Koncentrált kénsav előállítása otthon

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Tapasztalataink szerint akkumulátor-elektrolitra van szükségünk. Egyszerre vásároltam egy 5 literes kannát, amelynek sűrűsége 1,28 g / cm3 (ami körülbelül 36%-os koncentrációnak felel meg). Mint valószínűleg mindenki tudja, az elektrolit híg kénsav.
Ahhoz, hogy koncentráltabb savat kapjunk, meg kell próbálnunk elpárologtatni belőle az összes vizet. És ismerve a 36%-os kezdeti koncentrációját, világos, hogy az elektrolitnak körülbelül 3-szorosára kell csökkennie.
Ezután szükségünk van egy üvegedényre az elektrolitból származó víz elpárologtatásához. Ezután néhány mérőpohár segítségével jelölést kell alkalmazni ezen az edényen.
NfR5D1kjgW

G7c0vXEl1J

Mivel körülbelül háromszor kell elpárologtatnunk az oldatot, ezért én 3 jelölést tettem 200 ml (cm3) lépésenként. Ezután kiöntöttem 600 ml (cm3) elektrolitunkat.
Előkészítettem egy elektromos tűzhelyet. A csempére egy felesleges serpenyőt tettem, arra az esetre, ha a bank a fűtéstől megrepedne, így a bank közönséges üvegből készült, és nem erős fűtésre készült, ellentétben a speciális kémiai edényekkel.
A serpenyő belsejében egy kis réteg hagyományos homokot halmoztam fel, hogy a fűtés minél lassabban és egyenletesebben történjen.
Helyezze az edényét egy elektrolittal a serpenyő belsejébe, és kapcsolja be a csempét a maximumra.
RGEZi07tzl

4haOEp8xeW

OhkIqltzNy


Maga a párolgás elég sokáig tart. Én biztosan nem számoltam, de kb. 4-6 óra. És miután a savunk kb. 200 ml-re (cm3) elpárolgott, kapcsoljuk le a cserepet és hagyjuk az üvegünket kihűlni. Ezután a tömény kénsavunkat átönthetjük egy megfelelő üvegbe.
Hogy meggyőződhessünk arról, hogy milyen valóban kénsav koncentráció lett a tapasztalataink alapján, fogtam egy konyhai mérleget, és 100 ml (cm3) savunkat lemértem, a térfogatát 60 köbcentis fecskendővel mértem. Azt kaptam, hogy 100 ml (cm3) folyadék súlya 167 g. Ez azt jelenti, hogy a savunk sűrűsége 1,67 g/cm3 volt, ami a koncentráció kb. 76%-ának felel meg, ami nem is olyan rossz.
A nagyobb koncentrációjú sav elpárologtatása sokkal bonyolultabb lenne, mert minél töményebb a sav, annál nehezebben ad vizet.
 
Last edited by a moderator:

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
435
Reaction score
659
Points
93
A víz elpárologtatása az elektrolitból jobb, ha hőálló laboratóriumi üvegben, a motorháztető alatt történik. A közönséges üvegedények a melegítéstől megrepedhetnek
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
És kérem, emberek, ne használjanak fémtartályokat. Magától értetődőnek kellene lennie, de most kimondtam.
 

basco

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 2, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Kizárólag bórszilikát üveget használjon. Keressen bórszilikát üvegből készült élelmiszer-tároló edényeket, és máris rendben lesz.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Helló, nem annyira. Nedves HCl-gázt fog kapni, ami szárítást igényel.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
@G.Patton
Lehet-e a vizet legalább hónapokig hagyni párologni, amíg el nem éri a magasabb, 50-60%-os koncentrációt, vagy így is veszítek kénsavat?
A képen a kísérletem, a kék vonalak jelzik, hogy mennyire volt tele a palack, minden palackon van egy szűrősapka a szennyeződés elkerülése végett, egyébként a palack nyitott.
 

