Nieopłacalny humanitaryzm: dlaczego substytucja metadonu kosztuje państwa mniej niż wojna z narkotykami

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Obecnie programy leczenia substytucyjnego metadonem działają w całej Europie Zachodniej, w wielu krajach Europy Wschodniej i w większości krajów WNP. Istnieją jednak państwa, które sprzeciwiają się leczeniu uzależnienia od opiatów za pomocą metadonu. Argumenty moralne dotyczące humanitarnego traktowania osób uzależnionych od narkotyków są często przytaczane w obronie takiej terapii, ale nie jest trudno udowodnić jej skuteczność z ekonomicznego punktu widzenia. W jaki sposób terapia substytucyjna pomaga zaoszczędzić środki budżetowe i co jest potrzebne do powstrzymania epidemii HIV? Przeczytaj o tym w naszym artykule na BBgate.

Zgodnie z definicją UNAIDS, transmisja wirusa wśród osób używających substancji psychoaktywnych jest wzmacniana przez: kryminalizację i przepisy karne, brak lub nieodpowiednią profilaktykę, powszechną stygmatyzację społeczną i brak finansowania.
Zgodnie zglobalnymi celami UNAIDS ustalonymi już w 2020 roku ("strategia 90-90-90").
  • 90% osóbżyjących z HIV powinno znać swoją diagnozę
  • 90% osób znających swoją diagnozę powinno być leczonych ART
  • 90% osób przyjmujących ART powinnoosiągnąć supresję wirusa.
XgMSfOKq95


Redukcjaszkód to szereg interwencji, programów i polityk mających na celu zmniejszenie negatywnych konsekwencji używania narkotyków dla konkretnych osób, grup społecznych i społeczeństwa jako całości.

Najważniejsze z nich to
  • Leczenieagonistami opioidów
  • Programy wymiany igieł i strzykawek
  • Terapia antyretrowirusowa
Leczenie uzależnienia od opioidów jest terapią opartą na dowodach naukowych, która może zmniejszyć liczbę zgonów spowodowanych przedawkowaniem narkotyków, ograniczyć przenoszenie wirusów krwiopochodnych i poprawić wyniki leczenia HIV. Dzięki takiej terapii można również poprawić opiekę medyczną w zakresie HIV: jeśli pacjenci utrzymują kontakt ze świadczeniodawcą opieki zdrowotnej, istnieje większe prawdopodobieństwo, że otrzymają porady i testy w kierunku HIV oraz otrzymają leczenie.

Oszczędności za każdego zainwestowanego dolara
W 2002 roku Kirgistan stał się pierwszym krajem w Azji Środkowej, który zalegalizował leczenie metadonem na swoim terytorium. Metadon znajduje się na liście niezbędnych leków Republiki Kirgiskiej. Pod koniec 2008 roku naukowcy zbadali skuteczność tego programu i przeprowadzili wywiady z 701 pacjentami. Okazało się,że "wszystkie wskaźniki zdrowia, odpowiedzialności społecznej, zażywania narkotyków, ryzykownych zachowań i przestępczości poprawiły się podczas leczenia".
OF36IQpWhs

Koszt leczenia metadonem na pacjenta rocznie wynosił tylko 1 dolara.

Gdyby ten sam pacjent był zakażony wirusem HIV, państwo musiałoby wydać 600 dolarów rocznie na samą terapię antyretrowirusową, nie licząc innych kosztów bezpośrednich i pośrednich.

Ponadto istnieje ryzyko zakażeń oportunistycznych lub współzakażeń. Tak więc, w przypadku infekcji, koszty mogą wzrosnąć średnio 2,5 do 3 razy, jeśli opioidowa terapia substytucyjna nie jest stosowana.

Jednocześnie badacze z The Economist napisali, że według Krajowego Rejestru Narkotyków w Kirgistanie, 13,7% więźniów (1,353 osób) było uzależnionych od opioidów w 2015 roku. W tym samym roku tylko 400 więźniów w Kirgistanie było leczonych agonistami opioidów.
Można założyć,że około 953 więźniów uzależnionych od opioidów nie było leczonych agonistami opioidów.

Jednocześnie badacze z Economist piszą, że według Światowego Rejestru Narkotyków w 2022 r. około 17,5% więźniów było uzależnionych od opioidów, a tylko 2% z nich było leczonych agonistami opioidów
.

AgNXYtU1qK


Na przykład Der Spiegel podaje, że w 2021 r. w Niemczech każdy dolar zainwestowany przez państwo w program leczenia substytucyjnego metadonem pozwala zaoszczędzić państwu 8 dolarów, które w przeciwnym razie musiałoby wydać na radzenie sobie z konsekwencjami uzależnienia od narkotyków. Obliczenia te obejmują oszczędności na opiece zdrowotnej ze względu na zmniejszony wskaźnik zakażeń wirusem HIV i brak kosztów więzienia.

Po wprowadzeniu leczenia metadonem w kraju spadła również liczba drobnych kradzieży: rowerów i wózków dziecięcych, nawigacji i torebek z samochodów.

