Săruri de amfetamină

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Teorie.

Baza liberă de amfetamină obținută printr-o sinteză este transformată într-o formă de sare [baza liberă poate fi inhalată, utilizată în suspensie orală și tabletă cu dezintegrare orală (ODT)] pentru utilizare orală, intranazală sau intravenoasă. Amfetamina este vândută și utilizată sub formă de săruri. Ne vom da seama ce sunt sărurile de amf. (amfetamină) sunt sărurile și cum diferă acestea.
În principal se obțin trei săruri:
RsJUNaxow9
F4KGr2lzEZ
EhjNmGDHCT
Voi spune imediat că toate cele trei săruri sunt doar albe. Dacă sarea este colorată, înseamnă că conține impurități. Dacă cineva vă spune că aceasta este un fel de sare neobișnuită, atunci trimiteți să curățați și să clătiți produsul pe care îl vinde. Deci, toate cele trei săruri sunt pulbere complet albă. Fosfatul și sulfatul de amfetamină sunt cristaline fine și cu densitate în vrac ridicată, în timp ce clorhidratul este amorf, pufos (densitate în vrac scăzută). Fosfatul și sulfatul de amfetamină sunt bine depozitate, dar clorhidratul de amfetamină este foarte higroscopic, saturat cu umiditatea din aer și se răspândește, este depozitat numai într-un ambalaj sigilat fără acces la aer. În ceea ce privește puterea, că o sare "mai bună", "mai puternică" decât o alta. Molecula de sare de amfetamină constă din două părți, molecula de amfetamină (cation) și reziduul acid (anion). Deci, cu cât este mai multă substanță activă (amfetamină) pe unitatea de greutate a sării, cu atât este mai puternic efectul asupra organismului.
BM5AV2lPFJ
Voi calcula câtă amfetamină este conținută în 1 g din fiecare dintre sărurile enumerate.
Mase molare:
Sulfat - 368,50 g/mol
Fosfat - 233,20 g/mol
Clorhidrat - 171,67 g/mol
Prin urmare, în 1 g (rotunjit) cantitatea de sulfat de amfetamină - 0,00271 mol, fosfat - 0,00429 mol, clorhidrat - 0,00583 mol.
Masa molară a bazei libere de amfetamină este de 135,21 g/mol

Prin urmare, 1 g de sulfat de amfetamină conține 0,73 g, fosfatul conține 0,58 g, iar clorhidratul de amfetamină conține 0,79 g de amfetamină. Astfel, sulfatul și clorhidratul de amfetamină nu diferă foarte mult în ceea ce privește cantitatea de substanță activă, în timp ce fosfatul de amfetamină conține de ~ 1,3 ori mai puțin din aceasta.

În ceea ce privește toate legendele urbane despre faptul că sulfatul este "mai stimulant" și fosfatul este "mai euforic", acestea nu au nicio bază de dovezi. În organismul uman, ionul acid este scindat aproape imediat, iar amfetamina formează metaboliți care acționează asupra receptorilor de dopamină. Diferența de efecte se poate datora impurităților reziduale sau adăugate în mod deliberat, dar nu și formei de sare. Amfetamina pură în orice formă funcționează exact la fel.

Există forme medicamentoase de amfetamină de farmacie. Mai multe formulări de amfetamină comercializate în prezent conțin ambii enantiomeri, inclusiv cele comercializate sub denumirile comerciale Adderall, Adderall XR, Mydayis, Adzenys ER, Adzenys XR-ODT, Dyanavel XR, Evekeo și Evekeo ODT. Dintre acestea, Evekeo (inclusiv Evekeo ODT) este singurul produs care conține doar amfetamină racemică (sub formă de sulfat de amfetamină) și, prin urmare, este singurul a cărui fracțiune activă poate fi denumită cu exactitate simplu "amfetamină". Dextroamfetamina, comercializată sub denumirile comerciale Dexedrine și Zenzedi, este singurul produs amfetaminic enantiopur disponibil în prezent. De asemenea, este disponibilă o formă de promedicament al dextroamfetaminei, lisdexamfetamina, care este comercializată sub denumirea comercială Vyvanse. Deoarece este un promedicament, lisdexamfetamina este structural diferită de dextroamfetamină și este inactivă până când se metabolizează în dextroamfetamină. Baza liberă de amfetamină racemică a fost disponibilă anterior sub denumirea de Benzedrine, Psychedrine și Sympatedrine. Levoamfetamina era disponibilă anterior sub denumirea de Cydril. Multe produse farmaceutice actuale pe bază de amfetamină sunt săruri din cauza volatilității relativ ridicate a bazei libere. Cu toate acestea, în 2015 și, respectiv, 2016 au fost introduse forme farmaceutice de suspensie orală și comprimate cu dezintegrare orală (ODT) compuse din baza liberă.

