Cineva cu experiență în distilarea saf-ului din camfor?

LoneStarHopeful

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 13, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
Are cineva experiență în distilarea safrolului din ulei de camfor brun? Am o comandă de probă din China care ar trebui să conțină 27% safrol. În prezent, strâng piesele necesare pentru a construi un aspirator de mare putere ca sursă de vid. O pompă cu funcționare continuă care are o capacitate nominală de 16 GPM, mă gândesc că, împreună cu apa cu gheață, va ajunge ușor la 20 mmHg, iar până la 10 mmHg ar trebui să fie realizabil. Vede cineva vreo problemă cu planul meu? Intenționez să montez un vacuummetru pe linia de vid și să folosesc graficul din ghidul Chromic "Distillation of safrole", astfel încât să nu fiu orbit, dar din cele câteva conversații pe care le-am găsit online, se pare că unii oameni au probleme în a-l extrage din uleiul de camfor? Orice sfaturi sau avertismente cu privire la potențialele capcane ar fi apreciate.

De aici, planul meu este de a refluxa cu KOH pentru a converti în izosafrol și încă fac cercetări și îmi dau seama care este cea mai bună metodă de a trece de la izosafrol la MDP2P. Orice sfat în acest sens ar fi de asemenea apreciat. În momentul de față înclin spre metoda oxone, pur și simplu pentru cât de ușor este de a obține substanțele chimice necesare, dar sunt cu siguranță deschis la sugestii de randament mai mare.
 
Top