O Khat i jego naturze katynonowej

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Czym jest Khat?

Khat, znany również jako qat (amharski: ጫት ch'at; Oromo: Jimaa, somalijski: qaad, khaad, khat lub chat, arabski: القات al-qāt), to rodzima roślina kwitnąca występująca we wschodniej i południowej Afryce. Khat osiąga wysokość od 10 do 20 stóp, a jego chude liście przypominają zwiędłą bazylię. Liście Khat zawierają psychoaktywne składniki znane jako katynon, który jest strukturalnie i chemicznie podobny do d-amfetaminy, oraz katynę, łagodniejszą formę katynonu. Świeże liście zawierają oba składniki; te pozostawione w lodówce dłużej niż 48 godzin zawierają tylko katynę, co wyjaśnia preferencje użytkowników dla świeżych liści.
TJPsIFoYxO
SDfR7d31OJ
Alkaloid katynon, stymulant, który wywołuje zwiększoną towarzyskość, podniecenie, zmniejszony apetyt i łagodną euforię. Żucie khatu ma długą tradycję historyczną w regionach, w których naturalnie rośnie, szczególnie wśród mężczyzn, i jest porównywalne (choć nieco inne) do używania liści koki w południowoamerykańskich Andach lub preparatów z orzechów betelu w Azji Południowej. Khat jest często żuty towarzysko w salonach, gdzie sprzyja rozmowom między grupami mężczyzn, często podczas palenia fajki wodnej.

Świeże liście Khat są karmazynowo-brązowe i błyszczące, ale z wiekiem stają się żółto-zielone i skórzaste. Wydzielają również silny zapach. Najbardziej ulubioną częścią liści są młode pędy w pobliżu wierzchołka rośliny. Jednak liście i łodygi w środkowej i dolnej części są również
używane.
Bci0lJkHde
Status prawny khatu różni się w zależności od miejsca. W niektórych regionach może on pozostać stosunkowo niezauważony jako gatunek botaniczny, a zatem nie podlegać szczególnym regulacjom, ale jego rekreacyjne wykorzystanie może być nadal uważane za nielegalne na mocy bardziej ogólnych przepisów. Jednak w wielu obszarach khat jest ściśle kontrolowany, a jego posiadanie, dystrybucja lub używanie może być nielegalne. Na przykład, jest on klasyfikowany jako substancja kontrolowana w krajach takich jak Australia, Kanada, Unia Europejska, Indie, Jordania, Nowa Zelandia, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) i Wielka Brytania (UK). W Stanach Zjednoczonych (USA) i Turcji roślina Catha edulis nie jest wyraźnie zakazana, ale konsumpcja i dystrybucja zebranych liści w celach rekreacyjnych są nielegalne. Z drugiej strony, w regionach, w których khat ma znaczenie kulturowe, takich jak Dżibuti, Etiopia, Kenia, Somalia, Sudan, Uganda i Jemen, jego produkcja, sprzedaż i konsumpcja są całkowicie legalne lub nie są rozpatrywane w kontekście prawnym. W Izraelu, gdzie mieszka populacja jemeńskich Żydów, dozwolone jest jedynie spożywanie liści rośliny w jej naturalnym stanie.

Inne nazwy, pod którymi znany jest Khat to: Qat, Kat, Chat, Kus-es-Salahin, Mirra, Tohai, Tschat, Catha, Quat, Abyssinian Tea, African Tea i African Salad.

