4-mmc în toulen

BitcoinScam

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 29, 2023
Messages
56
Reaction score
30
Points
18
Am găsit această rețetă.... La un amestec de 11,4 g (50 mmol) de 2-bromo-4'-metilpropiofenonă în 25 ml de toluen [1] la o temperatură de 20 de grade C, se adaugă în 5 minute 3,1 g de metilamină în 17,5 ml de apă. Conținutul balonului se agită la 20-25°C timp de 16 ore (sau la 0°C timp de 24 de ore, dar cele mai bune rezultate sunt obținute printr-o reacție de 2 ore la 50-70°C). După acest timp, amestecul este suflat printr-un curent de aer timp de o jumătate de oră și turnat în 150 ml de apă rece. Fazele se separă, iar faza apoasă se extrage cu 2x20 ml toluen. Fazele combinate de toluen se extrag cu 3x25 ml apă și 2x15 ml rm HCl. Fazele acide combinate se spală 2x25 ml cu toluen, iar apa se evaporă în vid până la uscare. Precipitatul alb rămas este purificat prin cristalizare din 20 ml de acetonă. Randament: 4,8 g (45%) mefedronă*HCl. și am o întrebare, mulți chimiști spun că pentru a folosi metilamină 40% trebuie să folosești naoh pentru a obține gaz metilamină, din ce văd eu nu este nevoie și aici are loc o reacție de aminare în toluen. Știm că toluenul trebuie fiert la 60°C timp de 2 ore pentru a obține cea mai bună eficiență și calitate a acestei reacții. deci întrebarea mea este metilamina hcl și apa aruncate în toluen cu bromocetonă produce gaz metilamină??
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
Toate sintezele 4MMC sunt la fel, schimbând doar solventul metilamina Cauza gazului unii închid vasul alții îl lasă deschis. Loads off mixed reviews it's what works for you..
 
Top