4mmc, procedura czyszczenia

PeterKeta

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
14
Reaction score
2
Points
3
Witam! Natknąłem się na ten rodzaj 4mmc (powiązany z obrazkiem), który nie przypomina mi innych form, w których widziałem go wcześniej.
Sprzedawca nie zaleca podawania go donosowo. Prawdopodobnie nie IV, jak również, nie pozwoliłbym nikomu ryzykować.
Zajrzałem do przewodnika po krystalizacji, ale niestety będę miał problemy z gotowaniem tego w IPA z powodu oparów w mieszkaniu.
Jaka jest prawidłowa procedura czyszczenia? Przede wszystkim szukam wskazówek od kogoś z (być może) doświadczeniem z 4mmc ze zdjęcia.

Albo zimny IPA, po prostu rozwiąż go i pozwól mu odparować?
Albo aceton, po prostu przepłukać i przefiltrować?

Mam nadzieję, że nada się do podawania do nosa.
 

Attachments

  • OVfZ6vJyrN.png
    OVfZ6vJyrN.png
    809.4 KB · Views: 329

mocnykutas

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
168
Reaction score
106
Points
28
Mycie i wykończenie tylko acetonem
 

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,709
Points
113
Deals
666
Czy nie lepiej byłoby po prostu nie używać tej substancji i ją wyrzucić?
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
IPA można podgrzać w łaźni wodnej w szczelnie zamkniętym słoiku, a ten 4mmc można tam wcześniej umieścić. Mieszaj zawartość słoika, aż 4mmc całkowicie się rozpuści, a następnie ostudź zawartość i umieść w zamrażarce na ponad 8 godzin. Po wytrąceniu przefiltrować przez papierowy filtr.
 

PeterKeta

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
14
Reaction score
2
Points
3
To brzmi bardzo dobrze. Mogę tylko zapytać, jak gorący może być IPA? I czy kąpiel wodna powinna być z niedawno przegotowanej wody? Czy filtr do kawy wystarczy, czy masz inną sugestię :)? Jaki rozpuszczalnik jest zalecany? Wystarczająco dużo dla rozwiązywanej zawartości?
Dzięki!
 

hotelier

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 19, 2023
Messages
5
Reaction score
5
Points
3
Cześć,

Miałem partie wyglądające dość podobnie w ciągu ostatniego roku (może to samo... AT? ;)).
Jeśli tak, to sprzedawca ma rację - ten towar jest nie do zdarcia ;) Wtedy zwykłe mycie zimnym acetonem nie wystarczy. Chociaż wyjdzie biały i suchy (wilgotne / lepkie rzeczy będą w roztworze z odpływem acetonu), w dużej mierze zachowa swoje pieprzne żądło, a tym samym właściwości szarpiące łzy.
Jednak po prawidłowej rekrystalizacji wyjdzie w postaci przezroczystych do białych kryształów o prawie niezauważalnym zapachu i przyjemnie łagodnym dla nosa.

Wybrałbym mieszankę destylowanej H2O i IPA. Im więcej IPA w mieszance, tym drobniejsze i bardziej wydłużone (w kształcie igły) będą kryształy.
Jeśli planujesz później użyć zwykłych filtrów do kawy, będziesz chciał wyhodować kryształy o rozmiarze, który nie prześlizgnie się przez pory. Dlatego też zalecałbym proporcje pomiędzy 70:30 a 50:50 Woda:IPA.
Podgrzej mieszaninę (luźno przykrytą pokrywką) do temperatury lekkiego wrzenia (~70-80°C), a następnie dodawaj kroplami / w małych porcjach do drugiego naczynia zawierającego już przygotowany 4-MMC, mieszając. Przestań dodawać płyn, gdy wszystkie ciała stałe całkowicie się rozpuszczą (nie ma potrzeby intensywnego gotowania roztworu! Umieść drugie naczynie w gorącej łaźni wodnej, aby uniknąć zbyt szybkiego schłodzenia, a tym samym użycia większej ilości rozpuszczalnika niż faktycznie wymagane, patrz poniżej).

Wystarczy 2-3 ml mieszanki wody i rozpuszczalnika IPA na gram. Dzięki tej procedurze opary/zapach będą minimalne.
Należy uważać, aby nie dodać zbyt dużo płynu, ponieważ spowoduje to niepotrzebne wydłużenie czasu procesu i może zmniejszyć wydajność (jeśli reXing odbywa się głównie podczas chłodzenia).
A potem wygotowanie nadmiaru rozpuszczalnika, gdy dron jest już w roztworze, z pewnością wywoła agresywnie śmierdzące opary :)

Na koniec pozwól mu powoli ostygnąć do temperatury pokojowej i pozostaw go w tym czasie bez przeszkód. Bądź cierpliwy, ponieważ tworzenie pierwszych kryształów może potrwać kilka godzin. Gdy wzrost kryształów w temperaturze pokojowej zatrzyma się, ostrożnie przenieś do lodówki na kilka godzin, aby wycisnąć więcej z roztworu.
Na koniec odfiltruj pozostały roztwór (zachowaj go i pozwól mu odparować, ponieważ w roztworze nadal będzie znajdować się meph, który ostatecznie wytrąci się w postaci drobniejszych kryształów (które jednak będą zawierały więcej zanieczyszczeń... możesz je później wyczyścić w drugim kroku).
Przemyć kryształy kilkoma kroplami lodowatego acetonu z zamrażarki. Pozostaw do wyschnięcia i ciesz się 😉
Powodzenia
Hotelarz


P.S.: Mieszanka wody i etanolu wytwarza jeszcze ładniejsze kryształy, etanol jest jednak nieco bardziej skomplikowany, ponieważ paruje wolniej niż IPA -> należy zachować dokładniejszy stosunek rozpuszczalnika do rozpuszczalnika, w przeciwnym razie będziesz czekać ponad tydzień na uzyskanie lub wygotowanie, a tego nie chcesz. Co więcej, "odolejanie" będzie zdarzać się częściej w przypadku EtOH niż IPA. A tego będziesz chciał jeszcze mniej;)
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Jest to nieco dziwne, ale ja również mam problemy z uzyskaniem dużych kryształów, ale w moim przypadku zdaję sobie sprawę, że wynika to głównie z niecierpliwości.
 
Top