Synteza fenyloacetonu (P2P) za pomocą odczynników Grignarda

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1

Wprowadzenie

Istnieją dwie doskonałe metody syntezy fenyloacetonu (P2P) za pomocą odczynników Grignarda, które opisałem poniżej.
Doskonałe wydajności ketonów metylowych można uzyskać przez dodanie odczynników Grignarda do eterowego roztworu bezwodnika octowego w temperaturze około -70 °C. Pierwszorzędowe, drugorzędowe, trzeciorzędowe alifatyczne i aromatyczne odczynniki Grignarda dają 70-79% wydajności odpowiednich ketonów metylowych, podczas gdy odczynniki allilowe i benzylowe dają odpowiednio 42 i 52%. Powodzenie tych reakcji zależy w niskiej temperaturze od stabilności termicznej kompleksu utworzonego przez dodanie jednej cząsteczki odczynnika Grignarda do jednej z grup karbonylowych bezwodnika octowego oraz od jego zmniejszonej rozpuszczalności. Oba te czynniki mają tendencję do ograniczania dalszej reakcji kompleksu z większą ilością odczynnika Grignarda w celu utworzenia alkoholu trzeciorzędowego. W niskiej temperaturze prawdopodobnie nie dochodzi do rozszczepienia tego kompleksu z utworzeniem ketonu, który mógłby dalej reagować.

Inna metoda z użyciem acetonitrylu ma pewne zalety. Pośrednia sól magnezowa iminy fenylo-2-propanonu może być również przygotowana z jodku metylomagnezu i cyjanku benzylu. Oba są hydrolizowane do fenylo-2-propanonu rozcieńczonym kwasem solnym. Sól iminową można również zredukować bezpośrednio do amfetaminy za pomocą borohydryku sodu w metanolu z wysoką wydajnością. Metoda ta może być interesująca dla produkcji P2P z acetonitrylu, ponieważ znacznie upraszcza procedurę, eliminując potrzebę intensywnej ekstrakcji ketonu
.

Procedury z bezwodnikiem octowym

Dokolby trójszyjnej o pojemności 500 ml, umieszczonej w kolbie Dewara z suchym lodem/acetonem, dodano roztwór bezwodnika octowego (40 g, 2,55 mol) w 100 ml eteru dietylowego, a kolbę wyposażono w mieszadło magnetyczne, termometr i lejek addycyjny (zmodyfikowany tak, aby dodawana ciecz była chłodzona zewnętrznie suchym lodem/acetonem).
6tmqZP4UcC
Do tego dodano eteryczny roztwór chlorku benzylowo-magnezowego, przygotowany z chlorku benzylu (25,5 g, 0,2 mol) i wiórków magnezowych (4,9 g, 0,2 mol) w celu wytworzenia bromku benzylowo-magnezowego (odczynnik Grignarda), przy czym po pierwszej porcji dodano kryształ jodu w celu zainicjowania reakcji Grignarda.
MpOKLxC0P9
Po zakończeniu dodawania po jednej godzinie, mieszaninę reakcyjną pozostawiono do mieszania w temperaturze suchego lodu (-78 °C) przez 2-3 godziny, usunięto łaźnię chłodzącą i wygaszono reakcję przez ostrożne dodanie nasyconego wodnego chlorku amonu (NH4Cl).
GSGCAfJhiQ
Warstwę wodną oddzielono w rozdzielaczu, fazę organiczną przemyto 10% roztworem węglanu sodu (NaCO3 aq), aż popłuczyny przestały być kwaśne do uniwersalnego papierka pH, a następnie dodano 50 ml solanki. Fazę organiczną wysuszononad MgSO4, przefiltrowano, eter odparowano na łaźni wodnej, a pozostałość poddano destylacji frakcyjnej, uzyskując fenylo-2-propanon (14 g, 52%), bp 214-215°C/760 mm Hg (100-101°C/13 mm Hg).

Sprzęt i szkło.

Kolba okrągłodenna o pojemności 500 ml z trzema szyjkami;
Łaźnia z suchym lodem/acetonem (-78 °C) z kolbą Dewara;
Mieszadło magnetyczne;
Aparat destylacyjny;
Statyw retortowy i zacisk do mocowania aparatu;
Termometr laboratoryjny (-100 °C do 100 °C) z adapterem do kolby;
Waga laboratoryjna (0.1 - 200 g);
Lejek ociekowy 250 ml;
Lejek rozdzielający 500 ml;
Uniwersalny papier pH;
Cylinder miarowy 100 ml;
Kolby Erlenmeyera 100 ml x2 i 200 ml x2 z zakrętką;
Zlewki 200 ml x2; 100 ml x2.

