A BBgate Afrikába megy

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Hogyan segít egy növényi pszichedelikus szer a gaboniaknak abban, hogy kapcsolatban maradjanak őseikkel, és mi keltette fel a fehérek érdeklődését?

Neema Paul Tombi a Gaboni Hagyományos Orvosi Szövetség vezetője, a Bwiti afrikai pszichedelikus kultusz papja, a Membe nép királyának fia és főállásban villanyszerelő. A BBgate szerkesztősége az afrikai sámán hazájába utazott, hogy beszélgessen vele.

- Mondjuk el olvasóinknak, mi az a bwiti. Sokan tudják, hogy egy szent növény, az iboga használatán alapuló szektáról van szó. Egyes országokban ennek a növénynek az alkaloidáját (ibogain) betiltották. A tudósok azonban már régóta aktívan érdeklődnek a tulajdonságai iránt, és egyes drogfüggők, például az Egyesült Államokban, támogatják a használatát a drogfüggőség súlyos formáinak enyhítésére. Meséljen nekünk az ibogáról a szervezeten belülről, ahol számos különböző funkciót lát el.

- A bwiti egy ősi hagyomány. Igen, az iboga nagy jelentőséggel bír számunkra. Úgy hisszük, hogy ez egy szent növény, egy élőlény, amely rengeteg betegséget képes gyógyítani, köztük olyanokat is, amelyeket ma már hivatalosan gyógyíthatatlannak tartanak. De szkeptikus vagyok az ibogából izolált ibogainnal kapcsolatban, azzal kapcsolatban, hogy egyesek ezt az anyagot a növény többi része nélkül, kontextuson kívül használják. Ez abból a félreértésből ered, hogy az iboga a maga teljességében fontos.

ZGkbFc2N6y


Gabonban ezt a növényt egyszerre csak egy kicsit használják gyógyításra és jelentős mennyiségben a bwiti-be való beavatásra. A beavatás során az ember átlép egy bizonyos határt önmagában, átlépi a világok határát. Az ibogának van egy ilyen tulajdonsága - az embert arra készteti, hogy szembenézzen a kérdéseivel, újragondolja azokat. Látomások látogatják meg, szellemek jönnek hozzá, de itt minden teljesen egyéni, és különböző emberek különböző dolgokat látnak.

Miután az ember átesik a beavatáson, baanzivá, a bwiti követőjévé válik. Ezzel belép ebbe a hagyományba, és további beavatások várhatnak rá még, mert az iboga megérteti az emberrel az életcélját, és megnyitja a benne rejlő képességeket.

- Az ibogáról köztudott, hogy szívmérgező növény, és veszélyes nagy mennyiségben fogyasztani.Hogyan szabályozzák a bwiti lelkészek az iboga mennyiségét, amit egy személynek adnak?

- Mi nem tekintjük az ibogát mérgező növénynek. De megnézzük egy személy súlyát és egészségi állapotát, mielőtt megállapodnánk egy rítusban. A gyenge szívű embereknek nem szabad alávetniük magukat. Emellett adagonként adjuk be a személynek, és figyeljük a reakcióját.

- A hagyományos gaboni kultúra fontos része a halottak szellemeinek tisztelete. A beavatásokon az emberek nagyon gyakran látják elhunyt őseiket.Mit jelent a halál a bwitik számára?

- Együtt élünk a halállal, minden nap. Mindig kapcsolatban állunk őseinkkel.

CKPW0Er7e9


"Van a keresztút metaforája, amely a folytonosság és a szakadás között valami köztes dolgot jelent, és egyszerre az út, amely folytatódik, és az út, amelyen át kell kelni. A folytonosságot még inkább sugalló kép a köldökzsinór, amely összeköti az életet és a halált. A köldökzsinór mindig jelen van a bwitiben, és egy piros-fehér yamszövés jelképezi. Ezt viselik a derék körül, és a bal kezükben tartják az ima során, amikor a családfát felsorolják. Hiszen a vérvonal képletesen szólva köldökzsinórok hosszú sora, amelyek összekötik az embert egymással, az ősökkel és a nagy istenekkel a holtak földjén.

