Hogyan lettél kávéivó?

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
SCJ6xoZI3S


Miért alszik el az ember?
Az emberiség már nagyon régóta foglalkozik az alvás kérdésével, de ezt a témát (mint bármely más témát) nem tanulmányozták a végsőkig, bár számos jó koncepció létezik. Az alvás tanulmányozásának úttörői felvetették, hogy létezik egy alvási faktor - egy olyan anyag, amely napközben felhalmozódik, és álmosságot okoz.

Kuniomi Ishimori japán fiziológusról úgy tartják, hogy ő volt az első, aki megpróbálta elkülöníteni az alvási faktort. Szintén az elsők között volt René Legendre) és Henri Piéron, akik kutyákban alvást idéztek elő úgy, hogy más, alváshiányos kutyák agyából származó anyagot fecskendeztek be nekik.

A jelenlegi tudományos bizonyítékok arra utalnak, hogy az adenozin jól alkalmas az alvási faktor szerepére. Az adenozin, egy adeninből és ribózbólálló ribonukleozid, hatalmas szerepet játszik szervezetünkben. A sejtek genetikai anyagának alkotórésze, és része testünk "energia" vegyületeinek is, mint például az adenozin-trifoszfátnak (ATP). Számos más funkciót is ellát, de e cikk keretében a széleskörű élettani hatással bíró jelzőmolekulaként betöltött szerepe lesz érdekes: az agyban és azon kívül is. Az adenozint funkciói miatt még az "élet jelének" is nevezik, és "a szervezet természetes védelmi rendszere".
.

Honnan származik az adenozin az agyban?
AzATP-nek több forrása is van.
  • ATP-hidrolízis
  • Aglia sejtek tevékenységének eredménye
  • Egyéb
A fő szállító az ATP. Az emberi agy a szervezet energiájának akár 25%-át is elfogyasztja. Ezt főként adenozin-trifoszfátból nyeri. A rövidítésből megérthetjük a molekula szerkezetét: adenozin és három foszfátmolekula. Az energia az ATP hidrolízise során szabadul fel.

Egyes tudósok az ATP-hidrolízist a puskalövésekhez hasonlítják. Mindössze három lövés van (három lehetőség a foszfátmolekulák leválasztására), és minden egyes lövés energiát szabadít fel, amelyet a test sejtjei különböző folyamatokra használnak fel. És három lövés után, ahogy azt már sejteni lehetett, csak az adenozin molekula marad. A nap folyamán az adenozin felhalmozódik, intracellulárisan és extracellulárisan egyaránt.
Azintracelluláris adenozin speciális transzportrendszerek segítségével hagyja el a sejtet.
XpxPltegI7

Ezután az adenozin elkezd kölcsönhatásba lépni az adenozinreceptorokkal. A receptoroknak négy típusa létezik: A1, A2A, A2B, A3. Ezek a neuronokon, valamint más szervek (szív, vese stb.) sejtjein helyezkednek el. Mind a négy típus a G-fehérje kapcsolt receptor (GPCR) szupercsaládba sorolható. Mindegyik receptornak megvannak a maga ligandumai (a receptorhoz kötődő anyagok) - agonisták és antagonisták.

"Szóval, mik ezek még?" - kérdezed. Valójában semmi bonyolult nincs benne. Az agonisták olyan anyagok, amelyek képesek egy receptorhoz kötődni és egy bizonyos (pozitív vagy negatív) hatást kiváltani. Az antagonisták ezzel szemben csak kötődni tudnak a receptorhoz, de nincs hatásuk. Vagyis lényegében megakadályozzák a receptornak az agonistához való kötődését.
.

Mik tehát az agonisták és az antagonisták az adenozinreceptorok esetében? Tulajdonképpen sokféle anyag, de mi most kettőt fogunk megvizsgálni közülük: az adenozint és a koffeint. Az első egy agonista, a második pedig egy adenozinreceptor-antagonista.
.

