A khatról és annak katinon természetéről

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Mi a khat?

A khat, más néven qat (amhara: ጫት ch'at; oromo: Jimaa, szomáli: qaad, khaad, khat vagy chat, arabul: القات al-qāt), egy őshonos virágos növény, amely Afrika keleti és déli részén található. A khat a 10 láb és 20 láb közötti magasságot éri el, és szikár levelei a hervadt bazsalikomra emlékeztetnek. A khat levelei katinon néven ismert pszichoaktív összetevőket tartalmaznak, amelyek szerkezetileg és kémiailag a d-amfetaminhoz hasonlóak, valamint katint, a katinon enyhébb formáját. Afriss levelek mindkét összetevőt tartalmazzák; a 48 órán túl hűtlenül hagyott levelek csak katint tartalmaznak, ami megmagyarázza, hogy a felhasználók miért részesítik előnyben a friss leveleket.
TJPsIFoYxO
SDfR7d31OJ
A katinon alkaloid, egy stimuláns, amely fokozott társaságiasságot, izgatottságot, csökkent étvágyat és enyhe eufóriát vált ki. A khat rágásának hosszú történelmi hagyománya van azokban a régiókban, ahol természetesen nő, különösen a férfiak körében, és hasonló (bár kissé eltérő) a koka levelek használatához a dél-amerikai Andokban vagy a bételdió-készítményekhez Dél-Ázsiában. Gyakran rágják társaságban, társalgókban, ahol a férfiak csoportjai közötti beszélgetést segíti elő, gyakran vízipipázás közben.

A friss khatlevél bíborbarna és fényes, de öregedésével sárgászölddé és bőrszerűvé válik. Erős szagot árasztanak. A levelek legkedveltebb része a növény tetejéhez közeli fiatal hajtások. Azonban a középső és alsó részek leveleit és szárát is használják
.
Bci0lJkHde
A khat jogi státusza helyenként eltérő. Egyes régiókban előfordulhat, hogy botanikai fajként viszonylag észrevétlen marad, és így nem szabályozzák külön, de a szabadidős célú felhasználása az általánosabb törvények alapján mégis illegálisnak minősülhet. Sok területen azonban a khatot szigorúan ellenőrzik, és birtoklása, terjesztése vagy használata illegális lehet. Például olyan országokban, mint Ausztrália, Kanada, az Európai Unió, India, Jordánia, Kanada, Jordánia, Új-Zéland, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek (Egyesült Arab Emírségek) és az Egyesült Királyság (Egyesült Királyság) ellenőrzött anyagnak minősül. Az Egyesült Államokban (USA) és Törökországban a Catha edulis növényt nem tiltják kifejezetten, de a betakarított levelek rekreációs célú fogyasztása és forgalmazása illegális. Másrészt azokban a régiókban, ahol a khat kulturális jelentőséggel bír, mint például Dzsibuti, Etiópia, Kenya, Szomália, Szudán, Uganda és Jemen, a termesztése, értékesítése és fogyasztása teljes mértékben legális, vagy nem foglalkozik jogi kontextusban. Izraelben, ahol jemenita zsidók élnek, csak a növény leveleinek fogyasztása engedélyezett természetes állapotban.

A khatot más neveken is ismerik: Qat, Kat, Chat, Kus-es-Salahin, Mirra, Tohai, Tschat, Catha, Quat, Abesszíniai tea, Afrikai tea és Afrikai saláta
.

