Higany-sók semlegesítése

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Tehát készítettél néhány érdekes reakciót mérgező higanysók, például higany-nitrát vagy higany-klorid felhasználásával? És ezt kimostad egy külön főzőpohárba, és felelősségteljes, ésszerű és kedves ember lévén NEM fogod a lefolyóba vagy a természetbe önteni. Mert ezt csak a seggfejek és az idióták teszik.

De ugyanakkor nem állsz neki elmenni valami szeméttelepre, és otthagyni egy nagy üveg gyanús szart.
Oké, csináljuk a kémiát:

Reagensek szükségesek:
Nátrium-hidroxid
Nátrium-szulfid

Eljárás:
Ezt a reakciót kint vagy füstelvezetőben végezzük. Még jobb, ha légzőkészüléket viselsz.


1. Mossuk ki az üvegedényeket forró vízzel. A higany-sók jól oldódnak vízben, és még jobban forró vízben. Öntse a vizet bármilyen edénybe.

2. A mérgező higany-só vízben lévő oldatához adjunk nátrium-hidroxidot, hogy a pH értéke 10 körül legyen.

3. A bázikus oldathoz kezdjük el hozzáadni a nátrium-szulfidot. Valószínűleg gőzök fognak keletkezni: ezeket ne lélegezze be! Ezek mérgező hidrogén-szulfid, H2S, amely maró hatású a tüdőszövetre. Közben az edényben fekete csapadék képződik. Folytassa a szulfid hozzáadását és a gőzök kiszellőztetését, amíg nem képződik több csapadék.

Ez a reakció: Hg2+ + Na2S -> HgS + 2Na+

A csapadék higanyszulfid, amely teljesen ártalmatlan, és tetszés szerint eldobható. Öntsd le a lefolyóba, ha akarod.
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Mennyi H2S-gázról beszélünk itt, feltételezve, hogy kb. 1 g higany-sót oldunk fel vízben?
Nincs mód arra, hogy a gázt kiszívjuk és egy vízsugárszivattyúval letegyük, vagy egy mosópalackban semlegesítsük?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Valószínűleg nem sokat. És valószínűleg igen.
Ha valakinek van mondjuk 500 ml víz/rézsó, akkor nagyon is jól megteheti egy nyaklombikban, és egyszerűen oda vezetheti a gőzöket, ahová akarja. De egy alternatíva az is lehet, hogy egyszerűen beletesszük egy műanyag vödörbe, azt a vödröt elvisszük bármilyen félreeső helyre, és beleöntjük a nátrium-szulfátot, majd a keletkező fekete keveréket egyszerűen kiöntjük. A cinóber elég gyakori ásvány, nem árt a környezetnek azzal, hogy beledobjuk.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
A reakciót innen, a 352. oldalról vettük át:
https://molchem.science.ru.nl/images/hazardous-laboratory-chemicals-disposal-guide-2003.pdf

Nagyszerű könyv. Elnézést a helyesírási hibáért. SULFID.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ha valakinek van földje, vagy ami a közelben van, azt is jól el tudom képzelni, de egyszer észrevétlenül kidobni egy vödör fekete húslevest, ami ráadásul még rossz szaga is van a záptojás után egy nagyvárosban, ahol még a kutyák sem találnak egy darab rétet, ahova szarni lehet. Ez nagy kihívás lesz :D

A H2S nem éppen ártalmatlan, és megfelelő koncentrációban már egyetlen lélegzetvétel is halált jelenthet, így a gáz mennyisége lenne lényeges, legalábbis számomra. A kérdés most az, hogy a higany-sók semlegesítése során hogyan keletkezik a H2S? Erről a könyvben semmi sem áll. Elmagyaráznád kérlek te is?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Ez egy jó kérdés. Azt hiszem, ez a nátrium-SULFID és a víz közötti reakcióban történik. Tudom, hogy a nátrium-szulfid H2S-t bocsát ki, ha nedves vagy nedvesedik. Azt is tudom, hogy a nátrium-szulfid rengeteg mérgező szart termel, ha savval kezelik. Nos, ez a reakció erősen bázikus oldatban megy végbe, így gondolom, hogy a H2S termelődése minimális lenne.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
hmm gondolom, tehát soha nem végezted el ezeket az utasításokat magad, hogy nem tudod pontosabban, hogy gáz keletkezik-e vagy sem?!
De azt is el tudnám képzelni, hogy csak a Na2S oldat szaga H2S és nem keletkezik több.

Ki kell találnom, hogy honnan lehet nátrium-szulfidot szerezni, nem egyszerű, de amennyire most utánanéztem, nátrium és kén reakciójával lehet előállítani, az megoldható lenne, nem kell annyi, hogy pár gramm higany-sót semlegesítsenek.
Elmélet:
2Na+S-> Na2S
2*22,98g Na + 32,06g S --> 78,02g Na2S
324,60g higany(II)-nitrát semlegesítése
vagy 271,50g higany(II)-kloridot

A reakció beindításának kétféle módját láttam, az egyik a nátrium vízzel való megszórása, vagy a kén meggyújtása . Mindenesetre a nátriumot jól fel kell darabolni, és kell egy tűzálló alap.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Nem, sajnos még nem volt alkalmam magam kipróbálni a reakciót, de alaposan dokumentált. És mint látod, a forrást is feltettem.
Az Ebay-en találtam nátrium-szulfidot, bár Németországból, az Egyesült Királyságból és ... Ulraine. Elég olcsó valójában.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Ja, és ezt találtam: az örökké fiús NileRed készített erről egy videót. Szokás szerint nagyon jó.
Ebben azt ajánlja, hogy az oldatot NEUTRÁLIS pH-ra hozzuk, és úgy tűnik, hogy a legkevésbé sem aggódik a H2S miatt.
 
Top