"Czy mam problem?"

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
Uprzedzenia wobec narkotyków sprawiają, że jest to trudne, a uznanie ich za główną przyczynę rozwoju zaburzeń związanych z używaniem substancji może utrudnić dotarcie do źródła problemu. Dla niektórych profesjonalistów, prawie każde zażywanie narkotyków inne niż społecznie akceptowane jest problematyczne. Moralistyczne lub przesadne podejście utrudnia rozpoznanie, zrozumienie i zajęcie się prawdziwymi przyczynami.

Wiele przekazów na temat narkotyków ma charakter negatywny, koncentrując się wyłącznie na zagrożeniach i problemach, bez rozróżniania tych, które są prawdopodobne i częste, od tych, które są anegdotyczne lub sporadyczne. W znacznie mniejszym stopniu dostrzegają przyjemności. Prowadzi to do utraty zaufania do ekspertów i braku identyfikacji sytuacji, które naprawdę wiążą się z niebezpieczeństwem. Z drugiej strony, wszyscy mamy tendencję do postrzegania naszych zachowań jako "normalnych", a samousprawiedliwianie lub samooszukiwanie się jest częstą reakcją, gdy pojawiają się trudności;

Kiedy ludzie mają wątpliwości lub podejrzenia, często pozostawia się profesjonalnemu zespołowi ocenę, czy istnieje problem. W rzeczywistości ważna jest osobista i głęboka refleksja nad stopniem zadowolenia, jakie wywołują w nas nasze zachowania i nawyki. Czy przyjemności są większe niż ryzyko, na które się narażamy, czy naprawdę czujemy, że mamy kontrolę nad naszym życiem i czy to, co robimy, pozwala nam żyć tak, jak chcemy;

Nie chodzi o poddanie się przesłuchaniu, ale o zatrzymanie się na chwilę i przemyślenie niektórych aspektów. Być może nie masz nic do zmiany. Być może wcześniej nie zadawałeś sobie niektórych pytań. Możesz być w stanie zmienić niektóre rzeczy samodzielnie, jeśli uważasz, że tego potrzebujesz. Może się też zdarzyć, że będziesz chciał coś zmienić, ale ci się to nie uda. W takim przypadku może pojawić się problem. Czasami problemy rozwiązuje się samodzielnie, z czasem lub z pomocą bliskich osób. Innym razem pomocna lub nawet konieczna może być rada lub wsparcie profesjonalnego zespołu;

Kilka refleksji, które możemy poczynić:
  • Dlaczego zażywam narkotyki i czy robię to tak, jak bym chciał?
  • Jak często to robię? Jak często chciałbym to robić?
  • Czy moja konsumpcja zmienia się w czasie, czy konsumuję więcej niż wcześniej?
  • Jaki jest mój krąg społeczny? Ile z moich przyjaźni nie jest związanych z narkotykami? Czy mam czas wolny bez zażywania narkotyków?
  • Jakie są moje relacje w ciągu tygodnia z tymi samymi osobami, z którymi imprezuję? Czy próbowałem różnych rzeczy? Czy odniosłem sukces? Jak się czuję?
  • Czy mam lub miałem problemy finansowe związane z zażywaniem narkotyków? Ile pieniędzy wydaję? Czy miałem trudności z kontrolowaniem swoich wydatków? Czy robiłem rzeczy, których normalnie bym nie robił, aby zdobyć narkotyki?
  • Jak często przestawałem wypełniać swoje obowiązki (praca, rodzina, nauka...) po imprezie? Jak często odbywam stosunki seksualne zażywając narkotyki? I bez ich zażywania? Czy pod tym względem czuję się swobodnie?
  • Czy pod wpływem substancji robiłem rzeczy, których nie zrobiłbym w normalnych warunkach? Jak się z tym czuję?
  • Kiedy mam złe doświadczenia, czy staram się dowiedzieć, co się stało i jak tego uniknąć? Czy znam strategie ograniczania ryzyka, ale nadal ich nie stosuję?
  • Czy planuję swoją konsumpcję czy instynktownie? Czy dbam o jakość substancji? Czy dostawcy są wiarygodni, czy ich testuję?
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Autorefleksja jest dla nas bardzo ważna, ale współczesny świat pozostawia na nią mniej okazji i czasu. Dodałbym kilka pytań do listy, a w niektórych zmieniłbym sformułowania - myślę, że to ważne:
  • Czy zauważyłem, że muszę używać więcej narkotyków, aby osiągnąć ten sam haj (tolerancja)?
  • Czy doświadczam objawów odstawienia, gdy nie zażywam narkotyków?
  • Ile czasu spędzam myśląc o narkotykach?
  • Czy nadal zażywam narkotyki, mimo że wiem, że powoduje to problemy w moim życiu?
  • Czy próbowałem/am ograniczyć lub kontrolować zażywanie narkotyków, ale bezskutecznie?
  • Czy bronię się lub jestem skryty, gdy ktoś wspomina o zażywaniu przeze mnie narkotyków?

