Nyereségtelen humanitárius politika: miért kerül kevesebbe az államoknak a metadonhelyettesítés, mint a kábítószer elleni háború

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Ma már Nyugat-Európa egész területén, számos kelet-európai országban és a legtöbb FÁK-országban metadonhelyettesítő kezelési programok működnek. Vannak azonban olyan államok, amelyek ellenzik az ópiátfüggőség metadonnal történő kezelését. A kábítószerfüggők humánus kezeléséről szóló erkölcsi érvekre gyakran hivatkoznak az ilyen terápia védelmében, de gazdasági szempontból nem nehéz bizonyítani a hatékonyságát. Hogyan segít a szubsztitúciós terápia a költségvetési források megtakarításában, és mi szükséges a HIV-járvány megállításához? Olvasson erről a BBgate-en található írásunkban.

Az UNAIDS definíciója szerint a vírus terjedését a pszichoaktív szereket használók körében a következők fokozzák: kriminalizáció és büntető törvények, a megelőzés hiánya vagy nem megfelelő volta, széles körben elterjedt társadalmi megbélyegzés és a finanszírozás hiánya.
AzUNAIDS már 2020-ra kitűzött globális céljai szerint ("90-90-90-es stratégia").
  • a HIV-vel élők 90%-ának ismernie kell a diagnózist.
  • adiagnózist ismerő emberek 90%-ának ART-ot kell kapnia.
  • az ART-on lévő emberek 90%-ának el kell érnie a vírusszuppressziót.
XgMSfOKq95


Azártalomcsökkentés olyan beavatkozások, programok és szakpolitikák sora, amelyek célja a kábítószer-használat negatív következményeinek csökkentése egyes egyénekre, társadalmi csoportokra és a társadalom egészére nézve.
.

Alegfontosabbak a következők.
  • Opioid agonista kezelés
  • tű- és fecskendőcsereprogramok
  • antiretrovirális terápia
Az opioid agonista kezelés olyan bizonyítékokon alapuló kezelés, amely csökkentheti a kábítószer-túladagolás okozta halálesetek számát, mérsékelheti a vérrel terjedő vírusok átvitelét és javíthatja a HIV-kezelés eredményeit. A HIV orvosi ellátása is javítható az ilyen terápiával: ha a betegek fenntartják a kapcsolatot egészségügyi szolgáltatóval, nagyobb valószínűséggel részesülnek HIV-tanácsadásban és -tesztelésben, valamint kezelésben.
.

Megtakarítás minden egyes befektetett dollárra
2002-ben Kirgizisztán lett az első közép-ázsiai ország, amely legalizálta a metadonkezelést a területén. A metadon szerepel a Kirgiz Köztársaság létfontosságú gyógyszereinek listáján. 2008 végén tudósok tanulmányozták a program hatékonyságát, és 701 beteggel készítettek interjút. Kiderült, hogy "az egészség, a társadalmi felelősségvállalás, a kábítószer-használat, a kockázatos viselkedés és a bűnözés minden mutatója javult a kezelés alatt".
OF36IQpWhs

A metadonkezelés költsége páciensenként és évente mindössze 1 dollár volt.

Ha ugyanez a beteg HIV-fertőzött lenne, az államnak évente 600 dollárt kellene csak antiretrovirális terápiára költenie, nem számítva az egyéb közvetlen és közvetett költségeket.

Emellett fennáll az opportunista fertőzések vagy társfertőzések kockázata. Így a fertőzések esetében a költségek átlagosan 2,5-3-szorosára nőhetnek, ha nem alkalmaznak opioidhelyettesítő terápiát.

Ugyanakkor az Economist kutatói azt írták, hogy a kirgizisztáni nemzeti kábítószer-nyilvántartás szerint 2015-ben a fogvatartottak 13,7%-a (1353 ember) opioidfüggő volt. Ugyanebben az évben Kirgizisztánban mindössze 400 fogvatartottat kezeltek opioid agonistákkal. Feltételezhető, hogy mintegy 953 opioidfüggő fogvatartott maradt opioid agonistákkal kezeletlenül.

Ugyanakkor az Economist kutatói azt írják, hogy a World Drug Registry szerint 2022-ben a fogvatartottak mintegy 17,5%-a volt opioidfüggő, és csak 2%-ukat kezelték opioid agonistákkal.

AgNXYtU1qK


A Der Spiegel például azt írja, hogy 2021-ben Németországban minden egyes dollár, amelyet az állam metadonhelyettesítő kezelési programba fektet, 8 dollárt takarít meg az államnak, amelyet egyébként a kábítószerfüggőség következményeinek kezelésére kellene fordítani. Ezek a számítások magukban foglalják a HIV-fertőzés csökkentett aránya miatti egészségügyi megtakarításokat és a börtönköltségek elmaradását.

A metadonkezelés bevezetése után az országban csökkent a kisstílű lopások száma is: kerékpárok és babakocsik, navigátorok és kézitáskák az autókból.

