks olla probleeme suhtlemisega. Kui kasvamise protsess ei toimu, siis inimesed loomulikult tarvitavad ja mõned neist muutuvad sõltuvusse. Statistika kohaselt kannatab keskmiselt 15-20% elanikkonnast narko- ja alkoholisõltuvuse all ," väidab dr Matthias Kühn.

2FBZgLdP3V


Kui te ise kannatate narkosõltuvuse all, peate mõistma, et ükskõik kui raske teie seisund ka poleks, ei ole see lootusetu olukord. Isegi pärast aastakümneid kestnud opiaatide sõltuvust naasevad inimesed normaalse elu juurde.

Tugirühmad, psühhoteraapia või ravimid võivad olla igal üksikjuhul rohkem või vähem tõhusad, kuigi paranemiseks on tõenäoliselt vaja kõigi tegurite kombinatsiooni.

Ravi alustamiseks on oluline - astuda esimene samm.
 

RaraOppapapOma

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 2, 2022
Messages
21
Reaction score
8
Points
3
Ka N-atsetüültsüsteiini (lühendatult NAC) kasutamine võib olla kasulik, kui tullakse alla ainetest, kuna see reguleerib dopamiini ja seretoninit.
Samuti on tõestatud, et see kaitseb täielikult metamfetamiini põhjustatud kahjustuste eest ja seda kasutatakse kokaiini iha korral.
Kui te olete seda võtnud, peate ootama vähemalt nädala, et saaksite uuesti kõrgele tõusta (dopamiini/seretoniniga), muidu on märgatavad ainult uimastite kõrvaltoimed (vasokonstriktsioon jne...).
Tundub ka, et üleannustamise saavutamiseks on vaja suuremaid annuseid narkootikume (kolm päeva pärast NAC-i tarbimist võin tarbida 50mg heroiini ja ma ei saaks kõrgele, ma tunneksin ainult väga kergeid mõjusid ja mitte üleannustamist ilma tolerantsuseta sama kokaiini puhul).
Samuti saab seda kasutada paratsetamooli üleannustamise raviks.
Seda on uuritud ka võimaliku kasu saamiseks vaimse tervise osas (OCD, skisofreenia, bipolaarne jne...).
Üldiselt kriminaalselt alahinnatud toidulisand (nagu kõik need on).
 

Amphetfred24

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Aug 8, 2024
Messages
12
Reaction score
4
Points
3
Olen taastuv sõltlane ja pärast aastakümneid (sõna otseses mõttes) kroonilist opiaatide/opioidide ja bensoide kuritarvitamist/sõltuvust elan nüüd üsna normaalset elu. (Ma kasutan ikka veel veidi amfetamiini ja kanepit).

Seda saab teha, ma kukkusin mitu korda ja mul oli mõned "võitlused", kuid ma ei arvanud kunagi, et ma oleksin elus (lihtsalt), et näha seda!.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Mulle meeldib neid artikleid näha! Hoidke seda üleval
 

armanimani

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 11, 2024
Messages
82
Reaction score
49
Points
18
Mulle meeldib näha kahjude vähendamise teemasid, enamik inimesi ei mõista, et see peab olema enne iga teemat, sest teie tervis on kõige tähtsam. Jääge ohutuks.
 
Top