Synteza 1-fenylo-2-propanonu (P2P) przy użyciu aniliny

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Ten artykuł przedstawia niedrogi, łagodny i wysokowydajny proces syntezy P2P, a warunki są łatwe do skalowania. Nie wiem tylko, czy surowiec anilina jest regulowany w innych krajach, ale w moim kraju jest dość tani, tylko około 1 dolara amerykańskiego za kilogram.
Projekt procesu wymaga użycia zaawansowanych instrumentów, które mogą nie być przyjazne dla warsztatów rodzinnych i zaleca się, aby każdy ulepszył go samodzielnie.
Wprowadzenie do procesu:
Proces ten wykorzystuje anilinę i azotyn sodu w obecności kwasu solnego do przygotowania diazonium benzenu w reakcji diazotowania i wykorzystuje kwas tetrafluoroborowy (HBF4) do solenia diazobenzenu w celu uzyskania stałego tetrafluoroboranu diazobenzenu. W obecności bezwodnego octanu sodu (AcONa), tetrafluoroboran diazobenzenu jest katalizowany przez tlenek miedzi (Cu2O) i reaguje z octanem izopropenylu (IPA) bez rozpuszczalnika w celu przygotowania 1-fenylo-2-acetonu.
5KeW8BDPU3

Ponieważ mój angielski nie jest zbyt dobry, ten artykuł został przetłumaczony przez Google, proszę o wybaczenie, jeśli gramatyka nie jest płynna.

Kroki praktyczne:

Produkcja tetrafluoroboranu fenylodiazoniowego:
-Jeśli anilina jest żółta, dodaj niewielką ilość proszku cynkowego do aniliny i użyj go po destylacji.
Urządzenie o pojemności 2000 ml.
- Dodaj 450,6 ml 37% kwasu solnego i 652,18 ml ultraczystej wody, zamieszaj.
- Dodaj 165,54 g aniliny, mieszaj.
- Schłodź do temperatury poniżej 5°C.
- Dodaj roztwór 125,69 g bezwodnego azotynu sodu i 166,01 ml ultraczystej wody, mieszając, i utrzymuj temperaturę poniżej 5°C.
Po dodaniu, temperaturę utrzymywano na poziomie od 3°C do 5°C, a reakcję mieszano przez 40 minut.
-Rozpuścić 142,77g bezwodnego kwasu borowego (H3BO3) w 462,45927ml 40% kwasu fluorowodorowego (HF-H2Oaq40%), aby otrzymać kwas tetrafluoroborowy, mieszać w temperaturze od 3°C do 5°C i dodać do urządzenia.
*1
Wyłączyć mieszanie i utrzymywać temperaturę przez 2 godziny.
-Filtrować mieszaninę reakcyjną przez odsysanie.
-Użyć tych rozpuszczalników po kolei do płukania ciał stałych w lejku: 80ml kwasu tetrafluoroborowego wytworzonego powyższą metodą rozcieńczonego do objętości 356ml, 356ml 50% etanolu, 356ml 95% etanolu, dwie części 356ml bezwodnego eteru.
-Suszyć ciało stałe w liofilizatorze lub użyć pieca próżniowego w temperaturze 36°C.
-Otrzymać białą sproszkowaną sól diazoniową tetrafluoroboranu fenylu, wydajność wynosi około 90%.


Przygotowanie 1-fenylo-2-propanonu (P2P):
-Urządzenie o pojemności 2000 ml.

-Dodać bezwodny octan sodu (AcONa) 528.81g, tlenek miedzi (Cu2O) 33.90g, octan izopropenylu (IPA) 1423.73ml, wymieszać.
-Mieszając, dodać 447,46 g stałego tetrafluoroboranu diazoniowego przygotowanego w poprzednim etapie w temperaturze pokojowej i kontrolować temperaturę, aby nie przekraczała 40°C.
-Po dodaniu utrzymywać temperaturę od 37°C do 38°C i mieszać przez 6 godzin.
-Przefiltrować mieszaninę reakcyjną.
-Przepłukać ciała stałe w lejku 250 ml dichlorometanu (CH2Cl2) i połączyć z przesączem.
-Odparować dichlorometan za pomocą wyparki obrotowej.
-Pozostała ciecz jest destylowana pod zmniejszonym ciśnieniem, a frakcja od 0,27 kPa/70°C do 72°C jest zbierana pod kontrolą próżniomierza Pirani.
-Otrzymuje się 1-fenylo-2-propanon (P2P), wydajność wynosi około 91%.

