Criminalitate inovatoare: Spălarea banilor în secolul XXI

DaxUK

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 23, 2024
Messages
11
Reaction score
17
Points
3
Bună ziua, am văzut multe pe acest site vorbind despre cum să spălați bani și să îi faceți legali și am observat că răspunsurile au fost superficiale și nu aprofundate, știind că există metode noi care nu vor apărea în mass-media înainte și vă voi informa despre ele acum. Ei bine, să înțelegem mai întâi semnificația termenului "spălare de bani." Spălarea de bani implică bani generați din traficul de droguri, arme sau fraudă și pe care vrei să îi depui în contul tău bancar. Spălarea clasică nu mai funcționează ca înainte. De exemplu, să dai bani unui director de companie și să îl instruiești să îi transfere în contul tău bancar. Guvernele auditează acum companiile sau instituțiile care transferă bani în contul infractorului și le măsoară creșterea economică. Am să vă dau o poveste și o metodă de spălare pe care o consider una dintre cele mai potrivite metode, dar foarte complexă. Ei bine, să spunem de exemplu că mă aflu în Malaezia și am dat unei persoane, să-i spunem Vladimir, o anumită sumă, să spunem 10 milioane de euro, iar el mi-a returnat-o după o perioadă scurtă, nu foarte lungă, 8 milioane de euro. Am fost uimit de rapiditatea procesului și l-am întrebat cum funcționează această metodă. Mi-a spus că, imediat ce i-am dat această sumă, a contactat oameni din Germania și din mai multe țări europene și le-a spus că, dacă vor să transfere bani familiilor lor din Malaezia, nu trebuie să meargă la bănci. Eu însumi le voi da banii, la un comision mai mic decât cel al băncilor și în aceeași zi. Trebuie să îi dați unei persoane, să spunem că o cheamă John, de exemplu. Imediat ce John primește 10 milioane de euro, Vladimir distribuie banii mei, care sunt 10 milioane, rudelor persoanelor care au făcut transferul. Ce a făcut John imediat ce a primit suma? A dat-o unei companii de electronice din Germania și le-a spus că vreau să cumpăr de la voi cu suma de 10 milioane de euro, știind că și compania cooperează cu ei în organizare. Ei au transferat electronicele în Malaezia și le-au vândut companiei de electronice a lui Vladimir. Rezultatul aici este că eu am luat 8 milioane după false operațiuni de vânzare în cadrul companiei și înregistrate ca o contribuție la companie, iar el a luat 2 milioane și beneficiile de transfer către persoanele fizice care au făcut transferul, precum și produse care pot fi comercializate la o sumă dublă. Cu toate acestea, unele lucruri erau misterioase, cum ar fi cota companiei în Germania. Aceasta este considerată o organizație completă de spălare de bani. Acum se pare că întreaga imagine v-a fost clarificată, știind că organizația funcționează de mult timp, deci au o bază puternică de clienți și procesul a fost rapid. Reamintire: Țările și numele persoanelor menționate sunt fictive pentru siguranța lor.



Vă mulțumim pentru lectură cu stimă,



DAX
 
Top