Ziarnistość/porowatość lejka Buchnera

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Można by założyć, że im drobniejsze ziarno, tym lepiej. Ale mając zerowe doświadczenie w tym zakresie, czy to naprawdę ma znaczenie? Czy uzyskanie drobnego ziarna (15-40 mikronów) w porównaniu ze średnim ziarnem (40-80 mikronów) znacząco spowalnia proces filtrowania? Jeśli nie, to czy zakładam, że otrzymam drobny grys? Oczywiście skupiam się na ogólnych sprawach o-chemicznych / tajnych...
 

Zarder

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2022
Messages
39
Reaction score
7
Points
8
Zauważyłem, że w większych ziarnach sporo produktu utknęło w bibule filtracyjnej. Który mogę wyekstrahować rozpuszczalnikiem. To tylko dodatkowa praca i wolę drobniejsze ziarna.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Mówisz, że przy grubym ziarnie utkniesz bardziej niż przy drobniejszym? Fascynujące. Można by pomyśleć, że jest odwrotnie. Mógłbym to jednak zobaczyć, więcej powierzchni, na której rzeczy mogą się złapać. Czy robi to różnicę w szybkości filtracji? Czy jest to pomijalne i kogo to obchodzi, czy w ogóle ma to znaczenie?
 

Zarder

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2022
Messages
39
Reaction score
7
Points
8
Dla mnie nie ma to większego znaczenia, jeśli chodzi o szybkość filtracji. Wystarczy filtrować przez kilka minut dłużej.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Cześć, zależy od skali filtracji. Zalecałbym użycie 40-80. Filtrację można kontrolować za pomocą rozmiaru porów bibuły filtracyjnej. Zalecam również użycie filtra Shcott na małą skalę.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Powiązane pytanie: jak dużej próżni powinienem użyć? Bawiłem się lejkiem Buchnera i podkręciłem go do -15 psi, a woda przepływająca przez frytę zamieniła się w pianę. Nie spodziewałem się tego. Nie jestem pewien, czy to dlatego, że użyłem kawałka brązowego papierowego worka jako bibuły filtracyjnej, czy dlatego, że nawet nie pomyślałem o umyciu lejka przed pierwszym użyciem. Lub jeśli powodem było użycie zbyt dużej próżni. Filtrowałem kokainę HCl w wodzie, próbując usunąć nierozpuszczalne domieszki.
 

Zarder

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2022
Messages
39
Reaction score
7
Points
8
Jeśli się pieni, zwykle oznacza to, że się gotuje. Użyj mniejszej próżni.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Byłoby dziwne, gdyby woda wrzała w temperaturze pokojowej i pod ciśnieniem -15 psi. Wydaje się, że woda może wrzeć w temperaturze 174°f, po prostu wykonując obliczenia w mojej głowie. To jest coś, czego nie brałem pod uwagę. Nie wiem, dlaczego miernik ma + i - psi, ale brzmi śmiesznie, mówiąc -15 psi. Myślę, że powinno to być +-0 A PSI, ponieważ ciśnienie powietrza wynosi (kiedy obliczam ciśnienie, czyli teoretycznie) 14,7 psi na poziomie morza
 
Top