De exemplu, Adderall s-a prezentat ca un amestec de patru săruri de amfetamină. Amestecul este compus din părți egale de amfetamină racemică și dextroamfetamină, ceea ce produce un raport (3:1) între dextroamfetamină și levoamfetamină, cei doi enantiomeri ai amfetaminei.
7RmvXBaIcx
Din punct de vedere chimic, Adderall este compus din părți egale (ca masă) de aspartat monohidrat de amfetamină, sulfat de amfetamină, sulfat de dextroamfetamină și zaharat de dextroamfetamină. Acest amestec de droguri are efecte asupra SNC ușor mai puternice decât amfetamina racemică datorită proporției mai mari de dextroamfetamină.

Experimente.

Puteți furniza câteva experimente ușoare pentru identificarea tipului de sare de amfetamină. Dizolvați 100 mg (100 mg este suficient, dar mai mult este mai bine) din proba de amfetamină în 7-10 ml apă la temperatura camerei. Asigurați reacția necesară menționată mai jos.

Reacție de calitate pentru ionii de sulfat.
Soluție de sulfat și clorură de stronțiu
Se adaugă soluție apoasă de clorură de stronțiu (SrCl2) la soluția de ioni sulfat și se observă modificările. Clorura de stronțiu (SrCl2) dă un precipitat alb (SrSO4) cu soluțiile de ioni sulfat. SrSO4 este insolubil în acizi.

Soluție de ioni sulfat și clorură de bariu.
Adăugați clorură apoasă de bariu (BaCl2) la soluția de ioni sulfat și observați diferențele. BaSO4, un precipitat alb, se formează în soluție. BaSO4 nu este solubil în acizi puternici și acizi diluați.

Nitrat de argint și ioni sulfat.
AgNO3 nu formează un precipitat cu soluțiile apoase diluate de sulfat. Sulfatul de argint (Ag2SO4) este destul de solubil în apă. Cu toate acestea, soluția concentrată de Ag2SO4 se poate depune sub formă de precipitat.

Lista precipitatelor de ioni sulfat cu culori:
  • Sulfat de stronțiu - SrSO4 - alb;
  • Sulfat de bariu - BaSO4 - alb.
8ImOrtB923
Reacția de calitate pentru ionii fosfat:
Soluție de nitrat de argint și ioni fosfat.
Nitratul de argint și soluția de ioni fosfat reacționează și formează fosfat de argint (Ag3PO4) un precipitat galben. Acest precipitat se dizolvă în soluții diluate de acid nitric HNO3 sau amoniac.
LGiAMsKedh
Clorură ferică și ion fosfat.
Clorura ferică (FeCl3) și PO43- reacționează și dau fosfat feric (FePO4) un precipitat galben. Acest precipitat galben se va dizolva în acid nitric diluat. Dar nu se dizolvă în acid acetic (CH3COOH).
PwrbRCHsi4
Clorură de bariu și ion fosfat.
Clorura de bariu (BaCl2) soluție apoasă și PO43- soluție apoasă reacționează și dau Ba3(PO4)2, un precipitat alb care se dizolvă în acid clorhidric diluat (HCl).
DtnfOUhMq1
Reacție de calitate pentru ionii de clorură:
Se adaugă soluție de ioni clorură la acetat de plumb(II) sau nitrat de plumb(II).
Clorura de plumb(II), precipitat alb, se formează atunci când se adaugă soluție apoasă de clorură la soluția de acetat de plumb(II) (Pb(CH3COO)2) sau de nitrat de plumb(II) (Pb(NO3)2).

Pb(CH3COO)2(aq) + 2Cl-(aq) → PbCl2(s) + 2CH3COO- (aq)
Pb(NO3)2(aq) + 2Cl-(aq) → PbCl2(s) + 2NO3- (aq)

Clorura de plumb(II) (PbCl2), se formează un precipitat alb.
GxWVrZQpCH
 
Last edited by a moderator:

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
acidul fosforic nu ar absorbi 3 molecule de amfetamină? de ce nu cedează toți cei 3 protoni liberi? am citit undeva că acest lucru este posibil, dar ar trebui să neutralizați acidul, cum ați face asta? vă mulțumesc
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Depinde de cantitatea de acid pe care o picurați. Dacă picurați moluri de acid egale cu molurile de bază liberă, veți obține monofosfatul. Dacă aveți nevoie de fosfat de di- sau triamfetamină, trebuie să adăugați 2 sau 3 ori moli de rato la amfa de bază liberă.
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
Oh, mulțumesc, nu știam că este atât de ușor
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
dar asta nu ar face sarea încă acidă, ce ph ar trebui să urmăresc atunci când produc fosfat și este încă suficient de acid pentru a fi coroziv pentru orice? mulțumesc, ești un șef pentru toate cunoștințele și ajutorul tău aici pe forum
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Trebuie să adăugați echivalentul molar, nu să ajungeți la pH în cazul în care faceți fosfat de di- sau triamfetamină. De exemplu: 3 moli de bază liberă amf necesită 1 mol de H3PO4 pentru a face fosfat de triamfetamină; 2 moli de bază liberă amf necesită 1 mol de H3PO4 pentru a face fosfat de diamfetamină. Ați înțeles?
 