Odczynniki.

Bezwodnik octowy (40 g, 2,55 mol);
Eter dietylowy (Et2O) 100 ml;
Chlorek benzylu (25,5 g, 0,2 mol);
Wiórki magnezowe (4,9 g, 0.2 mol);
Para kryształków jodu;
Chlorek amonu (NH4Cl) 50 g;
Woda destylowana 2 L;
Węglan sodu (NaCO3) 50 g;
Chlorek sodu (NaCl) 50 g.

Procedury z użyciem acetonitrylu

127 g chlorku benzylu rozpuszczono w 250 ml Et2O, do którego dodano porcjami 27 g skrętu Mg, przy czym po pierwszej porcji dodano kryształ jodu w celu zainicjowania reakcji Grignarda. Wytrącił się gęsty biały osad, który zatkał część Mg, ale po dodaniu całości pozostał nadmiar niezatkanego Mg, który nie reagował. Podczas dodawania stosowano zanurzenie kolby w zimnej H2O, aby zapobiec nadmiernemu wrzeniu Et2O. Po dodaniu całego Mg i braku dalszej reakcji, mieszaninę reakcyjną schłodzono w łaźni lodowo-solnej. Roztwór 62 g acetonitrylu w 100 ml Et2O dodawano powoli, mieszając z termometrem. Temperatura reakcji wzrosła do 30°C.
TeBU8j3Nbk
Po zakończeniu dodawania, mieszaninę delikatnie refluksowano, dokładnie mieszano, a następnie pozostawiono do ostygnięcia do temperatury pokojowej. 500 ml 10% HCl dodawano powoli mieszając. [UWAGA: To spowodowało, że warstwa Et2O nabrała czerwonawego zabarwienia. Myślę, że czystość produktu końcowego byłaby wyższa, gdyby mieszaninę reakcyjną najpierw wylano na lód, a następnie zakwaszono].
3gAXVIf8NY
Po ustaniu musowania, warstwa organiczna została oddzielona. Do warstwy wodnej dodano NaCl, który następnie ekstrahowano Et2O [UWAGA: Myślę, że w tej warstwie wodnej pozostało wiele produktów; nadal był bardzo pomarańczowy nawet po dodaniu NaCl i ekstrakcji Et2O (który był jaśniejszym odcieniem pomarańczy niż warstwa wodna!)]. Połączone warstwy Et2O przemyto H2O, wysuszono nad MgSO4. Et2O i niewielką ilość toluenu odparowano otrzymując 42 g surowego fenylo-2-propanonu w postaci klarownego pomarańczowego oleju. Destylacja próżniowa tego oleju dała czysty fenylo-2-propanon (bp 91-96 °C przy 11 mm Hg).

Sprzęt i szkło.

1000 ml kolba okrągłodenna z trzema szyjkami;
łaźnia wodna i lodowo-solna (-10 °C);
mieszadło magnetyczne;
aparat destylacyjny;
stojak retortowy i zacisk do mocowania aparatu;
termometr laboratoryjny (od 0 °C do 100 °C) z adapterem do kolby;
Chłodnica zwrotna;
Aspirator strumienia wody;
Lejek ociekowy 500 ml;
Kolby Erlenmeyera 100 ml x2 i 200 ml x2 z zakrętką;
Zlewki 200 ml; 500 ml; 100 ml x2;
Lejek rozdzielający 1 L.

Odczynniki.

Chlorek benzylu 127 g;
Eter dietylowy (Et2O) 350 ml;
Magnez (Mg) 27 g;
Acetonitryl (CH3CN) 62 g;
HCl 500 ml 10% aq.;
Chlorek sodu (NaCl) 50 g;
Bezwodny siarczan magnezu (MgSO4) 50 g;
Para kryształów jodu.
 
