Humaniška narkotikų politika: kodėl narkotikų vartotojus reikėtų remti, o ne bausti?

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
L0KTIXe8Bp


Po 1 mėnesio sukanka lygiai 36 metai nuo 1987 m. JT Generalinės Asamblėjos patvirtintos Tarptautinės kovos su piktnaudžiavimu narkotikais ir neteisėta prekyba narkotikais dienos. Oficiali šios dienos data kasmet yra birželio 26-oji. Tą pačią dieną jau kelerius metus rengiama kampanija "Remti, nebausti": žmonės ir organizacijos visame pasaulyje išeina į piketus, skaito paskaitas ir rašo tekstus, siekdami atkreipti dėmesį į pavojingas karo su narkotikais pasekmes. BB komanda apie humanišką narkotikų politiką kalbėjosi su narkotikų gydymo sektoriaus atstovais.

Apie 26 % JAV kalinių gavo bausmę už nusikaltimus, susijusius su neteisėtomis medžiagomis (1,6 mln. per metus). Tai yra "karo su narkotikais" (angl. war on drugs) rezultatas. Taip vadinamas valstybės inicijuotų represinių priemonių, skirtų kovoti su narkotikų prekyba, rinkinys. Šį terminą 1971 m. įvedė JAV prezidentas Ričardas Niksonas. Po 40 metų Pasaulinė narkotikų politikos komisija pripažįsta, kad paskelbtas karas su narkotinėmis medžiagomis pralaimėtas, ir ragina dekriminalizuoti kai kurias iš jų. 2016 m. buvęs Niksono patarėjas atskleidė, kad prezidentui ši kampanija buvo reikalinga siekiant pakirsti visuomenės pasitikėjimą kairiaisiais pacifistais ir afroamerikiečiais.

"Ar žinojome, kad meluojame apie narkotikų draudimo tikslą? Žinoma ", - sakė jis interviu žurnalui "Harper's".

GK2wdFJZQB


BB komanda sutinka, kad tokios priemonės neveiksmingos. Pirmiausia priklausomiems asmenims turėtų būti teikiama socialinė parama - tada narkotinių medžiagų vartojimo žala bus mažesnė.

Agresyvi valstybės vykdoma narkotikų politika sukelia daug problemų. Pirmoji iš jų yra baimė. Narkotikus vartojantys žmonės bijo būti uždaryti į kalėjimą, nes teisiškai jie daro nusikaltimą. Yra buvę atvejų, kai policijos pareigūnai sulaikytiesiems pakišdavo nelegalių narkotikų, kad galėtų skirti jiems griežtesnę bausmę, ir vykdė neteisėtus "bandomuosius pirkimus". Teismų praktikoje yra nemažai atvejų, kai kaltinamaisiais tapo nuteistieji, trečiųjų asmenų prašymu "draugui " pirkę narkotikų. Policijos pareigūno požiūriu, jie yra prekiautojai.


Be to, narkotikų draudimas gali įtraukti asmenį į nusikalstamą aplinką. Įsivaizduokime tokią situaciją: paprastas studentas, reguliariai rūkantis žolę, bendrauja su dileriu, kuris daro kitus nusikaltimus. Laikuibėgant jaunuolis susipažins su nusikalstamos aplinkos žmonėmis, ir jo aplinka pasikeis.

DOAukbczF4


Dar viena liūdna represinės narkotikų politikos pasekmė yra ta, kad apsunkinama galimybė gauti medicininę pagalbą. Narkotikų vartotojai bijo gydytojų, nes dažnai yra diskriminuojami. Be to, plačiai paplitusi nuomonė, kad sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai dažnai apie viską praneša policijai, nepaisant gydytojo ir paciento konfidencialumo.

Dėl šios baimės žmogus gali mirti - pavyzdžiui, jei jo draugai nerizikuoja iškviesti greitosios pagalbos perdozavus. Dėl tos pačios priežasties narkotikų vartotojams gali būti sunku kreiptis pagalbos dėl ŽIV, tuberkuliozės ar hepatito.

