Jak wyodrębnić kryształy jodu z roztworu jodu powidonu?

Haruwua

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 9, 2024
Messages
6
Reaction score
12
Points
3
Hejo! Jak wyodrębnić jod z 11% roztworu powidonu-jodu?
Postępowałem zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi ekstrakcji jodu z roztworu alkoholu za pomocą płytki polietylenowej i wody, ale to naprawdę nie zadziałało.
Mam trochę wodorotlenku sodu, ale niestety nie mam kwasu hcl ani nadtlenku wodoru do wypróbowania. Czy są jakieś inne metody, które mogę wypróbować? Chcę użyć jodu do syntezy czerwonej mety fosforowej.
Doceniam każdą pomoc!
Pozdrawiam
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
175
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
Spróbowałbym oddzielić go za pomocą DCM i spuścić dolną warstwę i zobaczyć, co się stanie :)
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Istniała metoda, w której Fester wychwytywał luźny jod w toluenie lub benzynie lakowej. Zrobił to z hipofosforanem sodu lub kwasem hipofosforowym, ale wierzę, że zadziała to z RP w wodzie. Tak więc, dodajesz jod w roztworze toluenu do RP w wodzie, najlepiej masz mieszadło magnetyczne i ostatecznie jod w toluenie wchodzi w reakcję z RP i tworzy roztwór HI w H2O, który będzie musiał zostać przefiltrowany i oddzielony od reszty, lub najprawdopodobniej i jeszcze lepiej, destylowany. Można stwierdzić, kiedy jod został przereagowany/wszystko zostało zużyte, gdy toluen zmieni kolor z fioletowego jodu z powrotem na przezroczysty kolor rozpuszczalnika.

Myślę, że jod musi się w pewnym stopniu wytrącić, zanim będzie można go przechwycić do roztworu. Nie wiem więc, czy to zadziała bez HCl lub H2O2. Wodorotlenek sodu jest stosowany w roztworze powidonu-jodu w celu aktywacji i oddzielenia całego nagromadzonego gak.
Nie mam pojęcia, czym można zastąpić kwas HCl i nadtlenek wodoru. Tak naprawdę nie rozumiem, jak to działa, wiem tylko, jak to zrobić.
Powodzenia! o7
 
Top