Question 3cmc vă rog să vă uitați peste sinteza mea

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
61
Reaction score
43
Points
18
Deals
1
Bună ar fi apreciat dacă aș putea avea comentarii constructive cu privire la calea mea de sinteză. Dacă puteți reccomed orice modificări practice sau dacă ceva pare off vă rugăm să fiți pregătit să explice de ce ai schimba ceva.


**Pregătire:**
1. **Prepararea soluției NaOH: ** Se dizolvă 90 g de NaOH în 100 ml de apă. Înghețați acest amestec peste noapte.

**Procesul de sinteză:**

**Faza 1: în reactor, folosind un agitator deasupra capului**
- Se adaugă 100 g de 2b3c și se dizolvă în 300 ml de acetat de etil, agitând riguros 2 minute.
- Se adaugă amestecul de NaOH prepreparat, rece ca gheața și se agită încă 2 minute.

**Faza 2: Reacție exotermă**
- Se introduc treptat 150 g de MA HCl, inițiind o reacție exotermică care crește temperatura la aproximativ 30 °C. Se continuă agitarea pe parcursul acestei faze.

**Faza 3: **
- Se continuă agitarea în timp ce se aplică căldură pentru a menține o temperatură constantă de aproximativ 37°C timp de 2 ore.

**Faza 4: Eliminarea impurităților** reactor/ pâlnie de separare

- Se adaugă 300 ml de apă deionizată răcită și 2-3 g de bicarbonat de sodiu în reactor. Se amestecă riguros timp de 1 minut, apoi se scurge pentru a elimina apa "murdară" împreună cu impuritățile solubile. Se adaugă la pâlnia de separare și se îndepărtează stratul de apă. Se repetă procesul de spălare de încă una sau două ori, după caz, pentru a obține un ulei fără miros foarte puternic de solvent.


Faza 5 **Purificare prin uscare:**
Se toarnă uleiul spălat într-un pahar și se adaugă sulfat de sodiu anhidru în pahar ca agent de uscare pentru a absorbi apa. Se continuă adăugarea de sodiu până când nu se mai formează aglomerări și se văd cristale care curg liber.
- După ce nu mai există apă în ulei, utilizați filtrarea în vid pentru a elimina sulfatul de sodiu anhidru și orice particule rămase. Se transferă înapoi într-un pahar de laborator curat și uscat.

Faza 6 **Acidificare:**
- Se prepară un amestec de 100 ml acetonă și 100 ml HCl într-o pâlnie de picurare
- Se pune paharul cu uleiul acum uscat într-o baie de gheață pentru a menține temperatura la aproximativ 10°C.
- Se adaugă încet amestecul acid în ulei până se ajunge la un pH de 6, monitorizând precipitațiile.
- Se păstrează paharul cu pulberea de 3cmc în congelator peste noapte.

**Spălare finală:**
- Spălați impuritățile de pe pudră cu acetonă rece a doua zi, obiectivul nostru fiind o pudră foarte lipsită de mirosuri de solvent
 

alpino

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Oct 17, 2023
Messages
84
Reaction score
90
Points
18
Deals
16
Faza 6 **Acidificare:**


- Se adaugă încet amestecul acid la ulei până la atingerea unui pH de 6, monitorizând dacă există precipitații.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nu este necesar să se facă precipitații înainte să fie pus la rece, deci dacă nu le vedeți puneți-l la rece și uitați-vă după câteva ore, ar trebui să fie vasul plin, dacă nici atunci nu știu dacă va apărea ceva
 

$!$

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jan 24, 2024
Messages
298
Reaction score
85
Points
28
Fără muncă
 

alpino

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Oct 17, 2023
Messages
84
Reaction score
90
Points
18
Deals
16
4mmc cu traseul 2b4mp apar după 30 de minute în congelator nu mi-au apărut niciodată înainte, o fac doar pentru mine uneori dar nu suport mirosul de metilamină îmi dă paranoia că miroase toată strada
 

alpino

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Oct 17, 2023
Messages
84
Reaction score
90
Points
18
Deals
16
Chiar nu știu pentru 3mmc, îmi pare rău că am intervenit
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
De ce se îndepărtează apa din freebase? Când picurați 37%hci în timp ce acidificați, încă mai aveți apă în interior din nou.
Nu are niciun sens.
Și apropo, după acidifiere iau stratul de apă și elimin stratul organic.
Stratul de apă este pus în mai multe boluri pentru a se evapora, după câteva zile se formează cristale.
 

$!$

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jan 24, 2024
Messages
298
Reaction score
85
Points
28
u poate face cristal în 1 zi nu trebuie să așteptați zile sau săptămâni
 

Jesse_Pinkman_

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 23, 2022
Messages
158
Reaction score
71
Points
28
Cu sursă de încălzire pentru a evapora apa mai repede?
Sau ce vreți să spuneți mai exact?
 

$!$

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jan 24, 2024
Messages
298
Reaction score
85
Points
28

Kecskebak

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 28, 2024
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
Freedum Asta este genial! Am o întrebare. Ce este MA HCL?
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
Cred că se referă la metilamină HCL..
 
Top