5-MeO-tryptamina (meksamina) z melatoniny: prosta droga

Hailstorm

Don't buy from me
New Member
Joined
May 14, 2022
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
Procedura:

32 g monohydratu kwasu tosylowego rozpuszczono w 150 ml wody i refluksowano z 8 g melatoniny w kolbie okrągłodennej przez 9 godzin. Mieszanina została zdekantowana, powoli podparta 12 g NaOH w łaźni lodowej i schłodzona do uzyskania klarowności. Osad przefiltrowano, przemyto dwukrotnie zimnym stężonym amoniakiem i wysuszono pod próżnią, uzyskując 4,444 g białego proszku (67%).

Charakterystyka:
  • Pozytywna reakcja (fioletowy kolor) z 0,2% etanolową ninhydryną, która wskazuje na pierwszorzędową (lub drugorzędową) aminę.
  • Temperatura topnienia: 121,4 °C (121,5 °C w literaturze)
  • Słabo rozpuszczalny w wodzie obojętnej i zasadowej, rozpuszczalny w wodzie kwaśnej. Nieco rozpuszczalny w etanolu. Bardzo dobrze rozpuszczalny w acetonie, metanolu, DCM i THF. Rozpuszczalny w gorącym acetonitrylu.
  • Sól tozylanowa dobrze rekrystalizuje z octanu etylu. Bardzo dobrze rozpuszczalny w gorącej i/lub kwaśnej wodzie. Nieco rozpuszczalny w DCM, słabo rozpuszczalny w THF, prawie nierozpuszczalny w acetonie.
  • Podobnie jak melatonina, meksamina absorbuje światło ultrafioletowe o długości fali 264 nm. W przeciwieństwie do melatoniny, NIE świeci w świetle 365 nm.
  • Widmo IR ma dwa piki przy 3335 cm-¹ i 3283 cm-¹, które odpowiadają rozciąganiu dwóch wiązań N-H pierwszorzędowej aminy. Ogólnie widmo jest prawie identyczne z widmem detalicznej meksaminy (w załączeniu), z niewielką anomalią w regionie 1650 cm-¹. Piki w tym regionie odpowiadają rozciąganiu grupy karbonylowej C=O w amidach, co oznacza, że w produkcie znajdują się śladowe ilości melatoniny. Oczyszczanie wydaje się zbędne, ponieważ melatonina zostanie utracona w kolejnych reakcjach.

Uwagi:
  • Użycie kwasu fosforowego i siarkowego zamiast tosylowego doprowadziło do znacznego zanieczyszczenia produktu brązowym osadem.
  • Reakcja nie została zoptymalizowana - możliwe jest zmniejszenie ilości kwasu tosylowego i NaOH.
  • Hydroliza kwasowa jest reakcją odwracalną, więc nie przebiega do końca. Gotowanie przez ponad 8-10 godzin prawdopodobnie nie przyniesie znacznie wyższej wydajności. Jedynym sposobem na zwiększenie wydajności wydaje się być ciągła destylacja kwasu octowego z mieszaniny reakcyjnej lub ciągłe dodawanie metanolu i destylacja niskowrzącego octanu metylu.
  • Choć melatonina jest słabo rozpuszczalna w obojętnej wodzie, staje się rozpuszczalna w wodzie o odczynie kwaśnym lub zasadowym, barwiąc ją na żółto.
 

Attachments

  • Rs7zLwpHZB.png
    Rs7zLwpHZB.png
    54.3 KB · Views: 236

SonOfJessieBerg

Don't buy from me
Member
Joined
Oct 10, 2023
Messages
14
Reaction score
7
Points
3
Przepraszam, jeśli to głupie pytanie. Czy PTSA (PARA TOLUENE SULFONIC ACID) to to samo co monohydrat kwasu tosylowego. Kiedy wyszukuję w Google monohydrat kwasu tosylowego, wyświetla mi się PTSA.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Tak, kwas tosylowy to PTSA, a kwas triflowy to kwas trifluorometanosulfonowy, pozwolę ci poszukać co oznacza skrót AIBN... tak dla wprawy (przeczytasz też krótki opis, który jest jak cegiełka w murze wiedzy chemicznej, którą posiadasz). STAB jest również dobrym materiałem do poznania, podobnie jak Red-Al, który powoli zastępuje LAH. To są terminy, które musisz zebrać. PyBOP i DCC, EDC i inne są bardziej specjalistyczne (cegły z górnego muru). Oczywiście musisz wiedzieć, co oznaczają DCM, THF i Et2O... DIBAL jest znowu dla koneserów.
 

SonOfJessieBerg

Don't buy from me
Member
Joined
Oct 10, 2023
Messages
14
Reaction score
7
Points
3
Zrozumiałem i masz rację, kiedy googluję temat, mówisz, że tego nie rozumiem, a potem googluję to, czego nie rozumiem w wyjaśnieniu, to jak rosyjska lalka, która idzie głębiej i głębiej. to całkiem interesujące i łamie mi głowę, ale nie poddam się. będę się dalej uczyć.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Niezależnie od wydajności, wykonałeś dobrą robotę. Nadal wybrałbym hydrolizę podstawową, ale jest to dobry opis podejścia przygotowawczego do hydrolizy kwasowej. Jak wspomniałeś, wydajność można zwiększyć za pomocą destylacji MeOH, o którym wiadomo, że pomaga w usuwaniu kwasu octowego, destylat można potraktować nierozpuszczalną zasadą w celu utworzenia octanu.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Całkowicie się z tym zgadzam. Ja też mam nieleczone ADHD, więc mam super wściekłą dziurę do tego stopnia, że nie mogę się wydostać!
To dlatego mam około 4 projektów w toku - a to tylko projekty chemiczne!
 
Top