Ráadásul azok az emberek, akik korábban részt vettek ezekben a lopásokban, munkát kaptak, és adókkal kezdték feltölteni az államkasszát.
.
"Nem mondtam el a szüleimnek, hogy elmentem a programra, azonban mivel kisvárosban élek, körülbelül egy hónappal később jöttek a "jóakarók", akik elmondták nekik. Anyukám meglepő módon nyugodtan reagált. Látta, hogyan változtam meg, hogyan változott meg az élethez való hozzáállásom: nem kértem többé pénzt tőle, gyorsan találtam munkát, elkezdtem vásárolni magamnak néhány dolgot... Azelőtt pedig minden pénzt, amit becsületes és tisztességtelen eszközökkel szereztem, csak drogokra költöttem. Állandó mozgásban akartam lenni. Csak sétáltam az utcán, vásároltam, csak hogy legyen mit csinálnom. És már egy hét után próbaidőre helyeztek egy cégnél"
- osztotta meg a beteg a Der Spiegelnek.

V8tQzbO3pa


"Sajnos vannak olyan országok, ahol a kábítószer és az alkohol könnyebben hozzáférhető, mint az ártalomcsökkentés."

A The Economist című lapban megjelent jelentés szerint a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatti bebörtönzés az egyik fő tényező, amely növeli a börtönnépesség számát. Ha figyelembe vesszük a börtönök működtetésének és a rendfenntartásnak a költségeit, a kábítószer-fogyasztók kriminalizálása nagyon drága stratégia.

Amikor az intravénás kábítószer-fogyasztók szabadulnak a börtönből, kevés vagy semmilyen támogatás nem áll rendelkezésükre, hogy segítsenek nekik elkerülni a bűnismétlést.

Az alkoholizmus és a munkanélküliség széles körben elterjedt e népesség körében. Az eredmény az opioidfüggőséghez való visszatérés és a túladagolás okozta halál.


Egy tanulmány becslése szerint, ha a döntéshozók a kábítószer-ellenőrzésre világszerte évente elköltött 100 milliárd dollár legalább 2,5%-át az ártalomcsökkentésre fordítanák, az 2030-ra 78%-kal csökkentené az új HIV-fertőzéseket az intravénás kábítószerrel élők körében.

MwgXBFSIPp


Hogyan kerülhetjük el a HIV-fertőzések magas arányát?
A metadonkezelés költséghatékonyságára vonatkozó megállapításokat több ország kutatói is alátámasztják. Például 2019-ben egy kínai és ausztrál egyetemek kutatócsoportja elemezte a metadonkezelés hatékonyságát, amely addigra már 15 éve volt érvényben Kínában.

2004 és 2015 között a kínai kormány 1,037 millió dollárt fektetett be az opioid-agonista kezelésbe. A metadonkezelésben részesülők száma 2008-ban 208 000 fővel tetőzött, majd 2015-re 187 000 főre csökkent, ami a Kínában regisztrált kábítószer-használók 6%-át teszi ki.

Becslések szerint 13 327 HIV-fertőzéssel kevesebbet diagnosztizáltak, amikor a metadonhelyettesítő kezelés elérhető volt. Következésképpen 8 306 HIV-hez kapcsolódó halálesetet sikerült elkerülni
.

AW8kzNTjr1


A HIV-fertőzés megelőzése esetenként átlagosan 35 206 dollárjába került a kormánynak, egy személy kábítószer-fogyasztásának megakadályozása pedig 1134 dollárba került. Akutatók szerint a kínai opioid-agonista kezelési program átlagosan 35 206 dollárt takarított meg befektetett dolláronként.
  • 0,03 dollár a HIV-kezelés költségein
  • 0,3 dollár a hepatitis C kezelés költségeinél
  • 6,4 dollár a kábítószerrel kapcsolatos ártalmak csökkentésén
A The Economist készített egy matematikai modellt, amely azt mutatja, hogy az ártalomcsökkentő megközelítés a kábítószer-fogyasztás kriminalizálásához képest erősebb hatással van a HIV-fertőzés terjedésének csökkentésére és általában véve a várható élettartam növelésére. A modell részletes adatokat használ a járványtanról, az intravénás kábítószer-fogyasztók bebörtönzési arányáról, a bírósági eljárás előtti és a fogva tartási költségekről, valamint egy sor más tényezőről.

E kis kiadvány legfontosabb következtetése, hogy a kábítószerfüggők segítése nemcsak humánus, hanem racionális és költséghatékony megoldás is. A metadonkezelés rengeteg pénzt takarít meg az országoknak, és magának a kezelésnek nincs szüksége külön költségvetésre: csak a kábítószer-használók elnyomását kell csökkenteni.
Aszubsztitúciós kezelés csökkenti a HIV-járvány terjedését, és életek tízezreit menti meg.
 
Top