Tehát, milyen hatást fejt ki az adenozin a receptorokhoz kötődve? Az adenozin alvásindukcióban betöltött szerepe jól tanulmányozott. Valójában álmosságot indukál, bár némi fenntartással, és ez egy nagyon érdekes mechanizmus. Az agysejtek hosszú órákat dolgoznak, sok adenozin halmozódik fel, az adenozin receptorokhoz kötődik, és a sejtek megkapják a jelzést, hogy ideje "pihenni". Ezek a folyamatok lehetővé teszik, hogy a neuronok ne terheljék túl magukat.

0e8ofxY9jR


Ha azonban mélyebbre megyünk, a dolgok bonyolultabbak. Még mindig nem minden mechanizmus érthető. A különböző receptorokkal kölcsönhatásba lépve az adenozin különböző hatásokat eredményez. Sőt, bizonyíték van arra, hogy az adenozin ugyanazon receptorral (pl. A1A) kölcsönhatásba lépve az agy egyik régiójában alvást, egy másikban pedig - kötődve - ébrenlétet idézhet elő.
.

Bővebben
Ön szerint mi a közös a kávéban, a teában, a csokoládéban, az energiaitalokban és a kakaóban? Mindegyik tartalmaz koffeint. Igen! Egy kis háttérsztori után rátérek a lényegre.

A koffein az alkaloidák osztályába tartozó kémiai vegyület. Ez a legszélesebb körbenhasznált pszichostimuláns, és számos élettani és biokémiai hatással rendelkezik. A koffein hatással van az idegrendszerre, a szív- és érrendszerre, a légzőszervekre, a kiválasztó rendszerre és a gyomor-bélrendszer összetevőire.

A koffein számos növény (kávé, tea, kakaó stb.) magjában, babjában és levelében található. Főként italok (kávé, tea, energiaitalok), csokoládé és rágógumi formájában fogyasztják, de fogkrémek is tartalmazzák. A különböző élelmiszerek koffeintartalmát ma már kiszámították.

A bevitt koffeinakár 99%-a 45 percen belül felszívódik a vérbe. A plazmakoncentráció a szájon át (szájból szájba történő) bevitel után 15 és 120 perc között éri el a csúcspontját.
.

Hogyan hat a koffein az emberi szervezetre? Hatása a koncentrációtól függ. Mérsékelt dózisban olyan pozitív szubjektív hatásokat okoz, mint az energialöket, fokozott aktivitás, szociabilitás és általános jó közérzet. Nagy dózisban erős vérnyomás-emelkedéshez és más rossz jelenségekhez vezethet. Milyen ajánlások vannak a koffeinbevitelre vonatkozóan? Felnőtteknek legfeljebb 400 mg/nap, terhes nőknek legfeljebb 300 mg/nap, gyermekeknek és serdülőknek legfeljebb 2,5 mg/kg/nap.

W73n9BLuJF


A koffein szinte minden hatása az adenozinreceptor-antagonista szerepéhez kapcsolódik. A koffein ugyanis hasonló szerkezetű, mint az adenozin, így képes kötődni annak receptoraihoz. De nincs serkentő vagy gátló hatása a sejtekre.

A koffein egyszerűen blokkolja az adenozin receptorait. Ez utóbbi nem fejti ki a hatását. Ez a pont a kulcs a koffein élettani hatásának megértéséhez. Nem ad hozzá energiát, egyszerűen csak nem teszi lehetővé, hogy a neuronok jelzést kapjanak arról, hogy ideje szünetet tartani és pihenni. Az ember ilyenkor hihetetlen energiakitörést érez... De, ahogy azt már kitalálhattad, képzeletbeli. Az egész dolog körülbelül 2,5-4,5 órán át tart.

Miért pont ilyen hosszú? Ez az úgynevezett felezési idő vagy fél-eliminációs idő - a szervezetbe jutott anyag felének kiürülési ideje. Amikor ez lejár, ennek a "frissítő italnak" a hatása gyorsan eltűnik. Az adenozin a koffeintől felszabadult receptorokhoz kötődik, és az ember újra fáradt és álmos lesz.

Ahogy fentebb írtam, az adenozinreceptorok nem csak az agyban találhatók. A szívben és a vesében is jelen vannak.
Akoffein ezen szervek aktivitására gyakorolt fiziológiai hatásai szintén az adenozinreceptorok blokkolásával magyarázhatók.