Cathinone:
Cathinin:Amit tudni kell

Akhat kémiája

A növény serkentő tulajdonságait kezdetben a "katinnak" vagy katinnak tulajdonították, egy fenetilamin típusú anyagnak, amelyet a növényből izoláltak. Ezt a tulajdonítást azonban megkérdőjelezték, amikor a jelentések szerint a friss levélkivonatok egy másik vegyületet tartalmaztak, amely a katinnál észrevehetőbb viselkedési hatásokkal rendelkezett. 1975-ben a kutatók izolálták a katinon nevű rokon alkaloidot, és 1978-ban megállapították abszolút konfigurációját, az (S)-2-Amino-1-fenilpropan-1-ont. A katinon nem túl stabil, és idővel lebomlik, katinná és norefedrinné alakulva. Ezek a vegyi anyagok a PPA (fenilpropanolamin) családba tartoznak, amely az amfetaminokkal és a katecholaminokkal, az epinefrinnel és a noradrenalinnal rokon feniletil-aminok egy alcsoportja. Valójában a katinon és a katin nagyon hasonló molekulaszerkezetű, mint az amfetamin. Fontos megjegyezni, hogy a khat nem tévesztendő össze a metkatinonnal (más néven cat), amely egy I. listás anyag, és amely hasonló kémiai szerkezettel rendelkezik, mint a khat növényben található katinon hatóanyag.
ERqmJEu9sh
Amikor a khat levelei kiszáradnak, a hatásosabb katinon 48 órán belül lebomlik, és az enyhébb katinon marad utána. A katinon hatékonyságának megőrzése érdekében a szüretelők a friss leveleket és szárakat műanyag zacskókba csomagolják vagy banánlevelekbe csomagolják, hogy megőrizzék a nedvességet. Az is gyakori, hogy rendszeresen vízzel locsolják meg a növényt, vagy a szállítás során hűtést alkalmaznak.

A khatlevél megrágásakor mind a katin, mind a katinon felszabadul és felszívódik a száj nyálkahártyáján és a gyomornyálkahártyán keresztül. A laboratóriumi állatokon végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a katin és a katinon befolyásolja az adrenalin és a noradrenalin visszavételét, ami miatt a szervezet lassabban hasznosítja ezeket a neurotranszmittereket, ami a khat használatával járó ébrenléthez és álmatlansághoz vezet.

A katinon nagy affinitást mutat a szerotoninreceptorokhoz, ami arra utal, hogy ez felelős a khat rágásához kapcsolódó euforikus érzésekért. Egerekben a katinon az amfetaminokhoz hasonló ideges pacsizást és ismétlődő vakarózó viselkedést vált ki. A katinon hatása 15-30 percen belül éri el a csúcspontját, és az anyag közel 98%-a a májban norefedrinné metabolizálódik.

Másrészt a katin mechanizmusai nem annyira jól ismertek, de feltételezhetően az adrenerg receptorokra hat, ami epinefrin és noradrenalin felszabadulását váltja ki. Az emberekben a katin felezési ideje körülbelül három óra. A bromokriptin nevű gyógyszer 24 órán belül csökkentheti a sóvárgást és az elvonási tüneteket
.

Khat levél rágása utóhatások

A khatot rágó személy által tapasztalt hatások a kívánatos (az első órán belül fellépő) és a nem kívánatos (a kívánatos fázis vége felé jelentkező és több órán át tartó) hatásokba sorolhatók.

A khatot rágók gyakran számolnak be örömérzésről, megnövekedett energiáról, izgalomról, eufóriáról, fokozott éberségről, jobb önértékelésről, fokozott koncentrációról, fokozódó libidóról, fokozott kreativitásról, jobb kommunikációs készségről, jobb gondolatasszociációs képességről és a munkateljesítmény szubjektív javulásáról. A khat rágásával azonban negatív élmények is társulnak, mint például túlzott beszédkészség, hiperaktivitás, alvászavar, ingerlékenység, szorongás, ellenségesség, pszichotikus epizódok, hisztéria és depresszió. A khat tartós használata szív-, idegrendszeri, pszichológiai és gyomor-bélrendszeri problémákhoz vezethet. A khat fogyasztása emberekben a katinon közvetett szimpatomimetikus hatása miatt a szívfrekvencia és a vérnyomás emelkedéséhez vezet, ami a fogyasztás után körülbelül 3-4 órán keresztül fennáll.

