Humāna narkotiku apkarošanas politika: kāpēc narkotiku lietotājus vajadzētu atbalstīt, nevis sodīt?

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
L0KTIXe8Bp


Pēc 1 mēneša apritēs tieši 36 gadi, kopš 1987. gadā ANO Ģenerālā asambleja apstiprināja Starptautisko dienu pret narkotiku ļaunprātīgu izmantošanu un nelikumīgu narkotiku tirdzniecību. Šīs dienas oficiālais datums katru gadu ir 26. jūnijs. Šajā dienā jau vairākus gadus notiek kampaņa "Atbalsti, nesodi": cilvēki un organizācijas visā pasaulē dodas piketos, lasa lekcijas un raksta tekstus, lai pievērstu uzmanību narkotiku kara bīstamajām sekām. BB komandai bija saruna par humānu narkotiku apkarošanas politiku ar narkotiku ārstēšanas nozares pārstāvjiem.

Aptuveni 26 % ASV ieslodzīto ir saņēmuši sodu par noziegumiem, kas saistīti ar nelegālām vielām (1,6 miljoni gadā). Tas ir "kara pret narkotikām" (war on drugs) rezultāts. Tā tiek dēvēts valsts uzsākto represīvo pasākumu kopums narkotiku tirdzniecības apkarošanai. Šo terminu 1971. gadā ieviesa ASV prezidents Ričards Niksons. Pēc 40 gadiem Vispasaules narkotiku politikas komisija atzīst, ka pasludinātais karš pret narkotikām ir zaudēts, un aicina dekriminalizēt dažas no šīm vielām. Bijušais Niksona padomnieks 2016. gadā atklāja, ka prezidentam šī kampaņa bija nepieciešama, lai iedragātu sabiedrības uzticību kreisajiem pacifistiem un afroamerikāņiem.

"Vai mēs zinājām, ka melojam par narkotiku aizlieguma mērķi? Protams, " viņš teica intervijā žurnālam Harper's.

GK2wdFJZQB


BB komanda piekrīt, ka šādi pasākumi ir neefektīvi. Vispirms atkarīgajiem būtu jāsniedz sociālais atbalsts - tad vielu lietošanas radītais kaitējums mazināsies.

Agresīva narkotiku politika no valsts puses rada daudzas problēmas. Pirmā no tām ir bailes. Cilvēki, kuri lieto narkotikas, baidās tikt ieslodzīti, jo juridiski viņi izdara noziegumu. Ir bijuši gadījumi, kad policisti aizturētajiem ir iededzinājuši nelegālas narkotikas, lai piespriestu viņiem bargākus sodus, un veikuši nelikumīgus "testa pirkumus". Tiesu praksē ir daudz gadījumu, kad par apsūdzētajiem ir kļuvuši notiesātie, kuri pēc trešo personu lūguma "draugam " iegādājušies narkotikas. No policijas darbinieka viedokļa raugoties, viņi ir dīleri.


Turklāt narkotiku aizliegums var ievilināt personu noziedzīgā vidē. Iedomāsimies šādu situāciju: parasts students, kurš regulāri smēķē nezāli, mijiedarbojas ar dīleri, kurš izdara citus noziegumus. Laika gaitā jaunietis iepazīsies ar cilvēkiem no noziedzīgās vides, un viņa vai viņas vide mainīsies.

DOAukbczF4


Vēl viena neveiksmīga represīvās narkotiku politikas sekas ir tādas, ka tiek apgrūtināta piekļuve medicīniskajai aprūpei. Narkotiku lietotāji baidās no ārstiem, jo viņi bieži tiek diskriminēti. Turklāt ir plaši izplatīts uzskats, ka veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēji bieži par visu ziņo policijai, neraugoties uz ārsta un pacienta konfidencialitāti.

Šīs bailes var novest pie cilvēka nāves - piemēram, ja viņa draugi neriskē izsaukt ātro palīdzību pārdozēšanas gadījumā. Tā paša iemesla dēļ narkotiku lietotājiem var būt grūti meklēt palīdzību HIV, tuberkulozes vai hepatīta gadījumā.