Amikor egy baanzi meghal, a vérvonalát elmondják, hogy figyelmeztessék mindazokat az ősöket, akik a világukban találkoznak vele. Ez a rituálé "megtisztítja az utat" a leszármazottak számára. A halál kapujának megnyitása (kutu mbf awu) nevű recitáció egy olyan motívum, amely visszatérő motívum a dalciklusban... Végül, van egy másik kép, a beavatáskor használt tükör... és ebben az ős, valójában a beavatott tükörképe jelenik meg az ibogával való ülés utolsó szakaszában.
Ez a kép nemcsak a folytonosságot, hanem az élők és a holtak egységét is jelenti".

- J. Fernandez, "Bwiti: Bwiti: A vallási képzelet etnográfiája Afrikában".

- A gyarmati korszakban egy ideig a bwiti-kultusz be volt tiltva. De a független Gabon első elnöke, Leon Mba, aki 1961-ben vette át a köztársaságot, a bwiti követője volt.Az ő személyisége befolyásolta az önök hagyományának fejlődését?

- Nem, nem mondanám, hogy bármit is befolyásolt volna. Persze, sokan felvidultak, mert Leon Mba bwiti, és néhány ember számára ez büszkeséget jelenthet. De magát a hagyományunkat nem érintette.

- Az a helyzet, hogy soha nem szakadt meg, a tudás folyamatosan továbbadták, bár titokban. Sok ellenségünk volt, köztük néhány misszionárius, például Monsignore Volker [André Raponda Volker mpongwe származású katolikus pap, néprajzkutató és kulturális aktivista], akinek alapítványa ma is működik Gabonban. Különböző rossz dolgokkal vádoltak bennünket, de nem lehetett betiltani és elnyomni bennünket, mert a tevékenységünk a jót szolgálta, és a bwiti a nép kultúrájának fontos része. A misszionáriusok között azonban nemcsak a bwiti ellenzői voltak, hanem olyanok is, akik igen kedvezően álltak hozzá, sőt néhányan maguk is a bwiti híveivé váltak. Ilyen volt például Albert Schweitzer monsignore.

B4BzH03OSn


-Ugyanarról a Dr. Schweitzerről beszél, a nagy humanistáról és Nobel-díjasról?

- Igen, ő egy nagyon tisztelt, sőt, mondhatni, tisztelt ember Gabonban. Az emberek hálásan emlékeznek rá. Schweitzer zenész, orvos és keresztény misszionárius volt. Azért jött Afrikába, hogy gyógyítsa az embereket, hogy megmentse őket a hatalmas járványok idején, és ez nagyon is sikerült neki. A bwiti hagyomány segített Schweitzernek abban, hogy elnyerje a gaboniak bizalmát, státuszt szerezzen, és a tudását az Európában szerzett ismeretekkel ötvözve alkalmazta.

- Köztudott, hogy Schweitzer kis dózisú ibogainnal enyhítette a betegek fáradtságát. Ráadásul az ibogain, amelyet akkoriban francia gyógyszerészek legálisan állítottak elő, a "Lambarene" kereskedelmi nevet kapta - annak a területnek a neve után, ahol Dr. Schweitzer híres klinikája volt.De azt nem tudtam, hogy Schweitzer nem csak megfigyelőként ismerte a bwiti-t...

- Schweitzernek nem volt más választása, mint a bwiti útját járni, mert egyrészt közös nyelvet kellett találnia a gaboniakkal, másrészt fáradhatatlanul tanulmányozta hazánk gyógynövényeit, és használta azokat a praxisában. Nincs ebben semmi különös, mert a bwiti nyitott a különböző nézeteket valló emberek felé. Ezért is gondolom, hogy a bwiti nem vallás, hanem hagyomány. Valójában vannak különböző vélemények, de én ebben hiszek.