s3v3n

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 9, 2022
Messages
38
Reaction score
11
Points
8
da, mulțumesc pentru ajutor
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
HyZP1wU6uk

Am găsit o diagramă despre acidul fosforic, un ph de 5 ar duce la fosfat monobazic?
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună ziua și pentru dumneavoastră. Știți ce înseamnă această diagramă?
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Nu chiar, de aceea am întrebat. Tocmai citeam despre fosfatul monobazic pe Erowid și acolo se spune că o soluție de 10% din acesta are un ph de 4,95-5,00. Pe diagramă se pare că H2PO4- este 100% pe ph 5. V-aș fi recunoscător dacă mi-ați explica ce am înțeles greșit și care este utilizarea reală a acestuia.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Este vorba despre compoziția ionică a acidului ortofosforic, cred. Graficul arată compoziția ionilor în funcție de pH-ul soluției. Nu are legătură cu sinteza fosfatului de amfetamină.
 

cokemuffin

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 11, 2022
Messages
66
Reaction score
27
Points
18
Știam că nu are legătură directă cu fosfatul de amfetamină. M-am gândit doar că dacă la ph 5 există 100% ioni H2PO4-, 1 din 3 protoni ai acidului este donat, ceea ce ar însemna 1mol amfetamină la 1mol H3PO4 (aparent același ph ca cel indicat pe erowid). Sper că nu vă enervați cu astfel de întrebări. vă apreciez ajutorul
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Chiar dacă ar fi așa, ph-ul se modifică cu fiecare picătură și se formează sare la acel ph
 

limpbizkuit65

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 14, 2023
Messages
14
Reaction score
6
Points
3
Cel mai clar și util post privind uciderea miturilor despre amfetamină pură și prezența acesteia. Îl voi traduce pentru toți clienții mei, astfel încât să vadă că majoritatea dealerilor locali sunt nu numai escroci, ci și mincinoși.

Nu voi uita niciodată momentul în care am văzut un dealer care este aproape de mine amestecând 0,25 g de amfetamină stradală de rahat care nu s-a uscat deloc, lapte praf de lactație, paracetamol, înălbitor și alcool pentru a face un gr întreg și l-a vândut unui tip care s-a întors pentru mai mult spunând că a fost cel mai bun speed pe care l-a încercat vreodată.

M-am simțit la fel de vinovat pentru că l-am lăsat pe tipul ăsta să facă asta, pe cât m-am simțit înșelat, pentru că până și consumatorii de droguri mai în vârstă nu știu nimic despre drogurile adevărate și ei sunt oamenii cărora le ceream sfaturi pentru a evita produsele false când eram studenți. Partea cea mai proastă este că acești oameni în vârstă nu vând sau nu furnizează droguri traficanților, așa că nu câștigă nimic pentru dezinformare.

Rușine. Rușine profundă
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Una dintre principalele teze ale politicii noastre este să furnizăm numai produse pure și de calitate pe piața BB.
 

limpbizkuit65

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 14, 2023
Messages
14
Reaction score
6
Points
3
Acesta este motivul pentru care am riscat în primul rând cu comunitatea darknet legată de droguri. Majoritatea persoanelor care administrează sau cunosc furnizori bine cunoscuți și respectați au fost cândva tipi înșelați care au pierdut mulți bani din cauza escrocilor.

Desigur, escrocii sunt prezenți și pe darknet, dar dacă comunici deschis cu utilizatorii și furnizorii, ajungi să găsești comunități care își urmează cu adevărat misiunea, valorile și viziunea.

Haideți să punem capăt dezinformării legate de droguri și să construim relații sănătoase și clare între utilizatori, producători și oamenii care nu au nicio legătură cu această lume, dar ne văd ca fiind violenți, nedrepți și înșelători.

Am căutat oameni cu adevărat compromiși cu aceste idei de când aveam 13 ani și am cumpărat speed pentru prima dată. VĂ MULȚUMESC TUTUROR PENTRU CĂ V-AȚI NĂSCUT ȘI AȚI AJUNS AICI.
 

None

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 18, 2022
Messages
30
Reaction score
6
Points
8
Bună, care credeți că este cel mai bun mod de a transforma sarea în cristal?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună ziua. Amfetamina nu poate fi transformată în formă cristalină. Are formă de pulbere.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
monofosfatul poate crește cristale mici, am văzut asta pe unul dintre forumurile specializate.
 

None

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 18, 2022
Messages
30
Reaction score
6
Points
8
Am greșit drumul și am făcut sare, ce ar trebui să fac pentru a obține cristale? Methcathinona și amfetamina sunt la fel, doar calea care duce la cristal.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ce prostie ați scris? Înțelegeți limba engleză?
 
Top