Sugestia dotycząca przechowywania w sieci/współdzielenia plików

cederroth

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 1, 2022
Messages
13
Solutions
1
Reaction score
12
Points
3
Używam Sia do przechowywania/współdzielenia danych. Jest to w pełni zdecentralizowane, szyfrowane przechowywanie plików na blockchainie Sia. Możesz przesyłać pliki o rozmiarze 1 GB za darmo na portale skynet Sia i uzyskać link do pobrania, który możesz udostępnić każdemu. Jeśli więc podzielisz swoje dane na pliki o rozmiarze 1 GB, możesz przesłać je wszystkie za darmo bez konieczności posiadania konta.

Strona internetowa projektu Sia:

Używam aplikacji Vup jako mojego klienta GUI. Można o niej myśleć jak o aplikacji MEGA. Można ją pobrać na komputery stacjonarne/mobilne/etc. Sia, skynet, vup, wszystko jest open source.

Zrozumienie, jak działa cały web5, może zająć trochę czasu, ale gdy już to zrozumiesz, jest to szalone.

W 100% zdecentralizowane przechowywanie, szyfrowane od końca do końca, gdzie tylko Ty masz klucz.

Dzięki skynet tworzysz linki, które możesz udostępniać, które są zasadniczo jak wskaźniki do plików w łańcuchu bloków. W ten sposób możesz udostępniać linki skynet innym osobom, które mogą bezpośrednio pobierać pliki/katalogi lub "importować" je do swojego klienta Vup.
Oczywiście dane nie są replikowane, po prostu otrzymujesz kolejny wskaźnik referencyjny. :)

Niestety nadal istnieje DMCA, ALE... i tu jest szalona rzecz, DMCA może tylko sprawić, że Sia sprawi, że link skynet będzie bezużyteczny do pobierania plików z ich portali internetowych.
Nie mogą usunąć plików z blockchaina bez zajęcia komputera lub dowiedzenia się dokładnie, gdzie na dysku znajdują się zaszyfrowane fragmenty danych na rozproszonych maszynach na całym świecie.
Musisz o tym przeczytać, ponieważ nie jestem w 100% pewien, jak faktycznie działałoby usuwanie danych. Moje powyższe stwierdzenie może być błędne z technicznego punktu widzenia.

Ale szalone jest to... DMCA sprawiłaby, że linki skynet/mega nie działałyby, ponieważ skynet/mega działają jako pośrednik, konwertując publicznie udostępniany link do pobrania do dokładnego miejsca w łańcuchu bloków, w którym przechowywane są dane. Teraz jest to potrzebne tylko wtedy, gdy zdecydujesz się użyć skynet do linków i innych funkcji. To coś w rodzaju wygody. Nie musisz z tego korzystać. Jeśli ręcznie przesyłasz rzeczy do łańcucha bloków, nie ma linków. Musisz mieć zainstalowanego klienta Sia, zsynchronizować (pobrać) cały blockchain itp., a następnie możesz pobrać pliki, niezależnie od tego, czy portale to lubią, czy nie (możesz także tworzyć linki skynet z klienta blockchain, ale o tym możesz przeczytać sam). DMCA dodaje tylko adres wskaźnika do pliku blacklist.txt, który jest udostępniany portalom internetowym zgodnym z DMCA. Możesz stworzyć własny portal skynet, który nie przestrzega DMCA. Wyobraź to sobie. Jest to w pełni open source, więc byłoby to tak proste, jak rozwidlenie MEGA, stworzenie własnego portalu na wybranym serwerze i po prostu nie umieszczanie rzeczy na czarnej liście. Wtedy te same linki skynet, które Sia (programiści/projekt) umieszcza na czarnej liście, mogą być używane przez każdego, kto korzysta z linków do pobierania na pirackim portalu.

Używam portalu pro.skynet.net dla mojego płatnego konta i nie udostępniam linków do moich plików innym osobom. Nie chcę ryzykować kopii zapasowej. Ale ty, ja lub ktokolwiek może po prostu git forkować oprogramowanie i uruchomić portal.

Możesz także zdecydować, GDZIE na świecie chcesz ograniczyć geograficznie przechowywanie danych i wybrać, ile pełnych kopii zapasowych danych chcesz. Jeśli więc chcesz, aby moje dane były duplikowane w Iranie, Korei Północnej, Rosji, Wenezueli i na Kubie - możesz to zrobić. Ich DMCA znajduje bit na dysku bs może go pocałować (ale zbadaj to, ponieważ nadal nie wiem, czy potrzebują dostępu do dysku, aby usunąć dane z blockchain, jeśli mają łącze skynet, czy nie).

Portale można dostosować w dowolny sposób. Możesz zezwolić/zabronić na anonimowe przesyłanie danych, stworzyć prywatną społeczność, taką jak prywatny tracker, itp. co tylko chcesz.

Miłej zabawy!
 
Top