Par kata un tā katinona dabu

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Kas ir khat?

Khat, pazīstams arī kā qat (amhariski: ጫት ch'at; oromo: Jimaa, somāļu: qaad, khaad, khat vai chat, arābu: القات al-qāt) ir vietējais ziedošs augs, kas sastopams Āfrikas austrumos un dienvidos. Khat sasniedz 10 līdz 20 pēdu augstumu, un tā izstīdzējušās lapas atgādina nokaltušu baziliku. Khat lapas satur psihoaktīvas vielas, kas pazīstamas kā katinons, kurš pēc struktūras un ķīmiskās īpašības ir līdzīgs d-amfetamīnam, un katīns, kas ir vieglāka katinona forma. Svaigas lapas satur abas sastāvdaļas, bet tās, kas atstātas nedzesētas ilgāk par 48 stundām, satur tikai katīnu, kas izskaidro, kāpēc lietotāji dod priekšroku svaigām lapām.
TJPsIFoYxO
SDfR7d31OJ
Katinona alkaloīds, stimulējoša viela, kas izraisa paaugstinātu sabiedrisku aktivitāti, uzbudinājumu, samazina apetīti un vieglu eiforiju. Khat košļāšanai ir senas vēsturiskas tradīcijas reģionos, kur tas dabiski aug, jo īpaši vīriešu vidū, un tā ir salīdzināma (lai gan nedaudz atšķirīga) ar koka lapu lietošanu Dienvidamerikas Andu kalnos vai beteļriekstu preparātiem Dienvidāzijā. To bieži vien košļājam sabiedriskās vietās, kur tā veicina sarunas starp vīriešu grupām, bieži vien smēķējot ūdenspīpi.

Svaigas Khat lapas ir tumši brūnas un spīdīgas, bet, novecojot, tās kļūst dzeltenzaļas un ādai līdzīgas. Tās arī izdala spēcīgu smaržu. Iecienītākā lapu daļa ir jaunie dzinumi auga augšdaļā. Tomēr izmanto arī lapas un stublājus vidējā un apakšējā daļā
.
Bci0lJkHde
Katata juridiskais statuss dažādās vietās ir atšķirīgs. Dažos reģionos tas var palikt relatīvi nepamanīts kā botāniska suga un tādējādi netikt īpaši reglamentēts, bet tā izmantošana izklaides nolūkā joprojām var tikt uzskatīta par nelikumīgu saskaņā ar vispārīgākiem likumiem. Tomēr daudzos reģionos khats tiek stingri kontrolēts, un tā glabāšana, izplatīšana vai lietošana var būt nelikumīga. Piemēram, tādās valstīs kā Austrālija, Kanāda, Eiropas Savienība, Indija, Jordānija, Jaunzēlande, Saūda Arābija, Apvienotie Arābu Emirāti (AAE), Apvienotā Karaliste (Apvienotā Karaliste), Kanāda un Indija ir klasificēta kā kontrolēta viela. Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) un Turcijā augs Catha edulis nav tieši aizliegts, bet ievākto lapu lietošana un izplatīšana izklaides nolūkā ir nelikumīga. No otras puses, reģionos, kur kātam ir kultūras nozīme, piemēram, Džibutijā, Etiopijā, Kenijā, Somālijā, Somālijā, Sudānā, Ugandā un Jemenā, tā audzēšana, pārdošana un patēriņš ir pilnīgi likumīgi vai arī nav aplūkoti juridiskā kontekstā. Izraēlā, kur dzīvo jemenītu ebreji, ir atļauts lietot tikai auga lapas dabiskā veidā.

. Citi nosaukumi, ar kuriem pazīstams khat, ir šādi: Kat, Kat, Chat, Kus-es-Salahin, Mirra, Tohai, Tschat, Catha, Quat, Abesīnijas tēja, Āfrikas tēja un Āfrikas salāti
.