A khat leveleiben lévő tanninok jelenléte fanyarságot okoz, és nyelőcsőgyulladáshoz, gyomorhuruthoz és szájnyálkahártya keratózishoz vezethet. Tanulmányok kimutatták, hogy a khatot rágók mintegy 50%-ánál szájnyálkahártya-keratózis alakul ki, amely szájüregi rákká fejlődhet. Ezenkívül a khat fogyasztása után a katinon étvágycsökkentőként hat a hipotalamuszra gyakorolt hatása révén, ami a gyomorürülés késleltetéséhez vezet
.
CgvhTxj4Ie
A khatot hosszú távon használók hajlamosak szövődmények kialakulására, beleértve az akut és krónikus májbetegségeket. A khat krónikus használata májgyulladáshoz, fibrózishoz és májzsugorhoz vezethet. A khat használata az emberi reproduktív egészségre is hatással van, ami a függőknél a spermiumok számának és mozgékonyságának csökkenéséhez vezet. Ezen túlmenően a khat teratogén hatással van a terhes nőkre. Nagy dózisban a khat mániás betegséget idézhet elő, amelyet grandiózus téveszmék vagy üldözési téveszmékkel járó skizofréniform pszichózis jellemez. Szerencsére a legtöbb esetben ezek a tünetek elmúlnak, ha a khatot abbahagyják, és antipszichotikus gyógyszereket adnak. Azonban fennáll a pszichotikus epizódok újbóli megjelenésének valószínűsége, ha a khat-használatot újra elkezdik. Akhatfogyasztás rövid és hosszú távú fizikai hatásait az érintett fiziológiai rendszerek alapján alaposan dokumentálták, és a mellékelt kép foglalja össze.

Következtetés

Összefoglalva, a khat, egy Kelet- és Dél-Afrikában honos virágos növény, pszichoaktív anyagokat, katinont és katint tartalmaz, amelyek rágáskor különböző kívánatos és nem kívánatos hatásokat váltanak ki. Míg a felhasználók boldogságérzetet, energiát és fokozott kommunikációt tapasztalhatnak, addig a khatnak negatív következményei is lehetnek, beleértve az álmatlanságot, a szorongást és az egészségügyi komplikációkat. Mivel a khat jogi státusza világszerte változó, a felelős használathoz elengedhetetlen a khat kockázatainak és hatásainak ismerete.
 

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Amfetamint tartalmaz. De hogyan lehet kivonni belőle?
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1
Néhány évvel ezelőtt olvastam, hogy az emberek megpróbálták, de túl instabil volt ahhoz, hogy bármi használhatót kapjanak. Azt hiszem, vannak írások valahol az interneten, de nem emlékszem, hogy hol, mivel ez már nagyon régen volt.
 
View previous replies…

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Szia ember, ha emlékszel, mondd meg nekem.
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1

Nem az, amit olvastam, hanem csináltam, de ezt találtam egy gyors kereséssel. Vannak más cikkek is, amikor rákerestem a tiszta neten
 

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Hasznos volt jó munka
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1
Évekkel ezelőtt olvastam a khatról. Azóta nyitva tartom a szemem a khatfa után, amelyről azt olvastam, hogy van egy vagy 2, amelyet évekkel ezelőtt termesztettek szülővárosom régi részein. Úgy tűnik, hogy van néhány különböző fajta, és ha valaha is gyanítom, hogy találtam egy khatfát, akkor gondoskodnék róla, hogy megfelelően azonosítani tudjam, mivel sok fa és növény mérgező, ha még kis mennyiségben is lenyelik.

Ez a legrészletesebb írás a khatról, amit valaha láttam.

Egyszer megpróbáltam termeszteni néhány beteldió magot, amit az ebayről vettem. Kicsordultak, de végül elpusztultak. A kisebbik bételdió volt, ami a szekrényben lévő fajta volt, ami megfelelt az én éghajlatomnak. Talán egyszer majd újra megpróbálom, és más évszakban ültetem őket.
 
