BBgate dodas uz Āfriku

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Kā augu psihedēliķis palīdz gaboniešiem uzturēt saikni ar senčiem un kas izraisīja baltkrievu interesi par to?

Neema Pauls Tombi ir Gabonas Tradicionālās medicīnas asociācijas vadītājs, Āfrikas psihedēliķa Bwiti kulta priesteris, Membe tautas karaļa dēls un pēc pamatprofesijas elektriķis. BBgate redakcijas komanda devās uz Āfrikas šamaņa dzimteni, lai ar viņu aprunātos.
.

- Pastāstīsim mūsu lasītājiem, kas ir bwiti. Daudzi cilvēki zina, ka tas ir kults, kura pamatā ir svēta auga - ibogas - izmantošana. Dažās valstīs šī auga alkaloīds (ibogaīns) ir aizliegts. Taču zinātnieki jau sen aktīvi interesējas par tā īpašībām, un daži narkomāni, piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs, atbalsta tā lietošanu, lai atvieglotu smagas narkotiku atkarības formas. Pastāstiet mums par iboga no iekšpuses, kur tā veic daudz dažādu funkciju.

- Bwiti ir sena tradīcija. Jā, iboga mums ir ļoti svarīga. Mēs ticam, ka tas ir svēts augs, dzīvs radījums, kas spēj izārstēt ļoti daudzas slimības, tostarp tās, kuras tagad oficiāli tiek uzskatītas par neārstējamām. Taču es esmu skeptiski noskaņots pret ibogīna izdalīšanu no ibogas, pret to, ka daži cilvēki lieto šo vielu bez pārējā auga, ārpus konteksta. Tas izriet no nepareizas izpratnes, ka iboga ir nozīmīga visa kopumā
.

ZGkbFc2N6y


Gabonā šo augu lieto pa druskai dziedināšanai un ievērojamos daudzumos iesvētīšanai bwiti. Iniciācijas laikā cilvēks šķērso noteiktu robežu sevī, šķērso pasauļu robežu. Ibogai piemīt šāda īpašība - likt cilvēkam saskarties ar saviem jautājumiem, pārdomāt tos. Viņu apmeklē vīzijas, pie viņa nāk gari, bet šeit viss ir pilnīgi individuāli, un dažādi cilvēki redz dažādas lietas.

Kad cilvēks iziet iniciāciju, viņš kļūst par baanzi, bwiti sekotāju. Tā viņš iestājas šajā tradīcijā, un turpmāk viņu var gaidīt vēl citas iniciācijas, jo iboga liek cilvēkam izprast savu dzīves mērķi un atklāj viņam piemītošās spējas.

- Iboga ir pazīstams kā kardiotoksisks augs, un ir bīstami to lietot lielā daudzumā.Kā bwiti kalpotāji regulē ibogas daudzumu, ko viņi dod cilvēkam?

- Mēs neuzskatām ibogu par indīgu augu. Bet mēs skatāmies uz cilvēka svaru un veselību, pirms vienojamies par rituālu. Cilvēkiem ar vāju sirdi to nevajadzētu veikt. Mēs arī dodam cilvēkam pa devām un skatāmies, kāda ir viņa reakcija.

- Svarīga Gabonas tradicionālās kultūras daļa ir mirušo garu godināšana.Ļoti bieži iniciāciju laikā cilvēki redz savus mirušos senčus.Ko bwiti iedzīvotājiem nozīmē nāve?

- Mēs dzīvojam kopā ar nāvi katru dienu. Mēs vienmēr sazināmies ar saviem senčiem.

CKPW0Er7e9


"Pastāv krustceļa metafora, kas simbolizē kaut ko starpproduktu starp nepārtrauktību un pārrāvumu un ir gan ceļš, kas turpinās, gan ceļš, kas jāšķērso. Attēls, kas vēl vairāk norāda uz nepārtrauktību, ir nabassaite, kas savieno dzīvi un nāvi. Pūpols vienmēr ir klātesošs bwiti, un to ataino sarkanbaltsarkanais jama pinums. To nēsā ap vidukli un tur kreisajā rokā lūgšanas laikā, kad tiek uzskaitīta cilts līnija. Galu galā dzimtas līnija, tēlaini izsakoties, ir gara nabas auklu virkne, kas saista cilvēku savā starpā, ar senčiem un ar lielajiem dieviem mirušo zemē.