PrEWyzqGde


Tény, hogy a bwiti hívei között a legkülönbözőbb vallások képviselői vannak.

Megkeresnek minket katolikusok, és kapcsolatban állunk a voodoo követőivel Beninben, Togóban és Nigériában. A bwiti követőinek többsége maga is megkeresztelkedett. A bwiti évszázadok óta létezik, a bantu népek ősi és elismert hagyománya. A vallások Gabon földjén később jöttek. Ráadásul mi, bwiti emberek ma már más vallásokat és kultúrákat tanulmányozunk, és átvehetünk belőlük valamit. Például tanulmányoztuk a buddhizmust, és most már van saját Buddhánk.

- És saját Szűz Mária?

- Nem, nincs, de van valami nagyon hasonló, ami a Szent Szűzre emlékeztet.

- Az etnológusok szerint a bantu népek a pigmeusoktól vették át az iboga használatának gyakorlatát. Ez tükröződik néhány legendában, például abban, hogy az első ibogabokor egy meggyilkolt pigmeus férfi maradványaiból származik, akinek felesége a növény egyes részeinek fogyasztásával képes volt beszélni a férfi szellemével és ősei szellemeivel.Mit tud erről mondani?

- Igen, a mi hagyományunk a pigmeusoktól származik. Ők voltak az erdő bölcsességének első hordozói. Amikor a bantuk megérkeztek erre a földre, találkoztak az erdőlakókkal, a pigmeusokkal, és ők adták tovább a tudásukat.

NTOq2h90Kw


-Milyen most a kapcsolatuk a pigmeusokkal?

- A tudásátadás folyamata nem állt meg. Vannak az erdőben élő emberek, akiket nem zavarunk, nem érintünk, békén hagyjuk őket az erdővel, az életükkel. És a pigmeusok most már természetesen részt vesznek a bwiti rituálékon.

Továbbra is sokat tanulunk a pigmeusoktól.Nem keverjük a mi életmódunkat a pigmeusokéval, nem avatkozunk bele az életükbe, de kommunikálunk velük.

Van egy pigmeus erdei település, ahová Libreville-ből [Gabon fővárosából] három nap alatt lehet eljutni. Nincs közlekedési eszköz, és elég nehéz oda eljutni. Néha meghívunk pigmeusokat ebből a faluból a szertartásainkra. Ők különleges tudással rendelkeznek. Én magam hét hónapot töltöttem az erdőben a pigmeusok között, ez úgymond áldozat volt, az én hozzájárulásom. Most, az ott szerzett tudásomnak köszönhetően, meg tudom gyógyítani az embereket.

- A gyógyítókon kívül vannak más rituális szakemberek is a bwitiben?

- Természetesen. Vannak különböző utak és hierarchia. Először baanzi leszel, aztán kombó, és csak utána leszel nima, mint én. A nima olyan valaki, aki az erdő szellemét veszi át, és arra használja, hogy meggyógyítsa az embereket. Bizonyos szakaszokban rájössz, hogy mi áll hozzád közelebb, és nem gyógyítóvá válhatsz, hanem például látnokká és jósnővé. A bwitiben sokféle tudás és irányzat van. Én a bwiti gonde, azaz a Hold bwitihez tartozom, és különleges kapcsolatunk van a Holddal. Létezik a nganga kifejezés is. Ezt inkább a falvakban használják. Ahogyan az ember orvoshoz megy, mi is a ngangához megyünk, hogy megoldjuk az egészségügyi problémáinkat. Én is egy nganga vagyok.

06kUZlqfJ8


-Dr. Schweitzer baanzi vagy nimah volt?

- Baanzival kezdte, majd egyre magasabbra és magasabbra jutott.