Środki ostrożności:
-*1:Proces rozpuszczania bezwodnego kwasu borowego w 40% kwasie fluorowodorowym w celu wytworzenia kwasu tetrafluoroborowego jest bardzo egzotermiczny, co może powodować pękanie roztworu. Zaleca się wstępne zamrożenie 40% kwasu fluorowodorowego i zwrócenie uwagi na temperaturę podczas mieszania. Ponadto, operacja ta nie może być wykonywana w żadnym szklanym pojemniku, w przeciwnym razie pojemnik zostanie skorodowany i rozpuszczony oraz uwolni wysoce toksyczny gaz, można użyć dowolnego plastikowego pojemnika do przygotowania kwasu tetrafluoroborowego.
-Sól diazoniowa tetrafluoroboranu fenylu przygotowana w pierwszym etapie reakcji ulegnie zniszczeniu w ciągu jednego lub dwóch dni, jeśli zostanie umieszczona w powietrzu. Jeśli ma być przechowywana przez dłuższy czas, należy zamknąć ją w pojemniku, zastąpić atmosferę azotem lub argonem i umieścić w lodówce. Przechowywać w temperaturze poniżej -20°C.
- W obu reakcjach lepkość jest zbyt wysoka, aby mieszadło magnetyczne mogło działać, do mieszania należy użyć mieszadła podwieszanego.


Dane związku:
1-fenylo-2-propanon 1H-NMR δ:2.14(s,3H,CH3),3.69(s,2H,CH2),7.19(s,1H,PhH),7.28(s,1H,PhH),7.31(s,1H,PhH),7.33(s,1H,PhH),7.34(s,1H,PhH)
1-phenyl-2-propanone 13C-NMR δ:29.23(CH3),51.05(CH2),206.36(CO),134.31,129.41,128.76,127.08
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Czy masz odniesienie do tego postu?
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Tak, mam, ale link do materiału wygasł i jest to całkowicie chiński dokument, który nie jest objęty zakresem SCI.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Czy wypróbowałeś już tę metodę?
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Tak, wdrożyłem pierwszy etap tej reakcji i uzyskałem dużą ilość proszku soli fenylowej tetrafluoroboranu diazoniowego zgodnie z oczekiwaniami, ale w tamtym czasie w laboratorium brakowało odpowiednich warunków do suszenia, nie było liofilizatora, a suszarka próżniowa została również przeze mnie wymieniona. Część rozpuszczalnika do końcowego przemywania nie działała, więc nie mogłem wdrożyć drugiego etapu reakcji, który wymaga bardziej rygorystycznych warunków bezwodnych. Otrzymane proszki tetrafluoroboranu diazoniowego stały się ciemnobrązowe i zepsuły się po umieszczeniu ich w powietrzu na dzień lub dwa. Operacje i środki ostrożności, które przedstawiłem powyżej, pochodzą z mojego rzeczywistego usprawnienia operacji, a literatura nie podaje tak wielu szczegółów. Kiedy warunki będą odpowiednie, wdrożę drugą fazę tego planu.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Powodzenia i dziel się nowymi raportami.

Czy znasz metodę syntezy octanu izopropenylu?
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Octan izopropenylu (CAS108-22-5) to powszechnie stosowany środek zapachowy, który jest szeroko stosowany jako rozpuszczalnik w niektórych dziedzinach. Można go kupić bezpośrednio w dużych ilościach w moim kraju, a cena jest w akceptowalnym zakresie, więc nie zastanawiałem się, jak zsyntetyzować tę substancję, ale powinienem być w stanie znaleźć patent na proces syntezy tej substancji.
 

Joker_55555

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2022
Messages
100
Reaction score
25
Points
28
Tak, jeśli możesz podzielić się metodą syntezy octanu izopropenylu z gazowym ketenem i acetonem.
 

madmaximus

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 29, 2021
Messages
40
Reaction score
14
Points
8
Czy to problem, że użyto aniliny w płynie zamiast w postaci proszku?
 

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Anilina jest pierwotnie cieczą, a te używane są również ciekłe.
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
Jakiś sukces z tą reakcją?
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Szczerze podziwiam wszystkich, którzy próbują tego samodzielnie, ponieważ anilina jest rakotwórcza, a HF jest jedną z najgorszych istniejących substancji. Zadaję sobie również pytanie, czy gdzieś, gdzie te rzeczy są łatwo dostępne, powinny być inne chemikalia łatwe do zdobycia, które można przetwarzać w sprawdzony sposób bez rygorystycznych warunków bezwodnych i innych fanaberii do P2P lub nawet dalej. Mając dostęp do sprzętu, który umożliwia reakcje bezwodne na dużą skalę, myślałbym raczej w kierunku reakcji w stylu Grignarda.
Ale szacunek i bezpieczeństwo to przerażające.
 

btc150000

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 21, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Sir, czy udało się Panu? Proszę o odpowiedź, ponieważ jest to dla mnie ważne. dziękuję
 
Top