Dėl šio karo sunkiai sergantiems žmonėms sunkiau gauti stiprių nuskausminamųjų vaistų. Pavyzdžiui, narkotiniai vaistai skiriami žmonėms, sergantiems ketvirtos stadijos vėžiu. Kad gautų reikiamų vaistų, jie turi kiekvieną kartą iš naujo patvirtinti, kad tikrai serga ir jiems jų reikia.


Kita problema - gėda. Visuomenė gali atstumti priklausomą asmenį, nes jo elgesys neatitinka visuotinai priimtų idėjų apie teisingą gyvenimo būdą.

Pavyzdžiui, valstybei sužinojus, kad asmuo vartoja narkotikus, jis užregistruojamas specialiose valstybės struktūrose, tačiau vietoj socialinės pagalbos jis sulaukia problemų mokykloje, universitete ir darbe. Teoriškai ši sistema turėtų padėti, tačiau galiausiai situacija tik pablogėja.
0UjThWXtf4

"Ar kada nors matėte, kaip veikia koledžo vaikų mokymo apie narkotikus programa? Man teko tai patirti savo praktikoje. Ateina teta ir sako: "Jei sužinosi, kad tavo bendraklasis Džordžas rūkė žolės, tu privalai jį tuoj pat atiduoti policijai". Moksleiviams indoktrinuojama informacija, kuri visiškai neatitinka tikrovės ", - pasakoja devyniolikmetė mergina.

Ji pasakoja apie anoniminius testus mokiniams, kurie iš tikrųjų nebuvo testai. Pasak jos, mokytojai tarpusavyje aptardavo atsakymus, o testai buvo priverstinai atliekami mokykloje, nedalyvaujant medicinos personalui. Kadangi jaunesniems nei 15 metų vaikams reikėjo tėvų sutikimo, kurie ją užstojo, merginai pavyko išvengti žeminančios procedūros.

"Manoma, kad narkotikus vartojantis žmogus tampa visuomenės atstumtuoju ir kelia problemų. Kai jam reikia pinigų, jis gali vogti, sukčiauti, abstinencijos stadijoje dažnai tampa agresyvus. Net jei šeimos nariai jį myli, jie taip pat susiduria su sunkumais. Jie bijo, kad asmuo vartos narkotikus ir bus neaiškios būsenos, elgsis neadekvačiai. Ką daryti, jei jam yra abstinencijos būklė? Yra tokių baimių ", - sako vienas iš aktyvių bbgate forumo naudotojų.
NqwNKMt5c1

Socialinė psichologija teigia, kad narkomanais paprastai tampama dėl tam tikros priežasties - šiuos žmones kažkas skatina: nesusipratimai šeimoje, nemėgstamas darbas, žemas socialinis statusas ir pan. Kai visuomenė pradeda bausti žmogų už priklausomybę nuo narkotikų, jam tik blogiau.

Viename TED pokalbyje rašytojas Johanas Hari papasakojo dvi istorijas, kurios keičia įprastinį požiūrį į narkotikus ir priklausomybę.

Pirmoji - apie "Žiurkių parką", eksperimentą, kurį XX a. septintojo dešimtmečio pabaigoje atliko psichologas Briusas Aleksanderis (Bruce Alexander). Jis nustatė, kad tuščiame narve gyvenantys graužikai noriau gėrė vandenį, atskiestą morfinu, nei įprastą vandenį. Tačiau jei erdvėje įrengsite daug žaislų ir lazerių, tik 5 % gyvūnų pramogaus ir toliau vartos narkotikus. Antrasis pavyzdys - Portugalijos patirtis, kuri 2001 m. dekriminalizavo visus narkotikus ir po to smarkiai sumažėjo mirčių nuo perdozavimo ir AIDS skaičius.


Manau, kad valstybė turėtų skatinti žmones atsisakyti narkotikų, bet tada ji (valstybė) neturėtų "varyti" žmonių atgal ir suteikti jiems galimybę pasitaisyti. Pavyzdžiui, Portugalijoje vyriausybė priėjo prie to, kad narkomanui sudaromos sąlygos gyventi kaip ir visiems kitiems ir jis nėra kontroliuojamas, o tik jam padedama sudėtingu gydymu: juk vartoti ar nevartoti narkotikus yra jo asmeninis pasirinkimas, ir tai nėra taip svarbu, kai jis turi darbą ir kitas socialines galimybes.Man atrodo, kad jei sprendimus dėl narkotikų politikos bet kurioje valstybėje priimtų mokslininkai, gydytojai, psichologai, o ne teisėsaugos institucijos, visos šalys jau būtų perėjusios prie paramos, o ne bausmių ", - sako BBgate forumo medicinos ekspertas.

