Despre Khat și natura sa catinonă

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Ce este Khat?

Khat, cunoscut și sub numele de qat (Amharic: ጫት ch'at; Oromo: Jimaa, somaleză: qaad, khaad, khat sau chat, arabă: القات al-qāt), este o plantă cu flori indigenă care se găsește în estul și sudul Africii. Khat atinge înălțimi de la 10 la 20 de metri, iar frunzele sale sfrijite seamănă cu busuiocul uscat. Frunzele de khat conțin ingrediente psihoactive cunoscute sub numele de catinonă, care este similară structural și chimic cu d-amfetamina, și catină, o formă mai blândă de catinonă. Frunzele proaspete conțin ambele ingrediente; cele lăsate nerefrigerate mai mult de 48 de ore ar conține doar catină, ceea ce explică preferința consumatorilor pentru frunzele proaspete.
TJPsIFoYxO
SDfR7d31OJ
Alcaloidul catinonă, un stimulent care induce o sociabilitate crescută, excitare, reducerea apetitului și euforie ușoară. Mestecatul Khat are o lungă tradiție istorică în regiunile în care crește în mod natural, în special în rândul bărbaților, și este comparabil (deși ușor diferit) cu utilizarea frunzelor de coca în Munții Anzi din America de Sud sau a preparatelor din nuci de betel în Asia de Sud. Este adesea mestecată în saloane sociale, unde stimulează conversațiile între grupuri de bărbați, adesea în timp ce fumează narghilea.

Frunzele proaspete de Khat sunt de culoare maro-vișiniu și lucioase, dar devin galben-verzui și coriace pe măsură ce îmbătrânesc. De asemenea, ele emană un miros puternic. Cea mai favorizată parte a frunzelor sunt lăstarii tineri de lângă vârful plantei.
Cu toateacestea, sunt utilizate și frunzele și tulpinile din secțiunile de mijloc și de jos.
Bci0lJkHde
Statutul juridic al khat-ului variază de la un loc la altul. În unele regiuni, acesta poate trece relativ neobservat ca specie botanică și, prin urmare, nu este reglementat în mod specific, dar utilizarea sa în scopuri recreative ar putea fi considerată ilegală în temeiul unor legi mai generale. Cu toate acestea, în multe zone, khat este strict controlat, iar posesia, distribuția sau utilizarea sa pot fi ilegale. De exemplu, este clasificată ca substanță controlată în țări precum Australia, Canada, Uniunea Europeană, India, Iordania, Noua Zeelandă, Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite (EAU) și Regatul Unit (UK). În Statele Unite (SUA) și Turcia, planta Catha edulis nu este interzisă în mod explicit, însă consumul și distribuirea frunzelor recoltate în scopuri recreative sunt ilegale. Pe de altă parte, în regiunile în care khat are o semnificație culturală, cum ar fi Djibouti, Etiopia, Kenya, Somalia, Sudan, Uganda și Yemen, producția, vânzarea și consumul său sunt în întregime legale sau nu sunt abordate într-un context juridic. În Israel, unde există o populație de evrei yemeniți, este permis doar consumul de frunze de plantă în stare naturală.

Alte denumiri sub care este cunoscut Khat includ: Qat, Kat, Chat, Kus-es-Salahin, Mirra, Tohai, Tschat, Catha, Quat, Abyssinian Tea, African Tea și African Salad.

Catinonă: Ce trebuie să știți

Chimia Khat

Proprietățile stimulante ale plantei au fost inițial atribuite "katinului" sau catinei, o substanță de tip fenetilamină care a fost izolată din plantă. Cu toate acestea, această atribuire a fost contestată atunci când rapoartele au indicat că extractele de frunze proaspete conțineau un alt compus cu efecte comportamentale mai vizibile decât cathina. În 1975, cercetătorii au izolat alcaloidul înrudit numit cathinone, iar configurația sa absolută, (S)-2-amino-1-fenilpropan-1-one, a fost stabilită în 1978. Catinona nu este foarte stabilă și se descompune în timp, transformându-se în catină și norefedrină. Aceste substanțe chimice fac parte din familia PPA (fenilpropanolamină), care este un subset de fenetilamine înrudite cu amfetaminele și catecolaminele epinefrina și norepinefrina. De fapt, cathinona și cathina au o structură moleculară foarte asemănătoare cu amfetamina. Este important de reținut că khat nu trebuie confundat cu methcathinone (cunoscută și sub numele de cat), o substanță din Lista I care are o structură chimică similară cu cea a catinonei, componenta activă din planta de khat.
ERqmJEu9sh
Atunci când frunzele de khat se usucă, catinona mai puternică se descompune în 48 de ore, lăsând în urmă catina mai blândă. Pentru a păstra potența cathinonei, culegătorii împachetează frunzele și tulpinile proaspete în pungi de plastic sau le învelesc în frunze de bananier pentru a le păstra umiditatea. De asemenea, este obișnuit ca aceștia să stropească planta cu apă în mod regulat sau să utilizeze refrigerarea în timpul transportului.