Cathinone: Co musisz wiedzieć

Chemia Khat

Stymulujące właściwości rośliny były początkowo przypisywane "katinowi" lub katynie, substancji typu fenetyloaminy, która została wyizolowana z rośliny. Przypisanie to zostało jednak zakwestionowane, gdy doniesienia wskazywały, że ekstrakty ze świeżych liści zawierały inny związek o bardziej zauważalnych efektach behawioralnych niż katyna. W 1975 roku naukowcy wyizolowali pokrewny alkaloid zwany katynonem, a jego absolutna konfiguracja, (S)-2-amino-1-fenylopropan-1-on, została ustalona w 1978 roku. Katynon nie jest zbyt stabilny i z czasem ulega rozpadowi, przekształcając się w katynę i norefedrynę. Te związki chemiczne należą do rodziny PPA (fenylopropanoloamin), która jest podzbiorem fenetyloamin spokrewnionych z amfetaminami oraz katecholaminami - epinefryną i norepinefryną. W rzeczywistości katynon i katyna mają bardzo podobną strukturę molekularną do amfetaminy. Ważne jest,aby pamiętać, że khat nie powinien być mylony z metkatynonem (znanym również jako cat), substancją z Wykazu I, która ma podobną strukturę chemiczną do aktywnego składnika katynonu w roślinie khat.
ERqmJEu9sh
Gdy liście khatu wysychają, silniejszy katynon rozkłada się w ciągu 48 godzin, pozostawiając łagodniejszą katynę. Aby zachować moc katynonu, zbieracze pakują świeże liście i łodygi w plastikowe torby lub owijają je w liście bananowca, aby zatrzymać wilgoć. Powszechne jest również regularne spryskiwanie rośliny wodą lub stosowanie chłodzenia podczas transportu.

Podczas żucia liści khatu zarówno katyna, jak i katynon są uwalniane i wchłaniane przez błony śluzowe jamy ustnej i wyściółkę żołądka. Badania na zwierzętach laboratoryjnych wykazały, że katyna i katynon wpływają na wychwyt zwrotny epinefryny i norepinefryny, powodując, że organizm wolniej przetwarza te neuroprzekaźniki, co prowadzi do czuwania i bezsenności związanej z używaniem khatu.

Katynon wykazuje wysokie powinowactwo do receptorów serotoninowych, co sugeruje, że jest odpowiedzialny za euforyczne odczucia związane z żuciem khatu. U myszy katynon wywołuje nerwowe pobudzenie i powtarzające się drapanie, podobne do tych związanych z amfetaminą. Działanie katynonu osiąga swój szczyt w ciągu 15 do 30 minut, przy czym prawie 98% substancji jest metabolizowane przez wątrobę do norefedryny.

Z drugiej strony, mechanizmy działania katynonu nie są tak dobrze poznane, ale uważa się, że działa on na receptory adrenergiczne, wyzwalając uwalnianie adrenaliny i noradrenaliny. U ludzi okres półtrwania katyny wynosi około trzech godzin. Lek bromokryptyna może być stosowany w celu zmniejszenia głodu i objawów odstawienia w ciągu 24 godzin
.

Skutkiżucia liści Khat

Skutki doświadczane przez osobę żującą khat można podzielić na pożądane (występujące w ciągu pierwszej godziny) i niepożądane (pojawiające się pod koniec fazy pożądanej i trwające przez kilka godzin).

Osoby żujące khat często zgłaszają uczucie radości, zwiększonej energii, podniecenia, euforii, zwiększonej czujności, poprawy samooceny, zwiększonej koncentracji, zwiększonego libido, zwiększonej kreatywności, lepszych umiejętności komunikacyjnych, lepszej zdolności kojarzenia pomysłów i subiektywnej poprawy wydajności pracy. Istnieją jednak również negatywne doświadczenia związane z żuciem khatu, takie jak nadmierna gadatliwość, nadpobudliwość, trudności ze snem, drażliwość, niepokój, wrogość, epizody psychotyczne, histeria i depresja. Długotrwałe używanie khatu może prowadzić do problemów kardiologicznych, neurologicznych, psychologicznych i żołądkowo-jelitowych. Spożycie khatu prowadzi do zwiększenia częstości akcji serca i ciśnienia krwi u ludzi ze względu na pośrednie działanie sympatykomimetyczne katynonu, które utrzymuje się przez około 3-4 godziny po użyciu.

