A gyógyszerek vékonyréteg-kromatográfiája (TLC)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Bevezetés.
A kromatográfiát anyagok keverékeinek alkotórészeire történő szétválasztására használják. A kromatográfia minden formája ugyanazon az elven működik. Ebben a cikkben ezt a módszert az amfetamin metamfetamin és a mefedron Rf meghatározásával fogom elmagyarázni.
A kromatográfiás lemezek egy állófázissal (szilárd anyag vagy szilárd anyagon hordozott folyadék) és egy mozgófázissal (folyadék vagy gáz) rendelkeznek. A mobil fázis átáramlik az állófázison, és magával viszi a keverék összetevőit. A különböző komponensek különböző sebességgel haladnak. Ennek okait az oldal további részében fogjuk megvizsgálni. A vékonyréteg-kromatográfiát pontosan úgy végzik, ahogy a neve is mondja - egy vékony, egyenletes szilikagél- vagy alumínium-dioxid-réteggel, amelyet egy üveg-, fém- vagy merev műanyagdarabra vontak fel. A szilikagél (vagy a timföld) az állófázis. A vékonyréteg-kromatográfia állófázisa gyakran tartalmaz olyan anyagot is, amely UV-fényben vagy jódkamrában fluoreszkál - a későbbiekben ismertetett okokból. A mozgófázis egy megfelelő folyékony oldószer vagy oldószerek keveréke.
O7y0S1BVup
Hogyan működik a vékonyréteg-kromatográfia?
A szilikagél a szilícium-dioxid (szilícium-dioxid) egy formája. A szilíciumatomok oxigénatomokon keresztül óriási kovalens szerkezetben kapcsolódnak egymáshoz. A szilikagél felületén azonban a szilíciumatomok -OH-csoportokhoz kapcsolódnak. Tehát a szilikagél felületén Si-O-Si kötések helyett Si-O-H kötések vannak. Az ábra a szilikagél felületének egy kis részét mutatja. A szilikagél felülete nagyon poláris, és a -OH csoportok miatt hidrogénkötéseket tud kialakítani a körülötte lévő megfelelő vegyületekkel, valamint Van-der-Waals diszperziós erőket és dipólus-dipólus vonzásokat.
index.php
Elkészítése.
Szükséged lesz rá:
1. Fecskendő 5 ml-hez х 4
2. Műanyag vizeletvizsgálati edény х 4
3. Nagy műanyag edények az ételekhez (vagy egy nagy főzőpohár és egy műanyag edény) х 2
4. TLC lemez szilikagél réteggel 5x10 cm (ollóval nagyot lehet vágni).
5. Oldószerek etil-acetát, metanol, hexán (helyettesíthető szén-tetrakloriddal), ammónia legalább 10%-os vizes oldata, jódos alkoholos oldat.
6. Puha ceruza, vonalzó és fogó
Ne feledkezzünk meg a kesztyűről és a légzőkészülékről, a kísérletet szellőztetett helyiségben végezzük.

A kromatogram előállítása.
1. El kell készítenie egy folyékony oldatot etil-acetát:metanol:ammónia 85:10:5 arányú oldatot. 10 ml-hez 8,5 ml etil-acetátot, 1 ml metanolt és 0,5 ml ammóniaoldatot kell venni és összekeverni.
6nLxpuEbCN
2. Tisztítsa meg a lemezt szilikagéllel ezzel az oldattal. Tegyük a lemezt az oldatba, 3-4 mm mélyen legyen a nagy főzőpohárban (mint az 1. képen). A kényelmes manipulációhoz használhat csipeszt. Fontos: ne nedvesítsük meg a lemezt vízzel, mert akkor tönkremegy. A lemezt addig kell az oldatba tartani, amíg az oldószer eleje a lemez felső széléig ér.
1fipcB9nav
3. Kezdjük egy egyszerű esettel. Négy anyag van: amfetamin(A), metamfetamin(L), koffein(K) és mefedron(M).
Ehhez a kísérlethez a drogok szabad bázisát kell beszerezni. Tegyél 10-15 mg mintát (néhány csomót) egy üveg (műanyag) edénybe, tiszta két csepp vizes ammóniaoldatot. Ezután öntsünk 3-4 csepp hexánt vagy széntetrakloridot, és rázzuk egy percig. A szerves rétegben felhígul a hatóanyag szabad bázisa.
RRUmtkd65u
GdJ4SamjFt
4. Most a korábban elkészített kromatográfiás lemezre kell helyezni. Vegyünk egy tűt egy fecskendőből, és vágjuk le fogóval, mint a példában. Lapos élre van szüksége.
BwqPFzAZoN
JPbXk0QE6R
Tdk1KZQ9Ns
IdDJqkrZwu
MgVTIXvQx4
Vegyünk egy tiszta és megszáradt lemezt, és húzzunk egy ceruzavonalat ~5-6 mm-re az alsó szélétől felfelé. A lemezen lévő, a csepp eredeti helyét mutató feliratokat szintén ceruzával kell feltüntetni. Ha mindez tintával történt, a tintából származó festékek is elmozdulnak a kromatogram kialakulásakor. Jelöljön ki négy pontot egyenlő távolságra egymástól. Merítse a lecsippentett tű végét az első narkotikus oldat szerves rétegébe. Érintse meg a tű hegyével a lemezt, és készítsen egy 3-4 mm átmérőjű kis foltot, várja meg, amíg megszárad, ismételje meg az eljárást 10-szer. Ismételje meg a 2., 3. lépést a többi anyag esetében.
Gyakori hiba: ne csináljon nagy zsíros foltot, mert az Ön anyaga a kísérlet során átfedhet egy másik anyagot.