Katinons:
Katatīns: kasjums jāzina

Kata sastāvs

Sākotnēji auga stimulējošās īpašības tika piedēvētas "katīnam" jeb katīnam - no auga izdalītai fenetilamīna tipa vielai. Tomēr šis piedēvējums tika apšaubīts, kad ziņojumi liecināja, ka svaigu lapu ekstrakti satur citu savienojumu, kuram ir izteiktāka ietekme uz uzvedību nekā katīnam. Pētnieki 1975. gadā izolēja radniecīgu alkaloīdu, ko sauca par katinonu, un 1978. gadā tika noteikta tā absolūtā konfigurācija - (S)-2-Amino-1-fenilpropān-1-ons. Katinons nav ļoti stabils un laika gaitā sadalās, pārveidojoties katīnā un norephedrīnā. Šīs ķīmiskās vielas pieder PPA (fenilpropanolamīnu) grupai, kas ir fenetilaminu apakšgrupa, kas saistīta ar amfetamīniem un kateholamīniem epinefrīnu un norepinefrīnu. Patiesībā katinonam un katīnam ir ļoti līdzīga molekulārā struktūra kā amfetamīnam. Svarīgi atzīmēt, ka kata nevajadzētu jaukt ar metkatinonu (pazīstams arī kā katīns), kas ir I sarakstā iekļauta viela, kurai piemīt līdzīga ķīmiskā struktūra kā katinona aktīvajai sastāvdaļai kata augā.
ERqmJEu9sh
Kad kata lapas izžūst, spēcīgākais katinons 48 stundu laikā sadalās, atstājot maigāku katīnu. Lai saglabātu katinona iedarbību, novācēji svaigas lapas un stublājus iesaiņo plastmasas maisiņos vai ietin banānu lapās, lai saglabātu mitrumu. Parasti viņi arī regulāri apsmidzina augu ar ūdeni vai transportēšanas laikā izmanto saldētavas.

Košļājot kata lapas, gan katīns, gan katinons izdalās un uzsūcas caur mutes gļotādu un kuņģa gļotādu. Pētījumi ar laboratorijas dzīvniekiem liecina, ka katīns un katinons ietekmē epinefrīna un noradrenalīna atpakaļsaistīšanu, liekot organismam lēnāk pārstrādāt šos neiromediatorus, kas izraisa ar kata lietošanu saistīto nomodu un bezmiegu.

Katinons izrāda augstu afinitāti pret serotonīna receptoriem, kas liecina, ka tas ir atbildīgs par eiforijas sajūtām, kas saistītas ar kata košļāšanu. Pelēm katinons izraisa nervozitāti un atkārtotu skrāpēšanu, kas ir līdzīga ar amfetamīniem saistītajai uzvedībai. Katinona iedarbība sasniedz maksimumu 15 līdz 30 minūšu laikā, un gandrīz 98 % vielas aknās tiek metabolizēti par norephedrīnu.

Savukārt katīna mehānismi nav tik labi izprasti, taču tiek uzskatīts, ka tas iedarbojas uz adrenerģiskajiem receptoriem, izraisot epinefrīna un norepinefrīna izdalīšanos. Cilvēkiem katīna pusperiods ir aptuveni trīs stundas. Zāles bromokriptīnu var lietot, lai 24 stundu laikā mazinātu alkas un atcelšanas simptomus.

Khat lapu košļājamās zāles sekas

Ietekmi, ko izjūt cilvēks, kurš košļāj kātu, var iedalīt vēlamajās sekās (tās rodas pirmās stundas laikā) un nevēlamajās sekās (tās izpaužas vēlamās fāzes beigās un ilgst vairākas stundas).

Kata košļātāji bieži ziņo par prieka sajūtu, lielāku enerģiju, uztraukumu, eiforiju, paaugstinātu modrību, uzlabotu pašvērtējumu, uzlabotu koncentrēšanās spēju, paaugstinātu libido, lielāku radošumu, labākām komunikācijas prasmēm, uzlabotu spēju asociēt idejas un subjektīvu darba izpildījuma uzlabošanos. Tomēr ir arī negatīvas pieredzes, kas saistītas ar kata košļāšanu, piemēram, pārmērīga runīgums, hiperaktivitāte, miega grūtības, aizkaitināmība, trauksme, naidīgums, psihozes epizodes, histērija un depresija. Ilgstoša kata lietošana var izraisīt sirds, neiroloģiskas, psiholoģiskas un kuņģa un zarnu trakta problēmas. Kata lietošana cilvēkiem izraisa sirdsdarbības un asinsspiediena paaugstināšanos netiešas katinona simpatomimētiskās aktivitātes dēļ, kas saglabājas aptuveni 3-4 stundas pēc lietošanas.

