Vēlaties aizstāt spirtu

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
257
Reaction score
279
Points
63
PRyr4hWqKg


Pirmo reizi sēņu iedarbību es izjutu, iespējams, tad, kad pēdējo reizi uzdrošinājos tās lietot. Brīdī, kad tas notika, es spēlēju Mario Kart, pēkšņi nodevu kontrolieri kādam citam un pēkšņi attālinājos no ekrāna, kas man kļuva biedējošs. Mani pārņēma pazīstama panika, un vienīgā uzticamā izeja, ko zināju, bija vīns - es izdzēru divas glāzes vālītes. Pēc dažām minūtēm trauksme norima, un es pavadīju vairākas ārkārtīgi nepatīkamas stundas, gaidot, kad psilocibīns atstās manu ķermeni.

sēnes, narkotika, kas mani nekad īpaši nebija piesaistījusi, bija parādījusies apritē vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, tagad tā ir kļuvusi populāra. Alkoholisko dzērienu veikalā var nopirkt pat šokolādi ar sēnēm (lai gan tas nav gluži legāli). Otrkārt, manā draugu kompānijā nav nopietnu saistību, piemēram, bērnu, kas varētu traucēt mums pavadīt dienu, atpūšoties ar narkotikām. Treškārt, 2024. gadā mums ir mazliet vairāk nekā trīsdesmit pieci gadi, un mēs esam vecuma grupā, kuru interesē jauni veidi, kā izklaidēties un socializēties, neizmantojot tradicionālās metodes.

Šī tradicionālā metode parasti ir alkohols, kas mani vienmēr ir vilinājis, neskatoties uz tā indīgumu. Alkohola lietošana katru gadu Amerikas Savienotajās Valstīs izraisa 178 000 nāves gadījumu, un viens no divpadsmit amerikāņiem cieš no alkohola lietošanas traucējumiem. Neraugoties uz reklāmas apgalvojumiem par sarkanvīna labvēlīgo ietekmi, pat mērena alkohola lietošana ir saistīta ar noteiktiem vēža veidiem un sirds un asinsvadu slimībām. Alkohols izraisa paģiras, sliktu miegu, neērtu īsziņu rakstīšanu un daudz ko citu. Tas rada vainas apziņu, pat ja neatceraties, ko tieši esat darījis.

OIw3HP8RWz


Tieši tāpēc pieaug interese par alkohola alternatīvām. "Cilvēki ir kļuvuši apzinīgāki par to, kas ir labs viņu veselībai ," - saka Rubija Voringtone (Ruby Warrington), grāmatas "Trīga ziņkārība. Viņa norāda, ka 2011. gadā dzērājiem, kas nelieto alkoholu, gandrīz nebija izvēles - tikai saldie bezalkoholiskie dzērieni, limonādes vai ūdeņains bezalkoholiskais alus. Tomēr līdz 2010. gada beigām situācija bija mainījusies, parādoties bezalkoholisko alus darītavām un Liquid Death, ūdens zīmolam ar ironisku pieeju. Paralēli pieauga bezalkoholisko dzērienu un bāru skaits, sniedzot iespēju arī nedzērājiem pasūtīt dzērienus, kas dzērāju sabiedrībā nešķistu dīvaini.

"Treknās ziņkārības" pieaugums ir saistīts ar vispārējo interesi par veselīgu dzīvesveidu, kas sāka iegūt popularitāti 2010. gadu sākumā līdz ar viedtālruņu un sociālo mediju parādīšanos. Iespējams, mēs vēlējāmies izjust savu ķermeni pasaulē, kurā viss šķita abstrakts; iespējams, mēs vienkārši vēlējāmies izskatīties labāk Instagram. Taču līdz 2019. gadam parādījās tendence dzert mazāk vai vispār nedzert alkoholu: modē nāca dzērieni ar zemu kaloriju un alkohola saturu, un alkohola zīmoli sāka pozicionēt savus produktus kā piemērotus keto vai paleo diētām. Šādā veidā alkohols centās atbrīvoties no sava netikuma tēla laikmetā, kas arvien vairāk nosodīja šādus ieradumus.
.

