"Van valami problémám?"

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
A kábítószerekkel szembeni előítéletek megnehezítik, és a kábítószer-használati rendellenesség kialakulásakor a fő oknak tekintésük megnehezítheti, hogy valóban a probléma gyökeréig jussunk el. Egyes szakemberek számára a társadalmilag elfogadott drogoktól eltérő, szinte bármilyen droghasználat problémás. A moralista vagy eltúlzott megközelítések megnehezítik a valódi okok felismerését, megértését és kezelését.

A kábítószerekkel kapcsolatos üzenetek nagy része negatív jellegű, csak a kockázatokra és a problémákra összpontosítva, anélkül, hogy megkülönböztetnék a valószínű és gyakori, illetve az anekdotikus vagy szórványos eseteket. Sokkal kevésbé ismerik fel az örömöket. Ez a szakértőkbe vetett bizalom elvesztéséhez és a valóban veszélyt jelentő helyzetek felismerésének elmulasztásához vezet. Másrészt mindannyian hajlamosak vagyunk arra, hogy viselkedésünket "normálisnak" tekintsük, és az önigazolás vagy az önbecsapás gyakori reakció, amikor nehézségek merülnek fel;

Amikor az embereknek kétségeik vagy gyanújuk van, gyakran egy szakmai csapatra bízzák annak felmérését, hogy van-e probléma vagy sem. A valóságban az a fontos, hogy személyesen és mélyen átgondoljuk, hogy viselkedésünk és szokásaink milyen mértékű elégedettséget váltanak ki belőlünk. Hogy az örömök nagyobbak-e, mint a kockázatok, amelyeknek kitesszük magunkat, hogy valóban úgy érezzük-e, hogy mi irányítjuk az életünket, és hogy amit teszünk, lehetővé teszi-e számunkra, hogy úgy éljük az életünket, ahogyan szeretnénk;

Nem arról van szó, hogy alávetjük magunkat egy kihallgatásnak, hanem arról, hogy egy időre megállunk, és átgondolunk néhány szempontot. Lehet, hogy nincs mit változtatni. Lehet, hogy eddig nem tettél fel magadnak néhány kérdést. Lehet, hogy néhány dolgot magad is meg tudsz változtatni, ha úgy gondolod, hogy szükséged van rá. Az is előfordulhat, hogy változtatnod kell dolgokon, de nem sikerül. Ebben az esetben lehet, hogy valami probléma van. Néha a problémák egyénileg, idővel vagy a hozzád közel álló emberek segítségével oldódnak meg. Máskor hasznos vagy akár szükséges is lehet egy szakmai csapat tanácsa vagy támogatása;

Néhány reflexiót tehetünk:
  • Miért használok drogot, és úgy teszem-e, ahogyan szeretném?
  • Milyen gyakran teszem? Milyen gyakran szeretném csinálni?
  • Változik-e a fogyasztásom az idő múlásával, többet fogyasztok-e, mint korábban?
  • Milyen a társadalmi köröm? Hány baráti kapcsolatom nem kapcsolódik a drogokhoz? Van-e szabadidőm drogfogyasztás nélkül?
  • Milyen a kapcsolatom hétközben azokkal az emberekkel, akikkel együtt bulizok? Kipróbáltam-e különböző dolgokat? Sikerrel jártam? Hogyan éreztem magam?
  • Vannak-e vagy voltak-e a drogfogyasztásommal kapcsolatos anyagi problémáim? Mennyi pénzt költöttem? Voltak-e nehézségeim a kiadásaim ellenőrzésével? Tettem-e olyan dolgokat, amiket normális esetben nem tennék, hogy droghoz jussak?
  • Milyen gyakran fordult elő, hogy egy buli után nem teljesítettem a kötelezettségeimet (munka, család, tanulás...)? Milyen gyakran volt szexuális kapcsolatom kábítószer fogyasztása mellett? És anélkül, hogy bevenném őket? Jól érzem-e magam ilyen értelemben?
  • Tettem-e olyan dolgokat szerek hatása alatt, amelyeket normális körülmények között nem tennék? Hogyan érzem magam emiatt?
  • Ha rossz tapasztalatom van, ügyelek-e arra, hogy kiderítsem, mi történt, és hogyan kerülhetném el? Ismerem-e a kockázatcsökkentési stratégiákat, de mégsem alkalmazom őket?
  • Megtervezem a fogyasztásomat vagy ösztönösen cselekszem? Törődöm-e az anyagok minőségével? Megbízhatóak-e a beszállítók, vagy tesztelem őket?
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Az önreflexió nagyon fontos számunkra, de a modern világ kevesebb lehetőséget és időt hagy erre. Néhány kérdéssel kiegészíteném a listát, és néhányban megváltoztatnám a megfogalmazást - ezt fontosnak tartom:
  • Észrevettem, hogy több drogot kell használnom ugyanannak a magas szintnek (tolerancia) az eléréséhez?
  • Tapasztalom-e az elvonási tüneteket, amikor nem használok drogot?
  • Mennyi időt töltök azzal, hogy a drogokra gondolok?
  • Folytatom-e a droghasználatot annak ellenére, hogy tudom, hogy problémákat okoz az életemben?
  • Próbáltam-e már csökkenteni vagy kontrollálni a drogfogyasztásomat, de nem sikerült?
  • Védekező vagy titkolózó vagyok, amikor valaki megemlíti a droghasználatom?