. Kata lapās esošie tanīni izraisa savelkošu iedarbību un var izraisīt ezofagītu, gastrītu un mutes gļotādas keratozi. Pētījumi liecina, ka aptuveni 50 % kata košļātāju attīstās mutes gļotādas keratoze, kas var progresēt līdz mutes vēzim. Turklāt pēc kata lietošanas katinons darbojas kā ēstgribas nomācošs līdzeklis, iedarbojoties uz hipotalāmu, kā rezultātā aizkavējas kuņģa iztukšošanās.
CgvhTxj4Ie
Ilgstošiem kata lietotājiem ir tendence saslimt ar komplikācijām, tostarp akūtām un hroniskām aknu slimībām. Hroniska kata lietošana var izraisīt hepatītu, fibrozi un cirozi. Khat lietošana ietekmē arī cilvēku reproduktīvo veselību, izraisot atkarīgo spermatozoīdu spermas skaita un kustīguma samazināšanos. Turklāt khatam ir teratogēna ietekme uz grūtniecēm. Lielas devas kata var izraisīt maniakālu slimību, ko raksturo grandiozi maldi vai šizofreniformas psihozes ar vajāšanas maldiem. Par laimi, vairumā gadījumu šie simptomi izzūd, kad khat lietošana tiek pārtraukta un tiek lietoti antipsihotiskie medikamenti. Tomēr, atsākot lietot khat, pastāv iespējamība, ka psihozes epizodes var parādīties no jauna. Khat lietošanas īstermiņa un ilgtermiņa fiziskās sekas ir rūpīgi dokumentētas, pamatojoties uz iesaistītajām fizioloģiskajām sistēmām, un tās ir apkopotas pievienotajā attēlā.

Secinājumi

Nobeigumā jāsecina, ka khats, Āfrikas austrumos un dienvidos sastopams vietējais ziedošs augs, satur psihoaktīvās vielas katinonu un katīnu, kas pēc košļāšanas izraisa dažādas vēlamas un nevēlamas iedarbības. Lai gan lietotāji var izjust laimes, enerģijas un uzlabotas komunikācijas sajūtu, ir iespējamas arī negatīvas sekas, tostarp bezmiegs, trauksme un veselības komplikācijas.kā kata legālais statuss visā pasaulē ir atšķirīgs, lai to lietotu atbildīgi, ir svarīgi apzināties kata riskus un ietekmi.
 

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Tā satur amfetamīnu. Bet kā to no tā var iegūt?
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1
Pirms dažiem gadiem lasīju, ka cilvēki ir mēģinājuši, bet tas bijis pārāk nestabils, lai iegūtu kaut ko noderīgu. Domāju, ka kaut kur internetā ir rakstīts, neatceros, kur, jo tas bija sen.
 
View previous replies…

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Sveiks cilvēks, ja atceries, pastāsti man.
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1

Nav tas, ko es lasīju, bet darīts, bet atradu šo ar ātru meklēšanu. Ir arī citi raksti, kad es meklēju skaidru neto
 

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Tas bija noderīgs labs darbs
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1
Par kata es lasīju pirms vairākiem gadiem. Kopš tā laika es turu acis vaļā, meklējot kata koku, par kuru lasīju, ka ir viens vai divi, kas pirms daudziem gadiem tika audzēti manas dzimtās pilsētas vecajos rajonos. Šķiet, ka ir vairākas dažādas šķirnes, un, ja man kādreiz rastos aizdomas, ka esmu atradis kata koku, es pārliecinātos, ka tas ir pienācīgi identificēts, jo daudzi koki un augi ir indīgi, ja tos norij pat nelielos daudzumos.

Šis ir visprecīzākais apraksts par kata, kādu jebkad esmu redzējis.

Reiz es mēģināju izaudzēt dažas Betel riekstu sēklas, ko nopirku ebay. Tās izspraucās, bet galu galā nomira. Tie bija mazie beteļrieksti, kas bija manam klimatam piemērota skapja šķirne. Varbūt kādu dienu mēģināšu vēlreiz un iestādīšu tos citā gadalaikā.
 