Veselības uzlabošanas nozarē ir parādījusies neskaitāmu produktu pārpilnība, kas paredzēti cīņai ar mūsdienās izplatītajām saslimšanām - no noguruma līdz trauksmei, no aptaukošanās līdz grumbiņām. Alkohols var saasināt šīs problēmas, vienlaikus sniedzot īsu atelpu no tām. Tomēr šajā "čūsku eļļas" vilnī varētu būt alternatīva, kas apvienotu visas alkohola sniegtās priekšrocības - piemēram, rituālu, kad ēdiena gatavošanas laikā izdzer glāzi vīna, baudot kokteili vai vietējā kroga atmosfēru, - bez alkoholiskajiem dzērieniem raksturīgajiem trūkumiem.

W0Qfb7ITsD


Pirmā un acīmredzamākā izvēle bija kaņepes. Pagājušā gadsimta 2010. gadi iezīmēja tās ienākšanu mainstreamā, sākot ar legalizāciju Kolorādo un Vašingtonā 2012. gadā. Līdz 2021. gadam gandrīz puse ASV iedzīvotāju dzīvoja štatos, kuros marihuāna bija legalizēta. Saskaņā ar CDC datiem 2024. gadā marihuāna joprojām ir nelegāla tikai četros štatos, un 2019. gadā aptuveni 18 % amerikāņu to ir izmēģinājuši. Daudziem marihuāna sniedz relaksējošu efektu ar mazāku risku veselībai salīdzinājumā ar alkoholu, ja vien, protams, jūs neesat viens no tiem, kas uz to reaģē ar trauksmi.

Arēnā ienāk arī CBD - legāla, ērta marihuānas versija, kas 2010. gados tika pievienota produktiem, sākot ar roku krēmiem un beidzot ar suņu našķiem, lai gan tās faktiskā ietekme var būt minimāla.


Arī kava, tonizējošs psihoaktīvs augs no Klusā okeāna, ir guvis popularitāti, un pēdējo desmit gadu laikā specializēto bāru, kas piedāvā kava, skaits ir pieaudzis no 30 līdz 400. Viens no populārākajiem dzērieniem, Mitra 9, pozicionē sevi kā šīs sfēras "alu"; saskaņā ar līdzdibinātāja Dalasa Vaskeza teikto, tas rada sabiedriskuma sajūtu, kas nenoved pie reibuma.


Mitra 9 piedāvā arī dzērienu ar kratomu - augu no Dienvidaustrumu Āzijas, kas var darboties kā stimulējošs līdzeklis un ko var izmantot opioīdu abstinences mazināšanai. Saskaņā ar 2019. gadā veiktā pētījuma datiem 0,7 % amerikāņu ir lietojuši kratomu, turklāt šis skaitlis ir lielāks starp cilvēkiem ar atkarībām. Vazkesa piebilst, ka viņu mērķauditorija ir jaunās māmiņas, kuras meklē alternatīvu kafijai, lai palielinātu enerģiju un atslābinātos.

XgKFNLa93Q


Netrūkst arī sēņu. Gadu pēc pandēmijas sākuma sēnes ir kļuvušas populāras kā alternatīva kafijai, gaļai un interjeram, kā arī narkotikām. Pētījumi liecina par to potenciālajām priekšrocībām ne tikai kā psihedēliskām vielām, bet arī kā terapeitiskiem līdzekļiem. Pēdējā laikā daudzi cilvēki ir sākuši atklāti runāt par sēņu un citu psihedēliķu mikrodozēšanu, apgalvojot, ka tas palīdz viņiem būt koncentrētākiem un radošākiem. Jaunieši arvien biežāk ballītēs atsakās no alkohola un kokaīna, izvēloties halucinogēnus.

Tikmēr TikTok regulāri tiek piedāvātas jaunas bezalkoholisko kokteiļu receptes, piemēram, "miegaino meiteņu kokteiļi", izmantojot ķiršu sulu un magniju. Pat ja daudzi no šiem jauninājumiem darbojas drīzāk kā placebo, tie kļūst par daļu no mazo prieku kultūras, ikdienu caurvijot ar izsmalcinātiem mirkļiem. Reivos un naktsklubos jaunieši arvien biežāk pāriet no alkohola, kokaīna un ekstazī uz tādiem halucinogēniem kā ketamīns, 2C-B un DMT, jo tie tiek asociēti ar to, ka ir vairāk dziedinoši nekā kaitīgi.