Kad baanzi nomirst, viņa dzimtasgrāmata tiek runāta, lai brīdinātu visus tos senčus, kas viņu sagaidīs savā pasaulē. Šis rituāls "attīra ceļu" ciltsrakstiem. Deklamācija, ko sauc par nāves durvju atvēršanu (kutu mbf awu), ir motīvs, kas atkārtojas dziesmu ciklā... Visbeidzot, ir vēl viens tēls - spogulis, ko izmanto iniciācijas laikā... un tajā sesijas ar ibogu noslēguma posmā parādās senču tēls, patiesībā iniciatora atspulgs.
Šis tēls nozīmē ne tikai nepārtrauktību, bet arī dzīvā un mirušā vienotību".

- J. Fernandez, "Bwiti: Fernandezs Fernandezs:"Reliģiskās iztēles etnogrāfija Āfrikā" (An Ethnography of Religious Imagination in Africa)

- Koloniālisma laikmetā kādu laiku bwiti kults bija aizliegts. Taču pirmais neatkarīgās Gabonas prezidents Leons Mba, kurš 1961. gadā pārņēma varu republikā, bija bwiti sekotājs.Vai viņa personībai bija kāda ietekme uz jūsu tradīcijas attīstību?

- Nē, es neteiktu, ka tas kaut ko ietekmēja. Protams, daudzus cilvēkus uzmundrina tas, ka Leons Mba ir bwiti piekritējs, un dažiem cilvēkiem tas var būt lepnums. Bet mūsu tradīciju kā tādu tas nav ietekmējis.

- Fakts ir tāds, ka tā nekad netika pārtraukta, zināšanas tika nodotas visu laiku, kaut arī slepeni. Mums bija daudz ienaidnieku, tostarp daži misionāri, piemēram, monsinjors Volkers [Andrē Raponda Volkers ir katoļu priesteris, etnogrāfs un kultūras aktīvists, Mpongve cilmes pārstāvis], kura fonds turpina darboties Gabonā. Mūs apsūdzēja par dažādām sliktām lietām, taču mūs nevarēja aizliegt un apspiest, jo mūsu darbība bija par labu, un bwiti ir svarīga tautas kultūras sastāvdaļa. Tomēr misionāru vidū bija ne tikai bwiti pretinieki, bet arī cilvēki, kas bija diezgan labvēlīgi noskaņoti, un daži pat paši kļuva par bwiti piekritējiem. Piemēram, monsinjors Alberts Šveicers
.

B4BzH03OSn


-Vai jūs runājat par to pašu doktoru Šveiceru, lielo humānistu un Nobela prēmijas laureātu?

- Jā, viņš Gabonā ir ļoti cienīts, pat, varētu teikt, godājams cilvēks. Cilvēki viņu atceras ar pateicību. Šveicers bija mūziķis, ārsts un kristiešu misionārs. Viņš ieradās Āfrikā, lai ārstētu cilvēkus, glābtu viņus milzīgu epidēmiju laikā, un viņam tas ļoti izdevās. Bwiti tradīcijas palīdzēja Šveiterim iegūt Gabonas iedzīvotāju uzticību, iegūt statusu, un zināšanas viņš pielietoja, apvienojot tās ar Eiropā iegūtajām zināšanām.

- ir zināms, ka Šveiters lietoja nelielas ibogaīna devas, lai mazinātu nogurumu pacientiem. Turklāt ibogainam, ko tolaik legāli ražoja franču farmakologi, tika piešķirts tirdzniecības nosaukums "Lambarene" - pēc tās teritorijas nosaukuma, kurā atradās slavenā Dr. Šveicera klīnika.Taču es nenojautu, ka Šveicers ar bwiti bija pazīstams ne tikai kā novērotājs...

