4mmc, procedură de curățare

PeterKeta

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
14
Reaction score
2
Points
3
Bună ziua! Am dat peste acest tip de 4mmc (legat de imagine), care nu-mi amintește de alte forme în care l-am văzut anterior.
Nu este recomandat să fie administrat nazal de către vânzător. Probabil că nici IV, nu aș lăsa pe nimeni să riște.
M-am uitat în ghidul de cristalizare, dar, din păcate, voi avea probleme cu gătitul acestuia în IPA din cauza vaporilor din apartament.
Care este procedura corectă pentru a curăța acest lucru? Primar în căutarea de indicii de la cineva cu (poate) experiență de 4mmc din imagine.

Fie IPA rece, doar rezolvați-l și lăsați-l să se evapore?
Sau acetonă? doar clătiți-o și filtrați-o?

Speranța mea este să obțin acest lucru potrivit pentru administrarea nazală.
 

Attachments

  • OVfZ6vJyrN.png
    OVfZ6vJyrN.png
    809.4 KB · Views: 329

mocnykutas

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
168
Reaction score
106
Points
28
Spălare și finisare numai cu acetonă
 

HEISENBERG

ADMIN
ADMIN
Joined
Jun 24, 2021
Messages
1,644
Solutions
2
Reaction score
1,709
Points
113
Deals
666
Nu ar fi mai bine să nu folosiți această substanță și să o aruncați?
 
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
IPA poate fi încălzită într-o baie de apă într-un borcan sigilat, iar acest 4mmc poate fi plasat acolo în prealabil. Se amestecă conținutul borcanului până când 4mmc este complet dizolvat, apoi se răcește conținutul și se pune în congelator timp de peste 8 ore. După precipitare, se filtrează printr-un filtru de hârtie.
 

PeterKeta

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
14
Reaction score
2
Points
3
Sună foarte bine. Pot să întreb cât de fierbinte ar putea fi IPA? Și baia de apă ar trebui să fie din apă recent fiartă? Este suficient filtrul de cafea sau aveți altă sugestie :)? De asemenea cât solvent este recomandat? Doar suficient pentru conținutul care se rezolvă?
Mulțumesc!
 

hotelier

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 19, 2023
Messages
5
Reaction score
5
Points
3
Bună,

Am avut loturi care arătau destul de asemănător în ultimul an (poate același...AT? ;))
Dacă este așa, vânzătorul dvs. are dreptate - chestia asta este insuportabilă ;) Apoi, o simplă spălare cu acetonă rece nu va fi suficientă. În timp ce va ieși albă și uscată (chestia umedă/gooey va fi în soluție cu scurgerea de acetonă), își va păstra în mare parte înțepătura piperată și, prin urmare, proprietățile lacrimogene.
Cu toate acestea, atunci când este recristalizat în mod corespunzător, va ieși sub formă de cristale transparente spre albe, cu un miros aproape imperceptibil și cu o senzație plăcută la nas.

Eu aș alege un amestec de H2O distilată și IPA. Cu cât este mai multă IPA în amestec, cu atât cristalele vor fi mai fine și mai alungite (în formă de ac).
Dacă intenționați să folosiți filtre de cafea simple mai târziu, veți dori să creșteți niște cristale descendente de o dimensiune care să nu alunece prin pori. Prin urmare, aș recomanda un raport cuprins între 70:30 și 50:50 Apă:IPA
Se încălzește amestecul (acoperit vag cu un capac) până la o temperatură de fierbere ușoară (~70-80-C) și apoi se adaugă picătură cu picătură/în porții mici într-un al doilea vas care conține deja 4-MMC preparat, amestecând în același timp. Nu mai adăugați lichid atunci când toate substanțele solide s-au dizolvat complet (nu este necesar să fierbeți soluția în mod extensiv! Așezați al doilea vas într-o baie de apă fierbinte în acest timp, pentru a evita răcirea prea rapidă și astfel utilizarea unei cantități de solvent mai mari decât este necesar, a se vedea mai jos).

2-3 ml de amestec de apă + solvent IPA per gram sunt suficiente. Cu această procedură, vaporii/ mirosul vor fi minime.
Aveți grijă să nu adăugați prea mult lichid, deoarece acest lucru va duce la o prelungire inutilă a timpului de procesare și poate la un randament redus (dacă reXarea se face în principal la răcire).
Și apoi, fierberea solventului în exces, dronele fiind deja în soluție, va evoca cu siguranță fumuri agresiv mirositoare :)

În cele din urmă, lăsați să se răcească încet până la temperatura camerei și lăsați-l netulburat în acest timp. Aveți răbdare, deoarece formarea primelor cristale ar putea dura câteva ore. Când creșterea cristalelor la temperatura camerei se oprește, transferați cu grijă la frigider pentru câteva ore pentru a stoarce mai mult din soluție.
În cele din urmă, filtrați soluția rămasă (păstrați-o și lăsați-o să se evapore, deoarece în soluție va mai rămâne meph care se va percipa în cristale mai fine (care vor fi totuși pline de mai multe impurități... le puteți curăța mai târziu într-o a doua etapă).
Spălați cristalele obținute cu câteva picături de acetonă rece ca gheața din congelator. Lăsați să se usuce și bucurați-vă 😉
Mult noroc
Hotelier


P.S.: Amestecul apă+etanol produce cristale și mai frumoase, Etanolul este însă un pic mai complicat, deoarece se evaporă mai lent decât IPA ->trebuie respectat un raport solvent/solvat mai exact, altfel veți ajunge să așteptați peste o săptămână până la cedare sau fierbere, și nu vă doriți asta. În plus, "oiling out" se va întâmpla mai des cu EtOH decât cu IPA ime. Și veți dori acest lucru și mai puțin;)
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Acest lucru este oarecum ciudat, dar și eu am probleme în a obține cristale mari, dar în cazul meu sunt conștient că se datorează în principal nerăbdării.
 
Top