Czy to faktycznie ma sens?

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Cześć,
Mam chyba dwa pytania, ale oba dotyczą tego samego tematu - siarczanu etylu sodu.
Ok, więc po pierwsze - czy ta synteza ma sens?

Wiem, że mieszanie kwasu siarkowego i azeotropowego 98% etanolu w celu uzyskania kwasu sulfonowego, a stamtąd zasadowanie, odparowywanie i ponowne mieszanie w celu usunięcia zanieczyszczeń.
Jest mnóstwo artykułów na ten temat i jestem pewien, że to działa, jednak mam tylko 85% kwasu siarkowego.
Czy będę musiał przeprowadzić przerażającą destylację kwasu siarkowego, aby to zadziałało? W dalszej części eksperymentu używana jest woda, ale z tego, co rozumiem, podczas pierwszego mieszania kwasu siarkowego i etanolu powstaje kwas sulfonowy, który, jak sądzę, jest odwracalny w zależności od zawartości wody.
Czy będzie to zbyt dużo wody, aby użyć jej w takiej postaci?

Oczywiście, jeśli pierwsza synteza jest rzeczywiście poprawna - jest łatwiejsza i mniej niebezpieczna!

po prostu pomyślałem, że skorzystam z waszej wiedzy, zamiast ślepo podążać za jakimś facetem z pootube!

dzięki chłopaki!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Pytasz, czy w 85% H²SO⁴ jest za dużo wody? Nie, nie ma w nim wody, jeśli o to chodzi. Bardzo konkretny powód.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Myślę, że przede wszystkim prosiłem ludzi o obejrzenie tego filmu na YouTube i powiedzenie mi, czy nauka jest solidna, ponieważ wygląda mi to na "naukę bro".
Widziałem to z powodzeniem (jak w przypadku syntezy etylosiarczanu sodu) i poparte dokumentami poprzez zmieszanie stężonego kwasu siarkowego z etanolem, a następnie zasadowanie (kwas/zasada RXN), które jest odwracalne w zależności od zawartości wody (wierzę - muszę to napisać w moim własnym podręczniku laboratoryjnym i podzielić na odpowiednie kroki, aby tego nie spieprzyć - zamiast ciągle wyskakiwać z filmem na pootube).
Czytam dokumenty i patenty, ale okazuje się, że uczę się znacznie szybciej i o wiele lepiej wbija mi się to w głowę i po prostu klika, gdy widzę, jak to się robi. Przepraszam za tak wiele odpowiedzi - jak powiedziałem, trochę boję się zacząć bez destylacji mojego H2SO4 - nie ufam sobie z prawie 400c wrzącym czystym kwasem w moim płaszczu lub szczerze mówiąc gdziekolwiek w pobliżu mnie!
Przy okazji, uwielbiam twoją nazwę użytkownika!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Aha, poprosiłem też gościa, aby omówił to naukowo i podał mi równanie, ale jeszcze nie odpowiedział. W innym filmie (o kwasie siarkowym), który oglądałem wczoraj - jak mówię, będę musiał obejrzeć go ponownie i zrobić notatki, ALE on przechodzi przez równania na białej tablicy wklejonej do jego filmów. Naprawdę przydatny facet. Jestem zaskoczony, że nie zbanowali jego kanału, ale hej ho
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Tak, to chyba jedno z moich pytań - ta druga połowa. Zastanawiałem się, czy pierwsza synteza ma sens - refluksowanie tak czystego etanolu, jaki można uzyskać za pomocą wodorosiarczanu sodu, a następnie, jak sądzę, przefiltrował go i kontynuował tak, jak w drugiej pracy po dodaniu siarkowego do etanolu. Po prostu nie widzę, jak to może mieć sens...
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Czy 85% kwas siarkowy (bez względu na to, z czym jest zmieszany - pomogłoby, gdybyś mógł mi powiedzieć, dlaczego nie byłaby to woda, czy to by zareagowało?) będzie wystarczająco silny, aby wytworzyć kwas sulfonowy potrzebny do następnego kroku - myślę, że powinien to zrobić, jeśli jest zmieszany z innymi rzeczami, na pewno po reakcji mogę ponownie wymieszać. Wiem, że stracę wydajność, ale po prostu nie ufam tej pierwszej reakcji, na którą wskazałem, dlatego tak nazwałem ten wątek... Chciałem tylko dodać to jako drugorzędne pytanie dotyczące 85% kwasu siarkowego zamiast 95%... zaciekawiłeś mnie - użyję google, aby zobaczyć, dlaczego nie można go zmieszać z wodą - myślałem, że będę w stanie zamrozić wytrącanie wody! Zakładam, że jest to zbyt silny kwas, aby używać czegoś takiego jak sito molowe lub kulki krzemionkowe? Po prostu nie mam ochoty na gotowanie kwasu siarkowego, jeśli mogę uciec od używania tego, co już tam jest - służy do uprawy roślin konsumpcyjnych, więc nie widzę, żeby był GDZIEKOLWIEK tak okropny, jak w środku do czyszczenia kanalizacji, z którego ludzie go destylują. Ta substancja jest nieco gęsta i przezroczysta w kolorze.... więc co o tym sądzisz? A także odpowiedź, dlaczego nie można go mieszać z wodą? Jest to dla mnie niezbędne, aby zacząć - cóż, myślę, że nie jest, ale jest to wystarczająco drogi błąd, aby iść prosto ze wszystkim! Fajnie, że jest to również reakcja egzotermiczna, wolę je od konieczności dodawania ciepła.
Myślę, że dowiem się później, ponieważ planuję zrobić to w małej / prawdopodobnie mikroskali dla was ludzi lol, mówiąc tutaj o 1g każdego z nich. Zobaczymy, czy będzie egzotermiczny na początek.... Myślałem, żeby sprawdzić, czy zjada bibułkę, ponieważ wydaje się, że jest to test, którego używają na YouTube, aby sprawdzić, czy jest czysty lol
Człowieku, uczę się o wiele więcej OGLĄDAJĄC, jak ktoś coś robi i niestety nic z tego nie jest sprawdzane. Więc czasami ktoś może myśleć, że coś robi - tak jak myślę, że może być w przypadku tego pierwszego linku do you tube, kiedy jest to tylko "nauka bro" zamiast rzeczywistej, poprawnie opracowanej nauki.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Chyba spróbuję obu sposobów! Mam zarówno sprzęt, jak i odczynniki, więc czemu nie. Zamierzam jednak użyć denaturowanego etanolu - w większości. Mam trochę etanolu XXX (tak go nazywam, ponieważ muszę go destylować 3x, aby uzyskać 95-98% i wysuszyć go za pomocą moll seives).
 
Top