- Šveiteram nebija citas izvēles, kā vien iet bwiti ceļu, jo viņam, pirmkārt, vajadzēja atrast kopīgu valodu ar Gabonas iedzīvotājiem, otrkārt, viņš nenogurstoši pētīja mūsu valsts ārstniecības augus un izmantoja tos savā praksē. Tajā nav nekā īpaša, jo bwiti ir atvērta cilvēkiem ar dažādiem uzskatiem. Tāpēc es arī uzskatu, ka bwiti nav reliģija, bet gan tradīcija. Patiesībā ir dažādi viedokļi, bet es uzskatu tieši
tā.

PrEWyzqGde


Fakts ir tāds, ka bwiti piekritēju vidū ir visdažādāko reliģiju pārstāvji.

Pie mums vēršas katoļi, un mums ir kontakti ar vudū piekritējiem Beninā, Togo un Nigērijā. Lielākā daļa bwiti sekotāju arī paši ir kristīti. Bwiti pastāv jau gadsimtiem ilgi, tā ir sena un cienījama bantu tautu tradīcija. Reliģijas Gabonas zemē parādījās vēlāk. Turklāt mēs, bwiti, tagad pētām dažādas reliģijas un kultūras un varam no tām kaut ko pārņemt. Piemēram, mēs esam studējuši budismu, un tagad mums ir savs Buda.

- Un sava Jaunava Marija?

- Nē, tādas nav, bet ir kaut kas ļoti līdzīgs, kas atgādina Svēto Jaunavu.

- Pēc etnologu domām, bantu tautas ir pārņēmušas ibogas lietošanas praksi no pigmejiem.Tas atspoguļojas dažās leģendās, piemēram, leģendā, ka pirmais ibogas krūms radies no nogalināta pigmeju vīra atliekām, kura sieva, ēdot auga daļas, varējusi sarunāties ar viņa garu un savu senču gariem.Ko jūs par to varat teikt?

- Jā, mūsu tradīcijas nāk no pigmejiem. Viņi bija pirmie meža gudrības nesēji. Kad bantu ieradās šajā zemē, viņi satikās ar meža iemītniekiem - pigmejiem, un viņi viņiem nodeva savas zināšanas.

NTOq2h90Kw


- Kādasir jūsu attiecības ar pigmejiem tagad?

- Zināšanu nodošanas process nav apstājies. Mežā dzīvo cilvēki, kurus mēs netraucējam un neskaram, atstājam vienus pašus ar mežu, ar viņu dzīvi. Un pigmeji tagad, protams, piedalās bwiti rituālos.

Mēs turpinām daudz mācīties no pigmejiem.Mēs nejaucam savu dzīvesveidu ar pigmeju dzīvesveidu, mēs neiejaucamies viņu dzīvē, bet mēs ar viņiem komunicējam.

Ir pigmeju meža apmetne, līdz kurai no Librevilas [Gabonas galvaspilsētas] ir trīs dienas gājiena. Nav transporta, un nokļūt tur ir diezgan grūti. Mēs dažkārt aicinām pigmejus no šī ciemata uz savām ceremonijām. Viņiem ir īpašas zināšanas. Es pats pavadīju septiņus mēnešus mežā starp pigmejiem, tas bija, tā teikt, upuris, mans ieguldījums. Tagad, pateicoties tur iegūtajām zināšanām, es varu dziedināt cilvēkus.

- Vai bwiti ir vēl kādi citi rituālu speciālisti, ne tikai dziednieki?

- Protams. Ir dažādi ceļi un hierarhija. Vispirms tu kļūsti par baanzi, pēc tam par kombu un tikai tad par nima, piemēram, par mani. Nima ir tas, kurš izmanto meža garu un izmanto to, lai dziedinātu cilvēkus. Noteiktos posmos tu saproti, kas tev ir tuvāk, un tu vari kļūt nevis par dziednieku, bet, piemēram, par gaišreģi un zīlnieku. Bwiti ir daudz dažādu zināšanu un virzienu. Es piederu pie bwiti gonde, tas ir, Mēness bwiti, un mums ir īpašas attiecības ar Mēnesi. Pastāv arī termins nganga. To biežāk lieto ciemos. Tāpat kā jūs ejat pie ārsta, mēs ejam pie nganga, lai atrisinātu savas veselības problēmas. Arī es esmu nganga
.

