Chcesz zastąpić alkohol

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
257
Reaction score
279
Points
63
PRyr4hWqKg


Po raz pierwszy doświadczyłem działania grzybów prawdopodobnie wtedy, gdy po raz ostatni odważyłem się je spożyć. W momencie, gdy to się stało, grałem w Mario Kart, nagle przekazałem kontroler komuś innemu i gwałtownie odsunąłem się od ekranu, co stało się dla mnie przerażające. Ogarnęła mnie znajoma panika, a jedynym niezawodnym ujściem, jakie znałem, było wino - wypiłem dwa kieliszki jednym haustem. Po kilku minutach mój niepokój ustąpił i spędziłem kilka wyjątkowo nieprzyjemnych godzin, czekając, aż psilocybina opuści moje ciało.

Grzyby, narkotyk, który nigdy mnie szczególnie nie pociągał, pojawił się na horyzoncie z kilku powodów. Po pierwsze, stały się popularne. Można nawet kupić czekoladę z grzybami w sklepie monopolowym (choć nie jest to do końca legalne). Po drugie, moja grupa przyjaciół jest wolna od poważnych zobowiązań, takich jak dzieci, które mogłyby uniemożliwić nam spędzenie dnia na relaksie z narkotykami. Po trzecie, w roku 2024 mamy nieco ponad trzydzieści pięć lat i jesteśmy w grupie wiekowej zainteresowanej nowymi sposobami zabawy i spotkań towarzyskich bez korzystania z tradycyjnych metod.

Tą tradycyjną metodą jest zwykle alkohol, który zawsze mnie pociągał, pomimo jego trującej natury. Spożywanie alkoholu jest odpowiedzialne za 178 000 zgonów w Stanach Zjednoczonych każdego roku, a jeden na dwunastu Amerykanów cierpi na zaburzenia związane z używaniem alkoholu. Pomimo reklam mówiących o korzyściach płynących z picia czerwonego wina, nawet umiarkowane spożycie zostało powiązane z niektórymi nowotworami i chorobami układu krążenia. Alkohol powoduje kaca, zły sen, niezręczne pisanie SMS-ów i nie tylko. Pozostawia poczucie winy, nawet jeśli nie pamiętasz dokładnie, co zrobiłeś.

OIw3HP8RWz


Stąd bierze się rosnące zainteresowanie alternatywami dla alkoholu. "Ludzie stali się bardziej świadomi tego, co jest dobre dla ich zdrowia " - mówi Ruby Warrington, autorka Sober Curiosity. Zauważa ona, że osoby niepijące w 2011 roku nie miały prawie żadnego wyboru - tylko słodkie napoje bezalkoholowe, napoje gazowane lub wodniste piwo bezalkoholowe. Pod koniec 2010 roku sytuacja uległa jednak zmianie, wraz z pojawieniem się bezalkoholowych browarów rzemieślniczych i Liquid Death, marki wody o ironicznym podejściu. Równolegle wzrosła liczba napojów bezalkoholowych i barów, dając osobom niepijącym możliwość zamawiania napojów, które nie wydawałyby się dziwne w towarzystwie osób pijących.

Wzrost "trzeźwej ciekawości" wiąże się z ogólnym zainteresowaniem zdrowym stylem życia, który zaczął zyskiwać na popularności na początku 2010 roku wraz z pojawieniem się smartfonów i mediów społecznościowych. Być może chcieliśmy doświadczyć naszych ciał w świecie, w którym wszystko wydawało się abstrakcyjne; być może po prostu chcieliśmy wyglądać lepiej na Instagramie. Ale do 2019 r. pojawił się trend picia mniejszej ilości alkoholu lub nie picia go wcale: modne stały się napoje niskokaloryczne i niskoalkoholowe, a marki alkoholowe zaczęły pozycjonować swoje produkty jako odpowiednie dla diet keto lub paleo. W ten sposób alkohol próbował pozbyć się swojego wizerunku jako wady w erze, która coraz bardziej potępiała takie nawyki.

