Cristale 4MMC

white7proton

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 6, 2023
Messages
78
Reaction score
25
Points
18
Așadar, am pulberea mea 4MMC.

Tehnica mea de fabricare a cristalelor este următoarea:

Ingrediente:
-100g pulbere 4MMC din sinteză (încă nu pot obține culoarea corectă din anumite motive) habar nu am de ce?!
-250ml apă
-50ml acetonă


Condiții de lucru:
*temperatura camerei 23C
*cameră ventilată, deci umiditate scăzută


Metodă:
Încălziți 250ml de apă până la fierbere, adăugați 100g pulbere 4MMC, amestecați până când toate se dizolvă, încălziți din nou pentru a ajuta la dizolvarea completă a pulberii 4MMC. Se adaugă acum 50 ml acetonă la temperatura camerei și se amestecă. Așezați lichidul într-un recipient cu o adâncime de 2,5 cm(ÎNTREBARE: este aceasta o adâncime bună pentru formarea cristalelor?) Așezați într-o cameră sau într-un dulap care este controlat la o temperatură constantă de 23C. Asigurați-vă că încăperea sau dulapul este ventilat, dacă este posibil, astfel încât să existe un nivel scăzut de umiditate în încăpere. Lăsați în cameră între 2 și 4 zile, nu sunt sigur cât timp, vom vedea.

Așteptări privind rezultatul final:
Sper să obțin cristale frumoase, care să fie atractive pentru ochi.

ÎNTREBĂRI
1. Ce mărime credeți că voi obține cristalele?

2. De câte ore credeți că va fi nevoie pentru ca cristalele să se formeze suficient pentru a fi utilizabile, 48 de ore plus îmi imaginez la condițiile de lucru de mai sus?

Vă mulțumesc.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1

white7proton

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 6, 2023
Messages
78
Reaction score
25
Points
18
Am citit-o de vreo 40 de ori haha, speram să începem o conversație plăcută și oamenii să-și împărtășească metoda și rezultatul.

Sper că primesc cristale, folosesc acetonă în loc de alcool izopropilic (IPA) sau soluție de etanol, este în regulă?
 
View previous replies…
Joined
Jul 25, 2021
Messages
193
Reaction score
296
Points
63
Bună ziua,
Trimite-mi o fotografie a vasului tău de cristalizare cu soluția de cristalizare.
Puteți utiliza acetonă, dar este mai potrivită pentru spălare.
Câți centimetri are stratul de soluție din vasul dvs. de cristalizare?
 
Last edited by a moderator:

white7proton

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 6, 2023
Messages
78
Reaction score
25
Points
18
Am atașat 2 fotografii, am, de asemenea, un alt lot la albastru verzui închis pentru un motiv oarecare. Nu știu de ce. Încerc doar să obțin cristalele corecte, ultima dată am avut doar masă solidă care nu arăta deloc cristalină. O să arăt o fotografie și cu asta în curând. 2,5 cm este stratul pe care l-am ales.
 

Attachments

  • kLmV1KMRh4.jpg
    14.5 MB · Views: 778

white7proton

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 6, 2023
Messages
78
Reaction score
25
Points
18
Foto 2.
 

Attachments

  • KkwugnrWVZ.jpg
    15.9 MB · Views: 713

Razel

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 14, 2023
Messages
6
Reaction score
4
Points
3
Am făcut cristal în 1 zi
 

Attachments

  • 2yoCkvtVXs.jpeg
    2yoCkvtVXs.jpeg
    5.6 MB · Views: 650

white7proton

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 6, 2023
Messages
78
Reaction score
25
Points
18
Vă mulțumim pentru împărtășire, care este metoda dvs. pentru acest lucru?
 

Razel

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 14, 2023
Messages
6
Reaction score
4
Points
3
Numai apă
 

Attachments

  • TCgEzNqU9x.jpeg
    TCgEzNqU9x.jpeg
    5.7 MB · Views: 673
  • Qzv1YUPAh6.jpeg
    Qzv1YUPAh6.jpeg
    5.3 MB · Views: 626

white7proton

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 6, 2023
Messages
78
Reaction score
25
Points
18
A mea este cam așa. Nu am idee ce fac greșit. Mă costă bani și continui să fac greșeli, atât de frustrant
 