Mindazonáltal tudatunk annyira rendezett, hogy önmagát belülről szemlélve meggyőző trükkökkel tud előállni a válaszokban, a valóságtól eltérő képet és álláspontot teremtve. És itt fontos felismerni, hogy az önreflexió mikor hasznos módja az ellenőrzésnek, és mikor dezinformáció vagy a használat igazolása. Ezért létezik minden, a pszichével kapcsolatos szakma - bizonyos, összetett és zavaros helyzetekben szükségünk van egy külső szemléletmódra.
 

NinjaFlakkaZombie

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2023
Messages
22
Reaction score
43
Points
13
Ez mind szép és jó, de én vagyok az első, aki rájön, hogy teljesen függő vagyok. Átfutottam a kérdéseket, de amiket elolvastam, azok mind pontosan arra vonatkoztak, hogy miért használok drogokat. Nem tudok emberekhez kapcsolódni vagy a társadalomban működni nélkülük. Teljesen introvertált vagyok, és elbarikádozom magam a magányba, amikor józan vagyok, és mindig olyan dolgokat teszek, amiket megbánok, amikor használok... ez egy kétélű kard. Jelenleg elvonón vagyok ( mert a drogfüggőség nemrég hajléktalanná tett), de ellentétben a többi elvonón töltött időmmel. Amint kijutottam napközben, azonnal elmentem kokót és injekciós tűket venni. Az első 3 után a legtöbb injekciót elpazarolom, mert nem tudok a vénában maradni. De még mindig nem tudok leállni, és őszintén szólva olyan ponton vagyok, ahol nem is akarok.

Hiszek az ártalomcsökkentésben Ez ősi. Soha ne osszam meg a tűket... igyekszem mindig újat használni.

Bárcsak könnyebben találnék vénákat.

BTW még ha nem is lövöldözöl. Soha ne osszuk meg a pipákat vagy a szívószálakat, a hepatitis nem vicc. Szerencsére olyan országban élek, ahol az egészségügy ingyenes és alapvető jognak számít, és amint a vérvizsgálatom pozitív lett, kaptam egy 3 hónapos terápiát napi 2 tablettával, és bár ez nem gyógymód, már nem vagyok fertőző, és nem vagyok kitéve a májkárosodás 3 komoly kockázatának... azonban még mindig elkaphatok egy másik hep c törzset, és újra kezelést kell kérnem. A lényeg az, hogy az ártalomcsökkentés nem egy jó érzés, amit nem kell komolyan venni. Még ha csak füvet szívsz is, vedd ezt a szart komolyan.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
A megfelelő szavak. Köszönöm a megosztást. Ha meg akarsz beszélni valamit, bármit, csak írj nekem privát üzenetekben
 
Top