Leczenie uzależnienia od narkotyków syntetycznych

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
HDMkQ8rZNB


Prędzej czy później w życiu każdego, kto próbował narkotyków, może nadejść moment, w którym zda sobie sprawę, że się od nich uzależnił. Strach, niepewność i brak wiedzy, gdzie zwrócić się o pomoc, powodują, że dana osoba jeszcze bardziej pogrąża się w zażywaniu narkotyków.

Od czegonajlepiej zacząć leczenie uzależnienia od różnych rodzajów narkotyków i jak znaleźć motywację, aby utrzymać swój stan psychiczny w normie?

Zespół BB uzyskał odpowiedzi na te pytania od byłych użytkowników narkotyków i otrzymał szczegółowe wyjaśnienia od specjalisty ds. uzależnień Matthiasa Kühna, MD, który od ponad dwudziestu lat rehabilituje osoby uzależnione od narkotyków, a także kieruje programem leczenia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień.

"Motywacja była prosta - przetrwać"
Uzależnienie od opiatów jest uważane za najpoważniejsze i najniebezpieczniejsze ze wszystkich uzależnień od narkotyków, ponieważ zaprzestanie używania heroiny i innych substancji z tej grupy powoduje najcięższy zespół odstawienia.

Według grupy naukowców z University of South Carolina w czasopiśmie "Drug and Alcohol Dependence", odstawienie heroiny może rozpocząć się już po 4-6 godzinach od ostatniego użycia, osiąga szczyt w ciągu około 24-48 godzin i trwa od 7 do 14 dni.
Odstawienie objawia siębólem mięśni i stawów, skurczami brzucha, pobudzeniem i niepokojem, nudnościami i wymiotami, biegunką, tachykardią, wydzieliną z nosa i dreszczami.

DxM9zjgclB


Większość (57%) uczestników badania opisała odstawienie opioidów jako bardzo lub nawet bardzo bolesne.

Naukowcy twierdzą, że strach przed zespołem odstawienia jest jedną z przyczyn niebezpiecznego używania narkotyków (np. dzielenia się igłami), a w konsekwencji przedawkowania i rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.


Aby pomóc ludziom przestać używać heroiny bez doświadczania bolesnych objawów, w wielu krajach na całym świecie stosuje się terapię metadonem. Ponieważ odstawienie narkotyków przeraża ludzi, często rozpoczynają oni leczenie uzależnienia od opiatów dopiero po wystąpieniu naprawdę przerażających konsekwencji w ich życiu.

Alma, lat 30, zażywała narkotyki przez 10 lat: głównie mefedron, ale w swoim życiu miała również problemy z heroiną. Zdecydowała się przestać brać narkotyki po tym, jak przedawkowała heroinę i przez 15 dni leżała na oddziale intensywnej terapii.

"Moją motywacją była chęć przetrwania. Pomogły mi spotkania Anonimowych Narkomanów. Nie agituję, to tylko moje doświadczenie. Kiedy wyszedłem z oddziału intensywnej terapii, natychmiast zacząłem pracować nad krokami programu z moim sponsorem i po raz pierwszy od 10 lat używania mam okres czystości trwający 3 miesiące. W rzeczywistości moje odstawienie trwa do dziś i nadal odczuwam pragnienia, ale mogę je kontrolować. W moim życiu jest wiele wyzwalaczy: na przykład ostatnio przyjaciel przypadkowo zaprowadził mnie do miejsca, w którym przedawkowałem, to było bardzo nieprzyjemne. Natychmiast zadzwoniłem do kolegi i wszystko omówiliśmy. Najważniejsze to nie trzymać głodu w sobie i
kontrolowaćgo" - mówi Alma.

ENBcgCyw2S


Inny były użytkownik heroiny, 32-letni Edward, powiedział nam, że zapoznał się z narkotykami 5 lat temu. Wraz ze swoją dziewczyną Edward najpierw zażywał dożylne katynony, a następnie przerzucił się na heroinę.

Edward wielokrotnie próbował rzucić narkotyki i udał się do kliniki odwykowej.
"Kiedy stamtąd wychodzisz, nie boli zbytnio, ale na początku nadal nie chcesz żyć". Edwardowi udało się przerwać to błędne koło, gdy wraz ze swoją dziewczyną zaczął uczęszczać na spotkania Anonimowych Narkomanów.

Odośmiu miesięcy nie zażywa żadnych substancji odurzających.

