filtracja zapachu

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Mam pytanie z innego punktu widzenia. Załóżmy, że masz całkowicie hermetyczne pomieszczenie, w którym świeże powietrze jest wtłaczane z jednej strony, a wentylator o dużej mocy wyciąga je ze środka pomieszczenia z drugiej.

Jak radzisz sobie z filtracją zapachów w powietrzu? Czy używasz jakichś oczyszczaczy, jeśli tak, to jakiego rodzaju i z jakim wkładem, czy też wystarczy filtr węglowy o dużej wydajności z węglem aktywnym na wylocie, tak jak jest to stosowane w uprawie konopi. Jeśli taki filtr spełniłby swoje zadanie, to jaki węgiel aktywny jest najlepszy, CTC czy zwykły?

Jak filtrowane jest powietrze i zapachy w laboratoriach? Pozdrawiam
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/home-laboratory-diy-exhausting-fan-models-and-filters.471/
Cześć, przeczytaj o wentylacji tutaj. Filtr węglowy i mokry adsorber to dobre rozwiązanie.
 

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Dziękuję bardzo za link. Właśnie planowałem użyć filtra węglowego, ten filtr do wody mnie interesuje, nie do końca rozumiem, jak miałby działać. Powiedzmy, że mam pomieszczenie takie jak pokój do uprawy konopi z filtrem węglowym i wyciągiem, rura, która wypycha powietrze, wchodzi do wanny, a koniec rury ląduje pod wodą, dzięki czemu powietrze, które wentylator wyciąga z namiotu przez filtr węglowy, nie trafia do pomieszczenia, ale przelatuje przez wodę, dzięki czemu zanieczyszczenia rozpuszczają się dalej w wodzie. Czy dobrze to rozumiem?

Czy ten filtr do wody jest koniecznie potrzebny?

Załóżmy, że użyję takiego filtra węglowego, z najwyższej klasy węglem CTC (bije na głowę standardowy węgiel, tutaj mam doświadczenie z uprawą mj na większą skalę) wraz z płuczką wodną na końcu, czy prowadzenie syntezy z 1kg bk4 na raz, wentylacja o dużej wydajności otuli mój zapach na tyle skutecznie, aby zrobić to w domku jednorodzinnym tak, aby zapach nie docierał do sąsiadów?

Pozdrawiam
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Tak, to działa jak szisza wodna. Woda absorbuje substancje z powietrza. Po przefiltrowaniu wody należy zainstalować filtr węglowy.

Myślę, że w syntezie na dużą skalę nie wystarczy tylko filtr węglowy. Szybko dojdzie do przesycenia.
 

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Według obrazka, który znalazłem w podanym przez Ciebie linku powinno być filtr węglowy -> wentylator -> woda, a Ty piszesz wentylator -> woda -> filtr węglowy. Rozumiem, że najpierw woda, żeby wyłapać co się da, a potem całość do filtra węglowego, żeby wyczyścić do zera. Czy dobrze rozumiem o co Ci chodzi?

Stosując zasadę o której mówisz tj. wentylator -> woda -> filtr węglowy z większą ilością bk4 taki filtr węglowy myślisz, że wytrzyma 2-3 rzuty zanim się nasyci?

Taki świeżo kupiony powinien zewnętrznie wyeliminować zapach do zera tak?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Myślę, że ta sekwencja wydłuża żywotność filtra węglowego.
Nie mogę powiedzieć dokładnie, zależy to od syntezy.
 

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Podsumowując, nawet jeśli miałby wymieniać węgiel aktywny w filtrze przy każdym gotowaniu, aby wyeliminować zapach do 0, miałoby to sens.

Dziękuję za pomoc
 

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Tak, wiem
 

Mrblue

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 2, 2022
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Czy są jakieś instrukcje, jak zrobić płuczkę na mokro?
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Sprawdź ten system filtrów (załącznik 1)

Idealnym rozwiązaniem byłoby dodanie generatorów ozonu w celu całkowitego usunięcia nieprzyjemnych zapachów przed filtrem węglowym, tak jak robi się to na farmach konopi indyjskich.