Niemniej jednak, nasza świadomość jest tak zorganizowana, że patrząc na siebie od wewnątrz, może wymyślać przekonujące sztuczki w odpowiedziach, tworząc obraz i stanowisko odmienne od rzeczywistości. I tutaj ważne jest, aby rozpoznać, kiedy autorefleksja jest użytecznym sposobem monitorowania, a kiedy jest dezinformacją lub usprawiedliwieniem dla używania. Dlatego właśnie istnieją wszystkie zawody związane z psychiką - w pewnych, złożonych i zagmatwanych sytuacjach potrzebujemy spojrzenia z zewnątrz
 

NinjaFlakkaZombie

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2023
Messages
22
Reaction score
43
Points
13
To wszystko jest bardzo dobre, ale jestem pierwszym, który zdaje sobie sprawę, że jestem całkowicie uzależniony. Przejrzałem pytania, ale wszystkie, które przeczytałem, były dokładnie tym, dlaczego używam narkotyków. Nie potrafię nawiązywać relacji z ludźmi ani funkcjonować w społeczeństwie bez nich. Jestem kompletnym introwertykiem i barykaduję się w samotności, kiedy jestem trzeźwy i zawsze robię rzeczy, których żałuję, kiedy używam... to miecz obosieczny. Obecnie jestem na odwyku (ponieważ uzależnienie od narkotyków niedawno uczyniło mnie bezdomnym), ale w przeciwieństwie do innych moich odwyków. Kiedy tylko mogłem wyjść w ciągu dnia, natychmiast poszedłem kupić kokę i igły podskórne. Zmarnowałem większość zastrzyków po pierwszych 3, ponieważ nie mogłem utrzymać żyły. Ale nadal nie mogę przestać i szczerze mówiąc, jestem w punkcie, w którym nawet nie chcę.

Wierzę, że redukcja szkód to podstawa. Nigdy nie dzielę się igłami... staram się zawsze używać nowych.

Chciałbym tylko mieć łatwiejszy czas na znalezienie żył.

BTW, nawet jeśli nie strzelasz. Nigdy nie dziel się fajkami ani słomkami zapalenie wątroby to nie żart. Na szczęście mieszkam w kraju, w którym opieka zdrowotna jest bezpłatna i uważana za podstawowe prawo, a gdy tylko moje badanie krwi dało wynik pozytywny, otrzymałem 3-miesięczną terapię 2 tabletkami dziennie i chociaż nie jest to lekarstwo, nie jestem już zaraźliwy ani nie jestem narażony na poważne ryzyko uszkodzenia wątroby... jednak nadal mogę złapać inny szczep wirusa żółtaczki typu C i będę musiał ponownie szukać leczenia. Chodzi mi o to, że redukcja szkód nie jest dobrą rzeczą, której nie należy traktować poważnie. Nawet jeśli tylko palisz zioło, traktuj to gówno poważnie
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Właściwe słowa. Dziękujemy za podzielenie się. Jeśli chcesz coś omówić, cokolwiek, po prostu napisz do mnie w prywatnych wiadomościach
 
Top