SreW0OybqQ


Ha az adenozin kölcsönhatásba lép a szív és a vesék receptoraival, akkor az aktivitásuk gátlásához vezet. Ha azonban a koffein blokkolja a receptorokat, az tachycardia (megnövekedett szívverés) és polyuria (gyors vizelés) formájában jelentkezik. Ezek a hatások valószínűleg ismerősek Önnek személyes tapasztalatból.

A közelmúltban a koffein terápiás potenciálját a neurodegeneratív betegségekben, például az Alzheimer-kórban, a Parkinson-kórban stb. széles körben megvitatták a tudományos közösségben.

A koffein függőséget okoz?
Az ISD-11 (International classification of diseases, 11th revision) alapján igen, a koffeinfüggőség mentális zavarnak számít . A DSM-5-ben (Mentális zavarok diagnosztikai és statisztikai kézikönyve, 5. kiadás) a koffeinhasználati zavarok további kutatás tárgyaként szerepelnek. Emellett a DSM-5 kilenc kritériumot tartalmazó diagnosztikai mintát ír le a koffeinhasználati zavar diagnózisára.
Az alábbiakban a három fő kritériumot javasoljuk.
  • Állandó és sikertelen kísérletek a koffeinbevitel csökkentésére és ellenőrzésére.
  • Folyamatos koffeinfogyasztás a fizikai vagy pszichológiai probléma ismerete ellenére.
  • Megvonási szindróma vagy a koffein használata a szindrómától való megszabadulás érdekében.
BlsX05GDBk

Fontos megjegyezni, hogy a koffeinfüggőség nem minden embernél fordul elő. Kialakulásához bizonyos feltételek (nagy dózisú koffein, különböző koffeintartalmú termékek egyidejű fogyasztása stb.) szükségesek.
.

Mi az elvonási szindróma? A WHO a következő meghatározást adja: a különböző csoportosulású és súlyosságú tünetek csoportja, amelyek akkor jelentkeznek, amikor egy pszichoaktív anyag ismételt, általában hosszú ideig és/vagy nagy dózisban történő szedését abbahagyják vagy csökkentik. Ez lényegében az"elvonás." Tehát, ha valaki több órát (12 órától) koffein nélkül marad, elkezdi tapasztalni ezeket a tüneteket.
  • Fejfájás.
  • Fáradtság.
  • Csökkent életerő.
  • Csökkenő figyelem.
  • Álmosság.
  • ingerlékenység.
  • Koncentrációs problémák.
  • Depressziós hangulat.
A koffeint gyakran drogként emlegetik az interneten, de ebben a kérdésben nincs tudományos konszenzus. Az azonbanbiztos, hogy a koffein nem gyakorol olyan hatást az ember társadalmi életére, mint az ópiátok és az LSD.

SzFHh0pKV1


A tolerancia és a függőség ugyanaz a dolog?
Meg kell különböztetni ezt a két fogalmat. Ha a függőség a szervezet koffein iránti igényét jelenti, akkor a tolerancia a szervezet koffeinre való immunitását jelenti. Mit jelent ez? Azt jelenti, hogy a koffein számos okból kifolyólag nem mutatja a fiziológiai hatását.
.

Hogyan alakul ki tehát a koffeintolerancia? Kialakulásának számos fogalma van. Szembetűnő példa erre az a koncepció, amely szerint a nagy dózisú koffein hosszan tartó bevitelére válaszul megnő az adenozinreceptorok száma. Hogyan történik mindez? Lásd az alábbi ábrát.

A koffein egyik fő forrását - a kávét - veszem alapul. A koffeintolerancia azokra az egyénekre jellemző, akik nagy mennyiségben és rendszeresen fogyasztanak kávét. Ez általában reggel vagy munka/tanulás között történik. Az emberek többféle okból isszák: segít felébredni, jó illata van, energiát ad, vagy a megasztáros tömeghez akarnak tartozni (egyszóval divatos).