Attachments

  • B395aSMezU.jpg
    B395aSMezU.jpg
    5.8 MB · Views: 567

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Recristalizarea la cald cu puțin cărbune activ anhidru fin filtrat rapid și cu cea mai mare atenție prin vid (fără particule de carbon, caz în care se reîncălzește și se refiltrează la cald până la limpezire), apoi se lasă deoparte să se răcească cu o folie de aluminiu și se înconjoară cu un prosop gros pentru a încetini răcirea, ceea ce dă rezultate instantaneu mai curate, dar trebuie să recunosc că ușurința acestei metode poate fi frustrantă la început, așa că încercați cantități mai mici, dar abordabile (se utilizează doar puțin cărbune pentru un lot mic și se adaugă îndepărtat de la sursa de încălzire și așteptați-vă la multă spumă)
 

Razel

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 14, 2023
Messages
6
Reaction score
4
Points
3
u făcut de apă 1 zi și obține ușor
 
View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
IPA\H2O 70% nu este o prostie, presupun, dar păstrați pâlnia caldă prin orice mijloace înainte de filtrarea carbonului
 

Razel

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 14, 2023
Messages
6
Reaction score
4
Points
3
Bine și așteptați săptămâni atunci când faceți pe scară largă. Același efect îl obțineți într-o singură zi
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Bineînțeles că puteți obține atât de mult cât vă puteți descurca într-o singură zi, dar este o idee proastă să fie prima dvs.
 

white7proton

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 6, 2023
Messages
78
Reaction score
25
Points
18
Ca de obicei, nu am reușit să fac cristale, doar se dovedește a fi mai mult o masă solidă, nu există cristale și masa solidă nu este opacă ca cristalele pe care le-am văzut în trecut. Arată doar ca și cum 4mmc s-a format împreună și devine tare. Pur și simplu nu înțeleg asta. Am urmat ce trebuie să fac și, din anumite motive, amestecul meu este întunecat și nu este transparent, iar masa solidă nu este deloc asemănătoare cristalelor.

Am încercat-o și există o euforie din ea ca 4mmc. Sunt blocat acum și nu știu ce să fac.

Am avut oameni care și-au arătat cristalele prin intermediul fotografiilor din inbox, apoi am cerut ajutor și au spus doar că există forumuri pentru asta. Te rog nu te lăuda și arată-mi dacă ai de gând să fii egoist prin a nu mă ajuta pe mine sau pe oricine. Dacă aș ști cum să o fac, aș ajuta oamenii.
 

mocnykutas

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 16, 2023
Messages
168
Reaction score
106
Points
28
totul groats descris în video pe pagina despre cristalizare xD nu ai nevoie de un chimist aici totul este descris xD
Pentru 1kg 2b4m primesc 770g mefedronă HCl.
810g pulbere HCl.
Nu ca pe video 500g pulbere și mai târziu 410g cristal xD
 

Attachments

  • jULkSEKW8q.jpeg
    jULkSEKW8q.jpeg
    5.7 MB · Views: 593
  • qGPAxT2WJc.jpeg
    qGPAxT2WJc.jpeg
    5.6 MB · Views: 610
  • AOz62oPKJt.jpeg
    AOz62oPKJt.jpeg
    5.6 MB · Views: 590

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
În teorie, 940 de grame, aveți un randament de 86 %, nu este rău.
 

white7proton

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 6, 2023
Messages
78
Reaction score
25
Points
18
De ce a mea este așa, îi ia 3 zile să cristalizeze. Pur și simplu nu înțeleg. Eu urmez metoda și asta se întâmplă. Îmi pare rău că tot întreb, dar dacă nu cer ajutor, nu voi învăța.
 

Attachments

  • fN06ZxJgob.jpg
    fN06ZxJgob.jpg
    5.8 MB · Views: 569
  • drNDjB9mV0.jpg
    drNDjB9mV0.jpg
    6.2 MB · Views: 573

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Cel mai probabil, ați avut o cantitate semnificativă de reacție MPF de bromurare, aceasta dă perfect impurități colorate în etapa de obținere a sării dintr-o bază liberă.
Problema obișnuită pentru începători. Care a fost culoarea soluției după fermentare, înainte de spălare?
 
View previous replies…

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Am întrebat după bromurare, înainte de spălare.
Puteți adăuga doar apă limpede și adăugați acid, cel mai bun ph=6, în 5,5 toate gunoaiele scad.
Problema de culoare pentru că ai problemă la bromurare!!! 90% truble și 10 procente dacă faci o greșeală în etapa de animație
 
Last edited:

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Motivul a fost găsit, un amestec foarte mare de 4-MPF în BK4...
 
Top