Co więcej, ludzie, którzy wcześniej byli zaangażowani w te kradzieże, znaleźli pracę i zaczęli wypełniać skarb państwa podatkami.
"Nie powiedziałem rodzicom, że poszedłem do programu, jednak ponieważ mieszkam w małym mieście, około miesiąca później pojawili się "życzliwi", którzy im powiedzieli. Moja mama, o dziwo, zareagowała spokojnie. Widziała, jak się zmieniłam, jak zmieniło się moje podejście do życia: przestałam prosić ją o pieniądze, szybko znalazłam pracę, zaczęłam kupować sobie różne rzeczy... A wcześniej wszystkie pieniądze, które zdobywałem uczciwymi i nieuczciwymi sposobami, wydawałem tylko na narkotyki. Chciałem być w ciągłym ruchu. Chodziłem po ulicach, robiłem zakupy, żeby mieć co robić. Już po tygodniu zostałem zawieszony w firmie"
- powiedział pacjent w rozmowie z Der Spiegel
.

V8tQzbO3pa


"Niestety są kraje, w których narkotyki i alkohol są bardziej dostępne niż redukcja szkód"

Według raportu The Economist, uwięzienie za przestępstwa związane z narkotykami jest jednym z głównych czynników zwiększających populację więzienną. Biorąc pod uwagę koszty utrzymania więzień i policji, kryminalizacja osób zażywających narkotyki jest bardzo kosztowną strategią.

Kiedy osoby przyjmujące narkotyki dożylnie zostają zwolnione z więzienia, nie mają one dostępu do żadnego wsparcia, które pomogłoby im uniknąć ponownego popełnienia przestępstwa.

Alkoholizm i bezrobocie są powszechne wśród tej populacji. Rezultatem jest powrót do uzależnienia od opioidów i śmierć w wyniku przedawkowania.


Jedno z badań szacuje, że gdyby decydenci przekierowali na redukcję szkód co najmniej 2,5% ze 100 miliardów dolarów wydawanych rocznie na kontrolę narkotyków na całym świecie, zmniejszyłoby to liczbę nowych zakażeń wirusem HIV wśród osób przyjmujących narkotyki drogą iniekcji o 78% do 2030
roku.

MwgXBFSIPp


Jak możemy uniknąć wysokich wskaźników zakażeń wirusem HIV?
Ustalenia dotyczące opłacalności leczenia metadonem są wspierane przez naukowców z różnych krajów. Na przykład w 2019 roku grupa badaczy z uniwersytetów w Chinach i Australii przeanalizowała skuteczność leczenia metadonem, które do tego czasu obowiązywało w Chinach od 15 lat.

W latach 2004-2015 chiński rząd zainwestował 1,037 miliona dolarów w leczenie agonistami opioidów. Liczba osób leczonych metadonem osiągnęła szczytowy poziom 208 000 w 2008 roku, a następnie spadła do 187 000 w 2015 roku, stanowiąc 6% całkowitej liczby zarejestrowanych użytkowników narkotyków w Chinach.

Szacujesię, że 13 327 mniej przypadków HIV zostało zdiagnozowanych, gdy dostępne było leczenie substytucyjne metadonem.W rezultacie udało się uniknąć 8 306 zgonów związanych z
HIV.

AW8kzNTjr1


Zapobieganie zakażeniom HIV kosztowało rząd średnio 35 206 USD na przypadek, a zapobieganie zażywaniu narkotyków przez jedną osobę kosztowało 1 134 USD. Naukowcy twierdzą, że chiński program leczenia agonistami opioidów pozwolił zaoszczędzić średnio 35 206 dolarów na zainwestowanego dolara.
  • 0,03 dolara na kosztach leczenia HIV
  • 0,3 dolara na kosztach leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C
  • 6,4 dolara na redukcję szkód związanych z narkotykami
The Economist stworzył model matematyczny, który pokazuje, że podejście polegające na redukcji szkód, w porównaniu z kryminalizacją zażywania narkotyków, ma silniejszy wpływ na ograniczenie rozprzestrzeniania się infekcji HIV i ogólnie zwiększenie oczekiwanej długości życia. W modelu wykorzystano szczegółowe dane dotyczące epidemiologii, wskaźników uwięzienia osób przyjmujących narkotyki drogą iniekcji, kosztów postępowania przygotowawczego i detencji oraz szeregu innych czynników.

Kluczowym wnioskiem płynącym z tej niewielkiej publikacji jest to, że pomaganie osobom uzależnionym od narkotyków jest nie tylko humanitarne, ale także racjonalne i opłacalne. Leczenie metadonem pozwala krajom zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, a samo leczenie nie wymaga dodatkowego budżetu: wystarczy ograniczyć represje wobec osób zażywających narkotyki. Terapia substytucyjna ogranicza rozprzestrzenianie się epidemii HIV i ratuje dziesiątki tysięcy istnień
ludzkich.
 
Top