VEJ8GcwnQ3

Nos, általánosságban elmondható, hogy kávéivás után az ember úgy érzi magát, mint a "hegyek királya". Nem akarsz aludni, a szíved gyakrabban kezd dobogni, hihetetlen energiakitörést érzel, és néha még a mosdóba is ki akarsz menni. A mechanizmus itt is ugyanaz: az adenozinreceptorok blokkolása.

A helyzet az, hogy krónikus koffeinfogyasztás esetén az adenozin nem tud kötődni a receptoraihoz. A szervezet úgy látja, hogy sok az adenozin, ami azt jelenti, hogy nincs hova kapaszkodnia - nincs elég receptor! Válaszul új adenozinreceptorok szintetizálódnak az agyban. Az adenozin sikeresen lép kölcsönhatásba velük, és az illető álmosnak, fáradtnak kezdi érezni magát, pedig továbbra is viszonylag nagy mennyiségben kávézik.

Tehát egy rendszeres koffeinadag már nem elég. Az illető elkezd többet inni. És ez ugyanígy megy tovább. Eleinte segít, de aztán már nem (ismét új receptorok képződnek). Remélem, érted a lényeget.

Következtetés
A koffein a legszélesebb körben használt pszichostimuláns anyag, amelynek pozitív és negatív hatásai is vannak a szervezetünkre, ezért érdemes ésszerűen szedni. Tehát ha ismét égető határidőd lesz, mielőtt megiszol pár csésze kávét vagy energiaitalt, gondold át, hogy nem lenne-e jobb, ha aludnál? Ha naponta több csésze kávét iszol, remélem, hogy ez a cikk lendületet ad egy új, egészséges szokás kialakításához (a koffeinbevitel csökkentéséhez)!

Az információk jobb megértéséhez és megerősítéséhez nagyon ajánlom, hogy olvasd újra ezt a cikket, keresd fel az idézett szakirodalmat, nézd meg a YouTube-videókat (mint például EZT ), vagy nyomtasd ki a poszteremet.

Os1SaiyhT4
 

bum1esh

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 28, 2023
Messages
7
Reaction score
4
Points
3
Nagyon köszönjük, hogy megosztotta velünk ezeket a fontos részleteket...nagyszerű munka.
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
thx bro! Iszik kávét?
 

idlewild

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 1, 2023
Messages
62
Reaction score
42
Points
18
Soha nem kaptam semmit a kávétól, csodálatos lenne egy olyan stimuláns, ami működik, és szó szerint mindenhol elérhető
 

madmoney69

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 29, 2022
Messages
161
Reaction score
156
Points
43
Szeretem a kávét.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Nem így történt. Ez az én titkom. A koffein nem éri meg a comedownt (az energiamennyiség nem éri meg a fáradtságot utána). Inkább beveszek egy therepeutikus dózis amfetamint, kisebb comedownnal és hihetetlen mennyiségű energiával és motivációval.
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Ha összehasonlítjuk a tiszta amfetamint és a koffeint a rutinmunka vagy az aktív gondolati tevékenység pszichostimulánsának szempontjából, valószínűleg én is az amfetamint választanám :))))
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Ha összehasonlítjuk a tiszta amfetamint és a koffeint a rutinszerű munkához vagy aktív gondolkodási tevékenységhez szükséges pszichostimulánsok szempontjából, valószínűleg én is az amfetamint választanám :)) ))

De az amfetamin farmakodinamikai szempontból még mindig több potenciális ártalommal bír, ez talán az egyetlen hátránya.
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
158
Points
43
Megjegyezte egy jogos pont, bár a koffein lehet, hogy rosszabbul érzi magát, az biztos, hogy sokkal egészségesebb, mint az amfetaminok.

Most, hogy így belegondolok, talán nem rossz ötlet akkor is bevenni egy kis koffeint, amikor nem csinálsz semmi különösebben fontosat, csak szükséged van arra a kis energia lökésre. Leginkább vezetés közben. Aligha tartóztatnak le kávézásért. Az amfetaminok viszont 🥶
 

madmoney69

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 29, 2022
Messages
161
Reaction score
156
Points
43
Kisebb visszaesés az amfetaminoknál, mint a kávénál?
Melyik szállítót használja a kávéhoz?
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Nem vagyok a kávé híve, de időnként használom. Az etiópiai babokat részesítem előnyben. Nagyon ritkán tudok török kávéskannával kávét főzni.
 

lain

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 5, 2023
Messages
17
Solutions
1
Reaction score
6
Points
3
Több mint egy hónapig folyamatosan használtam a koffeint, és amikor abbahagytam, gyakran fájt a fejem és a szívem
 

lain

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 5, 2023
Messages
17
Solutions
1
Reaction score
6
Points
3
A legtöbb, amit használok, 400 mg koffein naponta.
 

