Śmiertelna dawka a-PVP (badania)

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
A-Pyrrolidinopentiophenon to syntetyczny stymulant, który jest uważany za analog katynonu, głównego składnika krzewu Catha edulis. Staje się on coraz bardziej popularny wśród osób stosujących psychostymulanty. W zależności od charakteru ich końcowej aminy, podstawnik alfa - i arylowy wywołują swoje efekty zgodnie ze znanym mechanizmem działania poprzez wychwyt zwrotny różnych neuroprzekaźników. Farmakologiczna ocena tego działania została przeprowadzona przez zagranicznych naukowców w celu zbadania metabolizmu tych środków, analizy zachowania wraz z identyfikacją aktywności lokomotorycznej itp. Jednak badania toksykologiczne były prowadzone w minimalnych ilościach i ograniczały się głównie do wstecznych badań analitycznych aspektów kryminalistycznych w przypadku przedawkowania а-PVP i tak dalej. Ostatnio w czasopismach naukowych pojawiło się wiele artykułów analizujących przypadki ostrych zatruć i zgonów u pacjentów z obecną historią używania substancji, co można uznać za rozsądne uzasadnienie przydatności niniejszego badania. Celem badania jest określenie i analiza danych dotyczących ostrej toksyczności u szczurów po dożołądkowym i dootrzewnowym podaniu a-pirolidynopentiofenonu.

Badanie przeprowadzono na 144 samcach szczurów rasy Wistar o masie 180-200 g. zgodnie ze standardami GLP. Temperatura powietrza wynosiła 20 stopni Celsjusza we wszystkich celach, warunki przetrzymywania były takie same. Cykl światło/ciemność z częstotliwością 12 godzin. Użyta substancja: A-PVP(proszek, czystość 98,1%) Wyodrębniono 3 grupy z 6 podgrupami (A1, A2, A3, A4, A5, A6; B1, B2, B3, B4, B5, B6 i C1, C2, C3, C4, C5, C6) po 8 szczurów w każdej podgrupie w zależności od dawek. Grupa A - substancję wstrzykiwano dootrzewnowo. Grupa B - substancję wstrzykiwano przez zgłębnik żołądkowy. Grupa C (grupa kontrolna) - nieuszkodzone zwierzęta, którym podawano równoważne dawki 0,9% roztworu NaCl. A-PVP rozpuszczono w 0,9% roztworze buforowym w odpowiednich stężeniach.

2


W celu rejestracji LD50 szczurom z grupy A podawano substancję dootrzewnowo w następujących pojedynczych dawkach: 200, 350, 450, 700, 900 i 1200 mg/kg. Szczurom z grupy B podawano substancję dożołądkowo w dawkach: 300, 450, 600, 900, 1200, 1600 mg/kg. Grupa C otrzymywała 0,9% roztwór chlorku sodu w równoważnych dawkach.

Wyniki i dyskusja.
Ocenę toksycznego działania badanej substancji u zwierząt doświadczalnych przeprowadzono na podstawie obrazu klinicznego zatrucia i wskaźnika przeżywalności. Wyniki określono przy użyciu metody (INITIALS) z oznaczeniem LD50. Rys.1. Dootrzewnowe podawanie substancji. Podanie dożołądkowe substancji zwierzętom z grupy B w dawkach 300-450 mg/kg wywołało następujący obraz kliniczny: w ciągu 2 minut oddychanie jest dramatycznie częstsze, pojawia się aktywne czesanie, oddawanie moczu, ale brak defekacji, szczury piją wodę. Po 50-80 minutach szczury poruszają się umiarkowanie po obwodzie miejsca, oddychanie jest szybkie, następuje defekacja (od 1 do 4 razy), oddawanie moczu jest aktywne, powtarzane. Po 120-200 minutach szczury poruszają się powoli lub umiarkowanie, oddychanie jest szybkie, nie ma oddawania moczu i defekacji. Po 250 minutach szczury zaczynają umiarkowanie poruszać się po obwodzie, zaczynają aktywnie pić wodę, pojawia się umiarkowana pielęgnacja. Objawy te wystąpiły u szczurów z grupy A, które otrzymały substancję dootrzewnowo w dawkach 200-350 mg / kg o różnym stopniu nasilenia i czasie trwania, jednak początek efektów był znacznie szybszy w porównaniu z grupą B. Tak więc po wstrzyknięciu obraz kliniczny utrzymywał się przez 30-40 sekund.

