synteza 2c-h z wysoką wydajnością

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
359
Points
63
Ukradłem to z vespiary, oryginalny syntezator autorstwa sonsona, ale podzieliłem go na kroki, ponieważ nie lubię czytać akapitów ^^;

1.
Do trójszyjnej kolby okrągłodennej o pojemności 1 l wyposażonej we wlot argonu, chłodnicę, dodatkowy lejek i magnes mieszający dodano 20 g LAH do 350 ml suchego THF. Zawartość pozostawiono do schłodzenia w łaźni wodno-lodowej przez około 30 minut z mieszaniem ustawionym na maks.
2. Następnie powoli dodano 25g 2,5-dimetoksy-B-nitrostyrenu (czas dodawania około 1h) w postaci roztworu THF (350ml). Podczas dodawania dodano więcej lodu, aby utrzymać odpowiednią temperaturę.
3. Po dodaniu całego nitrostyrenu, kolbę pozostawiono w łaźni wodno-lodowej na dodatkowe 20 minut z włączonym mieszaniem. Łaźnię chłodzącą usunięto i zastosowano ogrzewanie, a zawartość utrzymywano w warunkach wrzenia przez 20 godzin.
4. Kolbę ponownie schłodzono w łaźni wodno-lodowej i przez chłodnicę dodano kroplami 20 ml THF:H20 (50:50). W tym momencie zwiększono nieco przepływ argonu, aby szybciej usunąć wodór.
5. Następnie powoli dodano 20 ml 4N NaOH. Każdą porcję pozostawiono do przereagowania przed dodaniem kolejnej. Dodano 60 ml wody i mieszano mieszaninę reakcyjną przez około godzinę, aż stała się prawie biała i ziarnista. Mieszaninę przefiltrowano przez filtr porcelanowy, a placek filtracyjny ekstrahowano dwukrotnie 50 ml porcjami THF w oddzielnej zlewce.
6. Rozpuszczalniki organiczne połączono i odparowano pod próżnią. Pozostałość rozpuszczono w wodzie/HCl (pH=1). Fazę wodną przemyto 3x50 ml CH2Cl2. Fazę organiczną ponownie ekstrahowano 50 ml HCl/woda. Następnie połączoną fazę wodną zobojętniono NaOH (pH=14) i ekstrahowano 4x50 ml CH2Cl2. Fazę organiczną osuszono K2CO3 i odparowano. Pozostałość (2C-H) była tylko lekko zabarwiona i ważyła 16,98 g (75%).

Śmiem twierdzić, że jest to nieco bardziej opłacalne niż wcześniejsze metody wykorzystujące LAH!

Zgodnie z oryginalnym artykułem JMC możliwe jest również bezpośrednie wysuszenie roztworu THF po odfiltrowaniu nieorganicznych soli litu/aluminium, odparowanie rozpuszczalnika i bezpośrednia destylacja w celu uzyskania wolnej zasady. Mniej więcej tyle samo pracy, a otrzymasz jeszcze czystszy produkt.

Znalazłem również następującą odmianę:

5,5 g nitrostyrenu umieszczono w ciągłym ekstraktorze Soxhleta. Do kolby dodano 3,8 g LAH w 200 ml suchego eteru. Po zakończeniu ekstrakcji mieszaninę pozostawiono do wrzenia przez kolejne 6 godzin. Dopracowanie z konk. winianem Na-K. Otrzymano 3,5 g (87%). Destylować (140C/2mm) do uzyskania 3g czystej wolnej zasady.

Eliminuje to użycie THF, ale potrzebny będzie ekstraktor Soxhleta.
 
Top