5. Amikor a szabad bázisok foltjai megszáradtak, a lemezt egy lefedett főzőpohárban sekély oldószerrétegben állítsuk. Fontos, hogy az oldószer szintje a foltot tartalmazó vonal alatt legyen. Várjuk meg, amíg az oldószer frontvonala eléri a lemez felső széle előtt 4-5 mm-t, és húzzuk ki. Ezután rajzoljon egy ceruzavonalat az oldószer elülső vonalára. Szárítsa meg levegőn.
J5Cpwo3hg9
Jo3r2ZInqC
6. A kromatogramot egy zárt edénybe (pl. egy másik, óraüveggel lefedett főzőpohárba vagy nagy műanyag edénybe) helyezzük néhány jódkristállyal együtt. A tartályban lévő jódgőz reagál a kromatogramon lévő foltokkal. A téged érdeklő anyagok színes foltokként jelenhetnek meg. Rajzold le őket ceruzával, és rajzolj pontokat az egyes foltok közepére.
Y9sMJlfLtw
Használhatsz 254 és 365 nm-es hullámhosszú UV-lámpát is.
5iIH3gCv8W
Hogyan készítsük elő a jódkamrát.
Vegyünk egy műanyag vagy üvegedényt, öntsünk rá 10-15 ml vizet, 4-5 csepp jódos alkoholos oldatot. Keverjük 7-10 percig. Csöpögtesse le a vizet. A jód kicsapódik a vízben az üveg oldalán. Tegye ezt az üveget a tartályba.

Retenciós tényező
Az elválasztás befejezése után az egyes vegyületek függőlegesen elválasztott foltokként jelennek meg. Minden egyes foltnak van egy retenciós tényezője (Rf), amely megegyezik az oldószer által megtett teljes távolsághoz viszonyított migrált távolsággal. Az Rf képlet a következő: Rf= a minta által megtett távolság/az oldószer által megtett távolság.
XHkr1Vzm23
Az Rf-érték az egyes vegyületek egyedisége miatt használható a vegyületek azonosítására. Ha két különböző vegyületet hasonlítunk össze azonos körülmények között, akkor a nagyobb Rf-értékkel rendelkező vegyület kevésbé poláris, mert nem tapad meg olyan sokáig az állófázison, mint a poláris vegyület, amelynek kisebb Rf-értéke lenne. Az Rf-értékeket és a reprodukálhatóságot számos különböző tényező befolyásolhatja, mint például a rétegvastagság, a TLC-lemezen lévő nedvesség, az edény telítettsége, a hőmérséklet, a mozgófázis mélysége, a TLC-lemez jellege, a minta mérete és az oldószer paraméterei. Ezek a hatások általában az Rf-értékek növekedését okozzák. Rétegvastagság esetén azonban az Rf-érték csökkenne, mivel a mobilfázis lassabban halad felfelé a lemezen.
Eredmények megvitatása
A kísérletben a várt négy helyett három foltot kaptam. A kísérlet megismétlése azt mutatja, hogy a koffein nem eluálódik a 85:10:5 etil-cetát:metanol:ammónia 85:10:5 arányú etil-cetát:metanol:ammónia oldattal. Kísérletileg igazoltam, hogy ez az oldat alkalmas olyan kábítószerek eluálására, mint az amfetamin, metamfetamin és mefedron.
FBDizmYMTS
A vizsgált kábítószerek Rf-értékei.
Amfetamin - 0,53
Metamfetamin - 0,55
Mefedron - 0,65

Magyarázat.
Két táblám van az eredményekkel. Két mért távolság a kezdőpont és a bekerített pont közepe között. Az amfetamin folt az első lemezen 42 mm-re, a második lemezen 49 mm-re ment a startvonaltól, az oldószer első vonala 85, illetve 86 mm-re. Rf1=42/85=0.49, Rf2=49/86=0.52. Ezután kiszámítottam a számtani átlagot 0,53. Ugyanezeket a számításokat végeztem el a többi anyagra is.

