Anhidridă acetică din acetat de plumb?

Katty Korner

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 17, 2022
Messages
75
Reaction score
10
Points
8
Întrebare super de bază, dar știu că se poate folosi acetat de plumb în loc de anhidridă acetică pentru acidul fenilacetic la p2p.

Am avut impresia că acest lucru se datorează faptului că acetatul de plumb produce AA atunci când este încălzit?

Dacă acesta este cazul, ați putea pur și simplu să-l încălziți și să-l distilați?

Post de slabă calitate, știu, dar trebuie să știu, întrebând aici și apoi cercetând pe cont propriu.
 

Katty Korner

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 17, 2022
Messages
75
Reaction score
10
Points
8
Știam că se poate face din diclorură de disulf, sau diclorură de sulf, am uitat, dar sunt doar curios
 

plancklong

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 7, 2022
Messages
36
Reaction score
13
Points
8
Bună Katty Korner,
S2Cl2 sau SCl2 sunt utilizate pentru a produce clorură de tionil, cred.

Aș dori să găsesc metoda pentru anhidridă acetică din acetat de plumb. O voi găsi și voi vedea dacă o pot posta.
 

Katty Korner

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 17, 2022
Messages
75
Reaction score
10
Points
8
Sciebcemadness spune că AA poate fi realizat în mod similar cu utilizarea clorurii de acetil și a acetatului de sodiu, dar puteți înlocui di/monoclorura de sulf. Era un fel de ghid cu poze pe acel forum, să văd dacă îl găsesc.

Mă întrebam doar despre acetatul de plumb pentru că acidul acetic este ieftin și ușor de obținut, litargiul este ușor de obținut, deci și producerea acetatului de plumb este ușoară. Apoi, doar căldură, și poate se poate recicla plumbul prin aruncarea în mai mult acid acetic, idk.
 
Top