adaptor blocat pe balonul meu de reacție

alterego

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Bună ziua,
Întrebare rapidă;
adaptorul meu a rămas blocat pe balonul de reacție. ( a existat o mulțime de căldură și presiune, și am manupulat uneori reacțiile prin acoperirea capătului de reflux pentru o secundă cu tumb). Am folosit Ai/Hg.
Vreo sugestie?
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Puneți adaptorul sub apă clocotită sau folosiți octane brander și încercați să îl pierdeți. Mai bine 20 de drepte mici la stânga decât una puternică la dreapta, pentru că îl veți rupe.

Nu ai folosit vaselină
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Încălziți partea feminină cu un pistol cu aer cald, uscător de păr cu duză, aparat de lipit cu aer cald, încălziți uniform în jurul și numai partea feminină. Balansați părțile stânga-dreapta și înainte-înapoi și apoi răsuciți puternic. Nu a funcționat? Adăugați câteva picături de acid sulfuric concentrat timp de câteva ore pentru a se infiltra în îmbinare, spălați, încercați să răsuciți, dacă nu, aplicați din nou căldură și încercați din nou.

Nu a funcționat? Aici sparg partea mai puțin valoroasă pentru a o salva pe cea mai importantă.
 

alterego

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Așa că le-am separat ( fără să crape) .
Mulțumesc pentru sfaturi, băieți.
Am încălzit îmbinarea femelă și am răsucit-o ( cu mănuși de sudură, deci nu am prins-o) nu a fost un succes.
Apoi am folosit un ciocan ( cu cap de cauciuc) și i-am dat cam 1000 de mini lovituri ( literalmente nu am folosit forță , doar pentru vibrații). Apoi etanșarea dintre dopuri a început să cedeze, și am știut că a fost momentul! am scos-o cu o mișcare dreaptă (tot a fost nevoie de o forță asemănătoare, dar nu s-a deteriorat)
Eu fericit acum! Că flaconul nou-nouț nu este deteriorat din cauza unui adaptor chinezesc 24/40 ieftin de câțiva dolari...
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Sună cam așa.....

Ei bine, doar pentru a ne asigura că nu există neînțelegeri:

Stânga este bărbat și dreapta este femeie

IVs98gcbQ2
 

alterego

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Da, flaconul meu: a fost ns 29/32 (astfel încât îmbinarea richt din imagine, ca parte feminină)
Adaptor: 29/32 la 24/40 (partea masculină era blocată în partea feminină a flaconului)
Adaptor parte femelă la condesor masculin (24/40)
 

Loki12

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 18, 2022
Messages
52
Reaction score
25
Points
8
Pistoalele termice sunt foarte utile pentru situații nefericite ca acestea; la fel sunt și mănușile BBQ de 15$ care vă permit să apucați sticla fierbinte. Un uscător de păr bun este la fel de bun ca un pistol termic, dar poate dura mai mult pentru a încălzi sticla la temperatura necesară pentru separare.
 
Top