06kUZlqfJ8


- VaiDr. Šveicers bija baanzi vai nimahs?

- Viņš sāka ar baanzi un pēc tam progresēja arvien augstāk un augstāk.

- Kā jūs kļuvāt par nimahu?

- Vispirms mani mācīja mans tēvs. Un pēc tam man savas zināšanas par šo tradīciju nodeva citi inteliģenti cilvēki. Mans tēvs Žans Tsanga bija liels šamanis un membe etniskās grupas karalis. Viņš nomira ne pārāk sen. Tagad karaļa vairs nav, un mēs gaidām jaunu, meklējot atbildīgu cilvēku, kas varētu pārņemt šo amatu. Tā ir ļoti sarežģīta procedūra un ļoti nopietna loma membe.


- Cik daudz cilvēku jūs esat izārstējis un cik daudz cilvēku esat iesvētījis bwiti kultā?


- Es nevaru pateikt, cik cilvēku ir izārstēti, lai gan man ir piezīmju grāmatiņa, kurā es reģistrēju visus apmeklētājus, un viņi visi parakstās. Kas attiecas uz bwiti iesvētītajiem, tad tie ir aptuveni simts cilvēki.

- Jūs uzskaitījāt bwiti adeptu specializācijas, minot gaišredzību un dziedniecību.Vai ir kāda specializācija, kas saistīta ar kaujas maģiju?Vai bwiti priesteri uzbrūk cits citam, vai viņi turas aizsardzībā?

- Ir dažas procedūras, kā uzbrukt un atvairīt uzbrukumu. Bet mums nav šādas specializētas jomas. Kopumā galvenais, ko mēs visi aizsargājam, ir bwiti. Un bwiti savukārt aizsargā mūs, dod mums spēku. Jā, starp dažiem bwiti virzieniem ir konflikti. Tā var būt konkurence, bet biežāk runa ir par atšķirīgām ideoloģiskām pieejām, t. i., atšķirīgiem uzskatiem par to, kā kalpot bwiti. Taču kopumā bwiti palīdz mums būt vienotai miermīlīgai nācijai, lai gan Gabonā ir 70 etniskās grupas.

QUOgIaTkX4


- Vai tradicionālie dziednieki sadarbojas ar tradicionālo medicīnu? Vai Gabonas dziednieki sadarbojas ar ārstiem baltajos halātos?

- Jā, šāda sadarbība pastāv. mēs apmaināmies ar zināšanām. PVO paspārnē tiek organizētas tikšanās starp ārstiem un dziedniekiem. Un pēc manas vizītes Vācijā es grasos doties uz kādu vietu Gabonā, uz Masoukou medicīnas pētījumu centru Francevilā, kur mācīšos, kā ārstēt diabētu un asinsspiediena problēmas.

- Vai Gabonā ir klīnikas, kurās ibogaīna terapiju lieto ārsti, nevis nganga?

- Nē, šādu klīniku nav. Mēs esam pašā šamaņu un ārstu sadarbības sākumā. Tagad esam sākuši uzskaitīt visus mūsu dziedniekus, bet mūsu kopienu organizācijām priekšā ir daudz darba.

VpicTJXbU9


- Pēdējā laikā bwiti ir piesaistījusi daudzus garīgo meklējumu meklētājus no visas pasaules, kuri dodas uz Gabonu un Kamerūnu - daži pēc atziņām, citi vienkārši pēc īpašām sajūtām un eksotikas. Vai jūsu praksē ir bijusi kāda interesanta pieredze ar citu kultūru pārstāvjiem?