Strauji attīstās bezalkoholisko dzērienu, kas imitē alkoholu, nozare, parādoties stilīgu aperitīvu un konservētu kokteiļu veidā. Tādi zīmoli kā
Kin Euphorics un GABA Labs piedāvā "funkcionālos" dzērienus, kas satur adaptogēnus un nootropus, kuru mērķis ir mazināt stresu un uzlabot kognitīvās funkcijas. Šo alternatīvu mērķis ir ne tikai aizstāt tradicionālos alkoholiskos dzērienus, bet arī piedāvāt ko vairāk par vienkāršu garšas baudījumu.

UgPVXSC13q


"Es patiesi apbrīnoju visus šos produktus. Tie ievērojami atvieglo ceļu cilvēkiem, kuri vēlas kļūt atturīgi vai apšauba savu alkohola patēriņu. Viņa uzsver, ka agrāk alkohola rehabilitācijas kopienas brīdināja no šādu aizstājēju lietošanas, baidoties, ka tie var izraisīt recidīvu, taču tagad mainās priekšstats par atturību kā universālu risinājumu, " - stāsta Voringtone.

Rax King, autore, kura strādā pie memuāru grāmatas par savu neveiksmīgo atturības pieredzi, stāsta, ka, lai gan viņa biežāk pasūta bezalkoholiskos kokteiļus, piemēram, Šērlija Templu,
viņa reizēm lieto kratomu un smēķē marihuānu. "Tas paplašina izpratni par atturību. Es domāju, ka bezalkoholisko ēdienkaršu un kava bāru dažādība atspoguļo cilvēku vēlmi atrast alternatīvas parastajam alkoholam. Tas piešķir jaunu dzīvību atturības jēdzienam, ko es patiešām novērtēju," viņa atzīmē.

Tomēr Kinga ar neuzticību izturas pret produktiem, kas sola izklaidi bez negatīvām sekām. "Es pati esmu bijusi atkarīga, un es viegli varu kļūt atkarīga no jebkura apreibinoša dzēriena," viņa saka. Kratomam, piemēram,
ir atkarību izraisošs potenciāls, un atturības forumos tiek apspriests tā kaitīgums, jo tā populārās versijas var izraisīt nopietnus abstinences simptomus. Tas īpaši kļuva zināms, kad TikTokera dalībniece Emī Hartmena atklāja, ka kratoma dzēriens, kas sākotnēji viņai deva eiforiju un produktivitāti, patiesībā bija "krekinga uzpilde".

Japqk3GOml


Roberts Evanss, grāmatas A Brief History of Vice autors: Kā slikta uzvedība radīja civilizāciju, dalās savā pieredzē par kratoma lietošanu kopš pusaudža gadiem, parasti kā kafijas aizstājēju.

"Man patīk tā iedarbība, taču tā ir atkarību izraisoša narkotika, un tai ir savas sekas.Daudzi nāves gadījumi ir saistīti ar neprecīza kratoma lietošanu, un es gribētu, lai FDA aizsargātu cilvēkus, neierobežojot to pieejamību," - viņš saka. Tampa Bay Times ziņojumos minēts, ka no 2021. līdz 2023. gadam ASV ir vairāk nekā 2000 nāves gadījumu no kratoma pārdozēšanas.

Neraugoties uz federālo noteikumu trūkumu attiecībā uz kava un kratomu (dažos štatos ir noteikti ierobežojumi, bet sešos štatos ir pilnīgs aizliegums lietot kratomu), 2016. gadā The Verge publicēja datus par 25 gadījumiem no 2004. līdz 2015. gadam, kad kava lietošana izraisīja aknu problēmas, smagas ādas izpausmes un vienu nāves gadījumu no hepatīta. Lai gan šis skaits ir niecīgs, salīdzinot ar tiem, kurus katru gadu ietekmē alkohols, noteikti ir nepieciešami papildu pētījumi, lai izprastu šo produktu ietekmi uz veselību.