W prawym rogu z tyłu pomieszczenia (załącznik 1) widać łaźnię wodną, która służy do dalszego filtrowania zapachów i substancji toksycznych z oparów, poprzez filtr węglowy i generator ozonu można następnie dalej oczyszczać i usuwać substancje toksyczne z oparów. Zauważalna jest również różnica w zastosowanych rurkach, ponieważ w systemie poniżej uszczelnienia zastosowano izolowane rurki, a rurki wychodzące bezpośrednio z reaktorów są zwykłymi rurkami.

Również to zdjęcie 2 z mojego załącznika może pomóc lepiej zrozumieć system cyrkulacji.
 

Attachments

  • 7JHvuioSDI.jpg
    7JHvuioSDI.jpg
    98.8 KB · Views: 326
  • 7QMayouBHW.png
    7QMayouBHW.png
    81.2 KB · Views: 297

Tweaker

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Przedmuchujesz powietrze przez wodę?
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
To nie jest moje laboratorium, ale działa dobrze w przypadku syntez, które wytwarzają dużo zapachów, wodę można mieszać z mydłem lub innymi chemikaliami neutralizującymi zapachy
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Mam pomysł/pytanie. W mojej poprzedniej pracy musiałem ściśle kontrolować parametry środowiskowe. W szczególności wilgotność, która musiała wahać się między około 85+% Rh a 99% a. Osiągnąłem to w następujący sposób: beczka z pokrywą. Kanał i wentylator wdmuchują powietrze do otworu w pokrywie. Kolejny otwór/kanał na pokrywie przenosił nawilżone powietrze do komory. Wewnątrz beczki znajdował się 5-głowicowy ultradźwiękowy zamgławiacz stawu (w zasadzie maszyna do mgły), wentylator i zamgławiacz sterowane przez higrostat/przekaźnik. To mogło naprawdę wypompować mgłę. Myślę, że świetnie sprawdziłoby się to w tym zastosowaniu, a mgła pochłaniałaby zapach, ale kanały wchodzące i wychodzące byłyby na tyle wysokie, że mgła nie mogłaby wydostać się z beczki. Śliniak węża na dnie beczki wypuszczałby zanieczyszczoną wodę, którą należy okresowo wymieniać (w moim zastosowaniu miałem pływak zbiornika toalety i zawór iglicowy, który utrzymywał beczkę pełną wody, ale wyczerpywałem mgłę, więc zużywałem dużo), ta konfiguracja miałaby ułamek oporu zanurzonego wlotu.
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
176
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
Myślę, że nie są one izolowane, są to po prostu plastikowe proste rury, ponieważ nie jest to ruchomy element systemu wentylacyjnego, spiroflex jest używany w pobliżu reaktorów, ponieważ można je przesuwać, powiedzmy nawet 50 cm w lewo lub w prawo.
 

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 6, 2024
Messages
41
Reaction score
29
Points
18
Biorąc pod uwagę domowe laboratorium na małą skalę (reaktor o pojemności 1 l, wykorzystujący substancje chemiczne takie jak DCM, 2b4mp, metyloamina, HCl, aceton) wentylowane na zewnątrz bez żadnych filtrów, jaka jest odległość, w której sąsiedzi i przechodnie mogą wyczuć wytwarzane opary?
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
176
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
to nie będzie zauważalne. Najwięcej oparów powstaje podczas wlewania metyloaminy. Inny podczas filtracji, ale jeśli masz długi kanał wentylacyjny (mam około 8 m), nie pachnie na zewnątrz, ale zalecana jest filtracja
Moim pomysłem jest użycie wentylatora ciśnieniowego, który wkłada się do cieczy, a powyżej filtra węglowego.
RstqMza2un
 
Top