- Kopumā iniciācija vienmēr maina cilvēku. Viņš nāk pie mums ar vieniem uzskatiem un aiziet ar citiem. Ir grūti izdalīt kādas īpatnības, jo katram cilvēkam ir savs unikāls liktenis... Bet bija viens interesants stāsts ar kādu Kristofu Mateletu (Christophe Matelet). Viņš bija francūzis, kurš dienēja baltā cilvēka militārajā bāzē. Viņš mācījās savā militārajā struktūrā, devās uz dzimteni, klīda pa Eiropu un pēkšņi saprata, ka viņam jāatgriežas Gabonā. Viņš dzīvoja kopā ar mani, neizgāja iniciāciju, tikai vēroja mūs, reizēm ēda ibogu. Viņš mūs pētīja. Galu galā viņš nolēma iziet iniciāciju bwiti, pēc kuras palika Librevillā. Gadu vēlāk Kristofs atteicās no Francijas pilsonības, pieņēma Gabonas pilsonību un tagad dzīvo mūsu valstī, apprecējās ar gabonieti, mācās ibogu un bwiti dejas.


-Kas jums patika Vācijā, no kuras nesen ieradāties?
.

- Viesmīlība. Kad atlidoju uz šejieni, domāju, ka būs ļoti grūti, ka apkārt būs daudz cilvēku, kurus es nesaprotu, kuri runās svešvalodā. Un fakts ir tāds, ka Vācija nav ļoti atvērta afrikāņiem. Viņi par mums šeit neko daudz nezina. Bet galu galā mana vizīte noritēja labi, un es esmu visiem pateicīgs.

-Paldies par sarunu.

Ieinteresētos lasītājus aicinām iepazīties arī ar citām mūsu Ibogaine publikācijām BBgate vietnē. Iboga ir ārkārtīgi interesanta no zinātniskā viedokļa un daudzsološa medicīnā.
 

neuro

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 16, 2023
Messages
7
Reaction score
17
Points
3
Ibogaīns pats par sevi nav kardiotoksisks, jo, izraisot sirds miocītu šūnu nāvi, tas traucē sirds elektrisko vadītspēju. To var darīt daudzas zāles, tāpēc ir prātīgi nejaukt zāles, kas izraisa šo elektrisko traucējumu. To sauc par "pagarinātu QT (vai QTc - koriģēto QT)". Esmu pārliecināts, ka ikviens ir pazīstams ar to, kā izskatās sirds trajektorija EKG/ECG. Trasējuma maksimumi ir apzīmēti ar burtiem PQRST, P vilnis atbilst priekškambarim (augšējai sirds kamerai), QRS atbilst kambara kambari, kas sūknē asinis no sirds, bet T vilnis ir kambara repolarizācija, lai tas būtu gatavs atkal sūknēt no sirds nervu darbības (kas sākas sinusa mezglā). Dažas zāles var izjaukt jonu kanālus, kas ir iesaistīti sirds miocītu sūknēšanā. Ja laiks starp Q viļņa un T viļņa (kambaru depolarizācija un repolarizācija) pagarinās, tas būtībā var izjaukt sirds elektrisko laiku un pukstēšanu, lai to labāk aprakstītu. Tas var izraisīt kambaru fibrilāciju, kad sirds kambari, īpaši kreisais, nepietiekami izsūknē asinis no savas kameras, jo tie fibrilē (gandrīz kā trīc).

Lai pagarināts QT/QTc intervāls kļūtu bīstams, ir nepieciešams, lai sirdsdarbības ātrums samazinātos līdz aptuveni 60 sitieniem minūtē, un visbiežāk medikamenti, kas pagarina QT vilni, palēnina arī sirdsdarbības ātrumu, tāpēc, ja sirdsdarbības ātrums samazinās līdz 60 vai zemāk kopā ar pagarinātu QT intervālu, pastāv liela iespēja, ka var rasties kambaru fibrilācija. Tomēr, ja QT/QTc intervāls ir pagarināts, kamēr sirdsdarbības ātrums saglabājas virs aptuveni 60 bpm, risks, ka var rasties kambaru fibrilācija (un pēc tam būs nepieciešams saņemt ārējā defibrilatora elektrošoku), ir ļoti zems, ja ne gandrīz nulles.