HustlerFox

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 11, 2023
Messages
75
Reaction score
46
Points
18
@Brain köszönjük, hogy megosztotta velünk ezeket az információkat! Ez tényleg elbaszott, hogy milyen széles körben használják és mennyire elfogadott a társadalomban annak ellenére, hogy egy pszichostimuláns anyag, miközben sok államban még mindig háborút folytatunk minden drog ellen. Én személy szerint nem vagyok kávéivó, inkább a zöld matcha teát kedvelem, és azt olvastam, hogy tökéletes helyettesítője lehet a kávénak, kevesebb negatív és sokkal több pozitív hatással, ráadásul a zöld teát és a meditációt összekötő tanulmányok mindig felkeltik a figyelmemet. Mit gondolsz erről? Nagyon érdekes lenne egy hasonló téma a zöld teáról.
 

BlueDex

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 5, 2022
Messages
65
Reaction score
26
Points
18
Gyerekkoromban lettem kávéivó. Először azt mondogattam, hogy "Nem, nem iszom meg! Ez egy drog!". Régen azt hittem, hogy a drogok rosszak, de inkább csak eszközök. Aztán egy nap gyerekként azt gondoltam: "Csessze meg! Inkább kávét és kenyeret iszom, és néha egy kis tejszínt vagy tejet.". Aztán a feledékenységből és álmodozásból koncentrálttá váltam, és emlékeztem dolgokra, különösen, amikor egy második csésze kávét vettem. Aztán azt kérdeztem: "Hol volt ez egész életemben.". A jegyeim elkezdtek javulni. Elkezdtem Coca-Colát, Mountain Dew-t és Redbull-t csempészni a suliban, és kaptam egy segédtanárt és plusz időt. Aztán elmentem a főiskolára és megbuktam, mert nem kaptam Adderallt, Ritalint, Armodafinilt és Modafinilt. A középiskolában volt egy kis kémiám és matekom. Főleg szerves kémiát tanultam évekig egyedül. Aztán felfedeztem a kognitív fokozókat, a nootropikumokat, a nikotinpisztolyt és a vape-t, a 2-metil-2-butanolt, az etanolt, a Prolintane-t, az etilfenidátot, a metiopropamint, a hidrafinilt, a flodafinilt, a fenilpiracetam-hidrazidot, az armodafinilt, a modafinilt, a Monster energiaitalokat, az NSI-189-et, a propilhexedrint és még sok mást. A stimulánsok és az éberségfokozók segítenek emlékezni dolgokra és koncentrálni. Az etilamfetamin király! Az olyan dolgokkal, mint a metiopropamin (MPA), etiopropamin (EPA), etil-amfetamin és tropoflavin stack, Modafinil és Armodafinil, elfelejtem a kávét. Amikor nincsenek stimulánsok vagy kognitív erősítők, akkor energiaitalokat és kávét ragadok.
 
Last edited:

EdwardMatthew

Don't buy from me
Member
Joined
Nov 8, 2023
Messages
9
Reaction score
2
Points
3
Igyon feketekávét torna előtt, így leszek függő.
 

cofita666

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Apr 12, 2024
Messages
37
Reaction score
30
Points
18
Elég, mint kávét inni ☕,besade nagyon nap használja 2/3 csésze feketekávé (török) ,azt hiszem, kezdve a középiskolában még osztály után a frends ,és még mindig folytatja a nap,btw emlékszem a múltban olvastam, hogy a mi országunk, mint 4 a világon, akik offten használja a kávét, van, hogy a kultúra a kávéfogyasztás itt
Köszönöm, hogy megosztottad ezt a sok jó információt 👍☕
Üdvözlettel 😊
 
Top