- Hogyan lettél nimah?

- Először apám tanított. Aztán más intelligens emberek adták át nekem a tudásukat erről a hagyományról. Apám, Jean Tsanga nagy sámán és a Membe népcsoport királya volt. Nemrég hunyt el. Most a király elment, és mi várunk egy új királyra, felelős személyt keresünk, aki átveszi a helyét. Ez egy nagyon nehéz eljárás és nagyon komoly szerep a Membe számára.


- Hány embert gyógyított meg, és hány embert avatott be a bwiti szektába?


- Nem tudom megmondani, hogy hány embert gyógyítottam meg, bár van egy füzetem, ahol minden látogatóról nyilvántartást vezetek, és mindannyian aláírják. Ami a bwiti szektába beavatottakat illeti, körülbelül száz emberről van szó.

- Ön felsorolta a bwiti adeptusok szakterületeit, megemlítve a tisztánlátást és a gyógyítást. Van a harci mágiához kapcsolódó specializáció?A bwiti papok támadnak-e egymásra, tartják-e a védekezést?

- Vannak bizonyos eljárások a támadásra és a támadás elhárítására. De nincs ilyen specializált területünk. Általánosságban elmondható, hogy a fő dolog, amit mindannyian védünk, a bwiti. És a bwiti viszont véd minket, erőt ad nekünk. Igen, vannak konfliktusok néhány bwiti irányzat között. Ez lehet versengés, de gyakrabban különböző ideológiai megközelítésekről van szó, azaz eltérő nézetekről arról, hogyan kell a bwititit szolgálni. De általában véve a bwiti segít abban, hogy egy békés nemzet legyünk, még akkor is, ha Gabonban 70 etnikai csoport van.

QUOgIaTkX4


- A hagyományos gyógyítók együttműködnek a hagyományos orvoslással? Együttműködnek-e a gaboni gyógyítók a fehér köpenyes orvosokkal?

- Igen, van ilyen együttműködés, kicseréljük a tudásunkat. A WHO égisze alatt találkozókat szerveznek az orvosok és a gyógyítók között. A németországi látogatásom után pedig Gabonban, a Franceville-i Masoukou Orvosi Kutatóközpontba megyek, ahol megtanulom, hogyan kell kezelni a cukorbetegséget és a vérnyomásproblémákat.

- Vannak olyan klinikák Gabonban, ahol az orvosok és nem a ngangák alkalmazzák az ibogain-terápiát?

- Nem, nincsenek ilyen klinikák. A sámánok és az orvosok közötti együttműködésnek még csak az elején járunk. Most kezdtük el összeírni az összes gyógyítónkat, de a közösségi szervezeteinkre még sok munka vár.

VpicTJXbU9


- Az utóbbi időben a bwiti sok spirituális keresőt vonzott a világ minden tájáról, akik Gabonba és Kamerunba utaznak - egyesek a meglátásokért, mások egyszerűen a különleges érzésekért és az egzotikumért. Voltak érdekes élményei más kultúrákból származó emberekkel a gyakorlata során?

- Általában a beavatás mindig megváltoztatja az embert. Bizonyos hiedelmekkel érkezik hozzánk, és másokkal távozik. Nehéz kiemelni néhány sajátosságot, mert minden embernek megvan a maga egyedi sorsa... De volt egy érdekes történet egy Christophe Matelet nevű emberrel. Ő egy francia volt, aki egy fehér ember katonai bázisán szolgált. Kiképezték a katonai struktúrájában, hazament, bebarangolta Európát, és egyszer csak rájött, hogy vissza kell mennie Gabonba. Velem élt, nem ment át a beavatáson, csak figyelt minket, néha ibogát evett. Tanulmányozott minket. Végül úgy döntött, hogy a beavatását a bwitiben végzi el, és utána Libreville-ben maradt. Egy évvel később Christophe lemondott francia állampolgárságáról, felvette a gaboni állampolgárságot, és most nálunk él, feleségül vett egy gaboni nőt, ibogát és bwiti táncokat tanul.