Esmu dažas reizes izmēģinājis Ibogaine, tā ir ļoti interesanta narkotika. Man nav dabiski gara QTc, un es nelietoju nekādus medikamentus, kas pagarina QT intervālu. Acīmredzot Bwiti praktizētāji, šķiet, zina, ka ibogaīns traucē sirdsdarbību, tāpēc pirms jebkurš cilvēks iziet ibogas rituālu, viņš vairākas dienas veic "vagus nerva vingrinājumus", tā sakot, liek viņam "nolaisties", kas aktivizē vagus nervu, izraisot sirdsdarbības palēnināšanos. Pēc vairākām dienām, kad viņi to darīs, notiks vairāku dienu vagus nerva aktivizēšanas kompensācija, tādējādi viņu sirdsdarbība pēc vairāku dienu vagus nerva aktivizēšanas būs nedaudz ātrāka. Šādā veidā, kad Iboga izraisa QT intervāla pagarināšanos, sirdsdarbība, visticamāk, saglabāsies virs 60 bpm, un ievērojami, ja ne pilnībā, samazināsies risks nonākt kambaru fibrilācijas stāvoklī, jo sirds elektriskā sistēma un sirds miocītu iekšējais ritma ātrums neizslēgsies no līdzsvara vai sinhronizācijas. Tas noved pie tā, ka kambari atbrīvojas no sinusa mezgla/sirds nervu izraisītā ritma un sāk sisties neregulāri visu miocītu, kas nesaslēdzas sinhroni, nekoordinētās darbības dēļ.

Ja kāds lieto recepšu zāles, būtu prātīgi pārbaudīt, vai šīs zāles neizraisa QT intervāla pagarināšanos, un uzmanīties no tā, pirms pievienot citas zāles, kas pagarina QT intervālu, izraisot ļoti ilgu intervālu. To var darīt daudzas zāles, piemēram, metadons, daži antidepresanti un pat dažas antibiotikas. Lai gan ideāli būtu veikt EKG, lai redzētu, vai jums, iespējams, ir "dabiski" pagarināts QT intervāls bez narkotikām, kas to neizraisa, dažiem cilvēkiem tā ir, būtu labi to zināt, bet neesmu pārliecināts, cik viegli daudzi no mums var vienkārši iegūt EKG, ja mēs gatavojamies paši eksperimentēt ar Iboga. Tomēr daudzos ārstniecības centros, kur ārstē atkarīgos ar ibogaīnu, tiek veikta narkotiku inventarizācija un pamata EKG, lai noskaidrotu, vai QT intervāls jau nav pagarināts/izplatināts. Un tad jūs rūpīgi novēro, pārliecinoties, ka sirdsdarbība nesamazinās līdz 60 sitieniem minūtē, kad pagarinātais QT intervāls varētu kļūt par problēmu.

Tikai gribēju to nedaudz precizēt, jo tas nav "kardiotoksisks" pats par sevi, tas parasti nozīmē, ka zāles tieši izraisa sirds šūnu nāvi/ bojājumus, šajā gadījumā zāles traucē elektrovadošo sistēmu, un to var darīt daudzas zāles. Tāpēc ir labi zināt savu bāzes QT intervālu un neatkarīgi no tā, kāds varētu būt jūsu QT intervāls, ja gadās lietot zāles, kas izraisa QT intervāla pagarināšanos, un tad pieņemt aprēķināto risku/izlemt par Ibogaine lietošanu, paturot prātā, ka jums draud kambaru fibrilācija un pēkšņa nāve, ja jums netiek ievadīts defibrilators vai ja jums netiek ievadīts kaut kas, ko sauc par "elektrokardiostimulatoru", kas nodrošina mazākus elektriskos triecienus, lai haerts pukstētu ātrāk.


Es labprāt palīdzētu BBgate veselības/veselības/kaitējuma mazināšanas nodaļā, jo man ir zināma izglītība un pieredze medicīnas jomā, jo īpaši neiroloģijā un neirofarmakoloģijā, ja jūs saprotat, ko es domāju, es neesmu medmāsa, ārsta palīgs, feldšeris vai medicīnas māsa, man ir lielāka izglītība un apmācība nekā šiem cilvēkiem, ja jūs saprotat, ko es domāju.
 
Top