Sinteza alternativă a ketaminei

daedalus

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 3, 2022
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Ok, deci am nevoie de o sinteză K alternativă în care pot atașa Oxo la poziția 4, mai degrabă decât la 2.

Singura sinteză care pare la distanță capabilă să facă acest lucru este noua sinteză iraniană, dar schimbând oxofenilul cu un inel 1,4-dioxo-fenil și apoi scindând oxo cu un agent deoxidant după protejarea 4-oxo cu .... (Ce ar funcționa cel mai bine aici și cum pot proteja selectiv doar 4-oxo mai degrabă decât 1?)??

Dacă cineva mi-ar putea da sfaturi, aș fi foarte recunoscător. Presupun că după dezoxidare trebuie să urmez restul sintezei la literă, nu?
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Nu știu dacă veți primi un răspuns la această întrebare aici. Ketamina pare să fie extrem de capricioasă pentru a obține randamente viabile chiar și cu experiență și echipament bun. Sper să găsiți răspunsurile pe care le căutați.
 

daedalus

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 3, 2022
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
M-am uitat prin jurnale și, deși sunt un chimist amator cu multă experiență în domeniu... ce-ar fi dacă inelul ciclohexil ar fi fost stabilizat de cele două duble legături înainte de a fi tratat în 2-Cl-fenil. Ar trebui totuși să le legi și puntea de metil din sintezele principale ar trebui să fie ținută de fenil, corect?
Adică, dacă nu doriți să vă jucați cu legăturile oxo de pe ciclohexil.

Deci; (A se vedea imaginea de mai jos)

Oricum, aceasta este ideea aproximativă a problemei, eliminând toți reactivii necesari pentru reacție.

Acest lucru ar funcționa la fel ca în cazul ketaminei sau legătura metil face parte integrantă din crearea dublei legături la 2? Nu ar putea fi filtrată odată ce nu are unde să se ducă? Sau ar complica și mai mult lucrurile prin adăugarea unui carbon aleatoriu undeva pe corpul principal al ketaminei?

Chiar și în acest caz, legătura metilă, oriunde reușește să se fixeze, ar putea fi demitilată destul de ușor fără a altera restul compusului, nu-i așa?

Îmi dau seama de fragilitatea Ketaminei în primul rând, dar să spunem că este solidă ca piatra, această reacție ar funcționa, nu?

Există vreo modalitate de a consolida molecula? Vorbesc aici la scară mare, deci consolidarea atomică a tuturor legăturilor cu un alt agent înainte ca aceasta să fie supusă reacției și apoi pur și simplu eliminarea acesteia.
Ar funcționa acidul fluorometanamic? (Doar pentru a completa puțin, astfel încât floarea să nu strice nimic în reacție, ca și cum ar înlocui clorul etc.!)

După cum am spus, eu sunt mai mult pe partea de neurologie a psihoactivelor, așa că vă rog să fiți blând!

PS; MethyltriIodide este menit să fie o săgeată; îmi pare rău dacă este confuz!
 

Attachments

  • ahO9wZpLR0.jpg
    ahO9wZpLR0.jpg
    33.5 KB · Views: 142
Last edited:

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
Voi transmite întrebările dvs. prietenului, dar acest lucru ar putea ajuta, vă voi DM.
 

daedalus

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 3, 2022
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Sau...
Dacă materialul de plecare ar fi Ketamina? Ruperea legăturii duble ar fi complicată, dar separarea în prealabil a celor două grupări ciclice ar salva clorul (eventual și amina), astfel încât să rupi legătura dublă, să demitilezi, să dehidroxilezi și apoi să unești cele două grupări după aceea... de fapt, poate că nici nu trebuie să o dehidroxilezi, hidroxilul s-ar desprinde la unirea celor două grupări și... ei bine, în funcție de soluția pe care o folosești, să unești acidul/baza în soluție, care apoi trebuie doar să fie sifonată.

Are vreun sens? Sau m-am abătut complet de la drum acum?!
 
Top