Obecność garbników w liściach khatu powoduje cierpkość i może powodować zapalenie przełyku, zapalenie żołądka i rogowacenie błony śluzowej jamy ustnej. Badania wykazały, że u około 50% osób żujących khat rozwija się rogowacenie błony śluzowej jamy ustnej, które może prowadzić do raka jamy ustnej. Dodatkowo, po spożyciu khatu, katynon działa jako środek tłumiący apetyt poprzez wpływ na podwzgórze, prowadząc do opóźnień w opróżnianiu żołądka
.
CgvhTxj4Ie
Długoterminowi użytkownicy khatu są podatni na rozwój powikłań, w tym ostrych i przewlekłych chorób wątroby. Przewlekłe stosowanie khatu może prowadzić do zapalenia wątroby, zwłóknienia i marskości wątroby. Używanie khatu wpływa również na zdrowie reprodukcyjne człowieka, prowadząc do obniżenia liczby i ruchliwości plemników u osób uzależnionych. Co więcej, khat ma działanie teratogenne na kobiety w ciąży. W dużych dawkach khat może wywoływać chorobę maniakalną charakteryzującą się urojeniami wielkościowymi lub psychozą schizofreniczną z urojeniami prześladowczymi. Na szczęście w większości przypadków objawy te ustępują po odstawieniu khatu i podaniu leków przeciwpsychotycznych. Istnieje jednak prawdopodobieństwo ponownego pojawienia się epizodów psychotycznych po wznowieniu używania khatu. Krótko- i długoterminowe skutki fizyczne spożycia khatu zostały dokładnie udokumentowane w oparciu o zaangażowane układy fizjologiczne i zostały podsumowane na załączonym obrazku.

Podsumowanie

Podsumowując, khat, rodzima roślina kwitnąca występująca we wschodniej i południowej Afryce, zawiera substancje psychoaktywne katynon i katynę, prowadzące do różnych pożądanych i niepożądanych efektów podczas żucia. Podczas gdy użytkownicy mogą doświadczać uczucia szczęścia, energii i lepszej komunikacji, istnieją potencjalne negatywne konsekwencje, w tym bezsenność, niepokój i komplikacje zdrowotne. Ponieważ status prawny khatu jest różny na całym świecie, świadomość zagrożeń i skutków jego zażywania jest niezbędna do odpowiedzialnego korzystania z niego.
 

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Zawiera amfetaminę. Ale jak można ją z niej wyekstrahować?
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1
Czytałem kilka lat temu, że ludzie próbowali, ale było to zbyt niestabilne, aby uzyskać cokolwiek użytecznego. Wydaje mi się, że gdzieś w internecie są jakieś opisy, ale nie pamiętam gdzie, bo to było dawno temu.
 
View previous replies…

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Cześć stary, jeśli pamiętasz, powiedz mi.
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1

Nie ten, który czytałem, ale zrobiłem to, ale znalazłem to za pomocą szybkiego wyszukiwania. Są też inne artykuły, gdy przeszukałem czystą sieć
 

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
To była pomocna, dobra robota
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1
Czytałem o khacie lata temu. Od tego czasu mam oczy szeroko otwarte na drzewo khatu, które, jak czytam, jest jedno lub dwa, które były uprawiane lata temu w starych częściach mojego rodzinnego miasta. Wygląda na to, że istnieje kilka różnych odmian i gdybym kiedykolwiek podejrzewał, że znalazłem drzewo khat, upewniłbym się, że zostało ono odpowiednio zidentyfikowane, ponieważ wiele drzew i roślin jest trujących po spożyciu nawet w niewielkich ilościach.

Jest to najbardziej szczegółowy opis khatu, jaki kiedykolwiek widziałem.

Kiedyś próbowałem wyhodować nasiona orzecha betelowego, które kupiłem w serwisie ebay. Wykiełkowały, ale w końcu umarły. Były to mniejsze z orzechów betelowych, które były najbliższą odmianą, która pasowała do mojego klimatu. Może kiedyś spróbuję ponownie i zasadzę je o innej porze roku.
 