Attachments

  • jbx2cRYdn5.jpg
    jbx2cRYdn5.jpg
    47.1 KB · Views: 422

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Üdvözöljük! A savad ilyen hosszú ideig elnyeli a levegő nedvességét.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Szia @G. Patton Én soha nem mentem el. Milyen koncentrációnál ért el egyensúlyt a párolgás és a légköri nedvesség felszívódása? A kezdeti koncentráció csak 15% sav volt.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Nem tudom. Azt biztosan állíthatom, hogy a sav elpárolog és felszívja a vizet. Hosszú ideig tartó levegőn történő expozíció esetén nem fogsz sokkal magasabb koncentrációt kapni.
 

zeus

Don't buy from me
Member
Joined
Sep 21, 2022
Messages
4
Reaction score
2
Points
3
Sokszor töményítettem H2SO4-et. A 96%-os H2SO4 előállításának módszerei, amelyek működtek, ezek.

1. Melegítsük fel egy fűtőköpenyen 350 fokosra. A hátránya az, hogy miután a sav eléri a kb. 300deg elérte a vízben disszociál és mérgező és szagos SO3 és SO2.
2. Normál desztilláció.
3. Vákuumdesztilláció. Heti vákuumot kell használni, kb. 400mmHG. Ezzel a módszerrel a hőmérsékletet kb. 250 fokra csökkentheti.
 

marapiasss

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 23, 2023
Messages
3
Reaction score
1
Points
1
Egy kérdés, mérgezőek-e a füstgázok? továbbá ha nincs elektromos serpenyőnk, használhatjuk-e a konyhai vitrocerámiát? köszönöm.
 

Latin King

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 24, 2023
Messages
31
Reaction score
16
Points
8
A forró kénsav és a gőzök rendkívül veszélyesek! Elég erős ahhoz, hogy belélegezve károsítsa a fogzománcot. Kérem, ne mondja, hogy kénsavat próbál forralni a konyhában!?? Nem akarok tiszteletlen lenni, de nem hiszem, hogy készen állsz erre (még laboratóriumi környezetben sem).
 

Versorgen

Don't buy from me
Member
Joined
May 22, 2023
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Köszönöm, ez nagyon fontos információ számomra
 

wael gano

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
103
Reaction score
40
Points
28
Amikor a forró, tömény kénsav reakcióba lép az összes olyan fémmel, amely a lánc előtt és után található, akkor mi az az anyag, amely ellenáll a savnak, például az epoxi?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Jobb, ha üveggel használjuk. Más esetekben minden bevonat hidrolizálódhat
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Ha elég szerencsés ahhoz, hogy az Egyesült Államokban éljen, csak menjen az Ace hardverhez, az Ace az a hely, ahol a hasznos hardveres tiszta vegyi anyagok találhatók. A NaOh kristályok, a vm&p naftalin és a 37%-os HCL mellett 93%-ban Rooto© H²SO⁴ van. Néhány raktáron xilol és toluol és egyéb vegyszerek. A pultnál lehet kérdezni és személyi igazolvány nélkül rendelni másokat is a boltba, majd készpénzzel fizetni. Senki sem fog szemet hunyni a 10 liter acetonodra.
O4FQlm5f8p
 

blockchain

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 2, 2024
Messages
31
Reaction score
20
Points
8
Tehetek-e tábortüzet kint, és használhatom-e az akkumulátorsav melegítésére üvegedényben (1,5 l-es üvegedény)?
 

magnesium_sulphate

Moderator in Lithuania section
Resident
Joined
Apr 11, 2024
Messages
19
Solutions
1
Reaction score
21
Points
3
Testvérem, van egy lehetőségem olyan lefolyótisztítószer beszerzésére, amely 97%-ban kénsavból áll, és olcsó is. Úgy tűnik, ez az utolsó hely, ahol ez beszerezhető, és először nem tudtam elhinni, azt gondolva, hogy ez valami téves koncentráció, de miután utánanéztem, rájöttem, hogy ilyen lefolyótisztító valóban létezik.
Félek az akkumulátor folyadék elpárolgásától a gőzök miatt.
 
Top