-Mi tetszett Németországban, ahonnan nemrég érkezett?

- A vendégszeretet. Amikor iderepültem, azt gondoltam, hogy nagyon nehéz lesz, hogy egy csomó ember lesz körülöttem, akiket nem értek, akik idegen nyelven beszélnek. És tény, hogy Németország nem túl nyitott az afrikaiakkal szemben. Itt nem sokat tudnak rólunk. De végül is jól sikerült a látogatásom, és hálás vagyok mindenkinek.

-Köszönöm a beszélgetést.

Az érdeklődő olvasókat arra is biztatjuk, hogy nézzék meg a BBgate-en található többi ibogain kiadványunkat is. Az Iboga tudományos szempontból rendkívül érdekes és ígéretes az orvostudományban.
 

neuro

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 16, 2023
Messages
7
Reaction score
17
Points
3
Az ibogain önmagában nem kardiotoxikus, mivel a szívizomsejtek sejthalálát okozva zavarja a szív elektromos vezetését. Sok gyógyszer képes erre, ezért bölcs dolog nem keverni olyan gyógyszereket, amelyek ezt az elektromos rendellenességet okozzák. Amit így hívnak, az a "meghosszabbodott QT (vagy QTc - korrigált QT)" Biztos vagyok benne, hogy mindenki ismeri, hogyan néz ki a szív nyomvonala egy EKG/ECG-n. A nyomvonalak csúcsait a PQRST betűkkel jelölik, A P hullám a pitvaroknak (a szív felső kamrájának) felel meg, a QRS pedig a kamrai pumpálja ki a vért a szívből, a T hullám pedig a kamra repolarizációja, hogy újra készen álljon a pumpálásra a szívidegek (a szinuszcsomóból kiinduló) működésétől. Amit egyes gyógyszerek tehetnek, az a szívizomsejtek pumpálásában részt vevő ioncsatornák összezavarása. Ha a Q-hullám és a T-hullám (a kamrák depolarizációja és repolarizációja) közötti idő kitágul, ez alapvetően felboríthatja a szív elektromos időzítését és dobbanását, jobb leírás híján, a szinkronból. Ez kamrafibrillációhoz vezethet, amikor a kamra, különösen a bal kamra, nem pumpálja ki megfelelően a vért a kamrájából, mert fibrillál (szinte remeg).

Nos, ahhoz, hogy a meghosszabbodott QT/QTc veszélyes legyen, a pulzusszámnak 60 bpm körüli értékre kell csökkennie, és a legtöbbször a QT-hullámot meghosszabbító gyógyszerek is hajlamosak a pulzusszámot lelassítani, így ha a pulzusszám 60-ra vagy az alá csökken, a meghosszabbodott QT-intervallummal együtt jó esély van arra, hogy kamrafibrillációba kerüljön. Ha azonban meghosszabbodott QT/QTc-intervallummal rendelkezik, mindaddig, amíg a pulzusszám körülbelül 60bpm felett marad, a kamrafibrilláció kialakulásának (és ezt követően a külső defibrillátorral történő sokkolás szükségességének) kockázata nagyon alacsony, ha nem szinte nulla.

