Reaktory stalowe, żywice epoksydowe?

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Pamiętam, że czytałem tutaj, że ktoś zalecał pokrycie stalowych naczyń jakąś powłoką epoksydową lub żywiczną, aby uniknąć degradacji stali przez kwasy, zasady, ogólną warstwę normatywnej powłoki, która ułatwi życie chemikom.

Czy jest coś takiego, co ludzie mogą konkretnie polecić? Na przykład nazwę marki lub skład chemiczny?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Nie mogę polecić niczego, czego kiedykolwiek próbowałem. Są to żywice epoksydowe i żywice UV. Nie trzymają się kupy. W zeszłym miesiącu nie mogłem znaleźć pręta do mieszania, więc wziąłem kawałek stalowego pręta, malutki, 1/16" i pokryłem go żywicą UV, aby go zrobić. Właśnie destylowałem chloroform. Nie wytrzymało. Zrujnowało chloroform. Próbowałem tego samego podczas destylacji metanolu, ten sam wynik. Musi być jakiś specjalny materiał opracowany specjalnie do tego zastosowania
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Ptfe, Teflon, to jest to, czego potrzebujesz
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
65
Points
28
Widziałem kilka powłok teflonowych oferowanych online, ale wszystkie wymagały utwardzania w temperaturze, której nie byłbym w stanie osiągnąć.

Będę jednak szukał dalej. Nie jest to super ważne, ale zawsze podobał mi się pomysł zbudowania własnego naczynia do destylacji/prostej reakcji (nie reaktora wsadowego, bardziej jak okrągłe dno z trzema szyjkami, ale stalowe, a nie okrągłe). Chodzi bardziej o sprawdzenie, czy jest to możliwe.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
3M produkuje wspaniałą czerwoną powłokę, fluorowaną farbę polimerową do reaktorów przemysłowych w temperaturach do 140 stopni, ale boi się gorącego stężonego kwasu siarkowego. Chińczycy mają odpowiednik - farbę powlekającą PVA (również fluorowane tworzywo sztuczne), ale temperatura wynosi do 110 stopni. Wadą tych farb jest to, że trzeba przygotować stal do aplikacji, nałożyć podkład, a po nałożeniu farby fluorowanej reaktor musi być pieczony w termostacie w określonych warunkach. Wśród prostych farb istnieją różne mieszanki fluorowanych pałeczek w rozpuszczalnikach, ale wytrzymałość i trwałość takich powłok jest najgorsza.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Nie 3M, tylko DuPont. Mój błąd)
 

PseudoMicroGravity

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 28, 2023
Messages
39
Reaction score
35
Points
18
Wiem, że można drukować naczynia reakcyjne w 3D z PP (polipropylenu)
 
Top