Amalgamarea durează prea mult, din cauza temperaturilor <0c?

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Am învățat al / hg folosind Reynolds și, în mod normal, folosit pentru a începe reacții în jurul 30mins-1 oră după adăugarea de clorură mercurică, acum am trecut la foi de metal și acum unele noi alternative 99,99% cuie de aluminiu, a avut unele succcess cu foi, dar este nevoie de o veșnicie pentru a obține merge în frig, nu eram sigur dacă acest lucru a jucat un rol major, așa că vreau doar să întreb ce credeți cu toții.

Metanol + aluminiu + clorură mercurică în cantități excesive, a durat aproape 3 ore pentru a începe să devină vizibil plictisitoare și metanolul nu face bule. Ar trebui să încălzesc metanolul cel puțin la temperatura camerei? este metanolul și clorura mercurică singure o alegere bună pentru a începe lucrurile? sau adăugarea unui alt solvent ar ajuta?
al/hg fără nitro
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Piesele solide de aluminiu sunt de rahat pentru acest lucru. am încercat foi, granule, discuri, nimic nu a funcționat vreodată mai bine decât o folie cu fundul gros.
1H pentru amalgamare este o nebunie chiar și la 0c. Lucrezi afară? În orice caz, încălziți-o până la temperatura camerei. cu folia măcinată, amalgamarea se face în 5-10 minute la 23C.
Întotdeauna a funcționat foarte bine doar apa, care este rolul metanolului dacă oricum îl veți scurge și spăla?
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Este folia groasă OK pentru reacții de genul > 2 kg. Lucrez afară da, dar m-am mutat în interior
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Iar folia groasă este practic o foaie foarte subțire și am ajuns la o grosime de 0,012" și m-am descurcat bine pentru 1 kg, dar acum că temperaturile de afară au scăzut, în special la laborator, am obținut rezultate variate pentru amalgamare.

găsit thi,
 

Attachments

  • UENim9TOjx.jpg
    UENim9TOjx.jpg
    132.8 KB · Views: 136

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
La naiba, ce fel de randament obții de la cântarul de 1 kg?
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
A fost un randament bun, am crescut rapid și am întâmpinat câteva probleme, dar am avut o reacție foarte bună. 1,1 kg s-au întors în jur de 950 g... Am aruncat totul în vrac. Toată foaia a fost consumată, nu a mai rămas aproape nimic și reacția a avut o culoare gri/albastră frumoasă. Învăț să ajustez lucrurile, dar cred că voi trece la borohidridă foarte curând, pompat. Pare mai iertător/ușor pentru reacții mai mari
 
Last edited:

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Îmi place să fac reduceri mai mici, cum ar fi 650 g la un moment dat, folosind această metodă mi se pare mai ușor să obțin rezultate consecvente. Cred că se găsește pentru peste 1 kg, dar nu am făcut ajustările necesare la metodele mele.

Acum încerc reducerea cu boro, o să vă spun ce părere am despre ea față de al/hg
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Oh, borohidrida se poate mări foarte mult, cu siguranță, am văzut scări de 750-1500 kg, nu ilicite, desigur.
Dar este interesant de știut că ați reușit să măriți atât de mult, mă gândeam că se poate mări peste 100g. Ați rămas cu mult aluminiu? Câte săruri? și grosimea foii?
 
Top