Az 1-fenil-2-aminopropán beszerzése az IUPAC-tól Jerzy T. Wróblewski professzor által

lazkalsai

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 11, 2022
Messages
16
Reaction score
10
Points
3
Ezt a szintézist Jerzy T. Wróblewski "A szerves szintézis előkészítése és elemei" című könyvében írja le.
A könyvet én fordítottam lengyelből angolra.

1. Az IUPAC
nedded:
háromnyakú lombik (250 cm^3)
keverő, cseppentő, reflux kondenzátor
hőmérő
45 g tömény kénsav
40 g acetonitril
23,6g Allylbenzol (fenilpropén)
400 cm^3 - 15%-os nátrium-hidroxid oldat

A) Háromnyakú, 250 cm^3 űrtartalmú, keverővel, cseppentő tölcsérrel és visszafolyási hűtővel ellátott lombikba 45g tömény kénsavat helyeztünk, majd a keveréskor 5 Celsius-fokra hűtöttük. Ezután óvatosan cseppenként 40 g (1 mol) acetonitrilt adtunk hozzá úgy, hogy az oldat még mindig 5-10 Celsius-fokos maradjon, majd 23,6 g (0,2 mol) allylbenzolt adtunk hozzá. Keverés közben a hűtőfürdőt kivettük, és a cseppentőt hőmérőre cseréltük. A zavaros narancssárga színű szuszpenzió egy idő után lassan homogenizálódik és sötétedik az önnövelő hőmérséklet miatt.

Kezdetben a tempretaure lassan emelkedik 50 Celsius-fokig, majd egy kicsit gyorsabban 80 fokig, majd lassan hűlni kezd. Lehűlés után mindent óvatosan 400 cm3 15%-os nátrium-hidroxid oldatba öntünk.

Az elválasztott világossárga olajat ezután néhány órán át hagyjuk állni, hogy megszilárduljon. A kicsapódott anyagot csökkentett nyomáson leszűrjük, majd vízzel mossuk és levegőn szárítjuk.

Nyers
IUPAC 40%-os hatékonysággal (14g).

Tisztítható desztillációval ( forráshőmérséklet 180-185 Celsius fok / 17 hPa) vagy n-hexánnal történő kristályosítással (t.t. 88-89 fok).

2. 1-fenil-2-aminopropán előállítása

Nedded:
9,2 g IUPAC
100 cm^3 15%-os sósav
Benzol
nátrium-hidroxid
Választótölcsér
Visszafolyó hűtő

B) A refluxkondenzátor alatt 9,2 g (0,047 mól) IUPAC és 100 cm^3 15%-os sósavoldatot 1 órán át forrásponton melegítünk.

Miután lehűtöttük, az egészet elválasztótölcsérbe tesszük és benzollal mossuk. A vizes réteget óvatosan lúgosítjuk nátrium-hidroxiddal, majd a szaperált olajat benzollal extraháljuk és vízmentes nátrium-szulfáttal lecsapoljuk, ezután csepegtetjük és a benzolt desztilláljuk le.

Ezután összegyűjtjük a 205-210 Celsius-fok közötti forrásban lévő frakciót. Az 1-fenil-2-aminopropánt 67%-os hatékonysággal (7 g) gyűjtjük. t.t. a benzoilszármazék 134-135 Celsius-fok.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
1. Nevezze meg ezt az anyagot (N-[(1-fenil)-izopropil]-acetamid) az IUPAC szerint, kérem.
2. Küldje el kérem az információ eredetét.
3. Rögzítse a cm-t cm3 vagy mL értékre, kérem.
 
Last edited by a moderator:

lazkalsai

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 11, 2022
Messages
16
Reaction score
10
Points
3
H5UMLnaCEh
 

lazkalsai

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 11, 2022
Messages
16
Reaction score
10
Points
3
G. Patton, küldök egy eredeti oldalt a könyvből, sajnálom, hogy ilyen sokáig tartott.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Köszönjük! Sokkal jobb a reakciók sémáival.
 

DexterDeWitte

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 29, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Van eredeti? vagy pdf változata ennek a könyvnek??
 

DexterDeWitte

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 29, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Nekem is el tudná küldeni? Kérjük, küldje el a címre.
 

lazkalsai

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 11, 2022
Messages
16
Reaction score
10
Points
3
Igen, meg kellene találnom valahol a számítógépemen elmentve, de az egész könyv polisch nyelven van. Küldje el nekem a mail privát üzenetben.
 

Waspamine

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 16, 2024
Messages
11
Reaction score
2
Points
3
srry a késésért, el tudnád küldeni nekem is? Köszönöm.
 
Top