"Życie było totalnym piekłem. Jednocześnie masz całkowitą awersję do narkotyków, na samą myśl o nich robi ci się niedobrze, ale i tak brałem, bo nie mogłem już fizycznie bez nich żyć, to mnie zabijało. Pierwsze dwa miesiące były bardzo ciężkie: leżałem, patrzyłem w sufit i chciałem umrzeć. A potem na świecie zaczęły pojawiać się kolory, zaczęłam zauważać, że niebo jest piękne, trawa zielona. Mieszkamy razem, chodzimy razem na mityngi, pamiętamy piekło, w którym żyliśmy i wcale nie chcemy tam wracać" - powiedział Edward
.
HD0iKkyLn5

"Pozostanie trzeźwym - to świadomy wybór każdego dnia"
Osoba, która chce przestać używać amfetaminy, nie doświadcza tak poważnych i bolesnych objawów, jak osoby uzależnione od opiatów. Jednak psychostymulanty również mają zespół odstawienia.

Kiedy przewlekli użytkownicy nagle przestają używać amfetaminy, zgłaszają "ograniczone czasowo" odstawienie, które występuje w ciągu 24 godzin od przyjęcia ostatniej dawki. Objawy odstawienia są na tyle poważne, że mogą spowodować nawrót zażywania narkotyków, piszą autorzy badania "Leczenie odstawienia amfetaminy".

W stanie ostrego odstawienia, ludzie doświadczają następujących objawów.
  • Ciężka dysforia
  • Drażliwość
  • Melancholia
  • Niepokój
  • Hipersomnia
  • Silnezmęczenie
  • Silne pragnienie zażycia narkotyku
  • Paranoja
Im starsza jest dana osoba i im bardziej intensywne jest używanie przez nią amfetaminy przez całe życie, tym bardziej nasilone będą te objawy. Chociaż większość z nich zwykle ustępuje po siedmiu dniach abstynencji, zaburzenia snu i utrata apetytu mogą utrzymywać się do trzech tygodni.

"Zmagałem się z uzależnieniem przez długi czas, miałem problemy zdrowotne, najbardziej cierpiało moje serce i psychika.Jeśli mówimy o jednym przypadku, po którym stało się jasne, że nie mogę tak dalej postępować, był to dzień, w którym przedawkowałem metamfetaminę.Byłam wtedy wdomu mojej matki i czułam się bardzo źle" - mówi 21-letnia Alice, która zażywała amfetaminę, mefedron i metamfetaminę przez cztery lata.

"Żadne słowa nie są w stanie opisać horroru, który czułam. Bałam się śmierci w każdej sekundzie i nie miałam pojęcia, co robić. Ciągle pisałam do przyjaciół, żeby odwrócić od siebie uwagę, a strach mieszał się we mnie ze wstydem, smutkiem i beznadzieją. Poczułam się lepiej dopiero po przyjeździe karetki.
Nie powiedziałam lekarzowi o przedawkowaniu, ale wspomniałam, że miałam tachykardię i bolało mnie serce".
AJN0vznYbW


Po tym, jak Alice zdecydowała się przestać brać narkotyki, był okres w jej życiu, kiedy leżała na kanapie i wpatrywała się w jeden punkt 24 godziny na dobę, bez energii i chęci, by wstać. Ciągły strach przed śmiercią był tym, co powstrzymywało ją przed powrotem do narkotyków.

"Zdałam sobie sprawę, że sama nie dam rady z tym walczyć, więc poprosiłam o pomoc. Wcześniej chodziłam do psychologa, ale nie przyniosło to większych rezultatów, więc umówiłam się na spotkanie z narkologiem i psychoterapeutą. Zaproponowano mi schemat leczenia, dzięki któremu niemal natychmiast poczułam się lepiej. Teraz biorę leki przeciwdepresyjne, których nie można łączyć z alkoholem ani innymi substancjami. Czasami nadal mam ochotę na amfetaminę i odganiam te myśli. Zachowanie trzeźwości jest bardziej świadomym wyborem każdego dnia niż decyzją, którą podejmujesz raz i nigdy więcej
do niej nie wracasz" - mówi Alice.

KhtzZ83KYu


Według
dr Matthiasa Kühna, użytkownicy amfetaminy i metamfetaminy często udają się do specjalistów po doświadczeniu psychozy stymulantowej.

