2-(2-clorofenil)-2-nitrociclohexanona poate fi transformată în ketamină

dd^YrVmgVfy#8nL4GN^J

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 14, 2023
Messages
6
Reaction score
1
Points
3
2-(2-clorofenil)-2-nitrociclohexanona poate fi transformată în ketamină. Am văzut vânzători care o oferă.

"Am constatat că 2-CPNCH a fost utilizat ca precursor. Folosind pulbere de zinc și acid formic, 2-CPNCH a fost redus la norketamină. Prin reacția Eschweiler-Clarke, norketamina a reacționat cu formaldehidă și acid formic pentru a sintetiza ketamina; avantajele acestui procedeu sunt durata scurtă a reacției și necesarul de cantități mici de substanțe chimice."

dar nu am văzut pe nimeni vorbind despre asta. Pare destul de simplu.

JGiyXlTwP7


@G.Patton sau @William Dampier, Știți ceva despre această reacție?

Poate greșesc, dar mă întreb dacă ar putea fi folosită formamida + acid formic, în loc de formadelhyde + acid formic
 

Lokitaste

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 5, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Care sunt costurile aproximative ale sintezei pentru 1 kg?
Întreb pentru că m-am uitat pe la vânzătorii chinezi și reactivii mi se par prea scumpi.
Pentru că pe plan local pot obține 1 kg de ketamină pentru 6700 USD.
 

Dopey

Don't buy from me
Member
Joined
Jul 22, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
zn, acid formic și formaldehidă nu ar trebui să coste mai mult de 1k pentru un kg (cu excepția precursorului nitro) .am găsit un vânzător pe alibaba care vinde precursorul nitro pentru 500gr / 900USD. dar dacă prețul este de 6,7usd/gr, aș spune să uitați. cu excepția cazului în care doriți să lucrați la scară foarte mare, ceea ce necesită importul a zeci sau sute de kilograme din acel precursor din china. în țara în care locuiesc, prețul racemicului k curat este de aproximativ 50-40 USD/gr, și totuși nu aș face-o.
și chiar dacă aș fi, nu aș alege această rută. această rută are randamente scăzute și produce o impuritate amină terțiară.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună ziua, știu că este posibil, dar nu am văzut date privind scrierea sintezei. În ceea ce privește formamida + acid formic, formamida nu va funcționa, deoarece acidul formic și protonează oxigenul grupei nitro.
 

DIRECTLABEXPRESS

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 29, 2022
Messages
12
Reaction score
13
Points
13
Deals
39
Da, este posibil, am făcut exact această sinteză. Yeilds nu foarte impresionant. Vă sugerez să utilizați borohidridă de sodiu cu cărbune activ pentru a reduce nitro, randamente mai bune. Apoi urmați cu acid formic, formaldahidă. Am obținut un randament de 50%. Precursorul pe care îl menționați este mult prea scump. Alte metode sunt mai eficiente și mai ieftine.
 

hider8028

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2023
Messages
39
Reaction score
15
Points
8
Domnule, pot să învăț pentru dumneavoastră?
 

DIRECTLABEXPRESS

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 29, 2022
Messages
12
Reaction score
13
Points
13
Deals
39
Bună frate, nu suntem în domeniul profesorilor, dar poate dacă aveți o întrebare specifică am putea încerca să vă ajutăm.
 

hider8028

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2023
Messages
39
Reaction score
15
Points
8
îmi puteți pregăti metoda, materiile prime și etapele, ajutorul dvs. nu este gratuit
 
Top