Zwierzęta z grupy A (5,6), które otrzymały 900-1200 mg/kg, po wstrzyknięciu wpadały w osłupienie na 30-80 sekund. (Ryc. 2-4) Wskazania kliniczne obejmowały: tachypnoea oddechową, znacznie zmniejszony odruch normalnej pozycji podczas obracania się na plecy. Zarejestrowano ptozę i miozę. Nie było defekacji i oddawania moczu. Po 10-15 minutach zwierzę nie mogło stanąć na łapach, leżało na brzuchu lub na boku, oddech był częsty, przerywany i płytki.

1


Następnie wystąpiły drgawki toniczne, w ciągu 70-100 sekund przechodzące w drgawki spowodowane asfiksją (kloniczne, duszność, sinica). W ciągu 1 minuty nastąpił zgon. Wskazania kliniczne podgrup B (5 i 6) były podobne do podgrup A (5 i 6), jednak nasilenie wskaźników było mniejsze, a czas trwania dłuższy. Śmierć nastąpiła w ciągu 40-70 minut. Narządy (mózg, serce, nerki, wątroba, śledziona) zostały pobrane od martwych zwierząt do badań morfologicznych.

Wnioski:

1. LD50 dla szczurów ważących 180-200 g przy podaniu dootrzewnowym ≈ 410,8 mg/kg. Dla człowieka dawka ta jest równoważna (z odpowiednim współczynnikiem allometrycznym) ≈ 86,4 mg/kg.

2. LD50 dla szczurów ważących 180-200 g przy podaniu dożołądkowym ≈ 1093,0 mg/kg. Dla człowieka dawka ta jest równoważna (z odpowiednim współczynnikiem allometrycznym) ≈ 262,3 mg/kg.

3. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań, substancja A-Pirolidynopentiofenon po podaniu dożylnym powinna być przypisana do klasy II (Wysoce niebezpieczne).
 
Last edited by a moderator:

tonymontana2023

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 22, 2023
Messages
17
Reaction score
4
Points
3
Przyznaję, że jestem zdezorientowany

Więc aby umrzeć z powodu a-PVP, osoba taka jak ja o wadze 80 kg musiałaby wstrzyknąć IM ponad 6 gramów? Dla leku, którego ciężka dawka wynosi 25 mg?

Najwyraźniej czegoś mi tu brakuje i nie mogę zaprzeczyć, że wapowanie pirosów pozbawiło mój mózg kolejnych 20 punktów iq.

Mam więc nadzieję, że moje pytanie nie jest nieodwracalnie głupie
 
  • Like
Reactions: Xxl

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Jeśli przyjmiemy wagę 80 kg, dawka półśmiertelna (LD50) wynosi 5160 mg po podaniu pozajelitowym. Jeśli ekstrapolujemy dootrzewnowe podanie pirovaleronu szczurom i dożylne podanie ludziom, dawka półśmiertelna jest o około 40% mniejsza i wynosi około 3000 mg.
Miałeś rację zadając mi to pytanie.
Z przyjemnością przedyskutuję wszelkie pytania na ten temat!
 

tonymontana2023

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 22, 2023
Messages
17
Reaction score
4
Points
3
Dziękuję bardzo!

Palę mdphp, które moim zdaniem jest w większości sprzętu, a nawet 10 mg podnosi moje bpm do 140. O 3g w jednej dawce nawet nie chcę myśleć

Zastanawiam się, zawsze boję się ataku serca przy pirosach. Ale nigdy nie paliłem więcej niż 0,5g mdphp przez cały dzień.

Jeśli 3g to w rzeczywistości dawka śmiertelna, to czy oznacza to, że ten strach jest tylko efektem ubocznym paranoi?
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Tak, to rzeczywiście strach. Ale nie zapominaj, że ten strach jest spowodowany przez liczne systemy regulacyjne organizmu, w tym hormony kory nadnerczy, które powodują poważne zwężenie naczyń wieńcowych, co może prowadzić do ostrego niedokrwienia mięśnia sercowego i spowodować nagłą śmierć sercową. Nie straszę cię, to fakt.

Dlatego naprawdę proszę o ostrożność w kwestii wysokich dawek i częstotliwości stosowania.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
To są twarde szczury! Wątpię, czy przeżyłbym 1 gram podany w jakikolwiek sposób. Wyniki tego eksperymentu mnie zaskoczyły
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Szczury są naprawdę fajne

Przy tak wysokich dawkach stymulantów mogą samodzielnie zsyntetyzować wszystko (=
 

B3RS3RK

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 8, 2023
Messages
13
Reaction score
3
Points
3
Ale tak naprawdę, to gówno prawdopodobnie zabiłoby człowieka, szczur umarłby przy 0,1g co najwyżej
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Jest to tylko dawka półśmiertelna (LD50)
W rzeczywistości zakres może się różnić, tak jak w wyniku ekstrapolacji danych na ludzi.
 
Top