Šis karš apgrūtina smagi slimu cilvēku piekļuvi spēcīgiem pretsāpju līdzekļiem. Piemēram, narkotiskās zāles tiek izrakstītas cilvēkiem ar ceturtās stadijas vēzi. Lai saņemtu viņiem nepieciešamās zāles, viņiem katru reizi no jauna jāapliecina, ka viņi patiešām ir slimi un viņiem tās ir nepieciešamas.


Nākamā problēma ir kauns. Sabiedrība var atstumt atkarīgo, jo viņa uzvedība neatbilst vispārpieņemtajiem priekšstatiem par pareizu dzīvesveidu.

Piemēram, kad valsts uzzina, ka cilvēks lieto narkotikas, viņš tiek reģistrēts īpašās valsts struktūrās, bet sociālās palīdzības vietā viņš saņem problēmas skolā, universitātē un darbā. Teorētiski šai sistēmai būtu jāpalīdz, bet galu galā situācija tikai pasliktinās.
0UjThWXtf4

"Vai esat redzējuši, kā darbojas koledžas narkotiku apguves programma bērniem? Man nācās to piedzīvot savā praksē. Atnāk tante un saka: "Ja tu uzzini, ka tavs klasesbiedrs Džordžs ir smēķējis marihuānu, tev viņš nekavējoties ir jānodod policijai". Skolēniem tiek indoktrinēta informācija, kas ir pilnīgi nepatiesa ," stāsta 19 gadus veca meitene.

Viņa stāsta par anonīmiem testiem skolēniem, kas patiesībā nebija testi. Pēc viņas teiktā, skolotāji savā starpā apsprieduši atbildes, un testus skolā bija spiesti kārtot bez medicīnas personāla klātbūtnes. Tā kā bērniem, kas jaunāki par 15 gadiem, bija nepieciešama vecāku piekrišana, kuri iestājās par viņu, meitenei izdevās izvairīties no pazemojošās procedūras.

"Tiek uzskatīts, ka cilvēks, kurš lieto narkotikas, kļūst par sabiedrības izstumto un rada problēmas. Kad viņam nepieciešama nauda, viņš var zagt, krāpt, krāpt, abstinences stadijā viņš bieži kļūst agresīvs. Pat ja ģimenes locekļi viņu mīl, arī viņiem ir grūtības. Viņi baidās, ka cilvēks lietos narkotikas un būs neskaidrā stāvoklī, uzvedīsies neadekvāti. Ko darīt, ja viņam ir abstinence? Iršādas bailes, " stāsta viens no aktīviem bbgate foruma lietotājiem.
NqwNKMt5c1

Sociālā psiholoģija saka, ka narkomāni parasti kļūst par narkomāniem kāda iemesla dēļ - šos cilvēkus kaut kas virza: nesaprašanās ģimenē, nemīlēts darbs, zems sociālais statuss utt. Kad sabiedrība sāk sodīt cilvēku par atkarību no narkotikām, situācija tikai pasliktinās.

Vienā TED lekcijā rakstnieks Johans Hari stāsta divus stāstus, kas maina ierasto priekšstatu par narkotikām un atkarību.

Pirmais stāsts ir par "Žurku parku" - eksperimentu, ko 70. gadu beigās veica psihologs Brūss Aleksandrs. Viņš atklāja, ka tukšā būrī dzīvojošie grauzēji labprātāk dzēra ar morfiju atšķaidītu ūdeni nekā parastu ūdeni. Taču, ja telpu aprīko ar daudz rotaļlietām un lāzeriem, tikai 5 % dzīvnieku izklaidēsies, turpinot lietot narkotiku. Otrs piemērs ir Portugāles pieredze, kas 2001. gadā dekriminalizēja visas narkotikas, pēc kā strauji samazinājās nāves gadījumu skaits no pārdozēšanas un AIDS.


Es uzskatu, ka valstij vajadzētu mudināt cilvēkus atteikties no narkotikām, bet pēc tam tai (valstij) nevajadzētu "dzīt" cilvēkus atpakaļ un dot viņiem iespēju izveseļoties. Portugālē, piemēram, valdība ir nonākusi līdz tam, ka narkomānam tiek nodrošināti tādi apstākļi, kuros viņš dzīvo kā visi pārējie, un viņu nekontrolē, bet tikai palīdz kompleksā terapijā: galu galā, lietot vai nelietot narkotikas, ir viņa personīga izvēle, un tas nav tik svarīgi, ja viņam ir darbs un citas sociālās iespējas.Man šķiet, ka, ja par narkotiku politiku jebkurā valstī lemtu zinātnieki, ārsti, psihologi, nevis tiesībsargājošās iestādes, visas valstis jau būtu virzījušās uz atbalstu, nevis sodīšanu, " saka BBgate foruma medicīnas eksperts.

