Brómozott 2- és 3-metilpropiofenonok szintézisei

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1

Bevezetés

A 2-bromo-2'-metilpropiofenont és a 2-bromo-3'-metilpropiofenont az alábbi sémák szerint szintetizáltuk. A megfelelő metilbenzaldehid (1a, b) etil- magnézium-bromiddal történő reakciója, majd piridinium-klór-kromáttal (PCC) szilikagélen történő oxidációja és brómozása brómsavval/hidrogén-peroxiddal a 4a és 4b lakkozó bróm-ketonokat eredményezte, amelyek további tisztítás nélkül felhasználhatók a 2-MMC és 3-MMC szintéziséhez.

Berendezések és üvegeszközök:GZJi4VPGlK

Reagensek:
  • 2-Metilbenzaldehid 1a vagy 3-Metilbenzaldehid 1b (4,2 g; 35 mmol).
  • Tetrahidrofurán (THF) 40 ml.
  • Etil-magnézium-bromid 3 M (8 g; 60 mmol) dietil-éterben 20 ml.
  • Desztillált víz.
  • Vizes sósav (HCl aq) 2 M (6,66%).
  • Diklórmetán (DCM) ~200 ml.
  • Vízmentes magnézium-szulfát (MgSO4).
  • Piridinium-klór-kromát szilikagélre (34 g, 33% PCC).
  • Koncentrált vizes brómsav (Hbr aq 48 tömegszázalék, 7,3 ml, 64 mmol).

DvUymVP5wT

1q597uNyQb

2-Bromo-2'-metilpropiofenon (4a) és 2-Bromo-3'-metilpropiofenon (4b) Szintézis

1. Az 1a vagy 1b aldehid (4,2 g; 35 mmol) THF (20 ml) oldatát lassan hozzáadtuk etil-magnézium-bromid (3 M dietil-éterben, 20 ml, 60 mmol) és THF (20 ml) keverékéhez nitrogén alatt, szobahőmérsékleten, 250 ml-es, fanyakú, kerek fenekű lombikban.
2. Az elegyet egy éjszakán át hagytuk keverni szobahőmérsékleten.
3. A felesleges Grignard-reagenst óvatos víz hozzáadásával bontottuk, majd az elegyet vákuumban szárazra pároltuk.
4. A keveréket a következő lépésekkel bontottuk el. A maradékot 2 M vizes sósav és diklórmetán között elválasztottuk.
5. A mar adékot 2 M vizes sósav és diklórmetán között elválasztottuk. Szárítás (MgSO4) és az oldószer eltávolítása színtelen olajat eredményezett, amelyet diklórmetánban (100 ml) oldottunk fel ugyanabban a (tiszta) 250 ml-es kerekfenekű lombikban.
6. Az oldószer eltávolítása után a lombikban a színtelen olajat feloldottuk. Ezt hozzáadtuk a szilikagélre felvitt piridinium-klór-kromáthoz (34 g, 33% PCC).
7. Az oldatot a szilikagélre felvitt piridinium-klór-kromáthoz adtuk. Az elegyet szobahőmérsékleten egy éjszakán át hagytuk keverni, majd az oldószert eltávolítottuk, így egy majdnem színtelen olajat kaptunk, amelyhez tömény vizes brómsavat (48 tömegszázalék, 7,3 ml, 64 mmol) adtunk.
8. Az oldószerteltávolítottuk. Az elegyet jégfürdőben lehűtöttük, majd erőteljes keverés mellett 20 perc alatt hidrogén-peroxidot (30 tömegszázalék, 6,6 ml, 64 mmol) adtunk hozzá.
9. A keveréket a következő lépésekben a következő lépésekben adtuk hozzá:9. A keveréket jégfürdőben lehűtöttük. Az elegyet hagytuk szobahőmérsékletre melegedni, egy éjszakán át keverve hagytuk, majd diklórmetánba történő extrakcióval, szárítással (MgSO4) és bepárlással feldolgoztuk, és sárga olajat kaptunk: 2-brom-1-(2-metilfenil)propan-1-ont (4a, 84%-os hozam az 1a-tól) és 2-brom-1-(3-metilfenil)propan-1-ont (4b, 89%-os hozam az 1b-től).

Ezeket további tisztítás nélkül felhasználtuk.

Forrás:

Power, John D., et al. "A szubsztituált katinonok analízise. Part 1: chemical analysis of 2-, 3-and 4-methylmethcathinone." Forensic science international 212.1-3 (2011): 6-12. https://doi.org/10.1016/j.forsciint.2011.04.020​
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
175
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
így van szükség 100l DCM-re 1kg 2b3m-hez?
Az oldószereket újra fel lehet használni? Ez elég nagy mennyiség.
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
175
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
Lehetséges az ömlesztett fordítás? Úgy értem, hogy legalább 1 kg szintetizálható.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Igen, ömlesztve is szintetizálható.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Csak ne próbálkozzon a fémorganikus kémiával, ha nem ismeri a piroforos anyagok kezelését.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Magának kell elkészítenie a pcc-t. Az aldrichen kívül nem igazán találok kereskedelmi beszállítókat.
Helyettesíthetné kálium-dikromát híg h2so4-ben?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Nem vagyok benne biztos. Nagy kétségeim vannak.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
nem olyan nehéz PCC-t szintetizálni, én csináltam, amikor tényleg kezdő voltam, és emlékszem a piridin nyomasztó bűzére, aminek kitettem magam, úgyhogy kérem, vigyázzon erre (a merevedési zavar csak átmeneti, ha megfigyelik, de én soha nem tettem).
 
Top