Laikraksta Time rakstā par Sentia Stenfordas Stenfordas Atkarību medicīnas medicīnas direktoreAnne Lembke norādīja: "Vienmēr ir cerība, ka kāda jauna molekula var aizstāt veco un tai joprojām nebūs kaitīgas ietekmes. Tas parasti neizdodas." Viņa min piemēru ar heroīnu, kas izstrādāts kā "droša" morfija forma, un e-cigaretēm, kas arī var izraisīt atkarību. Tomēr tiek prognozēts, ka alternatīvo alkoholisko dzērienu tirgus līdz 2026. gadam pieaugs līdz vairāk nekā 29 miljardiem ASV dolāru, norāda WSJ.
ZVdYiuHkj6


Tīmeklī ir aktīva, lai gan neoficiāla, kustība, kas kritizē tādas tendences kā 15 ASV dolāru adaptīvie bezalkoholiskie kokteiļi vai koncepcija, ka visam, ko mēs patērējam, jābūt veselīgam. TikTokere Madi Hārta (Madi Hart) vienā no saviem videoklipiempauda neapmierinātību: "Vai cilvēki var beigt mani pārliecināt, ka mūsu sabiedrība atsakās no alkohola? Tas neizdosies, es joprojām mīlu alkoholu. Ak, modistes un cilvēki, kas popularizē marihuānu un mikrodozes sēnes, jūs mani nepārliecināsiet ar savu bezalkoholisko kokteili".

Viens īpaši dīvains tehnoloģiju nozares pasākums Sanfrancisko, ko organizēja Braiens Džonsons, kļuva plaši pazīstams, jo tā neparastais formāts bija ledus vannas, atspiešanās sacensības un "uztura bagātinātāju bufete", kas aizstāja bāru. Sociālajos plašsaziņas līdzekļos cilvēki sūdzējās par dalībnieku atsvešinātību un par to, ka pārmērīga koncentrēšanās uz sevis pilnveidošanu grauj kultūru. Līdzīgi kā ādas kopšanas līdzekļi pret novecošanos pusaudžiem, alkas apturēšanas produkti, piemēram, Ozempic, tievām slavenībām vai sterilas pelēkas mājas tūkstošgades iedzīvotājiem, radās sajūta, ka cilvēce zaudē savu individualitāti, tiecoties pēc optimizācijas un efektivitātes, bet bailes no riska nomāc mūsu būtību.

Galvenais iemesls, kāpēc cilvēki lieto alkoholu, bieži vien ir pavisam vienkāršs un pārredzams. Alkohols sniedz prieku un padara ērtākus tādus brīžus kā kāzas un neveiklas tikšanās darbā. Kā norāda Evanss: "Alkoholam nav nekādu reālu labumu veselībai, taču tam ir sociālas priekšrocības, viena no kurām ir tā spēja mainīt mūsu uztveri un uzvedību. Alkohola lietošana var pavērt piekļuvi unikālai pieredzei, kas patiesībā ir lietderīga." Līdzīgi kā LSD vai psilocibīns, kas maina apziņu, alkohola problēma ir tā efektivitāte. Evanss skaidro: "Tāpat kā cilvēku viedokļu un pieredzes daudzveidība ir pozitīvs aspekts, arī entuziasmu izraisošas vielas var mainīt šo uztveri.".

U32YSdVgl9


Tomēr uzvedība, kas atšķiras no ierastās, ir risks, saskaroties ar gandrīz nemitīgu sabiedrības kontroli. "Apreibis cilvēks sociālajos plašsaziņas līdzekļos neizskatās vislabāk," norāda Voringtons. TikTok platformā jaunieši pauž nostalģiju pēc klubu kultūras, kas, viņuprāt, pastāvēja pirms viedtālruņiem, kad cilvēki mežonīgi dejoja dziesmu par dzeršanu pavadībā, nevis vienkārši stāvēja apkārt un filmēja viens otru. Tas atgādina slaveno ainu no seriāla "Sekss un lielpilsēta", kurā Kristena Džonstone, atveidojot ballīšu meiteni Leksiju Fērstoni, izsaucas: "Nevienam vairs nav jautri! Kas notika ar jautrību!" Viņa runāja par smēķēšanas aizliegumu iekštelpās, taču nav grūti iedomāties, kā viņa 2024. gadā varētu nākt klajā ar līdzīgu tirādi par sabiedrībā pieņemamas alkohola lietošanas samazināšanu. (Viņas liktenis izrādījās traģisks, kad viņa izkrita pa logu un mira)

Tomēr atšķirībā no smēķēšanas aizlieguma iekštelpās doma pilnībā aizstāt alkoholu šķiet gandrīz necilvēcīga.
Stāsti par Z paaudzi , kas pasludina svētulīgas atturībasēru , bieži vien ir pārspīlēti vai pārprasti. Ja atskatāmies uz agrīnajiem vēstures periodiem, kad cilvēki pulcējās nozīmīgās grupās, redzam, ka viņi dzēra kopā. Ja ielūkojamies tālā nākotnē, redzam, ka arī pēdējās organizētās sabiedrības dzers kopā.