Last edited:

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Man ir augs, gadiem ilgi tas bija podiņā un košļājams ok, bet vai ir kāds veids, kā veikt ātru ekstrakciju, lai pagatavotu tēju vai kaut ko dzeramu ražas novākšanas dienā? Es sajaucu nedaudz blenderī ar citrona sulu, tad pievienoju nedaudz silta ūdens, tad filtrēju, tikai kā testu, bet nedzēru, jo tobrīd biju saslimis ar saaukstēšanos. Šajā nedēļas nogalē mēģināšu vēlreiz, lai redzētu, vai tas ir labāk nekā košļāt. Bet, ja kādam ir ātra ekstrakcija vai labākie šķīdinātāji, ar ko ekstrahēt, tad dodiet man zināt. Paldies

Šeit ir attēls ar rezultātu, kreisajā pusē ir pēc izlaišanas caur kafijas filtru, es ieliku nedaudz bikarbonāta šķīduma, un no sarkanā tas atkal kļuva zaļš/brūns maisījums.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Labdien. #Khat_Extraction
Lielākā daļa parauga tika atstāta žāvēties brūnā papīra maisiņā, kas tika turēts apkārtējā temperatūrā un pasargāts no gaismas.

Ekstrakcija
Aptuveni 5 līdz 6 g augu materiāla sagrieza nelielos gabaliņos, kuru izmērs bija aptuveni 0,5 cm kvadrāti. Sagatavoto paraugu sajauca ar 15-20 ml metanola, pēc tam 15 minūtes sonikēja, ar pārtraukumiem kratot un maisot.


Koncentrācija

Zaļo metanola ekstraktu dekantēja lauzējā, kuru pēc tam, izmantojot gaisa plūsmu, kondensēja gandrīz līdz sausumam (<1 ml).

Attīrīšana
Augu atlikumu resuspendēšanai un paskābināšanai izmantoja ļoti atšķaidītu H2SO4 šķīdumu (aptuveni 0,02 N). Paskābinātais šķīdums ieguva sarkanīgu nokrāsu. Lai atdalītu neitrālos organiskos savienojumus, kā arī atlikušās augu cietvielas, tika veikta hloroforma ekstrakcija.


Ekstrakcija ar bāzi

Lai ekstraktu bazificētu, ūdens šķīdumam pievienoja nelielu daudzumu piesātināta nātrija bikarbonāta (NaHCO3) šķīduma. pH izmaiņu rezultātā tika iegūts gaiši zaļš šķīdums. Lai ekstrahētu katinonu un katīnu, tika izmantots metilēnhlorīds. Lai ekstraktu samazinātu līdz minimālam tilpumam, izmantoja gaisa plūsmu. (Profilaktiski, lai novērstu IRD gaismas caurulītes degradāciju, šķīdinātāju nomaina pret heksānu).
 
View previous replies…

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Tātad es to atkal ekstrahēju līdz sarkanīgi sarkanīgam šķīdumam, tātad es varu to atkal bazificēt ar NaHCO3, tad vienkārši sajaukt šķīdumu mūra burkā ar DCM, samaisīt, tad atdalīt slāņus un izžāvēt dcm?
paldies par palīdzību.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Kāpēc jūs to jautājat vēlreiz? Vai jums ir nepieciešams atkārtot?
Tas izskatās ļoti skaidri un saprotami.

Nav nekādu iebildumu.
 

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Jā, atvainojiet, šī ir mana pirmā reize, kad es kaut ko tādu ekstrahēju, vai pēc tam, kad to pāršķiroju, mazgājot DCM, man nepaliks katinona/katīna bāze?
Es dzirdēju, ka tā kā augu bāze ir diezgan nestabila?
Vai man būtu labāk izmazgāt skābo šķīdumu, lai mēģinātu saglabāt alkaloīdus kā hcl?
Lūdzu, piedodiet manu nezināšanu, es tikai mēģinu mācīties. Ja šī nav īstā vieta, kur mācīties, dodiet man zināt, un es varu doties tālāk. Paldies par palīdzību līdz šim.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Es nevaru jums atbildēt par šo jautājumu droši.
Jūs varat izmēģināt savu ceļu un salīdzināt. Pēc tam dalieties ar mums ar savu rezultātu.
 
Top