Amfetamină prin reacția leuckart?

spatula

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 2, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Bună ziua

Am încercat să fac o căutare pe forum pentru reacția Leuckart pentru amfetamină, dar am putut găsi doar pentru metamfetamină.
Știe cineva de aici această cale specială pentru amfetamină și ar putea, eventual, să o posteze pe forum?

mulțumiri
 

Curiousonion

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 29, 2022
Messages
190
Reaction score
67
Points
28
Am găsit acest lucru pentru mdma, poate cineva poate specifica modificările pentru amfetamină.



Se adaugă 133 g (1,72 moli) de soluție de metilamină 40% și 88 g (1,72 moli) de acid formic 90% într-un balon cu trei gâturi echipat cu pâlnie de picurare, termometru (în amestecul de reacție) și condensator orientat în jos (aparat de distilare simplu). Temperatura se ridică la 160°C prin eliminarea apei prin distilare și se adaugă 59,4 g (0,334 moli) de piperonilacetonă deodată. Următorul aparat poate fi înlocuit cu un balon cu trei gâturi, iar piperonilacetona se adaugă prin înlocuirea momentană a termometrului cu o pâlnie. Amestecul este menținut la 160-170 °C timp de 7 ore, iar cetona care se distilează este returnată periodic în balon. Derivatul formilic se hidrolizează în amestecul de reacție prin reflux timp de opt ore cu 120 ml de HCl concentrat (145 ml 31,5% acid muriatic). Amestecul se diluează cu 200 ml de apă și se extrage cu benzen (sau eter etc.) pentru a elimina materialul insolubil în apă. Soluția apoasă se tratează cu puțin cărbune, Norit (sau se filtrează prin cărbune activ din magazinele pentru animale). Soluția se alcalinizează cu amoniac (sau alternativ cu 25% NaOH), iar uleiul astfel produs se extrage cu benzen (sau eter etc.). Benzenul se spală de trei ori cu apă și se usucă cu sulfat de sodiu sau alt agent de uscare. Un curent de HCl gazos se introduce în soluție până când nu se mai formează precipitat. Precipitatul se filtrează și se lasă să se usuce.

Metilamina 40% este forma disponibilă în mod obișnuit împreună cu clorhidrat de metilamină. Prin bazifierea a 116 g de clorhidrat de metilamină cu 68,5 g de NaOH în 80 ml de apă se obține aproximativ soluția de 40% solicitată. Se adaugă încet clorhidrat de metilamină la soluția de NaOH după ce aceasta se răcește. Se menține soluția rece pentru a maximiza solubilitatea metilaminei.
 

Curiousonion

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 29, 2022
Messages
190
Reaction score
67
Points
28
Dar, din câte știu eu, metilamina este foarte restricționată.
 
Top