Tomēr, iespējams, mainīsies tas, cik bieži cilvēki dzers pārmērīgos daudzumos. Industrializācija un masveida ražošana padarīja alkoholu vieglāk pieejamu, kas veicināja atturīgas dzīves kustības izaugsmi.
Ir pagājuši simts gadi, un mēs joprojām saskaramies ar alkohola plašās pieejamības sekām nāves gadījumu, atkarību un slimību veidā. Nav pārsteidzoši, ka sabiedrība pārdomā savu attieksmi pret alkoholu,
jo ir vieglāk nekā jebkad agrāk pierādīt tā kaitīgumu.

C7WmxotGDO


Galvenā alkohola patēriņa sastāvdaļa, ko cilvēki cenšas aizstāt, ir rituāls, iespējams, pat vairāk nekā tā psihoaktīvā iedarbība. Vēstures gaitā senās civilizācijas necentās kontrolēt netikumus un pārmērības tā, kā mēs to darām šodien. Tā vietā tās tos izolēja īpašos gadījumos. Kā atzīmē viens eksperts : "Agrāk cilvēkiem bija skaidri noteikti brīži, kad visi pulcējās kopā, lai ritualizētā veidā iesaistītos pārmērīgā uzvedībā. Esmu pārliecināts, ka tā bija veselīgāka pieeja nekā ļaut cilvēkiem dzert, kad vien viņi vēlas."

Mūsu individualizētajā kultūrā vienīgie tuvie analogi šādām tradīcijām - tādi pasākumi kā Jaungada vakars vai Svētā Patrika diena - joprojām ir komercializēti un ir tālu no patiesajām pirmsindustriālo laiku svinībām. Tā kā alkohols ir viegli pieejams un to var atļauties ikviens, sabiedrības meklē alternatīvus veidus, kā regulēt to, kas, kā zināms, izrādās, ir kaitīgs: vai tās būtu plašas kustības par pilnīgu aizliegumu, vai arī eleganti veidotu bezalkoholisko kokteiļu radīšana.

Mūsdienu pasaule patiešām ir nežēlīga. Pēdējā desmitgadē tā ir kļuvusi vēl satraucošāka un sarežģītāka. Cilvēki cenšas noslāpēt savas problēmas un ārstēt trauksmi ar dažādām vielām.

EpzLAl7MB8

Ir kāds kopīgs sapnis, kas vieno cilvēkus visā pasaulē, - tas ir sapnis par "alkoholu", kas patiesībā nav alkohols, bet ir tam tuvs. Tā ir viela, kas var sniegt brīvības, prieka, seksualitātes un runīguma sajūtu, neradot atkarību, nesaīsinot dzīvi un no rīta neatstājot noguruma un trauksmes sajūtu. Tā ir sapņaina viela, kuras dēļ ikmēneša pārtraukums no tās ir vienkārši absurds, galu galā, kāpēc vispār atteikties no šādas baudas? Tomēr šāds brīnums pastāv tikai fantāziju pasaulē, jo cilvēki vienmēr atradīs veidu, kā to pārvērst par kaut ko destruktīvu.

Tāpēc mēs izmēģinām visas pieejamās iespējas un izvērtējam riskus - no marihuānas un sēnēm līdz kava un ķiršu sulai pirms gulētiešanas. To darot, mēs saprotam, ka, izvēloties baudu, par kuru zināms, ka tā ir kaitīga, mēs turpināsim būt daļa no mūsu dzīves. Neraugoties uz apziņu, ka alkohols tikai saasina problēmas, divas trešdaļas amerikāņu joprojām izvēlas dzert. Par laimi, tiem, kuri nevēlas pārāk daudz laika pavadīt, lietojot alkoholu, tagad ēdienkartē ir daudz vairāk nekā tikai dzirkstošais ūdens.
 
Last edited:
Top