Branża wellness przeszła przez mnóstwo produktów zaprojektowanych w celu zwalczania powszechnych dolegliwości naszych czasów, od zmęczenia po niepokój, otyłość i zmarszczki. Alkohol może zaostrzać te problemy, oferując jednocześnie krótkie wytchnienie od nich. Jednak w tej fali "wężowego oleju" może istnieć alternatywa, która łączyłaby wszystkie zalety alkoholu - takie jak rytuał picia kieliszka wina podczas gotowania, delektowania się koktajlem lub atmosferą lokalnego pubu - bez nieodłącznych wad napojów alkoholowych.

W0Qfb7ITsD


Pierwszym i najbardziej oczywistym wyborem była marihuana. Lata 2010 oznaczały jej wejście do głównego nurtu, począwszy od legalizacji w Kolorado i Waszyngtonie w 2012 roku. Do 2021 r. prawie połowa mieszkańców USA mieszkała w stanach, w których marihuana została zalegalizowana. W 2024 roku marihuana pozostaje nielegalna tylko w czterech stanach, a około 18% Amerykanów próbowało jej w 2019 roku, według CDC. Dla wielu marihuana oferuje relaksujący efekt przy mniejszym ryzyku dla zdrowia w porównaniu z alkoholem, chyba że jesteś jednym z tych, którzy reagują na nią lękiem.

Na arenę wkracza również CBD, legalna, wygodna wersja konopi indyjskich, która była dodawana do produktów od kremów do rąk po przysmaki dla psów w 2010 roku, choć jej rzeczywiste efekty mogą być minimalne.


Kava, tonizująca roślina psychoaktywna z Pacyfiku, również zyskała na popularności, a w ciągu ostatniej dekady liczba specjalistycznych barów oferujących kava wzrosła z 30 do 400. Jeden z popularnych drinków, Mitra 9, pozycjonuje się jako "piwo" sfery; według współzałożyciela Dallasa Vasqueza, jest to poczucie towarzyskości, które nie prowadzi do odurzenia.


Mitra 9 oferuje również napój z kratomem, rośliną pochodzącą z Azji Południowo-Wschodniej, która może działać pobudzająco i być stosowana w celu złagodzenia odstawienia opioidów. Według badań z 2019 r. 0,7% Amerykanów używało kratomu, przy czym liczba ta była wyższa wśród osób uzależnionych. Vazquez dodaje, że ich docelowymi odbiorcami są młode matki, które szukają alternatywy dla kawy w celu zwiększenia energii i relaksu.

XgKFNLa93Q


Nie obyło się również bez grzybów. Rok po rozpoczęciu pandemii grzyby stały się popularne jako alternatywa dla kawy, mięsa i wystroju wnętrz, a także narkotyków. Badania pokazują ich potencjalne korzyści nie tylko jako psychodelików, ale także jako środków terapeutycznych. Ostatnio wiele osób zaczęło otwarcie dyskutować o mikrodawkowaniu grzybów i innych psychodelików, twierdząc, że pomaga im to być bardziej skupionymi i kreatywnymi. Młodzi ludzie coraz częściej rezygnują z alkoholu i kokainy na imprezach, wybierając halucynogeny.

Tymczasem na TikTok regularnie pojawiają się nowe przepisy na koktajle bezalkoholowe, takie jak "koktajle śpiącej dziewczyny" z sokiem wiśniowym i magnezem. Nawet jeśli wiele z tych innowacji działa bardziej jak placebo, stają się one częścią kultury małych przyjemności, przeplatając codzienne życie wyjątkowymi chwilami. Na rave'ach i w klubach nocnych młodzi ludzie coraz częściej rezygnują z alkoholu, kokainy i ecstasy na rzecz halucynogenów, takich jak ketamina, 2C-B i DMT, ponieważ kojarzą się one z bardziej leczniczymi niż szkodliwymi substancjami.