Néhányszor kipróbáltam az ibogain-t, ez egy nagyon érdekes drog. Nekem nincs természetes hosszú QTc-m, és nem is szedek olyan gyógyszert, amely meghosszabbítja a QT-intervallumot. Úgy tűnik, hogy a Bwiti gyakorlói tudják, hogy az ibogain beavatkozik a szívbe, és ezért mielőtt bárki átmegy az iboga szertartáson, több napot töltenek "Vagus ideg gyakorlatokkal", úgymond "le kell feküdniük", ami aktiválja a vagus ideget, ami a szívritmus lelassulását okozza. Miután ezt több napig csinálták, a többnapos vagus ideg aktiválás után lesz egy visszapattanó kompenzáció, így a pulzusszámuk a vagus ideg aktiválás után a kissé gyorsabb oldalon lesz. Így, amikor az Iboga meghosszabbodott QT-intervallumot okoz, a szívfrekvencia nagy valószínűséggel 60bpm felett marad, és nagymértékben, ha nem is teljesen, de csökkenti a kamrafibrilláció kockázatát, mivel a szív elektromos rendszere és a szívizomsejtek saját, intrinsikus pulzusszáma nem kerül ki az egyensúlyból vagy a szinkronból. Ez ahhoz vezet, hogy a kamrák kiszabadulnak a szinuszcsomó/szívidegek által okozott pacingból, és szabálytalanul kezdenek el verni a nem szinkronban összehúzódó összes szívizomsejt összehangolatlan akciója miatt.

Ha valaki vényköteles gyógyszereket szed, bölcs lenne ellenőrizni, hogy a gyógyszer okoz-e meghosszabbodott QT-intervallumot, és óvatosnak kell lennie, mielőtt más olyan gyógyszereket adna hozzá, amelyek meghosszabbítják a QT-intervallumot, ami nagyon hosszú intervallumhoz vezet. Sok gyógyszer képes erre, a metadonról ismert, hogy ezt teszi, egyes antidepresszánsok ezt teszik, és még bizonyos antibiotikumok is ezt teszik. Bár ideális lenne egy EKG-t készíttetni, hogy lássuk, hogy esetleg "természetesen" meghosszabbodott a QT-intervallum, anélkül, hogy a gyógyszerek okoznák ezt, néhány embernél ez így van, jó lenne tudni, de nem biztos, hogy sokan közülünk mennyire könnyen tudnánk egy EKG-t csináltatni, ha saját magunk kísérleteznénk az Ibogával. Azonban sok olyan elvonulási központ, ahol a függőket ibogainnal kezelik, elvégzi a kábítószer-leltárt és egy alapszintű EKG-t, hogy lássák, hogy a QT-intervallum már kiszélesedett/meghosszabbodott-e. És ezután szorosan figyelemmel kísérik Önt, ügyelve arra, hogy a pulzusszám ne csökkenjen le a 60 bpm tartományba, ahol a meghosszabbodott QT-intervallum problémássá válna.

Csak tisztázni akartam egy kicsit, mivel ez nem "kardiotoxikus" önmagában, ez általában azt jelenti, hogy a gyógyszerek közvetlenül a szívsejtek halálát/károsodását okozzák, ebben az esetben a gyógyszer az elektromos vezetékrendszerbe avatkozik be, és sok gyógyszer képes erre. Ezért jó ötlet tehát, ha ismeri a saját QT-intervallumának alapértékét, és bármilyen QT-intervallumát, ha történetesen olyan gyógyszereket szed, amelyek meghosszabbodott QT-intervallumot okoznak, és ezután hozza meg a kiszámított kockázatot/döntést az Ibogaine szedésével kapcsolatban, szem előtt tartva, hogy fennáll a kamrafibrilláció és a hirtelen halál veszélye, ha nem sokkolják defibrillátorral, vagy nem tesznek rá egy úgynevezett "pacer"-t, amely alacsonyabb elektromos sokkokat ad, hogy a szívverést gyorsabb ütemben tartsa.


Szívesen segítenék a BBgate-nek az egészség/jóllét/kárcsökkentés terén, mivel bizonyos képzettséggel és tapasztalattal rendelkezem az orvosi területen, különösen a neurológia és a neurofarmakológia területén, ha érti, mire gondolok, nem vagyok ápoló, orvosi asszisztens, mentős vagy ápolónő, több iskolai végzettséggel és képzéssel rendelkezem, mint ezek az emberek, ha érti, mire gondolok.
 
Top