Tačiau kaip padėti priklausomam žmogui, kai valstybė jam skelbia karą?
Dažniausiai artimieji duoda narkotikų vartotojui pinigų naujoms psichoaktyviosioms medžiagoms įsigyti arba nuolat kartoja jam, kad tai žalinga, ir be galo klausia, kada jis nustos vartoti narkotikus. Mūsų nuomone, abu šie būdai yra labai destruktyvūs ir blogai veikia priklausomą asmenį.

Jie mano, kad reikia išmokti išreikšti savo meilę žmogui, bet nepalaikyti jo priklausomybės, o tai gali būti sunku
.

C0qVnfO5em


"Mano mama yra labai priklausoma nuo alkoholio, ir man sunku su ja gyventi. Perėjau turbūt visus etapus, įskaitant ir jos uždarymą namuose, bet tam tikru momentu supratau, kad tokios priemonės neveikia. Pagalvojau: "Ką jai dar galima daryti?". Mano mama gyvena viena, tėvas seniai mirė, jai daug metų, ji nerado savo gyvenimo prasmės, neturi jokių pomėgių, neturi anūkų. Ir jai liko tik viena išeitis - tai, apie ką kalbėjo vyras vaizdo įraše, alkoholis. Taigi prisiėmiau sau moralinį įsipareigojimą kasdien tiesiog skambinti mamai. Aišku, tai problemos neišspręs, bet jaučiu, kad kuo daugiau laiko jai skiriu, tuo mažiau jai užkietėja viduriai.Tačiau vos tik ji pradeda, mano manymu, elgtis netinkamai, aš vėl supykstu ", - sako vienas BBgate forumo naudotojas.

Tai tarsi spiralė: kuo labiau pykstu, tuo labiau ji jaučiasi kalta ir apleista, todėl geria dar daugiau - o aš dar labiau pykstu.

Sutinku, kad išlikti ant kojų ir atkreipti dėmesį yra sunkus darbas, tačiau nemanau, kad yra ką veikti.

Dabar madinga priešintis seksistams ir homofobams, tačiau kažkodėl niekas nesipriešina narkomanams.


Jei visi galėtų reaguoti į tokias replikas kaip "Narkomanai yra blogi žmonės", "Narkomanus reikia įkalinti", "Narkomanus reikia sudeginti arba sušaudyti" - būtų lengviau kovoti su šiuo dehumanizavimu, prieštarauti, aiškinti, - sako BBgate forumo ekspertas.

Kai kurie žmonės stebisi, kam visuomenei reikalingi narkomanai. Tačiau žmogus nesirenka tokio būdo, kaip nesirenka skurdo ar vienatvės. Tai socialinė problema, nors visuomenė jos nepripažįsta, manydama, kad visa tai susiję su žema to ar kito individo morale.

BBgė ekspertai mano, kad visuomenei "reikia" visų: narkomanų, LGBT bendruomenės narių, žmonių su skirtingomis diagnozėmis ir skirtingos odos spalvos - visi yra reikalingi ir svarbūs.
 

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
Mano mėgstamiausias

 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Jis aiškus, gražus ir meistriškai atliktas - mums reikia vis daugiau tokių vaizdo įrašų! Ačiū
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Žinau šią organizaciją, bet nesu matęs jų vaizdo įrašų. Ačiū už patarimą!
 

tetr00

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2023
Messages
26
Reaction score
21
Points
3
Puikus straipsnis, jis verčia mane persvarstyti kai kuriuos dalykus ir dabar eisiu tai padaryti.

Tai iš esmės apibendrina visą karo su narkotikais temą, patvirtindamas tai, ką visi jau žinojo, bet aš, pavyzdžiui, vis dar esu savotiškai šokiruotas, kaip tai suvaidino likusieji.
 
Top