La mestecarea frunzelor de khat, atât catina, cât și catinona sunt eliberate și absorbite prin membranele mucoase ale gurii și prin mucoasa stomacului. Studiile pe animale de laborator au arătat că cathina și cathinona afectează recaptarea epinefrinei și norepinefrinei, determinând organismul să recicleze acești neurotransmițători mai lent, ceea ce duce la starea de veghe și insomnie asociată consumului de khat.

Cathinona prezintă o afinitate ridicată pentru receptorii de serotonină, ceea ce sugerează că este responsabilă pentru sentimentele euforice legate de mestecarea khat. La șoareci, catinona induce ritmuri nervoase și comportamente repetitive de scărpinat asemănătoare celor asociate cu amfetaminele. Efectele cathinonei ating vârful în 15-30 de minute, aproape 98 % din substanță fiind metabolizată în norefedrină de către ficat.

Pe de altă parte, mecanismele cathinei nu sunt la fel de bine înțelese, dar se crede că acționează asupra receptorilor adrenergici, declanșând eliberarea de epinefrină și norepinefrină. La om, cathina are un timp de înjumătățire de aproximativ trei ore. Medicamentul bromocriptină poate fi utilizat pentru a reduce poftele și simptomele de sevraj în 24 de ore.

Efectele secundare ale mestecării frunzelor de Khat

Impactul experimentat de o persoană care mestecă khat poate fi clasificat în efecte dezirabile (care apar în prima oră) și efecte nedorite (care se manifestă spre sfârșitul fazei dezirabile și durează câteva ore).

Persoanele care mestecă khat raportează adesea sentimente de bucurie, energie crescută, entuziasm, euforie, vigilență crescută, stimă de sine îmbunătățită, concentrare sporită, libido stimulat, creativitate crescută, abilități de comunicare mai bune, capacitate îmbunătățită de a asocia idei și o îmbunătățire subiectivă a performanțelor profesionale. Cu toate acestea, există și experiențe negative asociate cu mestecarea khat, cum ar fi vorbăria excesivă, hiperactivitatea, dificultăți de somn, iritabilitate, anxietate, ostilitate, episoade psihotice, isterie și depresie. Consumul prelungit de khat poate duce la probleme cardiace, neurologice, psihologice și gastrointestinale. Consumul de khat duce la creșterea frecvenței cardiace și a tensiunii arteriale la om datorită activității simpatomimetice indirecte a catinonei, care persistă timp de aproximativ 3-4 ore după consum.

Prezența taninurilor în frunzele de khat provoacă astringență și poate duce la esofagită, gastrită și keratoză a mucoasei orale. Studiile au arătat că aproximativ 50% dintre persoanele care mestecă khat dezvoltă keratoză a mucoasei orale, care poate evolua spre cancer oral.
Înplus, după consumul de khat, catinona acționează ca un inhibitor al apetitului prin afectarea hipotalamusului, ducând la întârzieri în golirea gastrică.
CgvhTxj4Ie
Consumatorii de khat pe termen lung sunt predispuși să dezvolte complicații, inclusiv boli hepatice acute și cronice. Utilizarea cronică a khat poate duce la hepatită, fibroză și ciroză. Consumul de khat afectează, de asemenea, sănătatea reproducerii umane, ducând la scăderea numărului de spermatozoizi și a motilității în rândul dependenților. În plus, khat are efecte teratogene asupra femeilor însărcinate. În doze mari, khat poate induce o boală maniacală caracterizată prin deliruri grandioase sau psihoză schizofreniformă cu deliruri persecutorii. Din fericire, în majoritatea cazurilor, aceste simptome dispar atunci când se întrerupe consumul de khat și se administrează medicamente antipsihotice. Cu toate acestea, există probabilitatea reapariției episoadelor psihotice la reluarea consumului de khat. Efectele fizice pe termen scurt și lung ale consumului de khat au fost documentate temeinic pe baza sistemelor fiziologice implicate și sunt rezumate în imaginea alăturată.

Concluzie

În concluzie, khat, o plantă cu flori indigenă care se găsește în estul și sudul Africii, conține substanțe psihoactive cathinone și cathine, care conduc la diverse efecte dezirabile și nedorite la mestecare. În timp ce utilizatorii pot experimenta sentimente de fericire, energie și comunicare îmbunătățită, există potențiale consecințe negative, inclusiv insomnie, anxietate și complicații de sănătate. Întrucâtstatutul său juridic variază la nivel mondial, conștientizarea riscurilor și efectelor khat este esențială pentru o utilizare responsabilă.
 

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Acesta conține amfetamină. Dar cum poate fi extrasă din acesta?
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1
Am citit acum câțiva ani că oamenii au încercat, dar a fost prea instabil pentru a obține ceva util. Cred că există articole pe internet, dar nu-mi amintesc unde, pentru că a fost cu mult timp în urmă.
 