Sektor napojów bezalkoholowych naśladujących alkohol szybko się rozwija, pojawiając się w postaci stylowych aperitifów i koktajli w puszkach. Marki takie jak
Kin Euphorics i GABA Labs oferują "funkcjonalne" napoje zawierające adaptogeny i nootropy mające na celu zmniejszenie stresu i poprawę funkcji poznawczych. Te alternatywy mają na celu nie tylko zastąpienie tradycyjnych napojów alkoholowych, ale także zaoferowanie czegoś więcej niż zwykłej przyjemności smakowej.

UgPVXSC13q


"Naprawdę podziwiam wszystkie te produkty. Ułatwiają one drogę osobom zainteresowanym trzeźwością lub kwestionującym spożycie alkoholu". Podkreśla, że w przeszłości społeczności odwykowe przestrzegały przed stosowaniem takich substytutów z obawy, że mogą one spowodować nawrót, ale teraz zmienia się postrzeganie trzeźwości jako uniwersalnego rozwiązania " - mówi Warrington.

Rax King, autorka pracująca nad pamiętnikiem o swoim nieudanym doświadczeniu trzeźwości, mówi, że chociaż częściej zamawia koktajle bezalkoholowe, takie jak Shirley Temple,
od czasu do czasu używa kratomu i pali marihuanę. "To poszerza rozumienie trzeźwości. Myślę, że różnorodność menu bezalkoholowych i barów z kava odzwierciedla pragnienie ludzi, aby znaleźć alternatywę dla zwykłego alkoholu. Nadaje to nowe życie pojęciu trzeźwości, co naprawdę doceniam " - zauważa.

Mimo to King jest nieufny wobec produktów, które obiecują zabawę bez negatywnych konsekwencji. "Sama byłam uzależniona i mogę łatwo uzależnić się od każdego odurzającego napoju " - mówi. Kratom, na przykład,
ma potencjał uzależniający, a fora trzeźwościowe omawiają jego szkodliwy potencjał, ponieważ jego popularne wersje mogą powodować poważne objawy odstawienia. Wyszło to na jaw zwłaszcza, gdy TikToker Emmy Hartman ujawniła, że napój z kratomem, który początkowo dawał jej euforię i produktywność, był w rzeczywistości "dolewką cracku".

Japqk3GOml


Robert Evans, autor książki A Brief History of Vice: How Bad Behavior Created Civilization, dzieli się swoimi doświadczeniami z picia kratomu od czasów nastoletnich, zwykle jako substytutu kawy.

"Podoba mi się jego działanie, ale jest to narkotyk uzależniający i ma swoje własne konsekwencje.Wiele zgonów było związanych z używaniem nieczystego kratomu i chciałbym, aby FDA chroniła ludzi bez ograniczania ich dostępu " - mówi. Raporty Tampa Bay Times wspominają, że w latach 2021-2023 w Stanach Zjednoczonych odnotowano ponad 2000 zgonów z powodu przedawkowania kratomu.

Pomimo braku federalnych przepisów dotyczących kavy i kratomu (niektóre stany mają ograniczenia, a sześć ma całkowity zakaz kratomu), w 2016 roku The Verge opublikował dane dotyczące 25 przypadków z lat 2004-2015, w których spożycie kavy doprowadziło do problemów z wątrobą, poważnych objawów skórnych i jednego zgonu z powodu zapalenia wątroby. Chociaż liczba ta jest znikoma w porównaniu do osób, które każdego roku cierpią z powodu alkoholu, z pewnością potrzeba więcej badań, aby zrozumieć wpływ tych produktów na zdrowie.