"U mniejszości użytkowników amfetaminy rozwija się pełnoobjawowa psychoza wymagająca opieki na oddziale ratunkowym lub w szpitalu psychiatrycznym. W takich przypadkach objawy psychozy amfetaminowej zwykle obejmują urojenia paranoidalne i urojenia prześladowcze, a także halucynacje słuchowe i wzrokowe z intensywnym pobudzeniem. Rozwój psychozy amfetaminowej i subklinicznych objawów psychozy może być związany z historią używania amfetaminy przez całe życie danej osoby, czyli ze skumulowaną ilością i częstotliwością ekspozycji na amfetaminę"
- mówi dr Matthias Kühn.

"Główny problem nie jest fizjologiczny, ale psychiatryczny, a podczas detoksykacji ludzie są w większości wyprowadzani z psychozy. Ci, którzy już od początku mieli predyspozycje do zaburzeń psychicznych, doświadczają różnych zaburzeń schizo-podobnych. Tutaj bardzo ważne jest, aby dotrzeć do kompetentnego specjalisty, który rozumie podwójną diagnozę: psychiatryczną i uzależnienie od narkotyków " - mówi dr Matthias Kühn
.

GfadicF2wO


Uzależnieni, którzy pomagają innym uzależnionym
Joseph, lat 38, powiedział nam, że po raz pierwszy w życiu spróbował miękkich narkotyków 16 lat temu, a mefedronu użył cztery lata temu podczas seksu grupowego z dwoma facetami.

Po tym, jak mefedron i chemsex pojawiły się w jego życiu, Josephowi coraz trudniej było kontrolować zażywanie narkotyków. Dwa lata później zdał sobie sprawę, że zażywał mefedron zbyt często, jego "maratony" trwały po kilka dni, a między kolejnymi zażyciami nie mógł zrobić sobie przerwy dłuższej niż trzy tygodnie. Stopniowo Joseph zdał sobie sprawę, że rozwinęło się u niego uzależnienie psychiczne i zaczął chodzić na spotkania Anonimowych Narkomanów.
"Słyszałem wcześniej o grupach Anonimowych Narkomanów, ale myślałem, że są one tylko dla ludzi, którzy już wszystko stracili i byli na dnie, podczas gdy mnie udało się utrzymać społecznie akceptowalny standard życia. Chodziłem naspotkania ad hoc i nadal brałem, ale proces został uruchomiony, czułem się coraz bardziej zawstydzony, a samo używanie stało się mniej przyjemne"
- mówi Joseph
.

VE1aDO6m57


"Kiedy spotkania LGBT zaczęły odbywać się sześć dni w tygodniu, postanowiłem ich nie opuszczać, ponieważ zauważyłem, że po spotkaniu i następnego dnia nie miałem ochoty na używanie".

"Oprócz tegozacząłem komunikować się z innymi chłopakami, zacząłem zabierać głos (na początku siedziałem cicho i uciekałem zaraz po spotkaniu) i podtrzymywać ogólnego ducha zdrowienia.W ten sposób zyskałem poczucie odpowiedzialności za innych. Jestem czysty od 72 dni i jest to pierwszy raz od 16 lat.Już z radością czekam na mój 90-dniowy medal czystości".

"Dlaczego potrzebuję mefedronu, skoro radzę sobie bez niego?"
Oprócz grup samopomocy i terapii odwykowej, decydującym czynnikiem w leczeniu odwykowym jest determinacja pacjenta do całkowitej zmiany stylu życia, a także znalezienie zajęcia, które pochłania cały czas, jaki wcześniej zajmowały narkotyki i pozbycie się podświadomej chęci autodestrukcji.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest często stosowana w leczeniu uzależnień. Podejście to opiera się na fakcie, że problemy pacjenta tłumaczone są jego nielogicznymi i irracjonalnymi myślami. Zmieniając własne myślenie i ucząc się rozumować w pozytywny sposób, zmienia się również swoje życie.
"Wraz z terapeutą, pacjent uczy się identyfikować myśli, które zwiększają głód narkotykowy, a także te myśli, które utrzymują stan tonu w chwilach zażywania substancji. Śledzącwpływ tych myśli na stan i zmieniając je, pacjent zaczyna przewidywać problematyczne reakcje w określonych warunkach" - komentuje dr Matthias Kühn.

Często głód narkotykowy jest sygnałem, że w życiu danej osoby istnieją inne problemy, które próbuje ona w ten sposób zagłuszyć.
Wtym przypadku, rozwiązując te problemy, może przezwyciężyć uzależnienie od narkotyków.