View previous replies…

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
Bună omule dacă îți amintești spune-mi.
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1

Nu este cel pe care l-am citit, dar făcut, dar am găsit acest lucru cu o căutare rapidă. Există și alte articole când am căutat pe net clar
 

Carlz

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 7, 2023
Messages
31
Reaction score
4
Points
8
A fost utilă o treabă bună
 

humax

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 8, 2024
Messages
5
Reaction score
3
Points
1
Am citit despre khat cu ani în urmă. De atunci, am stat cu ochii pe un copac de khat, despre care am citit că există unul sau două care au fost cultivate cu ani în urmă în zonele vechi ale orașului meu natal. Se pare că există câteva varietăți diferite și, dacă aș suspecta vreodată că am găsit un arbore de khat, m-aș asigura să îl identific corespunzător, deoarece mulți arbori și plante sunt otrăvitori atunci când sunt ingerate chiar și în cantități mici.

Aceasta este cea mai detaliată descriere a khat-ului pe care am văzut-o vreodată.

Am încercat odată să cultiv niște semințe de nucă de betel pe care le-am cumpărat de pe ebay. Au răsărit, dar au sfârșit prin a muri. Erau cele mai mici dintre nucile de betel, care erau soiul de dulap care se potrivea climatului meu. Poate voi încerca din nou și le voi planta într-o altă perioadă a anului într-o zi.
 
Last edited:

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Am o plantă, o am de ani de zile într-un vas și o mestec bine, dar există vreo modalitate de a face o extracție rapidă pentru a face un ceai sau ceva de băut în ziua recoltării? Am amestecat o parte în blender cu suc de lămâie, apoi am adăugat apă caldă și am filtrat, doar am făcut-o ca un test și nu am băut-o pentru că am fost bolnav cu o răceală la acel moment. Am de gând să încerc din nou în acest weekend pentru a vedea dacă este mai bine decât mestecatul. Dar dacă cineva are o extracție rapidă sau cei mai buni solvenți pentru a extrage cu atunci lasă-mă să știu. Mulțumesc.

Iată o fotografie a rezultatului, stânga este după ce a trecut printr-un filtru de cafea, am pus niște soluție de bicarbonat și s-a transformat din roșu într-un amestec verde/maroniu.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună ziua. #Khat_Extraction
Cea mai mare parte a eșantionului a fost lăsată să se usuce într-o pungă de hârtie maro care a fost păstrată la temperatura ambiantă și protejată de lumină.

Extracție
Aproximativ 5-6 g de material vegetal a fost tăiat în bucăți mici, cu dimensiuni de aproximativ 0,5 cm pătrate. Proba preparată a fost amestecată cu 15-20 ml de metanol, apoi a fost sonicată timp de 15 min cu agitare și scuturare intermitentă.


Concentrarea

Extractul metanolic verde a fost decantat într-un spărgător care a fost apoi condensat până aproape de uscăciune (<1 mL) cu ajutorul unui curent de aer.

Curățare
O soluție foarte diluată de H2SO4 (aprox. 0,02 N) a fost utilizată pentru resuspendarea și acidificarea reziduului vegetal. Soluția acidificată a căpătat o nuanță roșiatică. S-a efectuat o extracție cu cloroform pentru a îndepărta compușii organici neutri, precum și resturile vegetale solide.


Extracția bazică

O cantitate mică de soluție saturată de bicarbonat de sodiu (NaHCO3) a fost adăugată la soluția apoasă pentru a bazifica extractul. Modificarea pH-ului a dus la obținerea unei soluții de culoare verde deschis. Clorura de metilen a fost utilizată pentru a extrage catinona și catina. S-a utilizat un curent de aer pentru a reduce extractul la un volum minim. (Ca măsură preventivă, se efectuează un schimb de solvent cu hexan pentru a evita degradarea conductei de lumină IRD).
 
View previous replies…

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Deci, am extras-o la soluția roșiatică din nou, așa că o pot basifica din nou cu NaHCO3, apoi doar amestecați soluția într-un borcan mason cu DCM, amestecați apoi separați straturile și uscați dcm?
Mulțumesc pentru ajutor.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
De ce întrebați din nou? Trebuie să repetați?
Pare foarte clar și ușor de înțeles.

Cu plăcere.
 

Batwing

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Da, îmi pare rău, este prima dată când extrag ceva de genul ăsta, nu cumva rebasarea și apoi spălarea în DCM mă lasă cu baza de cathinone/cathine?
Am auzit că este destul de instabilă ca bază din plantă?
Ar fi mai bine să spăl soluția acidă pentru a încerca să păstrez alcaloizii ca hcl?
Vă rugăm să iertați ignoranța mea im doar încearcă să învețe. Dacă acesta nu este site-ul potrivit pentru a învăța, anunțați-mă și voi trece mai departe. Mulțumesc pentru ajutor până acum.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Nu pot să vă răspund cu siguranță la această întrebare.
Puteți încerca în felul dvs. și să comparați. Apoi, împărtășiți-ne rezultatul dvs.
 
Top