Last edited by a moderator:

lapgan1

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Apr 26, 2024
Messages
12
Reaction score
0
Points
1
Czy ktoś próbował tej metody? Myślę, że odczynniki są łatwo dostępne, ale nikt jeszcze nie zgłosił tej metody.
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Witam, druga metoda to acetonitryl, z którego bardzo trudno jest kupić eter. Czy są jakieś odczynniki, które mogą zastąpić eter? Stężony kwas siarkowy wymagany do przygotowania eteru również nie jest łatwy do uzyskania.
 

Gerhard Schrader

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
4
Reaction score
1
Points
3
Tak, THF może zastąpić eter, a nawet jest preferowany w wielu przypadkach, ponieważ jest ogólnie bezpieczniejszy w pracy.

Inną dobrą drogą do P2P, zaczynając od chlorku benzylu, byłoby przekształcenie go w PAA w reakcji Grignarda, która daje wydajność około 75%. Następnie wystarczy wybrać jedną z wielu metod przekształcania PAA w P2P
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
THF nie jest zakazany w wielu krajach, jest tani i łatwy do zdobycia. Jeśli użyję THF zamiast eteru, czy ilość THF zamiast eteru jest taka sama?
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Sir, uporządkowałem kilka pytań i wysłałem je natychmiast. Mam nadzieję, że może Pan pomóc.
Metodą ACN(CAS75-05-8)-P2P. Chlorek benzylu 127g (CAS100-44-7) rozpuszczony w THF250ml (CAS109-99-9), następnie dodać magnez 27g (CAS7439-95-4) partiami w mieszanym roztworze, dodać 7g po raz pierwszy, a następnie dodać 2 jod (CAS7553-56) -2) Po wywołaniu reakcji Grignarda, dodać pozostały magnez 2 razy (10gx2). (Kontroluj temperaturę, aby zapobiec wrzeniu, i umieść ją w łaźni wodnej z lodem, jeśli to konieczne) Po zakończeniu reakcji dodaj zmieszany roztwór ACN 62 g i THF 100 ml w łaźni lodowej - mieszając. (CAS75-05-8) Temperatura roztworu osiąga 30 stopni.
Po dodaniu wszystkich roztworów ACN i THF, wrzenia mieszaniny pod mieszaniem (jak długi jest czas wrzenia?) Następnie ochłodzić do temperatury pokojowej. Dodaj 500 ml 10% wodnego roztworu HCI mieszając - powoli - partiami. ( Jakie jest pH zakwaszenia reagenta?) Po zakończeniu dodawania HCI do reagentów dodaje się 50 g chlorku sodu, a warstwę organiczną (za pomocą lejka do oddzielania cieczy) ekstrahuje się eterem. (Czy można użyć DCM zamiast eteru jako rozpuszczalnika do ekstrakcji?)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Witam, tak mi się wydaje
Musisz osiągnąć refluks, wymieszać i ostudzić.
Znasz dokładną ilość, której potrzebujesz, dodaj to
 

Gerhard Schrader

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
4
Reaction score
1
Points
3
Tak, należy użyć takiej samej objętości THF w porównaniu do eteru. Czytałem, że oba są używane w większości reakcji Grignarda.

Jeśli chodzi o inne pytanie, niestety nie mogę ci zbytnio pomóc, ponieważ nie jestem w pobliżu eksperta i nie chcę powiedzieć ci niczego, czego nie jestem w 100% pewien, ponieważ mogłoby to naprawdę zepsuć ci dzień. Jest kilka innych źródeł, które znalazłem na temat tej reakcji. Może będą pomocne.

https://www.erowid.org/archive/rhodium/chemistry/phenylacetone.html Wejdź na stronę "P2P via grignard addition to nitriles". Znajduje się tam bardziej kompleksowy opis tej konkretnej reakcji. Dam znać, jeśli znajdę więcej.
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Dziękujemy za pomoc. Dziękuję bardzo. Będę kontynuował eksperyment po sprawdzeniu danych i uzyskaniu dokładnych danych.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Smutno jest to czytać po tym, jak napisałem szczegółowe listy odczynników i sprzętu dla każdej metody
 

Gerhard Schrader

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
4
Reaction score
1
Points
3
Twój tekst był dobry i bardzo pomocny, ale czasami łatwiej jest zrozumieć tajniki reakcji, gdy porównam różne źródła, które mogą wyjaśniać reakcję w nieco inny sposób. Mam wiele szacunku dla ciebie, twojej pracy i tego forum jako całości!
 
Top