Z6LC3QD8zR


Stephanie, lat 19, zaczęła zażywać mefedron w trakcie zaburzeń depresyjnych i w ciągu półtora roku zażywała go średnio od dwóch do czterech razy w tygodniu.
"Próbowałam zrobić coś, by rzucić palenie: Chodziłam na spotkania grupowe i spotykałam się z psychiatrą. Nic nie działało, ale nadal to robiłam. Jednocześnie ciągle myślałem o samobójstwie. W pewnym momencie zdarzyło się, że zostałem w domu przez długi czas i zacząłem brać leki, które przepisał mi lekarz. Uważam, że niektórzy ludzie popadają w uzależnienie właśnie z powodu depresji i podobnych zaburzeń. Terapia antydepresantami i lekami normotymicznymi jest potrzebna, aby zmniejszyć potrzebę euforii i ograniczyć impulsywność, która często prowadzi do załamań. Kiedy zaczęłam terapię, poczułam mniejszą potrzebę zażywania mefedronu, bo dlaczego miałabym go potrzebować, skoro go nie potrzebuję?"
-
mówi Stephanie.

Dr Matthias Kühn
jestprzekonany, że używanie substancji dla wielu uzależnionych jest sposobem na przetrwanie i stworzenie iluzji, że radzą sobie ze swoimi problemami, podczas gdy najlepszą profilaktyką uzależnienia od narkotyków jest rozwój osobisty.
"Aby powstrzymaćludzi przed używaniem alkoholu i narkotyków, musimy rozwijać ich osobiście.Dorosły człowiek powinien posiadać wiele umiejętności i nie mieć problemów z komunikacją. Jeśli proces dorastania nie ma miejsca, ludzie oczywiście będą używać, a niektórzy z nich uzależnią się. Wedługstatystyk średnio 15-20% populacji cierpi z powodu uzależnienia od narkotyków i alkoholu " - stwierdza dr Matthias Kühn.

2FBZgLdP3V


Jeśli sam cierpisz na uzależnienie od narkotyków, musisz zrozumieć, że bez względu na to, jak trudny jest twój stan, nie jest to sytuacja beznadziejna. Nawet po dziesięcioleciach uzależnienia od opiatów ludzie wracają do normalnego życia.

Grupy wsparcia, psychoterapia lub leki mogą być mniej lub bardziej skuteczne w każdym indywidualnym przypadku, chociaż połączenie wszystkich czynników jest prawdopodobnie potrzebne do wyzdrowienia.

Aby rozpocząć leczenie, ważne jest, aby zrobić pierwszy krok
.
 

RaraOppapapOma

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 2, 2022
Messages
21
Reaction score
8
Points
3
Również stosowanie N-acetylocysteiny (w skrócie NAC) może być korzystne podczas schodzenia z substancji, ponieważ reguluje dopaminę i serotoninę.
Udowodniono również, że całkowicie chroni przed wszelkimi uszkodzeniami spowodowanymi przez metamfetaminę i jest stosowany w przypadku głodu kokainowego.
Jeśli go zażyłeś, będziesz musiał poczekać co najmniej tydzień, aby móc ponownie osiągnąć haj (z dopaminą / seretoniną), w przeciwnym razie zauważalne będą tylko skutki uboczne narkotyków (zwężenie naczyń krwionośnych itp.).
Wydaje się również, że do przedawkowania potrzebne są wyższe dawki narkotyków (trzy dni po spożyciu NAC mógłbym spożyć 50 mg heroiny i nie byłbym na haju, czułbym tylko bardzo niewielkie efekty i nie przedawkowałbym bez tolerancji, tak samo jak w przypadku kokainy).
Może być również stosowany w leczeniu przedawkowania paracetamolu.
Badano go również pod kątem potencjalnych korzyści dla zdrowia psychicznego (OCD, schizofrenia, choroba dwubiegunowa itp.).
Ogólnie niedoceniany suplement (jak wszystkie).
 

Amphetfred24

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Aug 8, 2024
Messages
12
Reaction score
4
Points
3
Jestem uzależniony i po dziesięcioleciach (dosłownie) chronicznego nadużywania/uzależnienia od opiatów/opioidów i benzo, prowadzę teraz całkiem normalne życie. (Nadal używam amfetaminy i marihuany).

Można to zrobić, upadałem wiele razy i miałem kilka "zmagań", ale nigdy nie myślałem, że będę żył (prawie), aby to zobaczyć!
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Uwielbiam oglądać te artykuły! Tak trzymać
 

armanimani

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 11, 2024
Messages
82
Reaction score
49
Points
18
Uwielbiam oglądać wątki dotyczące redukcji szkód, większość ludzi nie rozumie, że musi to być przed każdym wątkiem, ponieważ twoje zdrowie jest najważniejsze. Bądź bezpieczny.
 
Top