Projekt społecznościowy; sprawdzanie chiralności (refraktometr optyczny)

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Na przykład, kilka razy zdarzyło mi się zażywać metamfetaminę i zastanawiałem się, czy to na pewno nie daje mi haju. Smakuje tak samo jak zwykle, kryształy są dość amorficzne, ten produkt nie ma tak naprawdę długiego, smukłego równoległoboku w przekroju, jaki powinien mieć odłamek metamfetaminy D(R) i nie jest to płaski, kwadratowy płatek przypominający szybę okienną, którego można by oczekiwać od metamfetaminy L(S). Jestem przekonany, że wielu z nas słyszało o człowieku, który kupił dużą ilość od lidera kryptowalut, a kiedy nie był na haju, wysłał ją do laboratorium i odkrył, że zawiera 72% L-metamfetaminy. Myślę, że zdarza się to znacznie częściej, niż ludzie zdają sobie sprawę. Istnieją instrukcje i setki akapitów dyskusji na temat usuwania D-metalu z mieszaniny racemicznej. Obecnie wykrycie tego jest trudne, kosztowne lub czasochłonne.
Istnieje urządzenie, które przy prawidłowym użyciu może mierzyć chiralność cząsteczek. Nazywa się refraktometr. Może mierzyć, jak bardzo i w jakim kierunku cząsteczka ugina światło. Zginanie światła nazywane jest aktywnością optyczną. Cząsteczka jest aktywna tylko wtedy, gdy jest chiralna. Ponadto, jeśli cząsteczka ma więcej niż jedno wiązanie obrotowe, wszystkie wiązania muszą obracać się w tym samym kierunku, aby cząsteczka była aktywna optycznie. Refraktometr, odpowiedni do celów chemicznych Do celów chemicznych kosztuje około 1000 USD i więcej.

1S,2R efedryna nie jest optycznie czynna. W rezultacie światło nie ulega ugięciu. Najpierw ugina się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a następnie w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, więc w sumie nie ulega zmianie
1S,2S efedryna jest optycznie aktywna najpierw ugina światło zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie ugina światło bardziej zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Racemiczne mieszaniny izomerów nie są aktywne. Teoretycznie substancja chemiczna ma 50% chiralności lewoskrętnej i 50% dekstrorotacyjnej, co daje wynik netto 0, ale w życiu rzadko spotyka się idealny wynik liniowy. Tak więc 2-3° L lub R mieści się w oczekiwanym zakresie dla mieszaniny racemicznej. Każda cząsteczka, a nawet każde wiązanie, ma pewną ilość rotacji, a liczba ta zależy od czynników takich jak temperatura i siła roztworu, więc aby uzyskać dokładny pomiar, rzeczy te muszą być wzięte pod uwagę i uwzględnione jako zmienne w równaniu.
W rzeczywistości nie potrzebujemy urządzenia za 1000 dolarów, aby sprawdzić, czy cząsteczka obraca światło i nie musimy dokładnie mierzyć, jak bardzo światło się ugina. Wiedząc, że
silnie zakrzywia światło CC
Lekko ugina światło CC
Nie zakrzywia światła
Lekko zakrzywia światło zgodnie z ruchem wskazówek zegara
Mocno wygina światło zgodnie z ruchem wskazówek zegara
To wszystko, czego szukam, ale chcę, aby był tani i przenośny, abym mógł go użyć do obejrzenia produktu przed jego zakupem. Mam w swoim posiadaniu wiele "rzeczy", czyli przedmiotów, które myślę, że mogę wykorzystać do prototypowania urządzenia i testowania / modyfikowania projektu w celu optymalizacji jego kosztów i możliwości.
Mam wszelkiego rodzaju baterie litowe 5 V. Słuchawki douszne mają absolutnie maleńkie baterie, a mam kilka ze starych wag, słuchawek Bluetooth, zabawek erotycznych, ton baterii telefonicznych (ale myślałem o niektórych maleńkich akumulatorach 5v) i lampach ledowych, torach kolejowych typu hobbystów światła led rezystory uv led lcds, wszystko to. Mam drukarkę 3d. Została mi podarowana i nigdy jej nie dotykałem. Wiem, że wszystko tu jest i kilka rolek filamentu. Będę tworzył prototypy i będę mógł je wysyłać ludziom, aby je poprawiali i ulepszali. Nie mam zamiaru patentować ani czerpać zysków z tego pomysłu lub urządzenia. Myślę, że przyniosłoby to korzyści grupie i całemu światu. Dzisiaj otrzymałem pierwsze kawałki, których nie miałem pod ręką. To może wystarczyć do zrobienia 20 lub nawet 50 sztuk
HAU392u4IN