Következtetés.
A kísérlet azt mutatja, hogy meg lehet mérni a gyógyszer Rf értékét, és össze lehet hasonlítani az ismert anyaggal ugyanabban a lemezben. Készítsünk egy foltot a hatóanyagmentes bázisból és 1-4 foltot más hatóanyagból az Rf ellenőrzéséhez. Ha a foltok azonos távolságra vannak a kiindulási vonaltól, akkor valószínűleg ugyanarról az anyagról van szó. Továbbá, ha több foltot kap a drogból, akkor valószínűleg anyagkeverékről van szó. Egyes gyógyszerek több foltot mutatnak, mert a gyógyszer és a szintézis melléktermékeinek keveréke. Vékonyréteg-kromatográfiával azonban össze tudja hasonlítani őket más drogokkal.

 

Attachments

  • wQ3z9vcSdk.gif
    wQ3z9vcSdk.gif
    3.1 KB · Views: 3,363
  • bMlJZV9HFa.jpg
    bMlJZV9HFa.jpg
    999.6 KB · Views: 1,460
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
TLC fejlesztéshez? Milyen elemzésre gondol?
 

woohoo

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 21, 2022
Messages
56
Reaction score
22
Points
8
Használhatok valamilyen otc-t a szilícium-dioxid tlc lemezek helyett?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Sajnos nem.
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ajánlott az UV változat beszerzése is, mert különben nem igazán látja, mit, különösen kezdőként. Ezek ára ugyanannyiba kerül, mint anélkül.
Aki spórolni akar, az nézzen körül a porcelánpiacon, ott lehet kapni a lemezeket, de többnyire csak üvegre, ezeket nem lehet egyszerűen levágni.
De vannak egész TLC droganalitikai készletek is, amiket meg lehet venni mindennel, ami hozzá kell. Én is láttam itt a fórumban linkelt szolgáltatót.
 

evangelium

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 3, 2023
Messages
40
Reaction score
5
Points
8
Használhatok 395 nm-es uv fényt? Lehetséges a pszeudoefedrin jelenlétének vizsgálata vele ?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Helló, két hullámhosszra van szüksége. Ha nincs, használjon jódkamrát.
Meg tudja határozni az efedrint. Ami az izomerjét illeti, nem vagyok benne biztos.
 

sassafras

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 27, 2023
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Az amfetaminokat csak metanolban és nem az ammóniakeverékben lehet feloldani, hogy eredményeket kapjunk?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Amfetaminmentes bázist kell szereznie. Helyette NaHCO3-t használhat, hogy megkapja. Ami az elúciós oldatot illeti, ammóniaoldatot kell használnia. Ez könnyen megtalálható a gyógyszertárban.
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Használható-e a TLC a Safrol vizsgálatára? Mi a helyzet a vizes metilaminnal?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Helló, igen, ha van referenciaanyag az összehasonlításhoz.
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Király. Igen, én csak vakrepülésben voltam itt. Nulla köztes lépések tesztelése. Megcsináltam az 521097-97-2-t vagy sem? MDP2P? Ez egyáltalán az az átkozott Sassafras? Tehát most azt kell kutatnom, hogy vannak-e olyan OTC TLC termékek, amelyeket megvásárolhatok, vagy ha mindezt magamnak kell előkészítenem a fent leírtak szerint, majd kutatni a referencia-összehasonlításokhoz. Nyitott vagyok minden más ötletre, hogy elérjem a célomat, ami: Hogyan tudom 100% -ban megerősíteni, hogy mi a fenét hoztam létre ma?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
A GC-MS laboratóriumi teszt 100%-os választ adhat.
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Körbekérdeztem a on-on, hogy hova küldhetek anyagot bármilyen vizsgálathoz, és nincs semmi nyom. Valami javaslat? Ha a TLC nem 100%-ban olyan, mint a GC-MS, de 75%-ban biztos, az elég jó nekem.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
A helytől függ. Megnyithatja az Analitikai kémia szekciót a fórumon. Ott van laboratóriumok listája. Vegye fel velük a kapcsolatot.
 
Top