W artykule Time na temat Sentii, Anne Lembke, dyrektor medyczny medycyny uzależnień w Stanford, zauważyła: "Zawsze oczekuje się, że jakaś nowa cząsteczka może zastąpić starą i nadal nie będzie miała szkodliwych skutków. To zwykle się nie sprawdza". Przytacza przykłady heroiny, opracowanej jako "bezpieczna" forma morfiny, oraz e-papierosów, które również mogą uzależniać. Według WSJ, rynek alternatywnych napojów alkoholowych ma wzrosnąć do ponad 29 miliardów dolarów do 2026 roku.
ZVdYiuHkj6


W Internecie istnieje aktywny, choć nieoficjalny, ruch krytykujący trendy, takie jak adaptogenne koktajle bezalkoholowe o wartości 15 USD lub koncepcja, że wszystko, co spożywamy, powinno być zdrowe. TikToker Madi Hart wyraziła swoje niezadowolenie w jednym ze swoich filmów: "Czy ludzie mogą przestać próbować przekonać mnie, że nasze społeczeństwo porzuca alkohol? To nie zadziała, nadal kocham alkohol". Ups, fashionistki i ludzie promujący trawkę i mikrodawkowanie grzybów, nie przekonacie mnie swoim bezalkoholowym koktajlem".

Jedno szczególnie dziwne wydarzenie branży technologicznej w San Francisco, zorganizowane przez Briana Johnsona, stało się wirusowe ze względu na jego nietypowy format: kąpiele lodowe, zawody w pompkach i "bufet suplementów", który zastąpił bar. W mediach społecznościowych ludzie skarżyli się na oderwanie uczestników i na to, jak nadmierne skupienie się na samodoskonaleniu podkopało kulturę. Podobnie jak przeciwstarzeniowe produkty do pielęgnacji skóry dla nastolatków, produkty powstrzymujące łaknienie, takie jak Ozempic dla chudych celebrytów, czy sterylne szare domy dla millenialsów, istnieje poczucie, że ludzkość traci swoją indywidualność w pogoni za optymalizacją i wydajnością, podczas gdy strach przed ryzykiem osłabia naszą istotę.

Główny powód, dla którego ludzie spożywają alkohol, jest często dość prosty i przejrzysty. Alkohol przynosi radość i sprawia, że chwile takie jak wesela czy niezręczne spotkania w pracy stają się bardziej komfortowe. Jak zauważa Evans: "Alkohol nie ma żadnych realnych korzyści zdrowotnych, ale ma korzyści społeczne, z których jedną jest jego zdolność do zmiany naszego postrzegania i zachowań. Używanie alkoholu może otworzyć dostęp do unikalnych doświadczeń, które są w rzeczywistości korzystne". Podobnie jak LSD czy psylocybina, które zmieniają świadomość, problem z alkoholem polega na jego skuteczności. Evans wyjaśnia: "Tak jak różnorodność opinii i doświadczeń wśród ludzi jest pozytywnym aspektem, tak entuzjastyczne substancje mogą zmienić te percepcje".

U32YSdVgl9


Niemniej jednak, zachowywanie się inaczej niż zwykle jest ryzykowne w obliczu niemal ciągłej kontroli społecznej. "Pijana osoba nie wygląda najlepiej w mediach społecznościowych" - zauważa Warrington. Na platformie TikTok młodzi ludzie wyrażają nostalgię za kulturą klubową, która ich zdaniem istniała przed smartfonami, kiedy ludzie tańczyli dziko do piosenek o piciu, zamiast po prostu stać i nagrywać się nawzajem. Przypomina to słynną scenę z Sex and the City, w której Kristen Johnston, grająca imprezowiczkę Lexi Featherston, wykrzykuje: "Nikt się już nie bawi! Co się stało z zabawą!". Odnosiła się do zakazu palenia w pomieszczeniach, ale nietrudno sobie wyobrazić, jak mogłaby wygłosić podobną tyradę w 2024 roku na temat ograniczenia społecznie akceptowalnego picia. (Jej los okazał się tragiczny, gdy wypadła z okna i zmarła)

Jednak w przeciwieństwie do zakazu palenia w pomieszczeniach, myśl o całkowitym zastąpieniu alkoholu wydaje się niemal nieludzka.
Historie o pokoleniu Z deklarującym erę świętoszkowatej trzeźwości są często przesadzone lub źle rozumiane. Jeśli spojrzymy wstecz na wczesne okresy historyczne, kiedy ludzie gromadzili się w znaczących grupach, widzimy, że pili razem. Jeśli spojrzymy w odległą przyszłość, zobaczymy, że ostatnie zorganizowane społeczeństwa również będą pić razem.