Last edited:

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Van egy növényem, már évek óta van egy cserépben és rágja ok, de van valami módja annak, hogy egy gyors extrakciót csináljak, hogy teát vagy valami italt készítsek a szüret napján? Ive turmixoltam néhányat a turmixgépben citromlével, majd hozzáadtam egy kis meleg vizet, majd leszűrtem, csak tesztként csináltam, és nem ittam meg, mert akkoriban elég beteg voltam egy megfázással. A hétvégén újra megpróbálom, hátha jobb lesz, mint a rágás. De ha valakinek van egy gyors extrakciója vagy a legjobb oldószer, amivel extrahálni lehet, akkor tudassa velem. Köszönöm

heres egy fotó az eredményről, balra van, miután átfutott egy kávé szűrőn, tettem egy kis szódabikarbóna oldatot, és a vörösből zöld/barna keverékké vált vissza.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Üdvözlöm! #Khat_Extraction
A minta nagy részét egy barna papírzacskóban hagytuk megszáradni, amelyet környezeti hőmérsékleten és fénytől védve tartottunk.

Kivonás
Körülbelül 5-6 g növényi anyagot apró darabokra vágtunk, körülbelül 0,5 cm-es négyzet alakú méretekre. Az előkészített mintát 15-20 ml metanollal kevertük össze, majd 15 percig szonikáztattuk időszakos rázással és keveréssel.


Koncentráció

A zöld metanolos kivonatot dekantáltuk egy breccsertartályba, amelyet ezután levegőáram segítségével közel szárazra (<1 ml) sűrítettünk.

Tisztítás
A növényi maradványok reszuszpendálására és savasítására H2SO4 (kb. 0,02 N) nagyon híg oldatát használtuk. A savanyított oldat vöröses színt kapott. Kloroformos extrakciót végeztünk a semleges szerves vegyületek, valamint a maradék növényi szilárd anyagok eltávolítására.


Bázis extrakció

A vizes oldathoz kis mennyiségű telített nátrium-bikarbonát (NaHCO3) oldatot adtunk a kivonat lúgosítása érdekében. A pH-változás hatására az oldat világoszöld színű lett. A katinon és a katin extrakciójához metilén-kloridot használtunk. Levegőáramot használtunk a kivonat minimális térfogatúvá csökkentésére. (Megelőző intézkedésként oldószercserét végeztünk hexánra, hogy elkerüljük az IRD fénycső degradációját.)
 
View previous replies…

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Szóval kivontam újra a vöröses oldatba, így újra bazifikálhatom NaHCO3-mal, majd csak keverem az oldatot egy befőttesüvegben DCM-mel, összekeverem majd szétválasztom a rétegeket és megszárítom a dcm-t?
Köszönöm a segítséget.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Miért kérdezi ezt újra? Meg kell ismételni?
Nagyon világosnak és érthetőnek tűnik.

Nagyon szívesen.
 

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Igen, bocsánat, ez az első alkalom, hogy ilyen módon extrahálok valamit, nem fogom újraalapozni, majd DCM-ben mosni, és a katinon/katin bázist hagyom meg?
Úgy hallottam, hogy a növényből származó bázisként elég instabil?
Jobb lenne, ha a savas oldatot mosnám, hogy megpróbáljam megtartani az alkaloidokat hcl-ként?
Kérem, bocsássa meg a tudatlanságomat im csak próbál tanulni. Ha ez nem a megfelelő hely a tanuláshoz, tudassa velem, és ill továbblépek. Köszönöm a segítséget eddig.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Erre vonatkozóan nem tudok biztos választ adni.
Megpróbálhatja a saját útját, és összehasonlíthatja. Ezután ossza meg velünk az eredményét.
 
Top