Bet kā var palīdzēt atkarīgajam cilvēkam, ja valsts viņam izsludina karu?
Visbiežāk tuvinieki dod narkotiku lietotājam naudu, lai iegādātos jaunas psihoaktīvās vielas, vai arī pastāvīgi stāsta viņam, ka tas ir kaitīgi, un bezgalīgi jautā, kad viņš pārtrauks lietot narkotikas. Mūsuprāt,abi veidi ir ļoti destruktīvie un ir slikti palaidēji atkarīgajam.

Viņi uzskata, ka ir jāiemācās izteikt savu mīlestību pret cilvēku, bet neatbalstīt viņa atkarību, kas var būt grūti
.

C0qVnfO5em


"Mana māte ir ļoti atkarīga no alkohola, un man ir grūti ar to sadzīvot. Es izgāju cauri droši vien visiem posmiem, tostarp aizslēdzot viņu mājās, bet kādā brīdī sapratu, ka šādi pasākumi nedarbojas. Es domāju: "Kas vēl viņai ir jādara?". Mana mamma dzīvo viena, tēvs jau sen nomira, viņai ir daudz gadu, viņa nav atradusi jēgu savai dzīvei, viņai nav attīstījušies nekādi hobiji, viņai nav mazbērnu. Un viņai palika tikai viena izeja - tas, par ko runāja vīrietis video, alkohols. Tāpēc es sev morāli apņēmos katru dienu vienkārši piezvanīt mammai. Skaidrs, ka tas neatrisinās problēmu, bet man šķiet, ka, jo vairāk laika es viņai veltu, jo mazāk viņai kļūst aizcietējums.Tomēr, tiklīdz viņa sāk, manuprāt, uzvesties neadekvāti, es atkal sadusmojos, " - stāsta kāds BBgate foruma lietotājs.

Tas ir kā spirāle: jo dusmīgāks es kļūstu, jo vainīgāka un pamesta viņa jūtas, tāpēc viņa dzer vēl vairāk - un es kļūstu vēl dusmīgāks.

Es piekrītu, ka tas ir grūts darbs - būt lietas kursā un pievērst uzmanību, bet es nedomāju, ka ir kas cits darāms.

Tagad ir modē iestāties pret seksistu un homofobu naidniekiem, bet kaut kādu iemeslu dēļ neviens neiebilst pret narkofobiem.


Ja ikviens varētu reaģēt uz tādām replikām kā "Narkomāni ir slikti cilvēki", "Narkomāni ir jālikvidē cietumā", "Narkomāni ir jāsadedzina vai jānošauj" - būtu vieglāk cīnīties pret šo dehumanizāciju, iebilst, skaidrot, - uzskata BBgate foruma eksperts.

Daži cilvēki brīnās, kāpēc sabiedrībai ir vajadzīgi narkomāni. Taču cilvēks šo ceļu neizvēlas, tāpat kā viņš neizvēlas nabadzību vai vientulību. Tā ir sociāla problēma, lai gan sabiedrība to neatzīst, uzskatot, ka runa ir par tā vai cita indivīda zemo morāli.

BBgate eksperti uzskata, ka sabiedrībai "vajadzīgi" visi: narkomāni, LGBT kopienas pārstāvji, cilvēki ar dažādām diagnozēm un ādas krāsu - visi ir vajadzīgi un svarīgi.
 

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
Mans iecienītākais

 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Tas ir skaidrs, skaists un meistarīgi izpildīts - mums vajag arvien vairāk šādu video! Paldies
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Es zinu šo organizāciju, bet neesmu redzējis viņu videomateriālus. Paldies par padomu!
 

tetr00

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2023
Messages
26
Reaction score
21
Points
3
Lielisks raksts, tas liek man pārdomāt dažas lietas, un es tagad to darīšu.

Tas diezgan lielā mērā rezumē visu tēmu par karu pret narkotikām, apstiprinot to, ko visi jau zināja, bet es, piemēram, joprojām esmu nedaudz šokēts, kā tas izspēlēja pārējos.
 
Top