Jednak to, co prawdopodobnie się zmieni, to częstotliwość, z jaką ludzie piją w nadmiernych ilościach. Industrializacja i masowa produkcja sprawiły, że alkohol stał się łatwiej dostępny, co przyczyniło się do rozwoju ruchu trzeźwego życia.
Minęło sto lat, a my wciąż borykamy się z konsekwencjami szerokiej dostępności alkoholu w postaci zgonów, uzależnień i chorób. Nic dziwnego, że społeczeństwo ponownie zastanawia się nad swoim podejściem do alkoholu,
ponieważ udowodnienie jego szkodliwości jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

C7WmxotGDO


Głównym składnikiem konsumpcji alkoholu, który ludzie starają się zastąpić, jest rytuał, być może nawet bardziej niż jego działanie psychoaktywne. W całej historii starożytne cywilizacje nie starały się kontrolować wad i ekscesów w taki sposób, jak robimy to dzisiaj. Zamiast tego izolowały je w szczególnych przypadkach. Jak zauważa jeden z ekspertów: "W przeszłości ludzie mieli ściśle określone momenty, w których wszyscy spotykali się, aby angażować się w nadmierne zachowania w zrytualizowanej formie. Jestem przekonany, że było to zdrowsze podejście niż pozwalanie ludziom pić, kiedy tylko chcieli".

W naszej zindywidualizowanej kulturze jedyne bliskie analogie do takich tradycji - wydarzenia takie jak Sylwester czy Dzień Świętego Patryka - są nadal skomercjalizowane i dalekie od prawdziwych obchodów z czasów przedindustrialnych. Dzięki łatwemu dostępowi do alkoholu, na który każdy może sobie pozwolić, społeczeństwa szukają alternatywnych sposobów regulowania tego, co wiemy, że okazuje się szkodliwe: czy to poprzez zakrojone na szeroką skalę ruchy na rzecz całkowitej prohibicji, czy też tworzenie elegancko zaprojektowanych koktajli bezalkoholowych.

Dzisiejszy świat jest rzeczywiście okrutnym miejscem. W ostatniej dekadzie stał się jeszcze bardziej niepokojący i złożony. Ludzie starają się zagłuszyć swoje problemy i leczyć niepokój za pomocą różnych substancji.

EpzLAl7MB8

Istnieje wspólne marzenie, które łączy ludzi na całym świecie - jest to marzenie o "alkoholu", który tak naprawdę nie jest alkoholem, ale jest do niego zbliżony. Jest to substancja, która może dawać poczucie wolności, radości, seksualności i gadatliwości, nie uzależniając, nie skracając życia i nie pozostawiając uczucia zmęczenia i niepokoju rano. To marzenie o substancji, która sprawia, że miesięczna przerwa od niej jest po prostu absurdalna, w końcu po co w ogóle rezygnować z takiej przyjemności? Jednak taki cud istnieje tylko w świecie fantazji, ponieważ ludzie zawsze znajdą sposób, aby przekształcić go w coś destrukcyjnego.

Próbujemy więc wszystkich dostępnych opcji i oceniamy ryzyko - od marihuany i grzybów po kava i sok wiśniowy przed snem. Robiąc to, zdajemy sobie sprawę, że wybór przyjemności, o której wiadomo, że jest szkodliwa, będzie nadal częścią naszego życia. Pomimo świadomości, że alkohol tylko pogłębia problemy, dwie trzecie Amerykanów nadal decyduje się na picie. Na szczęście dla tych, którzy nie chcą spędzać zbyt wiele czasu na piciu alkoholu, w menu jest teraz znacznie więcej niż tylko woda gazowana.
 
Last edited:
Top