Last edited:

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Mam roślinę, mam ją od lat w doniczce i żuję, ale czy jest jakiś sposób na szybką ekstrakcję, aby zrobić herbatę lub coś do picia w dniu zbioru? Zmiksowałem trochę w blenderze z sokiem z cytryny, a następnie dodałem trochę ciepłej wody, a następnie przefiltrowałem, zrobiłem to tylko jako test i nie piłem go, ponieważ byłem wtedy cicho chory na przeziębienie. Zamierzam spróbować ponownie w ten weekend, aby sprawdzić, czy jest lepszy niż żucie. Ale jeśli ktoś ma szybką ekstrakcję lub najlepsze rozpuszczalniki do ekstrakcji, daj mi znać. Dzięki

Oto zdjęcie wyniku, po lewej jest po przepuszczeniu przez filtr do kawy, włożyłem trochę roztworu wodorowęglanu i zmieniło się w zielono-brązową mieszankę z czerwonego.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Hello. #Khat_Extraction
Większość próbki pozostawiono do wyschnięcia w brązowej papierowej torbie, którą przechowywano w temperaturze otoczenia i chroniono przed światłem.

Ekstrakcja
Około 5 do 6 g materiału roślinnego pocięto na małe kawałki o wymiarach około 0,5 cm kwadratowych. Przygotowaną próbkę zmieszano z 15-20 ml metanolu, a następnie poddano działaniu ultradźwięków przez 15 minut z przerywanym wstrząsaniem i mieszaniem.


Stężenie

Zielony ekstrakt metanolowy został zdekantowany do przerywacza, który następnie został skroplony do stanu bliskiego suchości (<1 mL) przy użyciu strumienia powietrza.

Oczyszczanie
Bardzo rozcieńczony roztwór H2SO4 (ok. 0,02 N) został użyty do ponownego zawieszenia i zakwaszenia pozostałości roślinnej. Zakwaszony roztwór nabrał czerwonawego odcienia. Przeprowadzono ekstrakcję chloroformem w celu usunięcia neutralnych związków organicznych, a także pozostałych stałych składników roślinnych.


Ekstrakcja zasadowa

Niewielka ilość nasyconego roztworu wodorowęglanu sodu (NaHCO3) została dodana do roztworu wodnego w celu zasadowania ekstraktu. Zmiana pH spowodowała powstanie jasnozielonego roztworu. Do ekstrakcji katynonu i katynonu użyto chlorku metylenu. Strumień powietrza został użyty do zredukowania ekstraktu do minimalnej objętości. (Jako środek zapobiegawczy dokonano wymiany rozpuszczalnika na heksan, aby uniknąć degradacji rurki świetlnej IRD).
 
View previous replies…

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Więc wyekstrahowałem go ponownie do czerwonawego roztworu, więc mogę go ponownie bazować za pomocą NaHCO3, a następnie po prostu wymieszać roztwór w słoiku z DCM, wymieszać, a następnie oddzielić warstwy i wysuszyć dcm?
Dzięki za pomoc.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Dlaczego pytasz o to ponownie? Czy trzeba to powtórzyć?
Wygląda to bardzo jasno i zrozumiale.

Nie ma za co.
 

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Tak, przepraszam, to mój pierwszy raz, kiedy wyodrębniam coś takiego, czy ponowne umieszczenie go, a następnie przemycie w DCM pozostawi mnie z bazą katynonu/katyny?
Słyszałem, że jest dość niestabilny jako baza z rośliny?
Czy lepiej byłoby umyć kwaśny roztwór, aby spróbować zachować alkaloidy jako hcl?
Proszę wybacz moją ignorancję, po prostu próbuję się uczyć. Jeśli to nie jest odpowiednia strona do nauki, daj mi znać, a przejdę dalej. Dzięki za dotychczasową pomoc.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie z całą pewnością.
Możesz spróbować swoich sił i porównać. Następnie podziel się z nami wynikami.
 
Top