WJSKzQEX68
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Refraktometry służą do innego celu, a mianowicie do pomiaru współczynnika załamania światła, urządzenia te zazwyczaj mogą być bardzo tanie i kompaktowe.
Urządzenie, którego szukasz, nazywa się polarymetrem. Mierzy rotację optyczną roztworu próbki. Nawet te ręczne są dość drogie i duże.
Na szczęście są one oparte na prostych zasadach i można je odtworzyć w warunkach domowych, oczywiście z pewną utratą precyzji.

Wszystko czego potrzebujesz to źródło światła, długa cienka szklana rurka z płaskimi końcami (możesz przykleić szkło do szkła za pomocą żywicy epoksydowej) z pewnym powiększeniem dla pęcherzyków powietrza (łatwo to zrobić za pomocą latarki, miękkiej rurki i płuc) oraz folia polaryzacyjna lub szkło. Dla lepszej precyzji również dowolny luksomierz (mierzy natężenie światła lub natężenie oświetlenia).
Źródło światła powinno być liniowe (lub potrzebny jest dodatkowy filtr polaryzacyjny) i najlepiej o wąskim widmie, jak najbliższym wartości lampy sodowej (589 nm), aby łatwiej było porównać eksperymentalne pomiary rotacji światła z danymi literaturowymi.
Dobrym i tanim źródłem takiego światła może być moduł czerwonej diody laserowej 5mW 635nm bez soczewki lub z soczewką dla tak zwanej "grubej wiązki". Jak wiemy, większość diod laserowych ma liniowo spolaryzowane światło spójne i monochromatyczne. Istnieją również diody LED o znacznie bliższym widmie 589nm, ale jest ono nieliniowe i szersze, więc być może powinno być dodatkowo pokryte jakimś wąskopasmowym filtrem, jeśli chcesz uzyskać odpowiednie wartości.

Tutaj można zobaczyć dobre wyjaśnienie, jak to właściwie działa:

Przykład jednego z najtańszych dostępnych na rynku ręcznych polarymetrów (z Chin podobne można kupić za 300-500$):
de-labor-analytische-geraete-akruess-optronic-p1000-manuelles-polarimeter.jpg
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Dziękujemy za wkład i korektę terminologii. Polarymetr zaczyna się od 1000 USD, a to, co próbuję zrobić, to refraktometr (jak przypuszczam, ale może to być luźna terminologia, chcę tylko sprawdzić, czy substancja wygina światło o 20 ° levao, 20 ° lub więcej dekstrorotary lub tylko kilka stopni w obie strony (aby umożliwić nadmiar enancjomeryczny). Kupiłem arkusze folii polaryzacyjnej. Próbowałem zdjąć kilka ze starego telefonu, ale nie było to dla mnie możliwe. Nie jestem w stanie zrozumieć sytuacji świetlnej, ale mam wiele leadów lcds i tym podobnych, ale kupię właściwą rzecz, gdy tylko zrozumiem, co to jest. Jestem niesamowitym narcyzem, więc nie ma nic, czego nie mogę zrobić (w moim umyśle) Mogę drukować płytki drukowane, mam drukarkę 3D, sprzęt uv i żywicę epoksydową. Otworzę ten portfel i kupię cokolwiek będzie trzeba. Mógłbym kupić polarymetr, ale nie mogę go nosić ze sobą i nie potrzebuję czegoś tak dokładnego. Chciałbym zaprojektować coś, co każdy może zrobić z puszki po miętówkach, taniego monokla, zabawkowego okularu lub... czegokolwiek, co nie jest wykonane na zamówienie. W następnym poście wyjaśnię, dlaczego próbuję to zrobić. Niestety daleko mi do chemika, nigdy w życiu nie miałem zajęć ani lekcji. Mam sprzęt równy większości laboratoriów chemicznych w szkole średniej i jestem dość dobrze oczytany w temacie, ale mam bardzo małe doświadczenie laboratoryjne.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Powiedziałem,
Użyłem pasków ph i przekroczyłem pKa i pKb o 2 punkty w każdą stronę.
 
Top