5-MeO-triptamina (mexamina) din melatonină: cale simplă

Hailstorm

Don't buy from me
New Member
Joined
May 14, 2022
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
Procedură:

32 g acid tosilic monohidrat a fost dizolvat în 150 ml apă și refluat cu 8 g melatonină într-un balon cu fund rotund timp de 9 ore. Amestecul a fost decantat, badijonat lent cu 12 g NaOH într-o baie de gheață și refrigerat până la limpezire. Precipitatul a fost filtrat, spălat de două ori cu amoniac concentrat rece și uscat sub vid pentru a obține 4,444 g pulbere albă (67%).

Caracterizare:
  • Reacție pozitivă (dezvoltare de culoare purpurie) cu ninhidrină etanolică 0,2%, care indică o amină primară (sau secundară).
  • Punct de topire: 121,4 °C (121,5 °C în literatura de specialitate)
  • Puțin solubil în apă neutră și bazică, solubil în apă acidă. Oarecum solubil în etanol. Foarte solubil în acetonă, metanol, DCM și THF. Solubil în acetonitril fierbinte.
  • Sarea de tosilat recristalizează bine din acetat de etil. Foarte solubilă în apă fierbinte și/sau acidă. Oarecum solubilă în DCM, slab solubilă în THF, aproape insolubilă în acetonă.
  • Ca și melatonina, mexamina absoarbe lumina ultravioletă de 264 nm. Spre deosebire de melatonină, NU este luminescentă la lumina de 365 nm.
  • Spectrul IR are două vârfuri la 3335 cm-¹ și 3283 cm-¹ care corespund întinderii celor două legături N-H ale unei amine primare. În general, spectrul este aproape identic cu cel al mexaminei cu amănuntul (atașat), cu o mică anomalie în regiunea 1650 cm-¹. Vârfurile din această regiune corespund întinderii grupului carbonil C=O din amide, ceea ce înseamnă că produsul conține urme de melatonină. Nu pare necesară purificarea acestuia, deoarece melatonina se va pierde în reacțiile ulterioare.

Note:
  • Utilizarea acidului fosforic și sulfuric în locul acidului tosilic a dus la contaminarea substanțială a produsului cu gunk maro.
  • Reacția nu a fost optimizată - este posibil ca cantitatea de acid tosilic și NaOH să poată fi redusă.
  • Hidroliza acidă este o reacție reversibilă, deci nu se desfășoară până la capăt. Este puțin probabil ca fierberea timp de mai mult de 8-10 ore să producă randamente mult mai mari. Singurele modalități de creștere a randamentului par a fi distilarea continuă a acidului acetic din amestecul de reacție sau adăugarea continuă de metanol și distilarea acetatului de metil cu fierbere scăzută.
  • Deși puțin solubilă în apă neutră, melatonina devine solubilă în apă acidă sau bazică, colorând-o în galben.
 

Attachments

  • Rs7zLwpHZB.png
    Rs7zLwpHZB.png
    54.3 KB · Views: 236

SonOfJessieBerg

Don't buy from me
Member
Joined
Oct 10, 2023
Messages
14
Reaction score
7
Points
3
Îmi cer scuze dacă aceasta este o întrebare stupidă. Este PTSA (PARA TOLUENE SULFONIC ACID) la fel ca acidul tosilic monohidrat. Când caut pe Google acid tosilic monohidrat, mi se arată PTSA
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Da, acidul tosilic este PTSA și acidul triflic este acid trifluorometatansulfonic, vă voi lăsa să căutați ce înseamnă AIBN... ca un mic exercițiu (veți citi, de asemenea, o scurtă descriere care este ca o cărămidă în zidul cunoștințelor chimice pe care le dețineți). STAB este, de asemenea, un material bun de știut, precum și Red-Al care înlocuiește încet LAH. Aceștia sunt termeni pe care trebuie să îi colecționați. PyBOP și DCC, EDC și altele sunt mai specializate (cărămizi din zidul superior). Desigur, trebuie să știți ce înseamnă DCM, THF și Et2O... DIBAL este din nou pentru cunoscători.
 

SonOfJessieBerg

Don't buy from me
Member
Joined
Oct 10, 2023
Messages
14
Reaction score
7
Points
3
Am înțeles și aveți dreptate, atunci când caut pe Google un subiect, spuneți că nu înțeleg asta și apoi caut pe Google ceea ce nu înțeleg în explicație, este ca o păpușă rusească care merge din ce în ce mai adânc. este destul de interesant și îmi rupe capul, dar nu voi renunța. voi continua să învăț
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Indiferent de rezultat, ați făcut o treabă bună. Aș opta în continuare pentru hidroliza de bază, dar aceasta este o descriere frumoasă a abordării pregătitoare pentru hidroliza acidă. După cum ați menționat, randamentele pot crește prin distilarea MeOH, care este bine cunoscută pentru a ajuta la eliminarea acidului acetic, puteți trata distilatul cu o bază insolubilă pentru a forma acetat.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Sunt complet de acord. Am ADHD netratat, de asemenea, așa că am super turbat hole'd la punctul în care nu pot ieși!
Acesta este motivul pentru care am ca 4 proiecte în desfășurare - și asta e doar proiecte de chimie!
 
Top